partner serwisu
Marek KowalskiAktualności23 maja 2015105169938

Amerykanie wpadli w panikę, reszta świata dopiero się rozgrzewa. Powód? Oto okazało się, że niezwykle popularna internetowa usługa lokalizacyjna, znana w Polsce pod nazwą Mapy Google śledzi użytkowników. Niemożliwe? A jednak (przyznajemy się do szczypty ironii). Jak się bowiem okazuje wystarczy wpisać w polu wyszukiwania zamiast jakiegokolwiek miasta, lokalizacji czy adresu własne... imię i nazwisko. Rezultaty potrafią być zaskakujące.

Krzysztof PojawaAktualności16 czerwca 201532798794

Jak poinformował na Twitterze jeden z najpopularniejszych polskich dziennikarzy, Jarosław Kuźniar, jego profil na Facebooku został usunięty przez administrację serwisu za rzekome naruszenie standardów społeczności na podstawie zgłoszenia od jednego z użytkowników. Czym są te standardy i za co Facebook może usunąć czyjś profil? Wyjaśniamy.

Marek KowalskiAktualności8 października 20142924684

Zdążyliśmy się już niemal przyzwyczaić do tego, że złośliwe oprogramowanie infekuje co raz to nowe komputery i urządzenia mobilne. Tym razem jednak o nowym, rozpoznanym niedawno zagrożeniu, którego celem są... bankomaty. Zainfekowane urządzenia pozwalają przestępcom na pobieranie gotówki bez potrzeby korzystania z jakiejkolwiek karty. Oczywiście możliwość pobrania gotówki zastrzeżona jest wyłącznie dla świadomych uprawianego procederu przestępców, co więcej cały schemat przestępczej działalności wykorzystującej infekcje bankomatów złośliwym kodem został tak pomyślany, że samodzielnie działający złodziej niewiele z tego skorzysta. Oto mamy do czynienia ze złośliwym kodem opracowanym specjalnie dla zorganizowanych grup przestępczych.

Krzysztof PojawaAktualności4 stycznia 201619766315

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po raz pierwszy ostrzega konsumentów przed niebezpiecznymi witrynami internetowymi! Zgodnie z komunikatem Urzędu "prowadzone przez przedsiębiorcę Tomasza Braniewskiego witryny: ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, oferty.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu, top-gratka.pl mogą powodować znaczne straty dla klientów". Pierwsze ostrzeżenie konsumenckie UOKiK wyjaśnia, że wymienione w nim strony internetowe nie zawierają wymaganych prawem informacji, w konsekwencji czego użytkownicy nieświadomie zawierają z prowadzącym je przedsiębiorcą umowy abonamentowe, kosztujące klientów około 500 złotych miesięcznie, o czym dowiadują się dopiero po otrzymaniu wezwania do zapłaty. 

Tomasz KurzakAktualności11 grudnia 20141396238

O nowej formie piractwa komputerowego pisaliśmy jeszcze we wrześniu. Microsoft zapewniał wtedy, że sprawa jest znana, lecz należy do bardzo delikatnych i skomplikowanych. Teraz producent oprogramowania postanowił przejść do czynów i zadbać o użytkowników swoich produktów chroniąc ich przed nieuczciwymi "sprzedawcami". Na początku grudnia niemiecki oddział spółki zablokował 50 000 nielegalnych kluczy aktywacyjnych, które były sprzedawane w bardzo atrakcyjnych cenach jako pełnowartościowe oprogramowanie. 

Tomasz KurzakAktualności7 września 20151286623

Ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie szyfrujące pliki użytkownika i domagające się okupu za ich odblokowanie staje się coraz większym problemem na komputerach osobistych, jednak także urządzenia mobilne stają się wrażliwe na takie ataki. Tak jest w przypadku aplikacji Adult Player oferującej filmy porno i robiącej potajemnie zdjęcia użytkowników oraz szantażującej ich publikacją. 

Tomasz KurzakAktualności23 stycznia 20151220953

Niespełna dwa tygodnie temu informowaliśmy o tym, że w kodzie źródłowym iOS 8.0.2 zostały odnalezione wpisy dotyczące wprowadzenia do asystenta głosowego Siri obsługi między innymi języka polskiego. Funkcja ta jeszcze nie jest włączona, jednak przy okazji tej bardzo cieszącej nas niezmiernie informacji rzuciliśmy wyzwanie ( ;-) ) firmom Google i Microsoft, polegające na nawiązaniu bezpośredniej walki z Apple w kwestii wprowadzenia naszego ojczystego języka do Google Now i Cortany. Dziś możemy z nieukrywaną radością napisać, że rozwiązanie firmy Google zaczęło mówić po polsku.

Tomasz KurzakAktualności25 listopada 20151192318

W zeszłym miesiącu pisaliśmy o nowym w portalu społecznościowym Marka Zuckerberga mechanizmie, który miał ostrzegać o rządowych atakach hakerskich na konta użytkowników. Życie postanowiło dopisać jeszcze jedno zastosowanie dla tej funkcji, bo jak donosi New York TImes, Facebook zaalarmował rząd Stanów Zjednoczonych o podejrzanej aktywności irańskich hakerów.

Krzysztof PojawaAktualności22 października 20151191422

Jeżeli jeździcie samochodem, to zapewne nie raz spotkaliście się z sytuacją, w której paliwo zaczęło się Wam kończyć znacznie szybciej, niż przewidywaliście. Lampka rezerwy niepokojąco świeci, wskaźnik pokazuje zero prawie-absolutne... i gdzie tu teraz znaleźć stację benzynową? 

Już niedługo nie będzie to problem - kilka godzin temu Google poinformowało o aktualizacji do Google Maps, dzięki której nawigacja wskaże nie tylko najbliższe stacje benzynowe (a także sklepy czy restauracje) ale też aktualne ceny.

Tomasz KurzakAktualności6 lutego 20151104967

W zeszłym tygodniu były prezes Opera Software zaskoczył wszystkich premierą testowej wersji nowej przeglądarki internetowej Vivaldi. Teraz dowiadujemy się, że jej twórcy nie mają w planach zwalniania tempa prac i będą udostępniać kolejne wersje poglądowe co tydzień. W ten weekend wszyscy chętni będą mogli sprawdzić jak wprowadzone w ciągu ostatnich siedmiu dni zmiany wpłynęły na przeglądarkę internetową Vivaldi w wersji 1.0.94.2.

Krzysztof PojawaAktualności10 stycznia 20161095344

Po nieco ponad trzech latach od premiery Microsoft kończy wsparcie dla Windows 8. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy tego systemu muszą nadmiernie drżeć o bezpieczeństwo swoich komputerów i przechowywanych w nich danych. Wystarczy zaktualizować Windows 8 do Windows 8.1, żeby korzystać ze wsparcia technicznego nawet do 2023 roku.

Tomasz KurzakAktualności5 listopada 20151087434

Badacze z firmy Lookout odkryli nowe zagrożenie dla użytkowników urządzeń mobilnych działających pod kontrolą Androida. Złośliwe oprogramowanie typu adware występuje obecnie już w trzech wariantach - Shedun, Shuanet oraz ShiftyBug - i dystrybuowane jest za pomocą zmodyfikowanych wersji aplikacji takich jak Twitter, Facebook czy nawet Okta służącej do dwuetapowej weryfikacji. Zmyślne działanie adware'u polega na nadawaniu mu w atakowanych systemach operacyjnych uprawnień Administratora, co sprawia, że usunięcie złośliwego oprogramowania jest niemal niemożliwe.

Tomasz KurzakAktualności18 listopada 20141085865

O tym, że premiera najnowszego mobilnego systemu operacyjnego od Google nie należy do najszczęśliwszych pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Do zgłaszanych przez użytkowników smartfonów i tabletów problemów z działaniem połączeń WiFi powoli zaczynają dołączać kolejne. Tym razem dotyczą funkcjonalności Ambient Display oraz braku trybu cichego. Wszystko wskazuje na to, że ostanie dni to ciąg dalszy kłopotów Google po premierze Androida 5.0 Lollipop.

Tomasz KurzakAktualności9 czerwca 2015998010

Niedawno zakończyła się  WWDC 2015 - konferencja Apple zorganizowana przede wszystkim dla twórców oprogramowania. Tim Cook i spółka zaprezentowali na niej wiele nowości, a jednym z głównych bohaterów była najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego firmy z Cupertino. Najciekawsze nowinki w iOS 9 to inteligentniejszy asystent głosowy Siri, usprawnione mechanizmy wyszukiwania oraz wielozadaniowość na tabletach iPad. 

Tomasz KurzakAktualności17 lipca 2015984901

Narzędzie pozwalające na inteligentne sortowanie wiadomości w skrzynce odbiorczej poczty elektronicznej Gmail stało się własnie jeszcze mądrzejsze i przydatniejsze, a wszystko za sprawą nowej funkcji w usłudze Inbox pozwalającej ustawić przypomnienie o mailu na podstawie zawartej w nim daty.

 

Marek KowalskiAktualności11 stycznia 20179763816

Allegro - najpopularniejszy serwis aukcji internetowych w Polsce, a jednocześnie jedna z największych, działających online platform handlu internetowego w naszym kraju, wprowadzi niebawem zupełnie nowy system komentarzy. Według informacji udostępnionych przez serwis, unowocześnione komentarze mają lepiej przystawać do zmieniającej się rzeczywistości w handlu internetowym. Nie będzie już możliwe anonimowe komentowanie transakcji, co ma poprawić rozpoznawalność rzetelnych sklepów i osób wystawiających swoje przedmioty na aukcjach. Co jeszcze się zmieni? Szczegóły poniżej.

Tomasz KurzakAktualności24 stycznia 2015953842

Na konferencji, która odbyła się w środę Microsoft zaprezentował całemu światu to czego będziemy mogli się spodziewać po kolejnych odsłonach najnowszego okienkowego systemu operacyjnego. Zapowiedziano także udostępnienie w ciągu tygodnia kolejnej testowej wersji Technical Preview. Jednak zaledwie dwa dni później Windows 10 build 9926 jest gotowy do pobrania dla wszystkich uczestników programu Windows Insider, a co najważniejsze po raz pierwszy w historii jest w języku polskim.

Tomasz KurzakAktualności16 października 2014920902

Powoli opadają emocje związane z oficjalną prezentacją najnowszej wersji Androida i urządzeń mu towarzyszących. Pierwsze informacje przekazane światu przez firmowego bloga Google były dość skromne i ogólne. Część z nowych funkcji dostępnych w "Lizaku" mogliśmy poznać już w czerwcu na konferencji Google I/O dzięki prezentacji testowej wersji Androida L przeznaczonego dla twórców oprogramowania. Naszej redakcji udało się dotrzeć do - jak się wydaje - pełnej listy zmian wprowadzanych przez oznaczoną numerem 5.0 wersję mobilnego systemu operacyjnego z zielonym robocikiem w logo.

Tomasz KurzakAktualności30 września 2014911765

Na portalach aukcyjnych oraz w niektórych sklepach internetowych możemy kupić pochodzący z cyfrowej dystrybucji system operacyjny Windows 8.1 Pro w zaskakująco niskiej cenie. Najtańsze oferty rozpoczynają się już od 60 zł, co stanowi zaledwie ułamek tego, co przyszłoby nam zapłacić za licencje OEM (ok. 500 zł). Skąd taka wielka różnica i czy korzystanie z takiego oprogramowania faktycznie jest legalne?

Piotr KulikAktualności24 marca 20158991119

Choć do premiery ostatecznej, nietestowej wersji Windows 10 zostało jeszcze trochę czasu, to przedstawiciele Microsoftu cały czas dbają o to, żeby o ich systemie mówiło się bardzo dużo. W styczniu tego roku użytkowników okienek zelektryzowała wiadomość, że przez pierwszy rok od wydania, aktualizacja do Windows 10 będzie dostępna za darmo dla indywidualnych posiadaczy Windows 7 z Service Pack 1, 8, 8.1 oraz Windows Phone 8.1. Wygląda na to, że dział sprzedaży Microsoftu ma kolejny pomysł, który pozwoli firmie zarobić jeszcze więcej pieniędzy, w dodatku na darmowym Windows 10.

Tomasz KurzakAktualności18 maja 2015888931

Adblock Plus to bardzo popularne wśród użytkowników narzędzie do blokowania nie tylko reklam, ale także niepożądanych treści. Jak wynika z najnowszych plotek, 20 maja twórcy Adblock Plus mają zaprezentować własną przeglądarkę internetową dla systemu Android.

Marek KowalskiAktualności24 lipca 2015856264

Producent bardzo popularnego oprogramowania narzędziowego dla systemów Windows - aplikacji CCleaner - poinformował o udostępnieniu nowej wersji tej aplikacji. Najnowsze wydanie oznaczone numerem 5.08 jest w pełni przygotowane do sprzątania wszystkich obecnie używanych wersji Windows włącznie z najnowszą i określaną (nie do końca słusznie) jako wydanie RTM kompilacją Windows 10 o numerze 10240.

Marek KowalskiAktualności25 maja 2014848911

Szymon Sidor, niezależny specjalista zajmujący się m.in. kwestiami bezpieczeństwa danych na platformach mobilnych opublikował informację o istotnej luce w zabezpieczeniach najpopularniejszego mobilnego systemu świata - Android. Jeżeli wykryta luka byłaby wykorzystana przez twórców złośliwego oprogramowania mogłoby to oznaczać umożliwienie im stałej inwigilacji praktycznie dowolnej liczby użytkowników smartfonów i tabletów z systemem Android. Dodajmy, tylko takich, które są wyposażone w kamery i aparaty cyfrowe, ale tym samym w praktyce problem dotyczy wszystkich mobilnych urządzeń z Androidem.

Tomasz KurzakAktualności22 lipca 2015814455

Popularna wśród użytkowników usługa nawigacji Mapy Google doczekała się nowej funkcji. Aplikacja w wersji 9.12.0 przeznaczona na urządzenia działające pod kontrolą systemu Android pozwala na wyświetlenie Osi czasu użytkownika zawierającej historię lokalizacji z wybranego dnia.

Tomasz KurzakAktualności12 marca 2015801112

Firma Google najprawdopodobniej doszła do wniosku, że jej eksperyment Earth View from Google Maps zakończył się sukcesem, bo od dziś użytkownicy przeglądarki Chrome mogą pobrać do niej kolejny dodatek zamieniający puste tło nowo otwartej karty. Tym razem zamiast zapierających dech w piersiach zdjęć satelitarnych Ziemi, naszym oczom prezentowane będą dzieła sztuki pochodzące ze zbiorów muzeów z całego świata.

Tomasz KurzakAktualności4 czerwca 2015799664

Do zapowiedzianej na 29 lipca premiery Windows 10 zostały już niecałe 2 miesiące. Microsoft kusi użytkowników starszych wersji systemów Windows do skorzystania z darmowej aktualizacji do najnowszej wersji, jednak wielu z nas nadal waha się przed tak poważną zmianą oprogramowania. Z każdy dniem pojawiają się nowe informacje związane z uaktualnieniem, a niedawno opublikowana została lista programów i funkcji, które przestaną działać po przesiadce na Windows 10.

Tomasz KurzakAktualności16 marca 2016796750

Na oficjalnym blogu usługi Mapy Google opublikowano właśnie wpis dotyczący najnowszej aktualizacji aplikacji przeznaczonej dla urządzeń mobilnych działających pod kontrolą Androida. Zmiany wprowadzane przez uaktualnienie pozwolą użytkownikom zamówić przejazd w takich usługach, jak Uber bezpośrednio z poziomu Map Google i za pomocą tylko jednego dotknięcia. 

Radosław KasperczakAktualności12 marca 2015788002

W zeszłym miesiącu pisaliśmy o wyjściu z fazy beta nawigacji HERE dla Androida, rozwijanej przez Nokię. Od tamtej pory opinie o niej w zasadzie nie zmieniły się – w dalszym ciągu otrzymuje ona wysokie oceny i jest chętnie pobierana przez użytkowników smartfonów działających pod kontrolą Androida oraz Windows Phone. Teraz będą mogli dołączyć do nich posiadacze urządzeń Apple, a to dzięki udostępnieniu wersji aplikacji działającej w systemie iOS.

Krzysztof PojawaAktualności1 sierpnia 2016764770

Kilka dni temu zakończyła się oficjalna promocja umożliwiająca każdemu posiadaczowi legalnego Windowsa w wersji 7 lub 8.1 darmową aktualizację systemu do najnowszego wydania, czyli Windows 10. Jak się okazuje, darmowa aktualizacja systemu wciąż jednak jest możliwa i choć technicznie każdy może z niej skorzystać, to od strony formalnej nie jest to już takie jednoznaczne.

Tomasz KurzakAktualności23 września 2015740870

Zalewający nasze skrzynki odbiorcze Spam to prawdziwa plaga dzisiejszego internetu. Dostawcy usług pocztowych oferują coraz efektywniejsze filtry, jednak żadne rozwiązanie nie jest doskonałe. Firma Google poinformowała właśnie o udostępnieniu w poczcie Gmail dwóch nowych funkcji, które pozwolą użytkownikom oczyścić skrzynki odbiorcze z niechcianych i często bardzo naprzykrzających się wiadomości.

Tomasz KurzakAktualności13 czerwca 2015735343

PlusBank nie przystał na ultimatum hakera, który włamał się do systemu informatycznego banku. Cyberprzestępca żądał 200 000 zł za zachowanie wszystkich wykradzionych informacji dla siebie, jednak PlusBank nie zdecydował się na spełnienie tego żądania. Dziś dowiadujemy się, że haker spełnił swoją groźbę i rozpoczął publikowanie danych klientów. 

Tomasz KurzakAktualności13 kwietnia 2015727693

W czasie oglądania filmów zamieszczonych bezpośrednio w serwisie YouTube lub osadzonych na innych stronach internetowych, skupiamy się na treściach i nie zwracamy większej uwagi na wygląd samego odtwarzacza. Google postanowiło odświeżyć nieco jego wygląd i przedstawiło eksperymentalna wersję nowego, przeźroczystego odtwarzacza. Żeby z niego skorzystać trzeba dokonać kilku prostych modyfikacji.

Tomasz KurzakAktualności10 listopada 2015724042

Najnowsza aktualizacja Map Google mająca trafić do sklepu Google Play wkrótce, doda do tej popularnej wśród użytkowników nawigacji dla urządzeń mobilnych jedną z najbardziej wyczekiwanych i najprzydatniejszych funkcji - obsługą offline nie wymagającej ciągłego połączenia z internetem.

Radosław KasperczakAktualności13 lutego 2015719612

Nawigacja HERE, rozwijana przez Nokię, zdobyła sobie w ostatnim czasie niemałą sympatię wśród użytkowników Androida – pobrano ją z Google Play ponad 3 miliony razy (jako ciekawostkę warto dodać, że mapa Polski jest drugą, zaraz po mapie Niemiec, najczęściej pobieraną przez osoby korzystające z aplikacji). Dokonało się to m.in. dzięki jej darmowemu rozpowszechnianiu, a także ze względu na możliwość korzystania z niej w trybie offline, co pozwala znacząco redukować wysokość rachunków za telefon (wszak nie każdy wykupuje u swojego operatora pakiety danych). Dziś Finowie wykonali kolejny krok w rozwoju popularnej aplikacji – zyskała ona...albo raczej utraciła status "beta" i wreszcie stała się wersją stabilną. Dodano też do niej kilka nowych, interesujących funkcji. 

Tomasz KurzakAktualności18 listopada 2014710811

CCleaner to z pewnością jeden z najlepszych programów pomagający użytkownikowi podczas robienia porządków w systemach operacyjnych Windows. Przez 10 lat od premiery program przeszedł wiele zmian, które dodawały go niego nowe funkcjonalności, jednak wygląd aplikacji nie zmienił się praktycznie wcale. Świadomi tego twórcy postanowili odświeżyć interfejs programu, a efekt ich prac użytkownicy mogą podziwiać w testowej wersji CCleanera oznaczonej numerem 5.0.

Krzysztof PojawaAktualności14 maja 2014709053

Możliwość sprawdzenia, kto oglądał nasze profile na Facebooku to ta funkcjonalność najpopularniejszego serwisu społecznościowego, na którą czekają miliony jego użytkowników. Chęć sprawdzenia, kto się nami interesuje, kto nas obserwuje bywa tak silna, że nieraz potrafi wygrać ze zdrowym rozsądkiem. A to jest woda na młyn dla tych, którzy wykorzystując ludzką nieostrożność i - nie ukrywajmy - naiwność, próbują na niej zarobić, często nie do końca uczciwie.

Tomasz KurzakAktualności28 grudnia 2014708720

Rynek programów mobilnych rozwija się bardzo szybko i każdy możne znaleźć na nim kompletnie bezużyteczne "apki", jak i takie, które pomagają w codziennym życiu, a nawet stanowiące potencjalne zagrożenie i mogące służyć niecnym celom. Jedną z tych przydatnych może okazać się niedawno opublikowana aplikacja Twoja Biedronka przeznaczona dla użytkowników (z wyłączeniem przedstawicieli naszej politycznej elity, którzy poczynili na temat statusu finansowego klientów tej sieci sklepów stosowne uwagi ;)) systemów Android i iOS.

Tomasz KurzakAktualności21 kwietnia 2015698720

Premiera Androida 5.0 Lollipop jest jedną z najbardziej kłopotliwych w dziejach Google, a użytkownicy od ponad 6 miesięcy, które minęły od oficjalnej premiery mobilnego systemu operacyjnego, uskarżają się na błędy. Bardzo możliwe, że najpoważniejszy z nich - wycieki pamięci - naprawi opublikowana przed kilkunastoma minutami aktualizacja Androida do wersji 5.1.1.

Tomasz KurzakAktualności13 stycznia 2015695961

Z dniem dzisiejszym Microsoft wstrzymuje podstawowe wsparcie techniczne dla Windows 7 z zainstalowanym dodatkiem Service Pack 1, jednak użytkownicy tego systemu operacyjnego będą nadal objęci wydłużonym wsparciem technicznym przez kolejnych pięć lat - do 14 stycznia 2020. Czy Microsoft planuje pogrzebanie „Siódemki" przed wydaniem Windows 10 i co dokładnie oznacza koniec podstawowego wsparcia technicznego?

Krzysztof PojawaAktualności5 czerwca 2015688641

Zakupy online to dynamicznie rozwijający się sposób wydawania pieniędzy. Nic w tym dziwnego, zdecydowanie łatwiej jest chodzić po sklepie, siedząc jednocześnie przed ekranem własnego komputera, bez konieczności ruszania się z domu. Rozumieją to prawie wszyscy giganci światowego handlu. Jednym z opornych była jednak Ikea, która jak dotąd pozwalała na dokonywanie zakupów online wyłącznie w kilku krajach, w których sklepy szwedzkiej marki obecne były najdłużej. Już niedługo internetowe zakupy w Ikei będą możliwe we wszystkich krajach, w których spółka ma swoje sklepy.

Marek KowalskiAktualności6 lipca 2015684585

Informowaliśmy niedawno o udostępnieniu przez Microsoft najnowszego wydania Windows 10 Insider Preview build 10162 nie tylko w postaci aktualizacji dla tych, którzy już dysponowali wcześniej zainstalowanym wydaniem najnowszego systemu, ale również dla tych, którzy zdecydują się na instalację kompilacji 10162 od podstaw. Niestety, jak się okazuje niektórzy testerzy najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu zgłaszają problemy z aktywacją oprogramowania systemowego po zainstalowaniu jednej z najnowszych kompilacji.

Tomasz KurzakAktualności24 listopada 2014681113

Firma Symantec ogłosiła odkrycie złośliwego oprogramowania, które od lat służyło do zbierania informacji na zainfekowanych komputerach. Regin - bo tak nazywa się ów trojan - jest bardzo zaawansowanym oprogramowanie, którego pochodzenie ani twórca nie są znani.  Ze względu na złożoność działania trojana nie udało się jeszcze stworzyć narzędzia do neutralizacji tego działającego od 6 lat złośliwego kodu.

Krzysztof PojawaAktualności29 września 20156759110

Facebook ostatnio ma spore kłopoty. Do nieco wyśmianej przez sporą część użytkowników informacji o planowanym wprowadzeniu przycisku "nie lubię" i ubiegłotygodniowej, półgodzinnej awarii znacznie utrudniającej korzystanie z serwisu dołączyła wczorajsza, znacznie poważniejsza i dłuższa awaria Facebooka. Co było jej przyczyną - problemy techniczne, działanie cyberprzestępców, czy może coś jeszcze innego?

Krzysztof PojawaAktualności21 lutego 2014645860

Nie przebrzmiały jeszcze echa zmiany nazwy chmurowej usługi udostępnianej przez Microsoft ze SkyDrive na OneDrive, a już gigant z Redmond przygotował nam premierę nowej nazwy. Tym razem Office Web Apps, czyli dostępne z poziomu przeglądarki internetowej aplikacje pakietu biurowego Office, zastąpione zostały przez Office Online.

Tomasz KurzakAktualności13 lipca 2016630430

Firma Google nie podała dotąd oficjalnej daty premiery najnowszego mobilnego systemu operacyjnego. Androida 7.0 Nougat miał zadebiutować już tego lata i wygląda na to, że wyszukiwarkowemu potentatowi uda się dotrzymać terminu. Tak przynajmniej wynika z informacji opublikowanych przez kanadyjskiego operatora komórkowego Rogers.

Tomasz KurzakAktualności3 marca 2016624971

O dodaniu do komunikatora Messenger obsługi SMS-ów mówi się już od kilku miesięcy. Jednak dopiero teraz funkcja ta zagościła w zintegrowanym z portalem społecznościowym Facebook komunikatorze. Najnowsza aktualizacja Messengera do wersji 61.0.0.1.80 pozwala na wysyłanie i odbieranie SMS-ów oraz MMS-ów.

Marek KowalskiAktualności6 listopada 2014624900

Microsoft ogłosił poważne zmiany dotyczące swojego flagowego pakietu biurowego w wydaniu mobilnym. Od dziś posiadacze iPadów mogą już pobrać zaktualizowaną wersję aplikacji wchodzących w skład pakietu Office, oprócz tego Microsoft przygotował wydania mobilnego Worda, Excela, PowerPointa i spółki dostosowane do interfejsu iPhone'a. Spójnym interfejsem mogą się również cieszyć posiadacze urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą systemu Android. Office dla tabletów z Androidem to kolejna nowość w ofercie firmy. Co ważne - Microsoft zmienił dotychczasową politykę i zrezygnował z wymuszania zakupu subskrypcji Office 365 przez użytkowników mobilnych aplikacji z pakietu Office, którzy chcieliby za pomocą posiadanych urządzeń również edytować swoje dokumenty, arkusze i prezentacje.

Jakub SzczęsnyAktualności12 września 2016621632

Wśród miłośników nowych technologii z pewnością jest sporo podróżników, którzy chcą zapoznać się z miejscami, do których się wybierają. Okazuje się, że Google w usłudze Google Maps zamierza udostępnić sekcję Explore, w której użytkownicy będą w stanie przyjrzeć się lokalizacjom wartym odwiedzenia. 

Marek KowalskiAktualności14 listopada 2014616983

Skype już od ponad dekady ułatwia komunikację milionom ludzi na całym świecie. Dotychczas korzystanie z tej popularnej usługi komunikacyjnej wymagało jednak instalacji dedykowanej aplikacji klienckiej, bez względu na to z jakiej platformy sprzętowej korzystał użytkownik. Czy to był komputer, laptop, smartfon, czy podłączony do internetu tablet, w każdym przypadku należało zaopatrzyć się w program Skype, za pośrednictwem którego można było prowadzić wideorozmowy i konwersacje tekstowe. Dzięki zupełnie nowemu produktowi o nazwie Skype for Web (beta), nie trzeba już instalować jakiejkolwiek aplikacji, by móc skorzystać z usługi Skype i połączyć się ze znajomymi z całego świata. Wystarczy tylko przeglądarka WWW.

Robert MultanAktualności14 października 2014615090

Charakterystyczną cechą wszystkich urządzeń Samsunga sygnowanych marką Galaxy, jest TouchWiz. Ta nakładka na Androida poza pełnieniem zastępstwa ekranu domowego, zmieniała też wszystkie okna wyboru, ekrany dialogowe i menu opcji. Jego odbiór po stronie użytkowników najlepiej oddaje słowo "ambiwalentny". Udostępniał od zawsze całkiem nielichą liczbę usprawnień funkcjonalnych, zużywając jednak przy okazji zdecydowanie za dużo zasobów systemowych, przez co jego zastosowanie potrafiło w kategorii prędkości działania zrównać urządzenia high-end z logo Samsunga do konkurencyjnego mid-endu. 

Agnieszka SerafinowiczAktualności4 lipca 20156097620

Komisja Prawna pracująca przy Parlamencie Europejskim przygotowała rekomendacje zmieniające dotychczasowe regulacje prawne. Będą one poddane pod głosowanie 9 lipca br. Część z proponowanych zmian wpływa na obowiązującą obecnie w wielu krajach europejskich tzw. zasadę wolności panoramy, czyli możliwość wykonywania i wykorzystywania bez ograniczeń fotografii obiektów znajdujących się w przestrzeni publicznej. Mówiąc wprost - jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, zilustrowanie np. wpisu na blogu czy jakiegokolwiek artykułu fotografią (nawet wykonaną przez autora danego wpisu) przedstawiającą widoczny w przestrzeni publicznej obiekt skonstruowany lub tylko zmodernizowany bądź odbudowany przez twórcę zmarłego mniej niż 70 lat temu stanie się nielegalne. W praktyce oznacza to, że z Wikipedii będzie musiało zniknąć tysiące fotografii.

Piotr KulikAktualności6 lipca 2015607871

Nastąpił kolejny ogromny wyciek bardzo wrażliwych danych. Włoska firma Hacking Team, zajmująca się tworzeniem oraz sprzedażą Remote Control System - specjalistycznego oprogramowania szpiegowskiego, wykorzystywanego przez wiele krajów i służb specjalnych, w tym polskie Centralne Biuro Antykorupcyjne, padła ofiarą hakerów. Informację o tym zdarzeniu podali sami włamywacze, wykorzystując do tego celu oficjalne konto Hacking Teamu, któremu przy okazji zmieniono nazwę na Hacked Team.

Tomasz KurzakAktualności3 czerwca 2015603150

Planowanie podróży z wykorzystaniem Map Google jest od dziś prostsze. Google poinformowało o uruchomieniu nowej funkcjonalności, dzięki której Google Maps wyświetlać będzie informacje o transporcie publicznym w czasie rzeczywistym, dzięki czemu będzie można na bieżąco sprawdzać m. in. opóźnienia autobusów, tramwajów czy metra.

Po serii poważnych wpadek zawiązanych z nawigacją i mapami Google - mamy na myśli maskotkę systemu Android załatwiającą się na logo Apple, kontrowersje związane z prezentowaniem lokalizacji osób na podstawie ich imienia i nazwiska oraz rasistowskie opisy lokalizacji - jest to pierwsza w ostatnim czasie pozytywna wiadomość związana z Google Maps.

Sylwia ZimowskaAktualności26 kwietnia 2017602373

Wjeżdżasz do nowego miasta, parkujesz auto w centrum i idziesz pozwiedzasz. Gdy po kilku godzinach wracasz do samochodu, nie potrafisz przypomnieć sobie, w którym miejscu go zostawiłeś. Brzmi znajomo? Na szczęście to koniec takich problemów. Mapy Google zyskały właśnie przydatną funkcję zapamiętywania lokalizacji zaparkowanego auta.

Tomasz KurzakAktualności10 lipca 2015599322

Spam to problem, który dotyczy każdej osoby, która korzysta z maili. Firmy dostarczające usługi poczty elektronicznej starają się filtrować wiadomości trafiające do skrzynek odbiorczych użytkowników, jednak osiągają różne rezultaty. Jednym z najlepszych filtrów anty-spamowcych pochwalić się może Google, a dzięki ogłoszonym właśnie mechanizmom, Gmail będzie jeszcze lepiej filtrował spam i pozwoli firmom rzadziej trafiać do folderów z niepożądanymi wiadomościami.

Radosław KasperczakAktualności2 sierpnia 2014598483

O najnowszej wersji systemu operacyjnego Microsoftu słyszymy ostatnio coraz częściej. W najbliższym czasie owe głosy zapewne nie ucichną, a wręcz przeciwnie – będzie ich tym więcej, im bliżej będzie do premiery Windowsa 9, która ma nastąpić, według niektórych, w kwietniu 2015 roku. Fakt prowadzenia przez giganta z Redmond pełną parą prac nad nowym OS-em potwierdzają niektóre wiarygodne źródła. 

Krzysztof PojawaAktualności12 marca 20165787523

Korzystacie ze smartfonów Samsung Galaxy S6 albo S6 Edge i zastanawiacie się, kiedy aktualizacja do Androida 6.0 Marshmallow pojawi się w końcu na Waszych urządzeniach? Odpowiedź brzmi - już! Od kilku godzin Marshmallow jest już dostępny Polsce (przynajmniej w T-Mobile) dla ubiegłorocznych flagowców Samsunga.

Tomasz KurzakAktualności25 sierpnia 2015566401

Istnieje wiele sposobów na wyświetlanie zawartości ekranu urządzenia z Androidem na wyświetlaczu komputerów osobistych. Niestety część z nich jest bardzo skomplikowana w konfiguracji, inne działają tylko z Andoridem Lollipop lub oferują skromne funkcje. Pośród wszystkich rozwiązań bardzo ciekawie prezentuje się dodatek do przeglądarki Chrome (i nie tylko) - Vysor, który pozwala w prosty sposób wyświetlać obrazu ze smartfona na komputerze. 

Tomasz KurzakAktualności15 października 2014562791

Premiery najnowszej edycji mobilnego systemu operacyjnego od Google z zapartym tchem wyczekiwał cały androidowy świat. Wcześniejsze zapowiedzi mówiły o tym, że Android 5.0 zwany także L zostanie zaprezentowany na przełomie października i listopada. Firma z Mountain View postanowiła zrobić niespodziankę wszystkim oczekującym z zapartym tchem użytkownikom i najnowszą odsłonę swojego systemu zaprezentowała oficjalnie już dzisiaj.

Krzysztof PojawaAktualności23 grudnia 20145544414

Windows Phone, mobilny system operacyjny Microsoftu, przeżywa trudne chwile. Chciałoby się powiedzieć - wciąż je przeżywa. Udział kafelków w światowym rynku smartfonów jest bardzo niski, a co więcej, w najbliższych miesiącach najprawdopodobniej w dalszym ciągu będzie spadał. 
Widać wyraźnie, że choć wielu dziennikarzy technologicznych i ekspertów rynku mobilnego uważa produkt Microsoftu za naprawdę dobry, to użytkownicy, czyli ostateczni rynkowi sędziowie na pytanie jaki smartfon wybrać? Android czy Windows Phone? mają od dawna gotową odpowiedź, w dodatku taką, która nie wróży kafelkom nic dobrego.

Tomasz KurzakAktualności15 listopada 2014550651

Między systemami Android i iOS można zauważyć coraz więcej podobieństw. Do wydłużającej się z każdą wersją oprogramowania listy można dziś dodać nieudane debiuty najnowszych wariantów systemów operacyjnych. Po środowym udostępnieniu fabrycznych obrazów Androida 5.0 Lollipop dla niektórych urządzeń z rodziny Nexus, użytkownicy tychże zgłaszają problemy z prawidłowym działaniem połączeń WiFi.

Tomasz KurzakAktualności27 października 2014547984

Mimo złej prasy dostawcy usług chmurowych próbują zachęcać klientów do korzystania z ich produktów pokazując, że dysk w chmurze nie jest tak straszny jak go malują. Dzisiejszy wpis na firmowym blogu zespołu odpowiedzialnego za OneDrive informuje o tym, że użytkownicy pakietu biurowego Office 365 zostaną obdarowani nielimitowaną przestrzenią w usłudze dysku w chmurze od Microsoftu.

Tomasz KurzakAktualności16 listopada 2014534533

O tym, że asystent głosowy Microsoftu trafi do biurkowej wersji Windows 10 mówiło się już od dawna, jednak wszystkie spekulacje oparte były na domysłach i niepotwierdzonych informacjach. Bardzo możliwe, że biorące udział w programie Insider osoby, które korzystają z testowych wersji Windows 10 jako pierwsze będą mogły przywitać się z Cortaną.

Piotr KulikAktualności29 maja 2015532160

Stało się niemożliwe - animowane gify w końcu są obsługiwane przez Facebooka. Co prawda nie od razu dla wszystkich, bo proces aktualizacji zajmie trochę czasu, a także nie do końca tak intuicyjnie jakby się wydawało, ale to o tym później. Jednakże ruch ten oznacza diametralną zmianę w kwestii animowanych obrazków, przed którymi Facebook bronił się długi czas, twierdząc że obsługa animowanych gifów doprowadziłaby do chaosu w aktualnościach.

Tomasz KurzakAktualności4 lutego 2015515063

Dość liberalna polityka firmy z Mountain View odnośnie wprowadzania nowych aplikacji do sklepu z aplikacjami Google Play z jednej strony jest okazją dla początkujących programistów do udostępniania swoich programów, z drugiej zaś może być wykorzystywana do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania. Dziś światło dzienne ujrzały informacje dotyczące aplikacji, które zawierały niebezpieczny kod i jednocześnie zostały pobrane przez miliony użytkowników.

Robert MultanAktualności18 września 2014504471

Sezon urlopowy powoli dobiega końca, w związku z czym aura stopniowo będzie coraz bardziej zniechęcać do spacerów. Zachęcać do nich ma natomiast nowa aplikacja Moje Mapy, zastępująca Google Maps Engine Lite i pozwalająca na łatwe tworzenie i udostępnianie własnoręcznie przygotowanych map na ekranie komputera, bądź urządzenia mobilnego z zainstalowanym systemem Google Android. Dzięki niemu nie będzie już problemem znalezienie ciekawej trasy trekkingowej w górach, a po zejściu z nich - przykładowo - ścieżkę zdrowia po lokalnych browarach.

Tomasz KurzakAktualności12 listopada 2014495112

W opublikowanym wczoraj przez Microsoft biuletynie zabezpieczeń znajduje się lista udostępnianych w tym miesiącu poprawek dla systemów Windows. Wśród nich możemy znaleźć lukę opisaną numerem MS14-066 oraz oznaczoną etykietą "krytyczna". Ze względu na jej niebezpieczeństwo zalecana jest natychmiastowa aktualizacja systemu za pomocą Windows Update. 

Marek KowalskiAktualności5 maja 2014489212

Niezależna organizacja badawcza - AV-Comparatives - specjalizująca się w testach oprogramowania zabezpieczającego przed złośliwym kodem i atakami sieciowymi opublikowała najnowszy raport z wynikami testów przeprowadzonych w marcu br. Jaki program antywirusowy jest zatem najlepszy według niezależnego austriackiego laboratorium badawczego? Przekonajmy się.

Krzysztof PojawaAktualności22 lipca 2014487345

Kupowanie mobilnych aplikacji w sklepach Google Play czy Windows Phone wiąże się zazwyczaj z koniecznością posiadania karty kredytowej, której rachunek będzie obciążany kosztami zakupów. Co prawda sklep Windows Phone umożliwia dokonywanie płatności za pomocą specjalnych kuponów pre-paid, jak na razie nie jest to jednak zbyt popularna metoda na zakupy aplikacji i wciąż podstawowym - a w wielu przypadkach jedynym - sposobem dokonywania płatności jest obciążanie karty kredytowej. Jednak spora grupa polskich użytkowników nie posiada plastikowego kredytu, przez co ich możliwości zakupowe w sklepach z aplikacjami są znacznie ograniczone. A wśród posiadaczy krat kredytowych znajdzie się niemały odsetek tych, którzy nie chcą podawać danych swojej karty w internecie ze względów bezpieczeństwa. Czy to oznacza, że są oni całkowicie odcięci od płatnych aplikacji?

Krzysztof PojawaAktualności12 grudnia 2014466383

Wczoraj wieczorem oraz w nocy miała miejsce bardzo poważna awaria Facebooka. Zamiast ikonek informacyjnych wyświetlane były – a w chwili pisania tego artykułu wciąż są - zupełnie przypadkowe zdjęcia, co powodowało bardzo duży bałagan w wyświetlanych profilach oraz narażało użytkowników na upublicznienie ich fotografii. Jeszcze bardziej niebezpiecznym skutkiem błędnego działania Facebooka było jednak – w pewnych konkretnych przypadkach – mieszanie się sesji użytkowników powodujące przełączanie profilu z tego, którym się zalogowaliśmy, na należący do zupełnie innej, przypadkowej osoby.

Krzysztof PojawaAktualności18 maja 2015461990

Wczorajsza debata prezydencka poza politycznym miała też inny, dużo bardziej technologiczny wymiar. Już w jej trakcie, z powodu - najprawdopodobniej - przeciążenia serwerów, przestała działać strona internetowa MamPrawoWiedziec.pl, do której kilkakrotnie odnosił się prezydent Komorowski, stając się tym samym nieświadomym inspiratorem "naturalnego" ataku DDoS.

Agnieszka SerafinowiczAktualności16 lipca 2015461403

Wraz z opublikowaniem przez Microsoft najnowszej kompilacji systemu Windows 10 oznaczonej numerem 10240, zmodyfikowano i zoptymalizowano również kod standardowej przeglądarki, w którą wyposażone są najnowsze "okienka" - Microsoft Edge.  Zmiany w kodzie są na tyle zauważalne, że Microsoft poprzez blog Blogging Windows poinformował o znaczącym wzroście wydajności najnowszego wydania przeglądarki Edge. Jeżeli wierzyć notatce opublikowanej przez Gabe'ego Aula, następca Internet Explorera okazuje się nawet 112% szybszy od najpopularniejszej obecnie na świecie (również w Polsce) przeglądarki Google Chrome.

Robert MultanAktualności22 sierpnia 2014460931

"Wybierz Firefoksa teraz. Później możesz nie mieć wyboru" - wpis o takim tytule pojawił się jakiś czas temu na blogu Roberta O'Callahana, jednego z inżynierów pracujących nad jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych, czyli Mozilla Firefox. Zdaniem O'Callahana jeśli użytkownicy chcą w przyszłości wolnego Internetu, powinni zaprzestać korzystania z przeglądarki od Google.

Tomasz KurzakAktualności14 stycznia 2015458360

Od czasu ostatniej aktualizacji Google Search minęło sporo czasu, jednak programiści firmy z Mountain View nie zaprzestali prac nad tym elementem systemu Android. Najnowsza wersja aplikacji wnosi kilka zmian, jednak to ukryte w kodzie źródłowym wpisy dotyczące przyszłych funkcjonalności są bardziej interesujące. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, czego można oczekiwać po nowych wersjach wyszukiwarki Google na Androida. A spodziewać się możemy na przykład możliwości uruchamiania wyszukiwania z poziomu ekranu blokady za pomocą komend głosowych, wyświetlania kart firm trzecich w Google Now czy odczytywania przez system nowych powiadomień.

Radosław KasperczakAktualności16 sierpnia 2014452720

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o kolejnej wersji systemu Microsoftu. Wielu z niecierpliwością czeka na co, co przyniesie nowy OS (w tym szczególnie na powrót Menu Start). Ich ciekawość niedługo powinna zostać choć częściowo zaspokojona, gdyż jeszcze w przyszłym miesięcu Microsoft ma, według pewnych przecieków, zaprezentować światu pierwszą wersję Windows „Threshold” (ochrzczonego także mianem „Windows 9”).

Dariusz HałasAktualności3 kwietnia 2014451770

8 kwietnia 2014 to data ważna dla użytkowników systemów Windows. Dzień ten jest ostatnim dniem wsparcia systemu Windows XP (z pominięciem wersji XP for Embedded Systems, czyli systemu XP funkcjonującego na różnego rodzaju terminalach, np. w... bankomatach; tutaj wsparcie będzie trwać aż do roku 2019). Ten sam dzień będzie również dniem premiery najnowszej wersji Windows: Windows 8.1 Update 1. Aktualizacja ta będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich użytkowników posiadających system Windows zdolny do obsługi sklepu z aplikacjami, czyli tych, którzy posiadają komputery z Windows 8 i Windows 8.1.

Tomasz KurzakAktualności16 października 2014449686

Wczorajszego wieczora ekscytowaliśmy się oficjalna premierą Androida 5.0 Lollipop. Dziś mamy okazję zajrzeć na konferencję firmy Apple, która zaprezentuje światu nowe tablety i komputery oraz system operacyjny przeznaczony dla Maców - OS X Yosemite. Nasza redakcja skupi się na przedstawieniu wiadomości na temat oprogramowania, po wieści dotyczących urządzeń z logo nadgryzionego jabłka odsyłamy do naszych kolegów z portalu PCLab.pl, na którym możecie śledzić relację z konferencji Apple minuta po minucie.

Tomasz KurzakAktualności21 listopada 2014447840

Premiera nowych urządzeń z serii Nexus może się odbić firmie Google czkawką. Użytkownicy zgłaszają coraz to nowe problemy z działaniem Andorida 5.0, który jest preinstalowany na smartfonie Nexus 6 i tablecie Nexus 9, a gdyby tego było mało to pierwsze testy nowego telefonu zwracały uwagę na jego wolne działanie biorąc pod uwagę oferowane komponenty. Redaktorom portalu AnandTech udało się znaleźć powód niskiej wydajności Nexusa 6 i po wnikliwych testach winą obarczyli domyślnie włączony mechanizm szyfrowania wbudowanej pamięci.

Tomasz KurzakAktualności9 grudnia 2014445410

Jedną z ciekawszych funkcjonalności zaprezentowanych podczas premiery OS X Yosemite była Continuity, czyli technika pozwalająca na kontrolowanie urządzeń przenośnych pracujących pod kontrolą systemu iOS za pomocą komputera. Przed trzema laty rozpoczęła się praca nad podobnym narzędziem przeznaczonym dla Anoida, jednak dopiero zaprezentowana niedawno trzecia wersja aplikacji AirDroid oferuje rozwiązania i możliwości podobne do tych z rozwiązania Apple.

Tomasz KurzakAktualności28 września 2015438050

Firma Bitdefender poinformowała o wykryciu kolejnego zagrożenia wymierzonego w polskich internautów. Tym razem cyberprzestępcy wzięli na celownik użytkowników portalu Allegro i w specjalnie spreparowanych wiadomościach e-mail oraz z wykorzystaniem fałszywej strony internetowej próbują wyłudzać dane do logowania w serwisie aukcyjnym.

Tomasz KurzakAktualności8 kwietnia 2016437105

Specjalistom z zajmującej się bezpieczeństwem firmy Dr.WEB udało się wykryć nowe zagrożenie na mobilnej platformie od Google. Android.Spy.277.origin to kolejny wirus odnaleziony w sklepie Google Play. Jak inne tego typu szkodniki zbiera dane na temat użytkowników oraz ich urządzeń i wyświetla niepożądane reklamy. Złośliwe oprogramowanie zostało pobrane ponad 3,2 miliona razy.

Tomasz KurzakAktualności1 października 2015432092

Pod koniec lipca pisaliśmy o krytycznym błędzie Stagefright w mobilnym systemie operacyjnym od Google pozwalającym na zainfekowanie urządzenia poprzez specjalnie spreparowaną wiadomość MMS. Dziś światło dzienne ujrzały informacje wskazujące, że niemal każde z 1,4 miliarda urządzeń działających pod kontrolą Androida wrażliwych jest na podobne ataki za pośrednictwem zmodyfikowanych plików audio i wideo z zaszytym złośliwym kodem.

Tomasz KurzakAktualności4 grudnia 2014424882

Komunikatory internetowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych aplikacji. Nie dziwi więc fakt, że jest ich na rynku dużo, jednak to Skype od lat jestem najpopularniejszym z nich. Wczoraj został zaprezentowany Wire - nowa, służąca do komunikacji użytkowników za pomocą internetu aplikacja, która ma ambicje konkurować z obecnym "królem".

Tomasz KurzakAktualności26 sierpnia 20144214210

26 sierpnia 2014 zapisze się na kartach historii jako dzień, w którym światło dzienne ujrzało stabilne wydanie 64-bitowej wersji przeglądarki internetowej giganta z Mountain View. Pod koniec lipca informowaliśmy Was o tym, że 64-bitowa edycja Google Chrome trafiła do testowego kanału dystrybucyjnego. Po niespełna miesiącu posiadacze Windows 7 i 8 wykorzystujących architekturę x64 mogą cieszyć się przeglądarką internetową wykorzystującą wszystkie zalety ich systemów operacyjnych. Użytkownicy Mac OS i Linuksów muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wersje przeznaczone dla nich są nadal w fazie testów. 

Radosław KasperczakAktualności3 lipca 2014419432

W czasie, gdy świat technologii mobilnych żyje kolejnymi informacjami, dotyczącymi nowego Androida, sygnowanego literką ,,L'', Samsung podobno zdecydował się na wypuszczenie aktualizacji systemu operacyjnego z wersji Jelly Bean do wersji KitKat dla kilku spośród swoich smartfonów.

Tomasz KurzakAktualności26 kwietnia 2016411042

Na oficjalnym blogu zespołu zajmującego się rozwojem androidowej aplikacji do obsługi poczty Gmail pojawił się wpis informujący o dodaniu do programu obsługi kont pocztowych wykorzystujących usługę Exchange. Ta długo wyczekiwana przez użytkowników funkcja trafia w końcu w ich ręce, jednak czy na taki ruch nie jest trochę za późno?

Krzysztof PojawaAktualności7 listopada 2014408845

Od kilku dni posiadacze urządzeń z serii Nexus z niecierpliwością czekali na zapowiadaną na miniony wtorek aktualizację Androida do wersji 5.0 Lollipop. Ta jednak nie docierała, a zamiast niej pojawiały się niepokojące informacje o problemach Google z funkcjonowaniem najnowszego systemu. Kiedy więc można spodziewać się, że Android 5.0 zostanie wreszcie udostępniony? 

Tomasz KurzakAktualności27 stycznia 2015408030

Złośliwe oprogramowanie typu ransomware to stosunkowo nowe zagrożenie czyhające na wszystkich użytkowników internetu, jednak coraz bardziej popularne wśród hackerów. W ostatnim tygodniu analitycy firmy Dr.Web odkryli bardzo duże zagrożenie ze strony nowego trojana o nazwie CTB-Locker, który szyfruje dane na zainfekowanych komputerach i żąda okupu za ich odszyfrowanie. 

Tomasz KurzakAktualności30 października 2014406440

Pierwsze zapowiedzi o nowym sposobie organizacji i przeglądania zapisywanych w Google Chrome zakładkach pojawiły się już w kwietniu. Niestety dopiero teraz mechanizm Google Stars trafia do przeglądarki firmy z Mountain View i co ciekawe udostępniany jest w formie dodatku, a nie jako integralna część przeglądarki.

Tomasz KurzakAktualności3 grudnia 2014403521

Google mimo udostępnienia nowego narzędzia do obsługi swojej skrzynki pocztowej - Inbox - nie przestaje udoskonalać usługi i aplikacji Gmail. Najnowsze zmiany w internetowym kliencie poczty elektronicznej wyszukiwarkowego giganta pozwolą na bezpośrednią edycje plików pakietu Office dołączanych do wiadomości e-mail.

Marek KowalskiAktualności22 marca 2015399933

Listy szybkiego dostępu (z ang. jump list) pojawiły się w interfejsie systemu Windows wraz z wprowadzeniem na rynek najpopularniejszego obecnie systemu operacyjnego dla komputerów PC, czyli "starego, dobrego" Windows 7. Wygląda na to, że Microsoft bardzo poważnie słucha użytkowników i analizuje ich przyzwyczajenia. W Windows 10 doczekaliśmy się już powrotu menu Start, z poziomu paska zadań mamy również dostęp do interesujących nas tu list szybkiego dostępu, jednak w dotychczasowych publicznie udostępnionych kompilacjach "jump listy" nie były dostępne w menu Start. Wraz z udostępnieniem kompilacji 10041 systemu Windows 10 Technical Preview, sytuacja uległa zmianie. Użytkownicy wersji testowej, czy też "Insidersi" jak ich chce nazywać Microsoft, mogą używać list szybkiego dostępu również dla obiektów umieszczonych w menu Start. Nie od razu jednak, wymagana jest pewna modyfikacja rejestru systemowego. Poniżej szczegóły, co dokładnie należy zrobić.

Tomasz KurzakAktualności26 grudnia 2015396733

Czeska firma Piriform ma w swojej ofercie wiele narzędzi do czyszczenia, konserwacji i optymalizacji pracy oraz samych systemów Windows. Jednym z nich jest bardzo popularny wśród użytkowników CCleaner, który jak się okazuje może powodować nieodwracalne uszkodzenia w rejestrze systemowym Windows 10, a sam Microsoft odradza korzystanie z niego oraz jemu podobnych narzędzi.

Tomasz KurzakAktualności1 listopada 2014395120

O pracach i rychłej premierze najnowszej odsłony mobilnej aplikacji przeznaczonej do obsługi poczty elektronicznej firmy Google informowaliśmy w zeszłym miesiącu. Dziś w internecie pojawiają się informacje od pierwszych użytkowników, którym firma z Mountain View udostępniła najnowsza wersję klienta poczty Gmail dla urządzeń mobilnych.

Krzysztof PojawaAktualności2 stycznia 2016391061

Półtora roku temu pokazaliśmy Wam, jak zainstalować Androida 4.4 na zwykłym PC albo laptopie. Od tego tekstu minął jednak długi czas, a jak na warunki tech-świata, prawie wieczność. W międzyczasie Google udostępniało kolejne wersje swojego systemu, Microsoft zaprezentował światu Windows 10, a użytkownicy smartfonów zaczęli widzieć pojedyncze piksele na ekranach o rozdzielczości FullHD. A gdzieś obok tych wydarzeń najnowszy Android 6.0 Marshmallow pojawił się także w wersji Android-x86, czyli specjalnej (oczywiście niezależnej od Google) odmianie przeznaczonej do instalacji na komputerach PC i laptopach. A od kilku dni wariant ten obejmuje już Androida 6.0.1.

Tomasz KurzakAktualności20 sierpnia 2015390132

Większość uczestników programu Windows Insider z radością powitała kolejną kompilację testową najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu, a przynajmniej ta część z nich, która nie korzysta z przeglądarki internetowej od Google. Okazuje się, że Chrome w wersji 64-bitowej nie działa na Windows 10 Insider Preview build 10525. Do tej pory problem nie został naprawiony, ale jest prosty sposób na jego obejście. 

Tomasz KurzakAktualności13 grudnia 2014383850

Politykę Microsoftu ostatnich miesięcy można powoli zacząć nazywać agresywną. Firma z Redmond nie tylko udoskonala swoje produkty, ale coraz częściej i śmielej zaznacza swoją obecność na konkurencyjnych platformach. Po dzisiejszym udostępnieniu aplikacji MSN dla innych niż Windows i Windows Phone platform Microsoft poinformował także o aktualizacji jakiej doczekała się wyszukiwarka Bing. Uaktualnienie jej pozwoli użytkownikom dokonać rezerwacji hoteli, a w wariancie mobilnym wzbogacone zostały wyniki wyszukiwania.

Krzysztof PojawaAktualności14 września 2014383075

Błyskawiczny dostęp do najnowszych i najświeższych wiadomości z kraju i ze świata, a także tych najbliższych, lokalnych; do tego informacje o pogodzie, kursy walut i wskaźniki giełdowe czy dostęp do repertuaru kin - to wszystko i jeszcze więcej zapewnia strona główna Onet.pl.
Teraz, dzięki najnowszej odsłonie aplikacji mobilnej Onet News możecie mieć ją zawsze przy sobie. Również w trybie offline, czyli bez połączenia z internetem.

Tomasz KurzakAktualności30 sierpnia 2014374870

Ping to bardzo prosty program, który wykorzystywany jest do diagnozowania połączeń sieciowych. Umożliwia on sprawdzenie ile czasu zajmuje podróż pakietom między dwoma komputerami i czy nie są po drodze gubione. Twórca silnika wyszukującego Shodan twierdzi, że sprawdził lokalizację każdego urządzenia podłączonego do Internetu.

Krzysztof PojawaAktualności6 sierpnia 2015364169

Prezydent Andrzej Duda już w trakcie swojej kampanii wyborczej udowodnił, że jest jednym z niewielu polskich polityków, którzy z social media radzą sobie naprawdę nieźle. Pora więc na następny krok. Kilkanaście godzin temu Facebook poinformował o wprowadzeniu nowej funkcjonalności w usłudze Facebook Mentions, a już teraz wiadomo, że jedną z pierwszych osób na świecie (a absolutnie pierwszą w Polsce), które z niej skorzystają, będzie właśnie Prezydent (jeszcze elekt) Andrzej Duda, który o 19.30 wygłosi przemówienie, które dzięki Live for Facebook Mentions transmitowane będzie na żywo na Facebooku.

Maciej GajewskiAktualności8 lutego 2017359701

Oficjalna aplikacja do obsługi YouTube na Androida już niedługo pozwoli nam na przewijanie filmów w bardzo prosty sposób. Wystarczą dwa puknięcia w ekran, by przenieść się o dziesięć sekund do przodu lub do tyłu.