partner serwisu

Stellarium 0.14.2

Pobieranie tego pliku jest realizowane* przez serwis:
Pobierz
*Zaloguj się, aby pobrać bezpośrednio z serwisu Softonet.pl
System:
Windows 2003 Server
Windows XP (x32, x64)
Windows Vista (x32, x64)
Windows XP Media Center Edition (x32)
Windows 7 (x32, x64)
Windows 8 (x32, x64)
Windows 10 (x32, x64)
Windows 8.1 (x32, x64)
Język:
polski, angielski
Rozmiar:
150 MB
Data aktualizacji:
Licencja:
freeware
Liczba pobrań:
3948
Średnia ocena:
Twoja ocena:

Stellarium to program zamieniający nasz komputer w domowe, trójwymiarowe planetarium. Możemy dzięki niemu obserwować różnorodne, znajdujące się w przestrzeni kosmicznej obiekty.

Podstawowa baza aplikacji zawiera informacje o 600 tys. gwiazd. Można ją rozbudować o dodatkowe katalogi, obejmujące ponad 210 milionów gwiazd. Oprócz nich możemy podziwiać też zdjęcia mgławic z katalogu Messlera. Na nocnym niebie mogą być zaznaczone nazwy gwiazdozbiorów, ich linie oraz ilustracje, a także asteryzmy (część danego gwiazdozbioru, posiadająca własną nazwę, np. Pas Oriona). Istnieją też wtyczki, poszerzające funkcjonalność programu (m.in. dodające informacje o współrzędnych sztucznych satelitów, krążących wokół Ziemi czy też tworzące wizualizacje wybuchów supernowych, mających miejsce w przeszłości).

Podziwianie nieboskłonu odbywa się w sposób taki, jakbyśmy znajdowali się na zewnątrz i spoglądali w niebo. Należy wybrać swoje współrzędne, a program automatycznie obliczy, które obiekty będą dla nas widoczne. Oczywiście będziemy widzieli wyłącznie część nieba odpowiednią dla półkuli, na której się znajdujemy (choć można zobaczyć też, jakie gwiazdy znajdują się „pod nami”). Można rozglądać się swobodnie we wszystkie strony, wyszukując interesujących nas ciał niebieskich. Po zapoznaniu się z wyglądem nieba można, w przypadku sprzyjających warunków pogodowych, wyjść na zewnątrz i sprawdzić, ile udało się nam zapamiętać.Stellarium_screen1Wymienione opcje to tylko część możliwości programu, który jednak mimo tego, że jest dosyć rozbudowany, nie powinien nikomu przysparzać trudności w obsłudze. Czyni to ze Stellarium bardzo ciekawe i interesujące narzędzie dla osób już zainteresowanych astronomią, jak i dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie.Stellarium_screen2Stellarium_screen3Zmiany w nowej wersji to m.in nowe wersje pluginów, odpowiedzialnych za wyświetlanie kwazarów, meteorów, pulsarów, satelitów i innych obiektów, znajdujących się w przestrzeni kosmicznej, zaimplementowanie funkcji renderowania ogonów przelatujących komet, a także dodanie nowych tekstur.

Brak opinii do tego pliku. Dodaj pierwszą opinię.
Brak komentarzy do tego pliku. Dodaj pierwszy komentarz.