partner serwisu
Krzysztof PojawaAktualności16 czerwca 201532841994

Jak poinformował na Twitterze jeden z najpopularniejszych polskich dziennikarzy, Jarosław Kuźniar, jego profil na Facebooku został usunięty przez administrację serwisu za rzekome naruszenie standardów społeczności na podstawie zgłoszenia od jednego z użytkowników. Czym są te standardy i za co Facebook może usunąć czyjś profil? Wyjaśniamy.

Marek KowalskiAktualności23 maja 2015105539238

Amerykanie wpadli w panikę, reszta świata dopiero się rozgrzewa. Powód? Oto okazało się, że niezwykle popularna internetowa usługa lokalizacyjna, znana w Polsce pod nazwą Mapy Google śledzi użytkowników. Niemożliwe? A jednak (przyznajemy się do szczypty ironii). Jak się bowiem okazuje wystarczy wpisać w polu wyszukiwania zamiast jakiegokolwiek miasta, lokalizacji czy adresu własne... imię i nazwisko. Rezultaty potrafią być zaskakujące.

RedakcjaAktualności13 grudnia 20141128225

Zbliżający się koniec roku to doskonały czas na podsumowania, a nadchodzące Boże Narodzenie jest chwilą, w której obdarowujemy się prezentami. Nie inaczej jest i u nas, choć postanowiliśmy połączyć ze sobą te dwie ważne okazje, a przy tym zaprosić Was do wspólnej zabawy, w której pierwsza część, czyli podsumowania, przypadną Wam, a drugim elementem zajmiemy się my :)

Jaka jest najlepsza aplikacja mobilna? Które aplikacje musicie mieć na swoich smartfonach, które uważacie za niezbędne? Właśnie te pytania chcemy Wam zadać.

Krzysztof PojawaAktualności28 października 2014559024

Czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że Wasze skrzynki pocztowe tak naprawdę nie należą do Was, tylko do ich operatorów, a Wy jedynie macie możliwość korzystania z nich? Czy wiedzieliście, że tenże operator może bez kłopotu czytać Wasze maile? I czy spodziewaliście się, że nie tylko może je czytać, ale rzeczywiście to robi?
O tym, że określenie prywatność w sieci można traktować z dość dużym przymrużeniem oka, wiadomo nie od dziś. Nie spodziewaliśmy się jednak, że Google, jeden z największych dostawców usługi poczty elektronicznej nie tylko może czytać i czyta przynajmniej niektóre maile swoich użytkowników, ale również, że przyzna się do tego w zupełnie jawny, niczym nieskrępowany sposób. To jednak właśnie miało miejsce przy okazji wprowadzenia nowej usługi pocztowej i zaproszeń do Google Inbox by Gmail.

Krzysztof PojawaAktualności12 marca 20165790523

Korzystacie ze smartfonów Samsung Galaxy S6 albo S6 Edge i zastanawiacie się, kiedy aktualizacja do Androida 6.0 Marshmallow pojawi się w końcu na Waszych urządzeniach? Odpowiedź brzmi - już! Od kilku godzin Marshmallow jest już dostępny Polsce (przynajmniej w T-Mobile) dla ubiegłorocznych flagowców Samsunga.

Agnieszka SerafinowiczAktualności4 lipca 20156100320

Komisja Prawna pracująca przy Parlamencie Europejskim przygotowała rekomendacje zmieniające dotychczasowe regulacje prawne. Będą one poddane pod głosowanie 9 lipca br. Część z proponowanych zmian wpływa na obowiązującą obecnie w wielu krajach europejskich tzw. zasadę wolności panoramy, czyli możliwość wykonywania i wykorzystywania bez ograniczeń fotografii obiektów znajdujących się w przestrzeni publicznej. Mówiąc wprost - jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, zilustrowanie np. wpisu na blogu czy jakiegokolwiek artykułu fotografią (nawet wykonaną przez autora danego wpisu) przedstawiającą widoczny w przestrzeni publicznej obiekt skonstruowany lub tylko zmodernizowany bądź odbudowany przez twórcę zmarłego mniej niż 70 lat temu stanie się nielegalne. W praktyce oznacza to, że z Wikipedii będzie musiało zniknąć tysiące fotografii.

Piotr KulikAktualności24 marca 20158994219

Choć do premiery ostatecznej, nietestowej wersji Windows 10 zostało jeszcze trochę czasu, to przedstawiciele Microsoftu cały czas dbają o to, żeby o ich systemie mówiło się bardzo dużo. W styczniu tego roku użytkowników okienek zelektryzowała wiadomość, że przez pierwszy rok od wydania, aktualizacja do Windows 10 będzie dostępna za darmo dla indywidualnych posiadaczy Windows 7 z Service Pack 1, 8, 8.1 oraz Windows Phone 8.1. Wygląda na to, że dział sprzedaży Microsoftu ma kolejny pomysł, który pozwoli firmie zarobić jeszcze więcej pieniędzy, w dodatku na darmowym Windows 10.

Krzysztof PojawaAktualności7 listopada 2014304418

Nie spodziewaliśmy się zupełnie, że nasz niedawny tekst o nieco wątpliwej prywatności poczty przechowywanej na serwerach Google wywoła tak duże zainteresowanie zaproszeniami do nowej usługi pocztowej. Okazuje się jednak, że zaproszenie do Google Inbox jest rzadkim, acz pożądanym dobrem. A skoro tak, to chętnie kilka zaproszeń - mamy ich dziewięć - sami rozdamy. 
Tym razem jednak nie wystarczy powiedzieć chcę! Nie pójdziemy jednak wzorem niektórych serwisów technologicznych i nie bedziemy prosić Was o uzasadnienie, dlaczego akurat Wy powinniście je otrzymać. Domyślamy się, jak wyglądałaby większość komentarzy, a i bez nich wiemy, ze jesteśmy najlepsi :) Poprosimy Was o coś innego - jeśli chcecie otrzymać zaproszenie do Google Inbox, napiszcie, czego oczekujecie od nas.

Marek KowalskiAktualności11 stycznia 20179767916

Allegro - najpopularniejszy serwis aukcji internetowych w Polsce, a jednocześnie jedna z największych, działających online platform handlu internetowego w naszym kraju, wprowadzi niebawem zupełnie nowy system komentarzy. Według informacji udostępnionych przez serwis, unowocześnione komentarze mają lepiej przystawać do zmieniającej się rzeczywistości w handlu internetowym. Nie będzie już możliwe anonimowe komentowanie transakcji, co ma poprawić rozpoznawalność rzetelnych sklepów i osób wystawiających swoje przedmioty na aukcjach. Co jeszcze się zmieni? Szczegóły poniżej.

Krzysztof PojawaAktualności4 stycznia 201619769615

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po raz pierwszy ostrzega konsumentów przed niebezpiecznymi witrynami internetowymi! Zgodnie z komunikatem Urzędu "prowadzone przez przedsiębiorcę Tomasza Braniewskiego witryny: ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, oferty.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu, top-gratka.pl mogą powodować znaczne straty dla klientów". Pierwsze ostrzeżenie konsumenckie UOKiK wyjaśnia, że wymienione w nim strony internetowe nie zawierają wymaganych prawem informacji, w konsekwencji czego użytkownicy nieświadomie zawierają z prowadzącym je przedsiębiorcą umowy abonamentowe, kosztujące klientów około 500 złotych miesięcznie, o czym dowiadują się dopiero po otrzymaniu wezwania do zapłaty. 

Krzysztof PojawaAktualności23 grudnia 20145546614

Windows Phone, mobilny system operacyjny Microsoftu, przeżywa trudne chwile. Chciałoby się powiedzieć - wciąż je przeżywa. Udział kafelków w światowym rynku smartfonów jest bardzo niski, a co więcej, w najbliższych miesiącach najprawdopodobniej w dalszym ciągu będzie spadał. 
Widać wyraźnie, że choć wielu dziennikarzy technologicznych i ekspertów rynku mobilnego uważa produkt Microsoftu za naprawdę dobry, to użytkownicy, czyli ostateczni rynkowi sędziowie na pytanie jaki smartfon wybrać? Android czy Windows Phone? mają od dawna gotową odpowiedź, w dodatku taką, która nie wróży kafelkom nic dobrego.

Paweł PilarczykAktualności2 kwietnia 20143549312

W San Francisco trwa właśnie konferencja Microsoft Build. To impreza kierowana głównie do programistów, jednak jest o tyle istotna, że gigant z Redmont zamierza zaprezentować kilka nowych produktów i zapowiedzieć swoje strategie na najbliższych pięć lat. Wystąpi też nowy CEO Microsoftu, Satya Nadella. Jesteśmy na miejscu i na żywo relacjonujemy przebieg imprezy!

Krzysztof PojawaAktualności29 września 20156761910

Facebook ostatnio ma spore kłopoty. Do nieco wyśmianej przez sporą część użytkowników informacji o planowanym wprowadzeniu przycisku "nie lubię" i ubiegłotygodniowej, półgodzinnej awarii znacznie utrudniającej korzystanie z serwisu dołączyła wczorajsza, znacznie poważniejsza i dłuższa awaria Facebooka. Co było jej przyczyną - problemy techniczne, działanie cyberprzestępców, czy może coś jeszcze innego?

Tomasz KurzakAktualności24 września 20142257810

Do "problemów wieku dziecięcego" debiutującego oprogramowania zdążyliśmy się już przyzwyczaić. W przypadku systemów operacyjnych, także tych mobilnych wielu użytkowników zwleka z instalacją do czasu poprawienia wykrytych po premierze błędów. Nie inaczej jest w przypadku iOS 8, który doczekał się poprawki oznaczonej numerem 8.0.1 mającej naprawić zgłaszane przez użytkowników błędy. Niestety uaktualnienie oprogramowania na smartphone'ach iPhone 6 i 6 Plus może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Tomasz KurzakAktualności26 sierpnia 20144217010

26 sierpnia 2014 zapisze się na kartach historii jako dzień, w którym światło dzienne ujrzało stabilne wydanie 64-bitowej wersji przeglądarki internetowej giganta z Mountain View. Pod koniec lipca informowaliśmy Was o tym, że 64-bitowa edycja Google Chrome trafiła do testowego kanału dystrybucyjnego. Po niespełna miesiącu posiadacze Windows 7 i 8 wykorzystujących architekturę x64 mogą cieszyć się przeglądarką internetową wykorzystującą wszystkie zalety ich systemów operacyjnych. Użytkownicy Mac OS i Linuksów muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wersje przeznaczone dla nich są nadal w fazie testów. 

Krzysztof PojawaAktualności6 sierpnia 2015364439

Prezydent Andrzej Duda już w trakcie swojej kampanii wyborczej udowodnił, że jest jednym z niewielu polskich polityków, którzy z social media radzą sobie naprawdę nieźle. Pora więc na następny krok. Kilkanaście godzin temu Facebook poinformował o wprowadzeniu nowej funkcjonalności w usłudze Facebook Mentions, a już teraz wiadomo, że jedną z pierwszych osób na świecie (a absolutnie pierwszą w Polsce), które z niej skorzystają, będzie właśnie Prezydent (jeszcze elekt) Andrzej Duda, który o 19.30 wygłosi przemówienie, które dzięki Live for Facebook Mentions transmitowane będzie na żywo na Facebooku.

Tomasz KurzakAktualności25 listopada 20151192498

W zeszłym miesiącu pisaliśmy o nowym w portalu społecznościowym Marka Zuckerberga mechanizmie, który miał ostrzegać o rządowych atakach hakerskich na konta użytkowników. Życie postanowiło dopisać jeszcze jedno zastosowanie dla tej funkcji, bo jak donosi New York TImes, Facebook zaalarmował rząd Stanów Zjednoczonych o podejrzanej aktywności irańskich hakerów.

Tomasz KurzakAktualności11 grudnia 20141396848

O nowej formie piractwa komputerowego pisaliśmy jeszcze we wrześniu. Microsoft zapewniał wtedy, że sprawa jest znana, lecz należy do bardzo delikatnych i skomplikowanych. Teraz producent oprogramowania postanowił przejść do czynów i zadbać o użytkowników swoich produktów chroniąc ich przed nieuczciwymi "sprzedawcami". Na początku grudnia niemiecki oddział spółki zablokował 50 000 nielegalnych kluczy aktywacyjnych, które były sprzedawane w bardzo atrakcyjnych cenach jako pełnowartościowe oprogramowanie. 

Krzysztof PojawaAktualności14 kwietnia 2014157978

Microsoft podczas konferencji Bulid 2014 narobił dużego smaku na Windows Phone 8.1 chyba wszystkim posiadaczom smartfonów z dotychczasową wersją systemu - WP8. W każdym razie w naszej redakcji, kiedy tylko pojawiła się możliwość instalacji aktualizacji kafelków, zrobiliśmy to od razu. Wy też możecie to już zrobić, choć wymaga to nieco zachodu i poświęcenia kilku minut, ale zdecydowanie warto. Zwłaszcza, że po aktualizacji wystarczy tylko drobna zmiana ustawień, żeby uzyskać dostęp do najbardziej rewolucyjnej funkcji WP8.1, czyli Cortany!

Tomasz KurzakAktualności21 czerwca 2015131517

Zamieszania w kwestii licencjonowania Windows 10 ciąg dalszy. Wczoraj w nocy internet po raz kolejny obiegła informacja, mówiąca że uczestnicy programu Windows Insider otrzymają darmowe licencje Windows 10. Na portalach technologicznych zrobiło się głośna na ten temat, jak się jednak okazuje, ktoś źle zinterpretowała słowa Gabe'a Aul, a reszta dziennikarzy powtórzyła te doniesienia bez ich weryfikacji.

Tomasz KurzakAktualności6 lutego 20151105377

W zeszłym tygodniu były prezes Opera Software zaskoczył wszystkich premierą testowej wersji nowej przeglądarki internetowej Vivaldi. Teraz dowiadujemy się, że jej twórcy nie mają w planach zwalniania tempa prac i będą udostępniać kolejne wersje poglądowe co tydzień. W ten weekend wszyscy chętni będą mogli sprawdzić jak wprowadzone w ciągu ostatnich siedmiu dni zmiany wpłynęły na przeglądarkę internetową Vivaldi w wersji 1.0.94.2.

Tomasz KurzakAktualności15 marca 201627596

Dziś rusza bardzo ciekawa promocja operatora komórkowego T-Mobile. Oferuje on wszystkim swoim abonentom ogromny pakiet danych - 1 TB - w ramach internetu mobilnego. Z promocji skorzystać mogą nowi i obecni abonenci sieci komórkowej, a aktywacja promocyjnego pakietu jest całkowicie darmowa.

Tomasz KurzakAktualności16 października 2014449896

Wczorajszego wieczora ekscytowaliśmy się oficjalna premierą Androida 5.0 Lollipop. Dziś mamy okazję zajrzeć na konferencję firmy Apple, która zaprezentuje światu nowe tablety i komputery oraz system operacyjny przeznaczony dla Maców - OS X Yosemite. Nasza redakcja skupi się na przedstawieniu wiadomości na temat oprogramowania, po wieści dotyczących urządzeń z logo nadgryzionego jabłka odsyłamy do naszych kolegów z portalu PCLab.pl, na którym możecie śledzić relację z konferencji Apple minuta po minucie.

Tomasz KurzakAktualności8 kwietnia 2016437485

Specjalistom z zajmującej się bezpieczeństwem firmy Dr.WEB udało się wykryć nowe zagrożenie na mobilnej platformie od Google. Android.Spy.277.origin to kolejny wirus odnaleziony w sklepie Google Play. Jak inne tego typu szkodniki zbiera dane na temat użytkowników oraz ich urządzeń i wyświetla niepożądane reklamy. Złośliwe oprogramowanie zostało pobrane ponad 3,2 miliona razy.

Marek KowalskiAktualności25 listopada 2015118905

Wszystko wskazuje na to, że sytuacja z wycofaniem się Microsoftu z udostępniania najnowszej kompilacji (opisana w naszej poprzedniej wiadomości) systemu Windows 10 (czyli Threshold 2, wersja 1511, build 10586) jest już nieaktualna. Monitorujemy sytuację na bieżąco stale sprawdzając typ kompilacji, jaką Microsoft udostępnia za pośrednictwem narzędzia Media Creation Tool, które - przypomnijmy - służy m.in. do generowania nośników instalacyjnych systemu Windows 10, za pomocą których najnowszy system można zainstalować w postaci czystej również za darmo, o ile dysponujemy kluczami produktu starszej generacji uprawniającej do bezpłatnej aktualizacji (tj. Windows 7 i Windows 8/8.1).

Tomasz KurzakAktualności22 lipca 2015815205

Popularna wśród użytkowników usługa nawigacji Mapy Google doczekała się nowej funkcji. Aplikacja w wersji 9.12.0 przeznaczona na urządzenia działające pod kontrolą systemu Android pozwala na wyświetlenie Osi czasu użytkownika zawierającej historię lokalizacji z wybranego dnia.

Marek KowalskiAktualności6 lipca 2015684705

Informowaliśmy niedawno o udostępnieniu przez Microsoft najnowszego wydania Windows 10 Insider Preview build 10162 nie tylko w postaci aktualizacji dla tych, którzy już dysponowali wcześniej zainstalowanym wydaniem najnowszego systemu, ale również dla tych, którzy zdecydują się na instalację kompilacji 10162 od podstaw. Niestety, jak się okazuje niektórzy testerzy najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu zgłaszają problemy z aktywacją oprogramowania systemowego po zainstalowaniu jednej z najnowszych kompilacji.

Tomasz KurzakAktualności11 maja 201549375

Korki uliczne to nie tylko zmora wszystkich kierowców, ale także - jak wynika z najnowszych badań - najczęstszy wśród nich powód nerwic. Odkorkuj miasto to inicjatywa twórców nawigacji samochodowej NaviExpert, firmy HTC oraz operatorów sieci komórkowych Play, Plus i T-Mobile, którzy chcą w ten sposób pomóc rozładować korki oraz uświadomić kierowców, jak ich unikać. A wszystko dzięki darmowej nawigacji na Androida i Windows Phone.

Tomasz KurzakAktualności18 listopada 20141086125

O tym, że premiera najnowszego mobilnego systemu operacyjnego od Google nie należy do najszczęśliwszych pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Do zgłaszanych przez użytkowników smartfonów i tabletów problemów z działaniem połączeń WiFi powoli zaczynają dołączać kolejne. Tym razem dotyczą funkcjonalności Ambient Display oraz braku trybu cichego. Wszystko wskazuje na to, że ostanie dni to ciąg dalszy kłopotów Google po premierze Androida 5.0 Lollipop.

Krzysztof PojawaAktualności7 listopada 2014409075

Od kilku dni posiadacze urządzeń z serii Nexus z niecierpliwością czekali na zapowiadaną na miniony wtorek aktualizację Androida do wersji 5.0 Lollipop. Ta jednak nie docierała, a zamiast niej pojawiały się niepokojące informacje o problemach Google z funkcjonowaniem najnowszego systemu. Kiedy więc można spodziewać się, że Android 5.0 zostanie wreszcie udostępniony? 

Tomasz KurzakAktualności30 września 2014915955

Na portalach aukcyjnych oraz w niektórych sklepach internetowych możemy kupić pochodzący z cyfrowej dystrybucji system operacyjny Windows 8.1 Pro w zaskakująco niskiej cenie. Najtańsze oferty rozpoczynają się już od 60 zł, co stanowi zaledwie ułamek tego, co przyszłoby nam zapłacić za licencje OEM (ok. 500 zł). Skąd taka wielka różnica i czy korzystanie z takiego oprogramowania faktycznie jest legalne?

Krzysztof PojawaAktualności14 września 2014384495

Błyskawiczny dostęp do najnowszych i najświeższych wiadomości z kraju i ze świata, a także tych najbliższych, lokalnych; do tego informacje o pogodzie, kursy walut i wskaźniki giełdowe czy dostęp do repertuaru kin - to wszystko i jeszcze więcej zapewnia strona główna Onet.pl.
Teraz, dzięki najnowszej odsłonie aplikacji mobilnej Onet News możecie mieć ją zawsze przy sobie. Również w trybie offline, czyli bez połączenia z internetem.

Krzysztof PojawaAktualności22 lipca 2014488655

Kupowanie mobilnych aplikacji w sklepach Google Play czy Windows Phone wiąże się zazwyczaj z koniecznością posiadania karty kredytowej, której rachunek będzie obciążany kosztami zakupów. Co prawda sklep Windows Phone umożliwia dokonywanie płatności za pomocą specjalnych kuponów pre-paid, jak na razie nie jest to jednak zbyt popularna metoda na zakupy aplikacji i wciąż podstawowym - a w wielu przypadkach jedynym - sposobem dokonywania płatności jest obciążanie karty kredytowej. Jednak spora grupa polskich użytkowników nie posiada plastikowego kredytu, przez co ich możliwości zakupowe w sklepach z aplikacjami są znacznie ograniczone. A wśród posiadaczy krat kredytowych znajdzie się niemały odsetek tych, którzy nie chcą podawać danych swojej karty w internecie ze względów bezpieczeństwa. Czy to oznacza, że są oni całkowicie odcięci od płatnych aplikacji?

Krzysztof PojawaAktualności10 stycznia 20161095624

Po nieco ponad trzech latach od premiery Microsoft kończy wsparcie dla Windows 8. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy tego systemu muszą nadmiernie drżeć o bezpieczeństwo swoich komputerów i przechowywanych w nich danych. Wystarczy zaktualizować Windows 8 do Windows 8.1, żeby korzystać ze wsparcia technicznego nawet do 2023 roku.

Tomasz KurzakAktualności5 listopada 20151087654

Badacze z firmy Lookout odkryli nowe zagrożenie dla użytkowników urządzeń mobilnych działających pod kontrolą Androida. Złośliwe oprogramowanie typu adware występuje obecnie już w trzech wariantach - Shedun, Shuanet oraz ShiftyBug - i dystrybuowane jest za pomocą zmodyfikowanych wersji aplikacji takich jak Twitter, Facebook czy nawet Okta służącej do dwuetapowej weryfikacji. Zmyślne działanie adware'u polega na nadawaniu mu w atakowanych systemach operacyjnych uprawnień Administratora, co sprawia, że usunięcie złośliwego oprogramowania jest niemal niemożliwe.

Tomasz KurzakAktualności11 sierpnia 201568324

Brak możliwości wyłączenia automatycznej instalacji aktualizacji w Windows 10 Home jest bardzo krytykowanym posunięciem Microsoftu. Mieliśmy już pierwszy przykład problemów powodowanych przez sterowniki do kart graficznych Nvidii, jednak firma z Redmond mogła zrzucić winę za zaistniałą sytuację na Zielonych. Teraz okazuje się, że część użytkowników Windows 10 ma problemy z instalacją zbiorczej aktualizacji KB3081424.

Marek KowalskiAktualności24 lipca 2015856584

Producent bardzo popularnego oprogramowania narzędziowego dla systemów Windows - aplikacji CCleaner - poinformował o udostępnieniu nowej wersji tej aplikacji. Najnowsze wydanie oznaczone numerem 5.08 jest w pełni przygotowane do sprzątania wszystkich obecnie używanych wersji Windows włącznie z najnowszą i określaną (nie do końca słusznie) jako wydanie RTM kompilacją Windows 10 o numerze 10240.

Tomasz KurzakAktualności20 lipca 2015345794

Po nie do końca udanej wersji Androida nazwanej Lollipop wszyscy zagorzali fani tego mobilnego systemu operacyjnego oczekują z zapartym tchem jesiennej premiery kolejnego wariantu Robocika. Niestety na jego temat nie wiemy zbyt wiele, ale możliwe, że Google przez przypadek zdradziło, że Android M będzie oznaczony numerem 5.2.

Tomasz KurzakAktualności16 lipca 201584904

Tak jak zostało to zapowiedziane kilka dni temu, Microsoft udostępnił kolejną wersję poglądową swojego najnowszego systemu operacyjnego. Windows 10 TH1 Professional build 10240 to jednak jeszcze nie wersja RTM, tylko kolejny poglądowy wariant przeznaczony dla uczestników programu Windows Insider.

Krzysztof PojawaAktualności27 czerwca 2015339374

Być może już widzieliście, że wielu użytkowników Facebooka ma dziś specyficzne, pokryte tęczą zdjęcie profilowe. Jest to efekt wczorajszej decyzji amerykańskiego Sądu Najwyższego, dopuszczającej małżeństwa jednopłciowe na terytorium USA. Dość kontrowersyjny, jak to zwykle bywa w sprawach obyczajowych, ruch wywołał jednak bardzo pozytywne odczucia wśród firm technologicznych, które zaraz po jego ogłoszeniu zareagowały zmieniając barwy swoich logotypów na tęczowe, lub wprowadzając inne motywy w tych samych kolorach.
Facebook natomiast udostępnił swoim użytkownikom możliwość podzielenia się radością poprzez nałożenie tęczowego filtra na zdjęcia profilowe.

Tomasz KurzakAktualności4 czerwca 2015800264

Do zapowiedzianej na 29 lipca premiery Windows 10 zostały już niecałe 2 miesiące. Microsoft kusi użytkowników starszych wersji systemów Windows do skorzystania z darmowej aktualizacji do najnowszej wersji, jednak wielu z nas nadal waha się przed tak poważną zmianą oprogramowania. Z każdy dniem pojawiają się nowe informacje związane z uaktualnieniem, a niedawno opublikowana została lista programów i funkcji, które przestaną działać po przesiadce na Windows 10.

Marek KowalskiAktualności2 czerwca 201531204

Windows 10 to system jedyny w swoim rodzaju. Po raz pierwszy w historii swojej działalności Microsoft udostępni najnowszą generację swojego systemu operacyjnego bezpłatnie. Czy na pewno bezpłatnie? Kiedy dokładnie Windows 10 będzie dostępny? Co naprawdę oznacza rezerwacja Windows 10? Jaki sprzęt będzie obsługiwany? Czy rezerwację trzeba przeprowadzać na każdym z posiadanych urządzeń? Co to jest aplikacja Get Windows 10? Czy Windows 10 będzie działać na moim sprzęcie? Jak zawsze premiera tak znaczącego oprogramowania jak system operacyjny przeznaczony dla większości komputerów osobistych i laptopów funkcjonujących obecnie na Ziemi wzbudza wiele pytań. Pytania domagają się odpowiedzi.

Tomasz KurzakAktualności6 lutego 2015327864

Wczoraj informowaliśmy o zdjęciach mających prezentować najnowszą wersję poglądową mobilnego systemu operacyjnego od Microsoftu. Dziś za pośrednictwem jednej z chińskich stron do internetu trafiły kolejne, które ujawniają nowe w Windows 10 dla smartfonów funkcjonalności.

Tomasz KurzakAktualności27 października 2014548214

Mimo złej prasy dostawcy usług chmurowych próbują zachęcać klientów do korzystania z ich produktów pokazując, że dysk w chmurze nie jest tak straszny jak go malują. Dzisiejszy wpis na firmowym blogu zespołu odpowiedzialnego za OneDrive informuje o tym, że użytkownicy pakietu biurowego Office 365 zostaną obdarowani nielimitowaną przestrzenią w usłudze dysku w chmurze od Microsoftu.

Marek KowalskiAktualności8 października 20142924974

Zdążyliśmy się już niemal przyzwyczaić do tego, że złośliwe oprogramowanie infekuje co raz to nowe komputery i urządzenia mobilne. Tym razem jednak o nowym, rozpoznanym niedawno zagrożeniu, którego celem są... bankomaty. Zainfekowane urządzenia pozwalają przestępcom na pobieranie gotówki bez potrzeby korzystania z jakiejkolwiek karty. Oczywiście możliwość pobrania gotówki zastrzeżona jest wyłącznie dla świadomych uprawianego procederu przestępców, co więcej cały schemat przestępczej działalności wykorzystującej infekcje bankomatów złośliwym kodem został tak pomyślany, że samodzielnie działający złodziej niewiele z tego skorzysta. Oto mamy do czynienia ze złośliwym kodem opracowanym specjalnie dla zorganizowanych grup przestępczych.

Krzysztof PojawaAktualności29 września 2014160564

Jeżeli macie już dość wszędobylskich reklam i wpisów sponsorowanych, a także nie do końca jasnej polityki prywatności na Facebooku, warto żebyście poznali Ello - nowy serwis społecznościowy, którego podstawową wartością jest brak jakichkolwiek reklam i absolutny zakaz sprzedawania pozyskanych na nim danych osobowych. Brzmi nieźle, ale czy nie będzie to kolejny niespełniony pogromca Naszej Klasy Facebooka? O tym przekonamy się zapewne w ciągu najbliższych kilku miesięcy, tymczasem sprawdzamy dokładnie, co to jest Ello.

Tomasz KurzakAktualności28 września 2014192664

W czwartek odbyło się zamknięte spotkanie poselskich komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii podczas  którego omawiano sprawę wprowadzenia opłaty reprograficznej od smatrphone'ów i tabletów. Jak możemy się dowiedzieć z transmisji online, rozmowy dotyczyły wysokości opłaty oraz listy urządzeń nią objętych, a nie zasadności wprowadzenia kolejnego podatku.

Krzysztof PojawaAktualności25 czerwca 2014227714

Podczas trwającej w San Francisco konferencji Google I/O, firma pochwaliła się osiągnięciem poziomu 190 milionów aktywnych użytkowników usługi Google Drive.
Z tej okazji przygotowano też prezent dla wszystkich - bieżących i przyszłych - użytkowników dysku Google. Ten prezent to możliwość skorzystania wariantu usługi zapewniającego nielimitowaną powierzchnię dyskową.

Sylwia ZimowskaAktualności26 kwietnia 2017602733

Wjeżdżasz do nowego miasta, parkujesz auto w centrum i idziesz pozwiedzasz. Gdy po kilku godzinach wracasz do samochodu, nie potrafisz przypomnieć sobie, w którym miejscu go zostawiłeś. Brzmi znajomo? Na szczęście to koniec takich problemów. Mapy Google zyskały właśnie przydatną funkcję zapamiętywania lokalizacji zaparkowanego auta.

Krzysztof PojawaAktualności14 stycznia 2016324203

W sklepie Google Play pojawiła się zaktualizowana aplikacja Jakdojade.pl na Androida. Wnosi ona sporo nowości tak w warstwie wizualnej - jej interfejs został dostosowany do Material Design - jak i funkcjonalnej. Użytkownicy Jakdojade.pl mogą między innymi sprawdzać swoje położenie na zaplanowanej i rozpoczętej trasie, a także korzystać z wyszukiwarki głosowo, bez konieczności wpisywania parametrów trasy ręcznie.

Tomasz KurzakAktualności26 grudnia 2015404843

Czeska firma Piriform ma w swojej ofercie wiele narzędzi do czyszczenia, konserwacji i optymalizacji pracy oraz samych systemów Windows. Jednym z nich jest bardzo popularny wśród użytkowników CCleaner, który jak się okazuje może powodować nieodwracalne uszkodzenia w rejestrze systemowym Windows 10, a sam Microsoft odradza korzystanie z niego oraz jemu podobnych narzędzi.

Tomasz KurzakAktualności28 października 201510543

Jeden z najpopularniejszych polskich odtwarzaczy multimedialnych doczekał się właśnie szeregu usprawnień, które zostały zaprezentowane wraz z wydaniem aplikacji AllPlayer 6.4 przeznaczonej dla komputerów osobistych pracujących pod kontrola systemów Windows. W najnowszej wersji poprawiono mechanizm pobierania napisów do filmów, ulepszono obsługę najnowszych standardów audio i wideo oraz mechanizm detekcji plików multimedialnych.

Tomasz KurzakAktualności16 września 2015218523

W czasie sesji pytań i odpowiedzi po konferencji zorganizowanej dziś w siedzibie Facebooka, Mark Zuckerberg - założyciel i dyrektor generalny tego portalu społecznościowego - powiedział, że trwają prace nad dodaniem przycisku Nie lubię tego, który pojawić ma się w usłudze już niedługo.

Tomasz KurzakAktualności7 września 20151287583

Ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie szyfrujące pliki użytkownika i domagające się okupu za ich odblokowanie staje się coraz większym problemem na komputerach osobistych, jednak także urządzenia mobilne stają się wrażliwe na takie ataki. Tak jest w przypadku aplikacji Adult Player oferującej filmy porno i robiącej potajemnie zdjęcia użytkowników oraz szantażującej ich publikacją. 

Tomasz KurzakAktualności5 września 2015247223

Opublikowany niedawno raport firmy G Data informuje, że 24 modele chińskich smartfonów sprzedawane są z zainstalowanym szkodliwym oprogramowaniem. Wśród wymienionych producentów znaleźć można takie firmy jak Xiaomi, Huawei czy Lenovo, jednak winą za taki stan rzeczy badacze obarczają pośredników sprzedających urządzenia, a nie producentów, którzy świadomie nie ryzykowaliby utraty wiarygodności na światowych rynkach. 

Tomasz KurzakAktualności29 lipca 2015280323

O nowej, przeznaczonej dla Windows 10 wersji popularnej gry Minecraft pisaliśmy na początku lipca. Dziś, wraz z premierą najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu, firma Mojang poinformowała o tym, że Minecraft Windows 10 Edition Beta będzie dostępny całkowicie za daarmo dla osób, które zdecydowały się na instalację lub darmową aktualizację do najnowszego systemu operacyjnego i posiadają klasyczne wydanie gry.

Agnieszka SerafinowiczAktualności16 lipca 2015461613

Wraz z opublikowaniem przez Microsoft najnowszej kompilacji systemu Windows 10 oznaczonej numerem 10240, zmodyfikowano i zoptymalizowano również kod standardowej przeglądarki, w którą wyposażone są najnowsze "okienka" - Microsoft Edge.  Zmiany w kodzie są na tyle zauważalne, że Microsoft poprzez blog Blogging Windows poinformował o znaczącym wzroście wydajności najnowszego wydania przeglądarki Edge. Jeżeli wierzyć notatce opublikowanej przez Gabe'ego Aula, następca Internet Explorera okazuje się nawet 112% szybszy od najpopularniejszej obecnie na świecie (również w Polsce) przeglądarki Google Chrome.

Tomasz KurzakAktualności13 czerwca 2015735613

PlusBank nie przystał na ultimatum hakera, który włamał się do systemu informatycznego banku. Cyberprzestępca żądał 200 000 zł za zachowanie wszystkich wykradzionych informacji dla siebie, jednak PlusBank nie zdecydował się na spełnienie tego żądania. Dziś dowiadujemy się, że haker spełnił swoją groźbę i rozpoczął publikowanie danych klientów. 

Tomasz KurzakAktualności27 maja 201551193

Strona Niebezpiecznik.pl poinformowała dziś o niecodziennym zachowaniu portalu społecznościowego Marka Zuckerberga. Jak donoszą użytkownicy, wpisanie w komunikatorze Messenger (mobilnym oraz przeglądarkowym) frazy "to.jest" skutkuje wylogowaniem użytkownika, a w przypadku korzystania z systemów Windows wymusza instalację oprogramowania antywirusowego. 

Tomasz KurzakAktualności13 maja 2015133273

Popularność portalu społecznościowego Facebook sięgnęła już niemal zenitu. Mark Zuckerberg zdaje sobie sprawę z tego, że nowych użytkowników będzie przybywać coraz wolniej i stara się zatrzymać dłużej w swoim serwisie obecnych. Pomóc ma w tym uruchomiona dziś funkcjonalność pozwalająca na publikowanie na Facebooku całych artykułów. Dzięki temu Zuckerberg jest krok bliżej od stworzenia internetu w internecie.

Tomasz KurzakAktualności13 kwietnia 2015728353

W czasie oglądania filmów zamieszczonych bezpośrednio w serwisie YouTube lub osadzonych na innych stronach internetowych, skupiamy się na treściach i nie zwracamy większej uwagi na wygląd samego odtwarzacza. Google postanowiło odświeżyć nieco jego wygląd i przedstawiło eksperymentalna wersję nowego, przeźroczystego odtwarzacza. Żeby z niego skorzystać trzeba dokonać kilku prostych modyfikacji.

Tomasz KurzakAktualności1 kwietnia 201534563

Po kilkunastu latach bezowocnego nasłuchiwania sygnałów radiowych z odległych galaktyk projekt SETI poinformował o - wydaje się - dość bezprecedensowym odkryciu. Radioteleskopy współpracującej z SETI Rumuńskiej Agencji Kosmicznej przechwyciły pierwszy sygnał radiowy, który nie pochodzi z Ziemi i który rzeczywiście zdaje się być czymś więcej, niż kosmicznym szumem. 

Marek KowalskiAktualności22 marca 2015400563

Listy szybkiego dostępu (z ang. jump list) pojawiły się w interfejsie systemu Windows wraz z wprowadzeniem na rynek najpopularniejszego obecnie systemu operacyjnego dla komputerów PC, czyli "starego, dobrego" Windows 7. Wygląda na to, że Microsoft bardzo poważnie słucha użytkowników i analizuje ich przyzwyczajenia. W Windows 10 doczekaliśmy się już powrotu menu Start, z poziomu paska zadań mamy również dostęp do interesujących nas tu list szybkiego dostępu, jednak w dotychczasowych publicznie udostępnionych kompilacjach "jump listy" nie były dostępne w menu Start. Wraz z udostępnieniem kompilacji 10041 systemu Windows 10 Technical Preview, sytuacja uległa zmianie. Użytkownicy wersji testowej, czy też "Insidersi" jak ich chce nazywać Microsoft, mogą używać list szybkiego dostępu również dla obiektów umieszczonych w menu Start. Nie od razu jednak, wymagana jest pewna modyfikacja rejestru systemowego. Poniżej szczegóły, co dokładnie należy zrobić.

Krzysztof PojawaAktualności27 lutego 2015301533

Opcje wyboru płci na Facebooku od dłuższego czasu budzą spore emocje wśród użytkowników. Do niedawna amerykańscy użytkownicy serwisu mogli wybierać swoją płeć spośród kilkunastu opcji, teraz jednak facebookowy genderyzm stał się jeszcze głębszy. Od teraz płeć może być na Facebooku określona dowolnie wybranym przez użytkownika słowem.

Tomasz KurzakAktualności10 lutego 201531693

Dziś przypada doroczny, europejski Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji firma Google postanowiła w zwrócić uwagę użytkowników jej usług na kwestię ustawień bezpieczeństwa kont i w zamian za ich weryfikacje oferuje dodatkowe 2 GB przestrzeni dyskowej w Dysku Google na zawsze.

Tomasz KurzakAktualności4 lutego 2015515223

Dość liberalna polityka firmy z Mountain View odnośnie wprowadzania nowych aplikacji do sklepu z aplikacjami Google Play z jednej strony jest okazją dla początkujących programistów do udostępniania swoich programów, z drugiej zaś może być wykorzystywana do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania. Dziś światło dzienne ujrzały informacje dotyczące aplikacji, które zawierały niebezpieczny kod i jednocześnie zostały pobrane przez miliony użytkowników.

Tomasz KurzakAktualności23 stycznia 20151221233

Niespełna dwa tygodnie temu informowaliśmy o tym, że w kodzie źródłowym iOS 8.0.2 zostały odnalezione wpisy dotyczące wprowadzenia do asystenta głosowego Siri obsługi między innymi języka polskiego. Funkcja ta jeszcze nie jest włączona, jednak przy okazji tej bardzo cieszącej nas niezmiernie informacji rzuciliśmy wyzwanie ( ;-) ) firmom Google i Microsoft, polegające na nawiązaniu bezpośredniej walki z Apple w kwestii wprowadzenia naszego ojczystego języka do Google Now i Cortany. Dziś możemy z nieukrywaną radością napisać, że rozwiązanie firmy Google zaczęło mówić po polsku.

Krzysztof PojawaAktualności12 grudnia 2014466603

Wczoraj wieczorem oraz w nocy miała miejsce bardzo poważna awaria Facebooka. Zamiast ikonek informacyjnych wyświetlane były – a w chwili pisania tego artykułu wciąż są - zupełnie przypadkowe zdjęcia, co powodowało bardzo duży bałagan w wyświetlanych profilach oraz narażało użytkowników na upublicznienie ich fotografii. Jeszcze bardziej niebezpiecznym skutkiem błędnego działania Facebooka było jednak – w pewnych konkretnych przypadkach – mieszanie się sesji użytkowników powodujące przełączanie profilu z tego, którym się zalogowaliśmy, na należący do zupełnie innej, przypadkowej osoby.

Tomasz KurzakAktualności24 listopada 2014681303

Firma Symantec ogłosiła odkrycie złośliwego oprogramowania, które od lat służyło do zbierania informacji na zainfekowanych komputerach. Regin - bo tak nazywa się ów trojan - jest bardzo zaawansowanym oprogramowanie, którego pochodzenie ani twórca nie są znani.  Ze względu na złożoność działania trojana nie udało się jeszcze stworzyć narzędzia do neutralizacji tego działającego od 6 lat złośliwego kodu.

Tomasz KurzakAktualności16 listopada 2014534703

O tym, że asystent głosowy Microsoftu trafi do biurkowej wersji Windows 10 mówiło się już od dawna, jednak wszystkie spekulacje oparte były na domysłach i niepotwierdzonych informacjach. Bardzo możliwe, że biorące udział w programie Insider osoby, które korzystają z testowych wersji Windows 10 jako pierwsze będą mogły przywitać się z Cortaną.

Marek KowalskiAktualności14 listopada 2014617233

Skype już od ponad dekady ułatwia komunikację milionom ludzi na całym świecie. Dotychczas korzystanie z tej popularnej usługi komunikacyjnej wymagało jednak instalacji dedykowanej aplikacji klienckiej, bez względu na to z jakiej platformy sprzętowej korzystał użytkownik. Czy to był komputer, laptop, smartfon, czy podłączony do internetu tablet, w każdym przypadku należało zaopatrzyć się w program Skype, za pośrednictwem którego można było prowadzić wideorozmowy i konwersacje tekstowe. Dzięki zupełnie nowemu produktowi o nazwie Skype for Web (beta), nie trzeba już instalować jakiejkolwiek aplikacji, by móc skorzystać z usługi Skype i połączyć się ze znajomymi z całego świata. Wystarczy tylko przeglądarka WWW.

Robert MultanAktualności30 września 2014256083

Pobieranie napisów do pobranego właśnie filmu, czy serialu potrafiło być jeszcze niedawno prawdziwym utrapieniem. Jeśli już nawet udało się zlokalizować odpowiednią produkcję w serwisie udostępniającym tłumaczenia, pozostawało jeszcze żmudne dobieranie odpowiedniej wersji pod nasz materiał wideo. Całość potrafiła zająć czasem więcej czasu niż powinno, bo a to napisy są do wersji bez czołówki, a to pokazują się szybciej niż powinny. Z pomocą swego czasu przybyła aplikacja Napiprojekt, która pozwoliła na pobranie paczki z teksem za pomocą dwóch kliknięć. Dziś najpopularniejszy polski serwis zawierający autorskie tłumaczenia programów telewizyjnych - Napisy24 - udostępnił konkurencyjną aplikację. Czy uda jej się stać równie popularną?

Robert MultanAktualności20 sierpnia 2014172543

Pomimo ciągłej ekspansji smartfonów na rynku telefonów komórkowych, spada apetyt użytkowników na aplikacje mobilne. Takie wnioski wyciągnąć można z raportu przygotowanego przez międzynarodową firmę doradczą Deloitte. 

Robert MultanAktualności8 sierpnia 2014219843

Im bliżej domniemanej premiery nowej odsłony systemu Windows, tym w sieci pojawia się coraz więcej plotek na jego temat. Najnowsze doniesienia mówią o likwidacji paska Charm (wysuwanego z prawej strony ekranu) oraz dodaniu funkcji, którą od lat cieszą się użytkownicy MacOS X i wszelkich odmian Linuksów, czyli wirtualnych pulpitów.

Radosław KasperczakAktualności2 sierpnia 2014598633

O najnowszej wersji systemu operacyjnego Microsoftu słyszymy ostatnio coraz częściej. W najbliższym czasie owe głosy zapewne nie ucichną, a wręcz przeciwnie – będzie ich tym więcej, im bliżej będzie do premiery Windowsa 9, która ma nastąpić, według niektórych, w kwietniu 2015 roku. Fakt prowadzenia przez giganta z Redmond pełną parą prac nad nowym OS-em potwierdzają niektóre wiarygodne źródła. 

Robert MultanAktualności30 czerwca 201425143

Specjaliści z korporacji IBM odnaleźli nową lukę w zabezpieczeniach systemu Android, pozwalającą na nieuprawniony dostęp do danych, takich jak: klucze szyfrujące, certyfikaty VPN, PIN-y i kształty kodów odblokowujących ekran. Potencjalnie podatnych na atak jest obecnie ponad 86% wszystkich urządzeń pracujących pod kontrolą mobilnego systemu od Google.

Łukasz ChrzanAktualności23 czerwca 2014181533

Wielu z użytkowników Androida na co dzień używa podstawowego programu pocztowego Gmail do przeglądania swojej skrzynki z elektronicznymi wiadomościami. Do tej pory mogli oni odczytywać za jego pomocą wiadomości e-mail tylko z serwisu Google Gmail. A co z tymi, którzy chcieliby podłączyć mobilnego klienta poczty z Androida pod inny serwis pocztowy? Firma Google postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników jej systemu mobilnego i udostępnić samodzielną aplikację Poczta. Dzięki niej będzie można za pomocą jednego klienta przeglądać wiadomości z serwisów Hotmail, Outlook, Yahoo, Onet itp.

Krzysztof PojawaAktualności7 czerwca 2014257133

To będzie jak Facebook, tylko lepsze - taka myśl pojawia się w głowie chyba każdego programisty, który postanawia stworzyć swój własny serwis społecznościowy. Jednak większość nowych projektów spala na panewce, czy to ze względu na brak umiejętności, źle zaprojektowany model biznesowy czy też - chyba najczęściej - przedwcześnie kończący się zapał. Niestety, nawet najlepszy pomysł bez dobrego zaplanowania i wykonania nie zamieni się w sukces. 
Czy SeeU, nowy serwis społecznościowy stworzony przez grupę polskich programistów, którego głównym elementem jest aplikacja mobilna, powtórzy los wielu swoich poprzedników i za kilka miesięcy zostanie zapomniany, czy może odwrotnie - okaże się być nie tylko dobrym, ale też dobrze zrealizowanym pomysłem i osiągnie sukces? 

Krzysztof PojawaAktualności14 maja 2014714223

Możliwość sprawdzenia, kto oglądał nasze profile na Facebooku to ta funkcjonalność najpopularniejszego serwisu społecznościowego, na którą czekają miliony jego użytkowników. Chęć sprawdzenia, kto się nami interesuje, kto nas obserwuje bywa tak silna, że nieraz potrafi wygrać ze zdrowym rozsądkiem. A to jest woda na młyn dla tych, którzy wykorzystując ludzką nieostrożność i - nie ukrywajmy - naiwność, próbują na niej zarobić, często nie do końca uczciwie.

Krzysztof PojawaAktualności14 maja 201430503

Zakupy przez internet kojarzą się zazwyczaj z nabywaniem sprzętu AGD/RTV, komputerów i innej elektroniki użytkowej oraz odzieży i obuwia. Coraz większą popularnością cieszą się jednak również codzienne zakupy spożywcze. Potwierdzeniem tego może być chociażby fakt, iż od stycznia zeszłego roku już ponad milion osób skorzystało z możliwości dokonywania zdalnych zakupów za pośrednictwem udostępnionej przez sieć hipermarketów Tesco strony internetowej. Teraz natomiast brytyjska spółka postanowiła dać taką możliwość również użytkownikom smartfonów i tabletów, wprowadzając aplikację Tesco Ezakupy przeznaczoną dla urządzeń mobilnych.

Sylwia ZimowskaAktualności16 listopada 201723122

W sklepie Google Play wylądowała aplikacja EmpikGo, która pozwala nie tylko na czytanie elektronicznych wersji książek czy słuchanie audiobooków bezpośrednio na smartfonie, ale też na zakup nowych pozycji z całej, obfitej biblioteki cyfrowych tytułów Empiku. Dla użytkowników przewidziane są liczne promocje.

Marek KowalskiAktualności7 lutego 2017250422

SMS może zniszczyć twojego Androida - kilka dni temu wiadomość o takiej treści opublikowała brytyjska firma Context Information Security, specjalizująca się w bezpieczeństwie danych. Technologia umożliwiająca wysyłanie i odbiór krótkich wiadomości tekstowych, znana użytkownikom telefonów komórkowych od niemal dwóch dekad wciąż nie jest wolna od wad, które mogą skutkować udanymi atakami hakerskimi na użytkowników sprzętu mobilnego. Dowodzą tego najnowsze badania przeprowadzone przez Context IS na najpopularniejszych smartfonach Samsunga: Galaxy S4, S4 Mini, S5 oraz Note 4 z systemem Android. Czy mamy się czego bać? 

Krzysztof PojawaAktualności17 stycznia 201735282

O tym, jak ważne jest używanie bezpiecznych, silnych haseł, pisaliśmy wielokrotnie. Jak się jednak okazuje, nasze pisanie - i nie tylko nasze, bo na ten temat podobne zdanie ma każdy szanujący się serwis traktujący o nowych technologiach - na niewiele się zdaje. Opublikowana przez Keeper Security lista 25 najczęściej używanych w 2016 roku haseł jest absolutnie zatrważająca. Jakie było najpopularniejsze hasło w minionych 12 miesiącach? Wolelibyśmy o tym nie mówić, ale nie mamy wyjścia. To hasło to 123456.

Tomasz KurzakAktualności7 grudnia 2016106692

ALLPlayer doczekał się kolejnej aktualizacji. Zaprezentowana dziś wersja oznaczona numerem 7 wprowadza do programu szereg nowości i sprawia, że aplikacja będzie używać mniej zasobów systemowych. Do programu dodano także aktualne wersje wszystkich kodeków audio wideo oraz poręczną wyszukiwarkę filmów.

Jakub SzczęsnyAktualności12 września 2016621842

Wśród miłośników nowych technologii z pewnością jest sporo podróżników, którzy chcą zapoznać się z miejscami, do których się wybierają. Okazuje się, że Google w usłudze Google Maps zamierza udostępnić sekcję Explore, w której użytkownicy będą w stanie przyjrzeć się lokalizacjom wartym odwiedzenia. 

Krzysztof PojawaAktualności25 sierpnia 201613062

Od dłuższego już czasu algorytmy Google odpowiedzialne za obliczanie pozycji poszczególnych stron internetowych w wynikach wyszukiwania kładą bardzo duży nacisk na odpowiednie przygotowanie mobilnych wersji witryn. Skutkowało to między innymi znacznie niższymi pozycjami tych stron, które - nawet jeśli zawierały dobrze przygotowane, merytoryczne treści - nie miały odpowiednio zaprojektowanych i wykonanych wersji dla urządzeń przenośnych. Teraz ten nacisk będzie jeszcze większy. Witryny nie dość, że będą musiały mieć swoje wersje mobilne, to dodatkowo te ostatnie, jeśli mają zajmować wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, nie będą mogły wyświetlać nachalnych, pełnoekranowych reklam utrudniających dostęp do treści.

Tomasz KurzakAktualności8 lipca 201617312

Wygląda na to, że prace nad aktualizacją Anniversary Update dobiegły niemal końca. Przykładem na to jest udostępniona właśnie uczestnikom programu Windows Insider kompilacja testowa Windows 10 Insider Preview build 14383, która ponownie zawiera wyłącznie poprawki błędów i nie oferuje nowych funkcji i rozwiązań.

Tomasz KurzakAktualności26 kwietnia 2016411332

Na oficjalnym blogu zespołu zajmującego się rozwojem androidowej aplikacji do obsługi poczty Gmail pojawił się wpis informujący o dodaniu do programu obsługi kont pocztowych wykorzystujących usługę Exchange. Ta długo wyczekiwana przez użytkowników funkcja trafia w końcu w ich ręce, jednak czy na taki ruch nie jest trochę za późno?

Tomasz KurzakAktualności24 marca 201679822

Według niepotwierdzonych dotychczas informacji, wyszukiwarkowy potentat pracuje nad nową usługą pozwalającą na strumieniowanie w czasie rzeczywistym materiałów wideo. YouTube Connect miałby być konkurencją dla takich usług jak Periscope czy Facebook Live, które są coraz popularniejsze wśród internautów chcącymi dzielić się ze światem przemyśleniami i najnowszymi wiadomościami.

Krzysztof PojawaAktualności6 stycznia 201628092

Od dziś oficjalnie i legalnie dostępny jest w Polsce Netflix. Informację tę przekazujemy prosto z odbywających się w Las Vegas targów technologicznych CES 2016, gdzie o otwarciu najpopularniejszego i największego serwisu VOD na świecie na nowe rynki, wśród których znajduje się również Polska, poinformował CEO Netflixa, Reed Hastings. Poznaliśmy też ceny abonamentów za korzystanie z Netflix w Polsce.

Tomasz KurzakAktualności10 listopada 2015724432

Najnowsza aktualizacja Map Google mająca trafić do sklepu Google Play wkrótce, doda do tej popularnej wśród użytkowników nawigacji dla urządzeń mobilnych jedną z najbardziej wyczekiwanych i najprzydatniejszych funkcji - obsługą offline nie wymagającej ciągłego połączenia z internetem.

Krzysztof PojawaAktualności9 listopada 2015245762

Wolność słowa na Facebooku zawsze była, nazwijmy to, specyficzna. Tym razem jednak Facebookowy urząd cenzury przeszedł samego siebie i zablokował możliwość umieszczania w postach i wiadomościach prywatnych adresu nowego serwisu społecznościowego. Znacie tsu.co? My też nie znaliśmy, I prawdopodobnie nigdy byśmy nie poznali, gdyby nie nadgorliwa cenzura na Facebooku.

Krzysztof PojawaAktualności4 listopada 201520212

Aplikacje zdrowotne to nie tylko opisane przez nas niedawno mniej czy bardziej rozbudowane dzienniki, w których możemy zapisywać informacje o swoim zdrowiu czy wspomagać utrzymywanie zdrowego trybu życia. To także aplikacje stworzone we współpracy z lekarzami, służące do zdalnej, ale bezpośredniej pomocy i opieki medycznej. Jedną z takich aplikacji jest Remedizer, którego zadaniem jest połączenie pacjenta z lekarzem i przekazywanie na bieżąco informacji o podstawowych parametrach medycznych.

Krzysztof PojawaAktualności22 października 20151196102

Jeżeli jeździcie samochodem, to zapewne nie raz spotkaliście się z sytuacją, w której paliwo zaczęło się Wam kończyć znacznie szybciej, niż przewidywaliście. Lampka rezerwy niepokojąco świeci, wskaźnik pokazuje zero prawie-absolutne... i gdzie tu teraz znaleźć stację benzynową? 

Już niedługo nie będzie to problem - kilka godzin temu Google poinformowało o aktualizacji do Google Maps, dzięki której nawigacja wskaże nie tylko najbliższe stacje benzynowe (a także sklepy czy restauracje) ale też aktualne ceny.

Tomasz KurzakAktualności21 października 201587302

21 października 2015 to cel podróży Marty'ego McFly w filmie Powrót do przyszłości II (ang. Back to the future II). Okazuje się, że ta data może zapisać się na kartach historii z innego powodu. Firma Google w niefortunnym poście w portalu społecznościowym Twitter przez przypadek udostępniła tajne dokumenty dotyczące projektu Flux - samochodu do podróży w czasie.

Tomasz KurzakAktualności21 października 201525722

Niemal tydzień temu informowaliśmy o wydaniu przeznaczonej wyłącznie dla użytkowników Windows Phone 8.1 kompilacji testowej Windows 10 Mobile Insider Preview build 10549. Ostatniej nocy Microsoft wydał kolejną - Windows 10 Mobile Insider Preview build 10572 - która znów przeznaczona jest wyłącznie dla osób korzystających z wcześniejszej wersji platformy mobilnej z Redmond, jednak oferuje kilka nowych funkcji i naprawia sporo błędów.

Krzysztof PojawaAktualności9 października 2015177792

Ostatnie godziny to w świecie technologii spore rewolucje. Najpierw pojawiły się reakcje na Facebooku, umożliwiające wyrażanie znacznie większego zakresu emocji, niż tylko standardowe lubię to. Na koniec dnia ciekawą nowość wprowadził także Twitter, udostępniając możliwość umieszczania wideo w tweetach nie tylko z poziomu aplikacji mobilnych, ale także przez podstawową, przeglądarkową wersję serwisu.

Tomasz KurzakAktualności1 października 2015432252

Pod koniec lipca pisaliśmy o krytycznym błędzie Stagefright w mobilnym systemie operacyjnym od Google pozwalającym na zainfekowanie urządzenia poprzez specjalnie spreparowaną wiadomość MMS. Dziś światło dzienne ujrzały informacje wskazujące, że niemal każde z 1,4 miliarda urządzeń działających pod kontrolą Androida wrażliwych jest na podobne ataki za pośrednictwem zmodyfikowanych plików audio i wideo z zaszytym złośliwym kodem.

Tomasz KurzakAktualności14 września 2015252082

W lutym tego roku firma Yandex złożyła w Federalnej Służbie Antymonopolowej Rosji zażalenie dotyczące nieuczciwych praktyk oraz wykorzystywania dominującej pozycji na rynku przez Google. Dziś został ogłoszony bardzo niekorzystny dla wyszukiwarkowego giganta wynik przeprowadzonego przez rządową agencję śledztwa - firma Google została uznana za winną nieuczciwych praktyk monopolistycznych.

Tomasz KurzakAktualności25 sierpnia 2015105202

Ogromne kontrowersje wśród użytkowników Windows 10 i osób zastanawiających się darmową aktualizacją starszych systemów operacyjnych do tej wersji wzbudzają mechanizmy telemetrii oraz funkcje przesyłające na serwery Microsoftu dane o aktywności użytkownika. Okazuje się, że pozostanie na starszej wersji oprogramowania nie gwarantuje użytkownikom pełnej prywatności, bo wraz z aktualizacjami KB3075249 i KB3080149 Microsoft dodaje telemetrię także do Windows 8.1, Windows RT 8.1, Windows Server 2012 R2, Windows 7 SP1 oraz Windows Server 2008 R2 SP1.