partner serwisu
Marek KowalskiAktualności23 maja 2015105813938

Amerykanie wpadli w panikę, reszta świata dopiero się rozgrzewa. Powód? Oto okazało się, że niezwykle popularna internetowa usługa lokalizacyjna, znana w Polsce pod nazwą Mapy Google śledzi użytkowników. Niemożliwe? A jednak (przyznajemy się do szczypty ironii). Jak się bowiem okazuje wystarczy wpisać w polu wyszukiwania zamiast jakiegokolwiek miasta, lokalizacji czy adresu własne... imię i nazwisko. Rezultaty potrafią być zaskakujące.

Krzysztof PojawaAktualności16 czerwca 201532858294

Jak poinformował na Twitterze jeden z najpopularniejszych polskich dziennikarzy, Jarosław Kuźniar, jego profil na Facebooku został usunięty przez administrację serwisu za rzekome naruszenie standardów społeczności na podstawie zgłoszenia od jednego z użytkowników. Czym są te standardy i za co Facebook może usunąć czyjś profil? Wyjaśniamy.

Marek KowalskiAktualności8 października 20142925074

Zdążyliśmy się już niemal przyzwyczaić do tego, że złośliwe oprogramowanie infekuje co raz to nowe komputery i urządzenia mobilne. Tym razem jednak o nowym, rozpoznanym niedawno zagrożeniu, którego celem są... bankomaty. Zainfekowane urządzenia pozwalają przestępcom na pobieranie gotówki bez potrzeby korzystania z jakiejkolwiek karty. Oczywiście możliwość pobrania gotówki zastrzeżona jest wyłącznie dla świadomych uprawianego procederu przestępców, co więcej cały schemat przestępczej działalności wykorzystującej infekcje bankomatów złośliwym kodem został tak pomyślany, że samodzielnie działający złodziej niewiele z tego skorzysta. Oto mamy do czynienia ze złośliwym kodem opracowanym specjalnie dla zorganizowanych grup przestępczych.

Krzysztof PojawaAktualności4 stycznia 201619771615

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po raz pierwszy ostrzega konsumentów przed niebezpiecznymi witrynami internetowymi! Zgodnie z komunikatem Urzędu "prowadzone przez przedsiębiorcę Tomasza Braniewskiego witryny: ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, oferty.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu, top-gratka.pl mogą powodować znaczne straty dla klientów". Pierwsze ostrzeżenie konsumenckie UOKiK wyjaśnia, że wymienione w nim strony internetowe nie zawierają wymaganych prawem informacji, w konsekwencji czego użytkownicy nieświadomie zawierają z prowadzącym je przedsiębiorcą umowy abonamentowe, kosztujące klientów około 500 złotych miesięcznie, o czym dowiadują się dopiero po otrzymaniu wezwania do zapłaty. 

Tomasz KurzakAktualności11 grudnia 20141397138

O nowej formie piractwa komputerowego pisaliśmy jeszcze we wrześniu. Microsoft zapewniał wtedy, że sprawa jest znana, lecz należy do bardzo delikatnych i skomplikowanych. Teraz producent oprogramowania postanowił przejść do czynów i zadbać o użytkowników swoich produktów chroniąc ich przed nieuczciwymi "sprzedawcami". Na początku grudnia niemiecki oddział spółki zablokował 50 000 nielegalnych kluczy aktywacyjnych, które były sprzedawane w bardzo atrakcyjnych cenach jako pełnowartościowe oprogramowanie. 

Tomasz KurzakAktualności7 września 20151287923

Ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie szyfrujące pliki użytkownika i domagające się okupu za ich odblokowanie staje się coraz większym problemem na komputerach osobistych, jednak także urządzenia mobilne stają się wrażliwe na takie ataki. Tak jest w przypadku aplikacji Adult Player oferującej filmy porno i robiącej potajemnie zdjęcia użytkowników oraz szantażującej ich publikacją. 

Tomasz KurzakAktualności23 stycznia 20151221363

Niespełna dwa tygodnie temu informowaliśmy o tym, że w kodzie źródłowym iOS 8.0.2 zostały odnalezione wpisy dotyczące wprowadzenia do asystenta głosowego Siri obsługi między innymi języka polskiego. Funkcja ta jeszcze nie jest włączona, jednak przy okazji tej bardzo cieszącej nas niezmiernie informacji rzuciliśmy wyzwanie ( ;-) ) firmom Google i Microsoft, polegające na nawiązaniu bezpośredniej walki z Apple w kwestii wprowadzenia naszego ojczystego języka do Google Now i Cortany. Dziś możemy z nieukrywaną radością napisać, że rozwiązanie firmy Google zaczęło mówić po polsku.

Krzysztof PojawaAktualności22 października 20151196982

Jeżeli jeździcie samochodem, to zapewne nie raz spotkaliście się z sytuacją, w której paliwo zaczęło się Wam kończyć znacznie szybciej, niż przewidywaliście. Lampka rezerwy niepokojąco świeci, wskaźnik pokazuje zero prawie-absolutne... i gdzie tu teraz znaleźć stację benzynową? 

Już niedługo nie będzie to problem - kilka godzin temu Google poinformowało o aktualizacji do Google Maps, dzięki której nawigacja wskaże nie tylko najbliższe stacje benzynowe (a także sklepy czy restauracje) ale też aktualne ceny.

Tomasz KurzakAktualności25 listopada 20151192548

W zeszłym miesiącu pisaliśmy o nowym w portalu społecznościowym Marka Zuckerberga mechanizmie, który miał ostrzegać o rządowych atakach hakerskich na konta użytkowników. Życie postanowiło dopisać jeszcze jedno zastosowanie dla tej funkcji, bo jak donosi New York TImes, Facebook zaalarmował rząd Stanów Zjednoczonych o podejrzanej aktywności irańskich hakerów.

Tomasz KurzakAktualności6 lutego 20151105507

W zeszłym tygodniu były prezes Opera Software zaskoczył wszystkich premierą testowej wersji nowej przeglądarki internetowej Vivaldi. Teraz dowiadujemy się, że jej twórcy nie mają w planach zwalniania tempa prac i będą udostępniać kolejne wersje poglądowe co tydzień. W ten weekend wszyscy chętni będą mogli sprawdzić jak wprowadzone w ciągu ostatnich siedmiu dni zmiany wpłynęły na przeglądarkę internetową Vivaldi w wersji 1.0.94.2.

Krzysztof PojawaAktualności10 stycznia 20161095734

Po nieco ponad trzech latach od premiery Microsoft kończy wsparcie dla Windows 8. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy tego systemu muszą nadmiernie drżeć o bezpieczeństwo swoich komputerów i przechowywanych w nich danych. Wystarczy zaktualizować Windows 8 do Windows 8.1, żeby korzystać ze wsparcia technicznego nawet do 2023 roku.

Tomasz KurzakAktualności5 listopada 20151087714

Badacze z firmy Lookout odkryli nowe zagrożenie dla użytkowników urządzeń mobilnych działających pod kontrolą Androida. Złośliwe oprogramowanie typu adware występuje obecnie już w trzech wariantach - Shedun, Shuanet oraz ShiftyBug - i dystrybuowane jest za pomocą zmodyfikowanych wersji aplikacji takich jak Twitter, Facebook czy nawet Okta służącej do dwuetapowej weryfikacji. Zmyślne działanie adware'u polega na nadawaniu mu w atakowanych systemach operacyjnych uprawnień Administratora, co sprawia, że usunięcie złośliwego oprogramowania jest niemal niemożliwe.

Tomasz KurzakAktualności18 listopada 20141086235

O tym, że premiera najnowszego mobilnego systemu operacyjnego od Google nie należy do najszczęśliwszych pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Do zgłaszanych przez użytkowników smartfonów i tabletów problemów z działaniem połączeń WiFi powoli zaczynają dołączać kolejne. Tym razem dotyczą funkcjonalności Ambient Display oraz braku trybu cichego. Wszystko wskazuje na to, że ostanie dni to ciąg dalszy kłopotów Google po premierze Androida 5.0 Lollipop.

Tomasz KurzakAktualności9 czerwca 2015998170

Niedawno zakończyła się  WWDC 2015 - konferencja Apple zorganizowana przede wszystkim dla twórców oprogramowania. Tim Cook i spółka zaprezentowali na niej wiele nowości, a jednym z głównych bohaterów była najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego firmy z Cupertino. Najciekawsze nowinki w iOS 9 to inteligentniejszy asystent głosowy Siri, usprawnione mechanizmy wyszukiwania oraz wielozadaniowość na tabletach iPad. 

Tomasz KurzakAktualności17 lipca 2015985301

Narzędzie pozwalające na inteligentne sortowanie wiadomości w skrzynce odbiorczej poczty elektronicznej Gmail stało się własnie jeszcze mądrzejsze i przydatniejsze, a wszystko za sprawą nowej funkcji w usłudze Inbox pozwalającej ustawić przypomnienie o mailu na podstawie zawartej w nim daty.

 

Marek KowalskiAktualności11 stycznia 20179769216

Allegro - najpopularniejszy serwis aukcji internetowych w Polsce, a jednocześnie jedna z największych, działających online platform handlu internetowego w naszym kraju, wprowadzi niebawem zupełnie nowy system komentarzy. Według informacji udostępnionych przez serwis, unowocześnione komentarze mają lepiej przystawać do zmieniającej się rzeczywistości w handlu internetowym. Nie będzie już możliwe anonimowe komentowanie transakcji, co ma poprawić rozpoznawalność rzetelnych sklepów i osób wystawiających swoje przedmioty na aukcjach. Co jeszcze się zmieni? Szczegóły poniżej.

Tomasz KurzakAktualności24 stycznia 2015954052

Na konferencji, która odbyła się w środę Microsoft zaprezentował całemu światu to czego będziemy mogli się spodziewać po kolejnych odsłonach najnowszego okienkowego systemu operacyjnego. Zapowiedziano także udostępnienie w ciągu tygodnia kolejnej testowej wersji Technical Preview. Jednak zaledwie dwa dni później Windows 10 build 9926 jest gotowy do pobrania dla wszystkich uczestników programu Windows Insider, a co najważniejsze po raz pierwszy w historii jest w języku polskim.

Tomasz KurzakAktualności16 października 2014921502

Powoli opadają emocje związane z oficjalną prezentacją najnowszej wersji Androida i urządzeń mu towarzyszących. Pierwsze informacje przekazane światu przez firmowego bloga Google były dość skromne i ogólne. Część z nowych funkcji dostępnych w "Lizaku" mogliśmy poznać już w czerwcu na konferencji Google I/O dzięki prezentacji testowej wersji Androida L przeznaczonego dla twórców oprogramowania. Naszej redakcji udało się dotrzeć do - jak się wydaje - pełnej listy zmian wprowadzanych przez oznaczoną numerem 5.0 wersję mobilnego systemu operacyjnego z zielonym robocikiem w logo.

Tomasz KurzakAktualności30 września 2014917435

Na portalach aukcyjnych oraz w niektórych sklepach internetowych możemy kupić pochodzący z cyfrowej dystrybucji system operacyjny Windows 8.1 Pro w zaskakująco niskiej cenie. Najtańsze oferty rozpoczynają się już od 60 zł, co stanowi zaledwie ułamek tego, co przyszłoby nam zapłacić za licencje OEM (ok. 500 zł). Skąd taka wielka różnica i czy korzystanie z takiego oprogramowania faktycznie jest legalne?

Piotr KulikAktualności24 marca 20158995819

Choć do premiery ostatecznej, nietestowej wersji Windows 10 zostało jeszcze trochę czasu, to przedstawiciele Microsoftu cały czas dbają o to, żeby o ich systemie mówiło się bardzo dużo. W styczniu tego roku użytkowników okienek zelektryzowała wiadomość, że przez pierwszy rok od wydania, aktualizacja do Windows 10 będzie dostępna za darmo dla indywidualnych posiadaczy Windows 7 z Service Pack 1, 8, 8.1 oraz Windows Phone 8.1. Wygląda na to, że dział sprzedaży Microsoftu ma kolejny pomysł, który pozwoli firmie zarobić jeszcze więcej pieniędzy, w dodatku na darmowym Windows 10.