partner serwisu

Apache OpenOffice 4.1.0

Najnowsza wersja:Apache OpenOffice 4.1.3
Pobierz
System:
Windows 2003 Server
Windows XP (x32, x64)
Windows Vista (x32, x64)
Windows XP Media Center Edition (x32)
Windows 7 (x32, x64)
Windows 8 (x32, x64)
Język:
polski
Rozmiar:
132 MB
Data aktualizacji:
Licencja:
freeware
Liczba pobrań:
183075
Średnia ocena:
Twoja ocena:

Jeden z najpopularniejszych pakietów biurowych, stanowiący alternatywę dla Microsoft Office. Posiada on otwarty kod źródłowy i jest udostępniany bezpłatnie.

W skład Apache OpenOffice wchodzą następujące programy: Writer - edytor tekstu, Calc - arkusz kalkulacyjny, Impress - aplikacja do tworzenia prezentacji multimedialnych, Base - narzędzie do edycji i tworzenia baz danych, Math – program do tworzenia formuł matematycznych oraz Draw - program graficzny. Najnowsza wersja pakietu została wyposażona w ekran startowy, z poziomu którego mamy łatwy dostęp do poszczególnych programów. Poszczególne aplikacje posiadają też rozbudowany pasek boczny, umożliwiający szybkie dotarcie do najważniejszych narzędzi edycyjnych. Warto wspomnieć też o zintegrowanym module, który umożliwia bardzo szybką i łatwą konwersję do plików .PDF.

Writer udostępnia wiele tych funkcji, których najczęściej używa się w Wordzie. Mamy dostęp do licznych narzędzi formatowania poszczególnych elementów tekstu – czcionek, akapitów, kolumn. Dostępny są m.in. style i formatowania, pozwalające określić poziom nagłówka danej części tekstu, co pozwala później w łatwy i szybki sposób stworzyć spis treści. Do dokumentu można wstawiać różnorodne obiekty: grafiki, wykresy, pola specjalne, formuły, pliki multimedialne.

Calc cechuje bardzo intuicyjna obsługa oraz duże możliwości przy tworzeniu wykresów. Aplikacja oferuje wiele narzędzi, znanych z microsoftowego Excela. Dysponuje m.in. rozbudowaną paletą formuł, dużą bazą funkcji matematycznych, a także automatyczną obsługą grafik. Został też wyposażony w moduł przydatny m.in. do optymalizacji ekonometrycznych i prognozowania, analogiczny do znanego z Excela Solvera.

Base pozwala na tworzenie relacyjnych baz danych. Został oparty o silnik HSQL, pozwala też na dostęp do baz MySQL, dBASE, a także baz programu Microsoft Access. Aplikacja zawiera liczne narzędzia, pozwalające na przygotowywanie tabel, zapytań, formularzy, formuł.

Impress umożliwia tworzenie prezentacji multimedialnych. Interesującą funkcją jest możliwość wyeksportowania ich do formatu Adobe Flash. Pewnym minusem jest niewielka liczba dostępnych szablonów, jednak kreatywny użytkownik z łatwością stworzy własne, dostosowane do jego potrzeb. Duża zaletą jest dobra współpraca z innym składnikiem pakietu, aplikacją Draw, pozwalającą na tworzenie przeróżnych grafik. Pozwala on na pracę zarówno z grafiką wektorową (dając do tego wiele narzędzi, m.in. odpowiedzialnych za rysowanie prostych, krzywych oraz figur geometrycznych) oraz rastrową. Tworzone w programie obiekty mogą być poddawane licznym modyfikacjom, takim jak np. obracanie, dodawanie cienia wypełnianie kolorem.

Aplikacja Math, pozwalająca na tworzenie formuł matematycznych, może być używana zarówno jako odrębny program, jak też z poziomu innych aplikacji pakietu. Pracuje ona w podwójnym trybie tekstowo-graficznym - w oknie tekstowym wpisuje się ,za pomocą języka mnemonicznego, polecenia, które następnie są przetwarzane na graficzny obraz formuły. Spis dostępnych poleceń obejmuje ok. 200 pozycji. Można je wpisywać zarówno ręcznie, jak i wprowadzać za pomocą menu kontekstowego.

Dużą zaletą pakietu jest możliwość odczytu i edycji plików tworzonych za pomocą Microsoft Office. Dokumenty stworzone przez nas również mogą być zapisane albo do jednego z microsoftowych formatów, albo do formatu OpenDocument, oferującego znacznie lepszy stopień kompresji i obsługiwanego przez pakiet znacznie lepiej. Dodatkową zaletą, zwłaszcza dla osób korzystających na co dzień z Office’a, jest bardzo podobna obsługa obu zestawów aplikacji, dzięki czemu przesiadka na darmowy OpenOffice może odbyć się niemalże bezboleśnie.

 

PROGRAMY-PC
2015.06.21, 10:14
Wpis usunięty przez moderatora
Edytowane przez moderatora (2015.08.25, 17:16): Spam
kamial45
2018.10.03, 14:17
generalnie to prawie kopia programu LibreOffice. No ale oby dwa programy są za darmo, spełniają moje oczekiwania i wymagania, więc jest OK. Ogólnie to pobrałem ten program ze względu na to, że czasem edytuję faktury lub szablony faktur w programie Systim.pl i zostałem przy nim bo jest naprawdę spoko. Nie potrzebuję mega rozbudowanego programu z milionami opcji bo robię tylko podstawowe rzeczy w dokumentach.