partner serwisu

IrfanView 4.38

Najnowsza wersja:IrfanView 4.44
Pobierz
System:
Windows 95
Windows 98
Windows Me
Windows NT 4.0
Windows 2000
Windows 2003 Server
Windows XP (x32, x64)
Windows Vista (x32, x64)
Windows XP Media Center Edition (x32)
Windows 7 (x32, x64)
Windows 8 (x32, x64)
Język:
polski, angielski
Rozmiar:
1,81 MB
Autor:
Data aktualizacji:
Licencja:
freeware
Liczba pobrań:
83458
Średnia ocena:
Twoja ocena:

Jedna z najpopularniejszych przeglądarek plików graficznych. Jej niewątpliwe atuty to mnóstwo przydatnych narzędzi, szybkość działania, obsługa wielu różnych formatów oraz fakt, iż jest dostępna za darmo.

Podstawową funkcją IrfanView jest przeglądanie grafik, zapisanych w najróżniejszych formatach. Lista rozszerzeń, wspieranych przez aplikację, jest bardzo długa i obejmuje m.in.pliki .JPEG, .PNG, .GIF (zarówno statyczne, jak i animowane), .BMP, .TGA, .TIF (także wielostronicowe), .PSD, .PSP, .ICO, .IMG, .XCF oraz wiele, wiele innych. Po instalacji dodatkowych pluginów program może otwierać też niektóre spośród plików muzycznych i filmowych, takie jak np. .AVI, .MOV, .WMV, .FLV, .SWF, .WAV, .OGG czy .MP3. Fakt ten czyni z przeglądarki narzędzie do wszechstronnego przeglądania zasobów naszych zasobów multimedialnych.

Domyślnie uruchomiony IrfanView wyświetla pliki znajdujące się w jednym folderze. Jeśli chcemy dokonać szerszego przeglądu, możemy skorzystać z okna, w którym generowane są miniatury (których rozmiary możemy modyfikować) naszych zdjęć, co pozwala na łatwe dotarcie do poszukiwanego przez nas obrazu.

IrfaView - miniatury

Bardzo ważną funkcjonalnością programu jest możliwość dokonania podstawowego retuszu fotografii. W nasze ręce oddawane są narzędzia służące m.in. do poprawy kolorystyki (korekcja gamma, kontrola jasności i kontrastu obrazu, modyfikacja balansu barw i ich nasycenia). Poza tym aplikacja oferuje zmianę rozmiaru oraz rozdzielczości zdjęcia, jego łatwe kadrowanie (także według ustalonych proporcji), a także kontrolowanie głębi koloru. Możemy usunąć z fotografii efekt czerwonych oczu, zwiększyć jej ostrość, a także przekształcić na odcienie szarości lub użyć jednego z kilku dostępnych filtrów (wśród których znajduje się m.in. sepia, dyfuzja, obraz olejny, a także płaskorzeźba). Warto wspomnieć też o obecności kilku prostych narzędzi edycyjnych, takich jak ołówek i pędzel (z konfigurowalną końcówką), gumka, wypełnienie kolorem, obrócenie o dany kąt czy narzędzie do tworzenia i edycji nakładanego na obraz tekstu.

Niezwykle przydatną funkcją jest możliwość wsadowego (masowego) przetwarzania obrazów. Narządzie, które do tego służy, oferuje wiele różnorodnych możliwości. Pozwala ono m.in. wsadowo zmienić nazwę wielu plików. Podczas używania tej opcji można, oprócz prostego ustalenia nazwy zdjęcia (np. foto###, gdzie ### to numer porządkowy), skorzystać z danych EXIF, tak by stanowiła ją np. dokładna data i godzina wykonania zdjęcia, szerokość obrazu, model używanego do wykonania fotografii aparatu fotograficznego lub też współrzędne GPS. Poza zmianą nazwy można też hurtowo edytować atrybuty plików. Oprócz zmiany podstawowych spośród nich, takich jak np. rozdzielczość, stopień kompresji (jeśli ona występuje) czy głębia kolorów, można regulować takie parametry, jak poziom kontrastu, nasycenia barw czy ostrości. Istnieje też funkcja nakładania na zdjęcia tekstu lub znaku wodnego.

Kolejną ciekawą funkcją, oferowaną przez aplikację, jest przygotowanie i wyświetlanie pokazu slajdów. Możemy określić m.in. z jaką częstotliwością mają się zmieniać kolejne zdjęcia, czy ma to się odbywać za kolejnością, czy w sposób losowy oraz czy na slajdy ma być nakładany jakiś tekst. Pokaz można odtworzyć za pomocą programu lub zapisać go jako samodzielny plik z rozszerzeniem .EXE lub .SCR (czyli wygaszacz ekranu).

IrfanView posiada też moduł rozpoznawania pisma OCR (choć aby korzystać z tej opcji, należy pobrać dodatkowy plugin). Program pozwala też na zmianę danych EXIF, bezstratne obracanie i przycinanie .JPEG oraz na przechwycenie ekranu (z możliwością wyboru np. przechwycenia wyłącznie aktywnego okna danego programu), a także pobranie obrazu ze skanera.

IrfanView

Ogromne możliwości programu można jeszcze zwiększać poprzez zastosowanie dodatkowych wtyczek, które wprowadzają obsługę nowych formatów graficznych, dodają filtry i efekty oraz inne funkcje.

Polecamy spolszczenie dla IrfanView oraz pakiet IrfanView PlugIns, znajdujące się w naszym serwisie z plikami.

2014.08.01, 13:48
Ocena
(wersja: 4.38)
Używam programu od dawna...i raczej nie przesiądę się na nic innego (choć niekiedy odpalę Photoshopa...ale to już aplikacja o zupełnie innym kalibrze i przeznaczeniu).
Brak komentarzy do tego pliku. Dodaj pierwszy komentarz.