partner serwisu

Najlepsze darmowe nawigacje dla Androida

Najlepsze darmowe nawigacje dla Androida
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
25 stycznia 2017, 15:49
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, darmowa nawigacja, google maps, here wego, mapfactor gps navigation maps, mapy, mapy google, nawigacja, nawigacja i mapy sygic, nawigacja na androida, waze gps

Zakup nawigacji samochodowej jeszcze do niedawna wymagał dość znacznych nakładów finansowych. Najdroższe były (i są) nawigacje wbudowywane fabrycznie w konkretne modele samochodów. Nieco taniej - choć i tu ceny potrafią być bardzo różne - zapłacimy za dedykowane urządzenia pełniące rolę nawigacji samochodowych, pasujące do każdego auta. Jeszcze mniej kosztować nas będą komercyjne licencje aplikacji nawigacyjnych. Da się taniej? Owszem. W sklepie Google Play znajdziemy całkiem spory zestaw bezpłatnych aplikacji nawigacyjnych. Czy one w ogóle do czegokolwiek się nadają? Sprawdziliśmy to wybierając do naszego zestawienia pięć najwyżej ocenianych i najpopularniejszych programów nawigacyjnych dla Androida.

 Nawigacja to bardzo przydatne rozwiązanie, bo w dużym mieście łatwo się zgubić. Również gdy jedziesz w dalszą trasę lepiej zaopatrzyć się w narzędzie, które pomoże odnaleźć odpowiednią drogę, ułatwi znaleźć parking, czy inne interesujące Cię punkty na trasie. Jeżeli masz smartfon z Androidem to problem nie istnieje, wystarczy, że zainstalujesz jedną z opisywanych tu, darmowych aplikacji nawigacyjnych. Zdecydowanie najlepszy naszym zdaniem jest program Here WeGo, następca popularnego niegdyś Here Maps. Możliwość pobrania oraz zapisania w pamięci smartfona map i korzystania z tej aplikacji offline jest jednym z największych atutów Here WeGo. Gdy poruszasz się tylko po mieście lub pokonujesz stosunkowo krótkie trasę, to Mapy Google również spiszą się bardzo dobrze. Ciekawie wygląda i działa Waze - społecznościowa nawigacja, natomiast aplikacje Sygic i MapFactor w wersji darmowej wydają się nam trochę zbyt mało funkcjonalne, ale i te również warto wypróbować, może akurat będą odpowiadały Twoim wymaganiom.

Here WeGo - dokładna nawigacja online i offline

Polecamy
HERE WeGo

Aplikacja udostępnia optymalne trasy przejazdu bez względu na wybrany środek transportu (rower, samochód, komunikacja miejska, car-sharing itp.). Wbudowana funkcja nawigacji głosowej i wizualnej oraz mapy offline czynią z tego programu rzecz wartą zainteresowania.

Here WeGo to oprócz aplikacji nawigacyjnej program, który okazuje się co najmniej tak funkcjonalny jak Mapy Google. Chodzi nam głównie o możliwość wytyczania tras, które będziemy pokonywać samochodem, ale też obliczanie ich gdy zamierzamy poruszać się pieszo, rowerem, czy komunikacją miejską. Here WeGo w przeciwieństwie do swojego konkurenta od Google, nie ogranicza użytkownika do nawigacji offline jedynie w wybranym obszarze. Możemy pobrać do pamięci smartfona całą mapę Polski, a nawet więcej - choć trzeba mieć na uwadze, że np. mapy całej Europy to ponad 11 GB danych. Na szczęście możemy wybierać poszczególne kraje, dlatego nie ma problemu z upakowaniem informacji w pamięci smartfonu lub na zainstalowanej w nim karcie pamięci. Sama objętość danych nawigacyjnych i map świadczy na korzyść Here WeGo - im więcej informacji, tym większa dokładność, a pod tym względem właśnie Here WeGo wydaje się najbardziej kompletnym, a przy tym bezpłatnym programem nawigacyjnym uniemożliwiającym nam zagubienie się, bez względu na to, czy w danym miejscu jest dostęp do sieci, czy też nie.

W momencie ustawienia lokalizacji docelowej program wyświetla proponowane środki transportu.

Here WeGo to program, który najbardziej przypadł nam do gustu spośród sprawdzanych w niniejszym zestawieniu aplikacji nawigacyjnych. Na samym wstępie program proponuje ustawienie własnego adresu domowego, żeby w przyszłości szybciej wytyczać trasę do domu. W górnej części interfejsu w polu Dokąd? wpisujemy docelowy adres naszej podróży. Po jego zatwierdzeniu aplikacja wyświetli nam do wyboru obsługiwane przez nią środki transportu. W sytuacji, gdy wybieramy się w podróż samochodem wskazujemy tak właśnie oznaczoną ikonkę. Warto zaznaczyć, że w każdej z opisywanych tu aplikacji wytyczaliśmy tą samą trasę (z redakcji na Dworzec Centralny w Warszawie) i to właśnie program Here WeGo wyznaczył najkrótszą i najszybszą drogę. Warto pamiętać, że po instalacji aplikacji nie ma w niej polskojęzycznych głosów nawigacyjnych - należy je pobrać, o czym zresztą Here WeGo automatycznie przypomina.

W przypadku gdy korzystamy z połączenia internetowego przez sieci komórkowe nie ma potrzeby pobierać map do pamięci smartfonu.

Po wytyczeniu trasy aplikacja informuje nas, jaki będzie szacowany czas podróży, o której przybędziemy na miejsce i jaka jest odległość. Co ważne, uwzględnia również opóźnienia wynikające z ruchu na drodze. Jeżeli wybieramy się w dalszą podróż, albo po prostu chcemy mieć komfort nieprzerwanego nawigowania nawet w razie utraty łączności z internetem, warto rozwinąć menu aplikacji i wybrać z niego pozycję Używaj aplikacji offline.

Program daje wybór miejsca pobrania map - to ważne, bo ilość danych jest naprawdę duża, a tym samym mapy - dokładne.

Gdy zdecydujemy się na pobranie map wybranego regionu do pamięci smartfonu, warto zapisać je na karcie SD jeżeli jest taka możliwość. Aplikacja w każdym razie oferuje wybór miejsca zapisu. Np. podróżując do Europy warto pobrać mapy drogowe całego naszego kontynentu, a to niemal 12 GB danych! Here WeGo oferuje również przydatną funkcję W pobliżu. Charakterystyczny przycisk składający się z wielokolorowych kropek jest widoczny na ekranie nawigacyjnym. Po jego dotknięciu rozwija się menu, z którego możemy wybrać interesujące nas punkty na trasie, np. najbliższy parking, stację paliw, sklep, restaurację, hotel itp.

Mapy Google - zdecydowanie najpopularniejsza aplikacja z nawigacją

Polecamy
Mapy

Jedna z najpopularniejszych mobilnych map i nawigacji. Aplikacja to nie tylko ekwiwalent cyfrowego atlasu i nawigacji, ale również narzędzie do wytyczania optymalnych tras, które można pokonywać różnymi środkami transportu, zarówno prywatnego, jak i publicznego.

Ponad miliard instalacji to wynik, z którym trudno konkurować. Aplikacja Mapy jest jedną z najpopularniejszych aplikacji na Androida w ogóle, nie tylko wśród dostępnych w Google Play programów nawigacyjnych. Pamiętajmy jednak, że jej popularność jest wynikiem polityki Google. Program Mapy jest przecież preinstalowany praktycznie na każdym urządzeniu mobilnym pracującym pod kontrolą systemu Android. O ile popularność może wynikać z uprzywilejowanej pozycji twórców programu, to ocena wystawiona tej aplikacji przez użytkowników już niekoniecznie, a ta jest całkiem wysoka (w trakcie przygotowywania naszego materiału program miał ocenę 4,3 w pięciostopniowej skali). Warto zaznaczyć, że Mapy Google nie są programem stricte nawigacyjnym. Aplikacja oferują mnóstwo funkcji nie związanych bezpośrednio z wytaczaniem tras, jednak można używać jej do tego dzięki wbudowanemu trybowi nawigacyjnemu. Choć najlepiej aplikacja działa dysponując dostępem do sieci, to da się z niej korzystać również w sytuacji, gdy obawiamy się, że na trasie nie będziemy dysponować łącznością z internetem.

Mapy Google to z pewnością najbardziej "opatrzona" aplikacja w zestawieniu i jedna z dwóch proponująca zawsze alternatywne trasy oprócz optymalnej.

Bezpośrednio po uruchomieniu aplikacji wyświetlana jest mapa, w której centralnym miejscu umieszczony jest wskaźnik - jego położenie program odczytuje z danych lokalizacyjnych przetwarzanych przez smartfon. Po wpisaniu docelowego miejsca przejazdu w polu tekstowym w górnej części ekranu, wystarczy wskazać ikonkę przedstawiającą samochód w niebieskim kółku, żeby aplikacja wygenerowała trasę pomiędzy naszą aktualną lokalizacją i wprowadzonym adresem. Co ważne, nie musimy wpisywać konkretnego adresu, może to być np. nazwa własna obiektu, tak jak w naszym przypadku, gdzie wpisaliśmy jako cel "Warszawa Centralna". Na ekranie z widoczną wytyczoną trasą optymalną oraz ewentualnie dwoma alternatywnymi, w górnej części ekranu wybieramy środek transportu (obok każdego środka program szacuje czas przejazdu). Zakładając, że jedziemy samochodem, wystarczy wskazać przycisk Rozpocznij, by uaktywnić moduł nawigacji głosowej krok-po-kroku.

Dla każdej trasy można wyświetlić jej opis tekstowy, a także prześledzić ją przed rozpoczęciem podróży.

Mapy Google najlepiej działają, gdy smartfon ma stały dostęp do sieci. Otrzymujemy wtedy automatycznie aktualizacje dotyczące sytuacji na drogach (np. informacje o korkach). Jednak program umożliwia pobranie fragmentu mapy potrzebnego nam do nawigacji również w przypadku, gdy połączenia z internetem nie będzie. Choć tu od razu trzeba zaznaczyć, że aplikacja umożliwia pobranie maksymalnie obszaru o wielkości mniejszej niż czwarta część Polski. Jadąc np. z Warszawy do Łomży, czy z Łodzi do Poznania - to w zupełności wystarczy, ale już podróżując z Rzeszowa nad Bałtyk, trzeba będzie po drodze zrobić przystanek w celu pobrania dodatkowego obszaru i skasowania już przejechanego fragmentu trasy. Ciekawostką jest fakt, że program automatycznie rozpoznaje miejsca, w których jest często używany i samodzielnie "decyduje" o tym, jaki fragment mapy pobrać do pamięci smartfonu, aby zapewnić płynną nawigację również w przypadku braku połączenia z siecią. Program jest systematycznie rozwijany przez Google, ale mimo to wciąż nie możemy w nim mieć pełnej (np. na całą Polskę) nawigacji offline. To główne ograniczenie i wada tej aplikacji.

GPS Nawigacja i Mapy Sygic - ładne, ale z drobnymi błędami

Warta uwagi
GPS Nawigacja i Mapy Sygic

Aplikacja nawigacyjna z bezpłatnymi aktualizacjami map, wyposażona w mapy offline 3D opracowane przez popularną w branży nawigacyjnej firmę TomTom. Nawigacja z wskazówkami głosowymi, ostrzeżenia na żywo o ruchu drogowym czy funkcja HUD to wybrane możliwości tego programu.

GPS Nawigacja i Mapy Sygic to w wymienianym tu zestawie aplikacji najbardziej funkcjonalny program z nawigacją głosową, asystentem pasa ruchu, informacją o kolizjach, patrolach policji, fotoradarach, wielojęzyczny z możliwością pobrania map offline. Mamy tylko jedno "ale": pełną funkcjonalność programu możemy mieć jedynie przez siedem dni. Po upływie tego terminu albo wykupujemy subskrypcję (co nas nie interesowało, gdyż testowaliśmy wyłącznie darmowe rozwiązania), albo korzystamy dalej z aplikacji ze zdegradowanymi możliwościami. Podczas naszych testów aplikacja niekiedy zachowywała się trochę dziwnie, ale do rzeczy.

Program na wstępie żąda pobrania map do pamięci smartfonu, tym samym nawigowanie nie będzie wymagało połączenia z Siecią.

Natychmiast po uruchomieniu aplikacji, na ekranie zobaczymy planszę zachęcającą do pobrania map. W zasadzie musimy to zrobić, bo nic innego nie da się w tym momencie włączyć. Aplikacja automatycznie sugeruje odpowiednie dane na podstawie naszej lokalizacji (mapy Polski). Sygic jest programem nawigacyjnym, który przez pierwsze 7 dni działa w trybie premium - nie da się tego wyłączyć. Dzięki stosownemu komunikatowi wyświetlanemu przez aplikację można zobaczyć na ile gorsze możliwości ma darmowa edycja: brak nawigacji głosowej, asystenta pasa ruchu, informacji o ograniczeniach prędkości, czy funkcji HUD (Head-Up-Display). To ostatnie rozwiązanie polega na tym, że wskazówki nawigacyjne wyświetlane są w trybie lustrzanym, tak, żeby obraz emitowany przez ekran smartfona po odbiciu się od przedniej szyby samochodu prezentował się kierowcy prawidłowo. Uruchamianie nawigacji odbywa się podobnie jak w wyżej przedstawionych aplikacjach: wprowadzamy adres w polu tekstowym, a następnie - gdy program namierzy nasz cel - wskazujemy ikonkę z samochodem.

Funkcje Head-up Display czy DashCam to cechy wyróżniające ten program, ale będą działać za darmo tylko przez tydzień.

Oprócz wspomnianej wcześniej funkcji HUD, Sygic przygotował również rozwiązanie o nazwie DashCam, polega to na tym, że w smartfonie uaktywniana jest kamera, która powinna rejestrować obraz drogi przed nami. Wygląda to jak kamerka samochodowa, z tą różnicą, że aplikacja w odpowiednich momentach wypowiada głosem wskazówki nawigacyjne. Wszystko byłoby świetnie, gdyby nie to, że gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy głos nawigacyjny w aplikacji nie mogliśmy go zrozumieć. I nie był to - jak w przypadku Here WeGo - domyślnie ustawiony język angielski. Nie wiedzieć czemu aplikacja, która poprawnie zlokalizowała wymagane mapy (Polska) ustawiła wypowiadanie komend w języku określonym w ustawieniach jako Bahasa Indonesia. Aż takimi poliglotami to my nie jesteśmy. Dopiero po ręcznej zmianie języka na polski mogliśmy cieszyć się z nawigacji głosowej - niestety, tylko przez tydzień.

MapFactor GPS Navigation Maps - gdy "nie lubisz" najkrótszych tras

Warta uwagi
MapFactor GPS Navigation Maps

Aplikacja nawigacyjna wyposażona w mapy OpenStreetMap tworzone przez społeczność (aktualizacja bezpłatna). Moduł nawigacyjny prowadzi krok-po-kroku przez wytyczoną trasę. Mapa może być zainstalowana offline, zatem dostęp do internetu w trakcie podróży nie jest konieczny.

MapFactor GPS Navigation Maps, podobnie jak poprzednio opisywana aplikacja Sygic, ma funkcjonalność zależną od tego, z jakiego wariantu programu (a dokładniej: map) korzystamy. Z tym, że tutaj wyboru dokonujemy nie po siedmiu dniach próbnego okresu premium, lecz od razu po uruchomieniu aplikacji. W wydaniu bezpłatnym aplikacja korzysta z opracowywanych przez wolontariuszy z całego świata, otwartych map OpenStreetMap, natomiast wydanie płatne używa komercyjnych map przygotowanych przez firmę TomTom, jednego z nawigacyjnych potentatów. W zasadzie do samych map OpenStreetMap trudno mieć jakieś zastrzeżenia, natomiast do sposobu w jaki z tych map korzysta MapFactor - już owszem. Niemniej nie dyskwalifikujemy tego programu, choć zastrzegamy, że za jego pomocą niekiedy nie uzyskamy faktycznie najkrótszej trasy, choć  i tak dotrzemy do celu. Zobaczcie zresztą sami.

W darmowym wydaniu MapFactor korzysta z map OpenStreetMap - danych jest sporo, ale są nieprecyzyjne.

Jeżeli chcemy używać MapFactor GPS Navigation Maps musimy wybrać na pierwszym ekranie bloczek Navigator Free. Program następnie zachęca do pobrania map (z jednoczesnym wyborem miejsca ich zapisu, tj. pamięć wewnętrzna lub karta Micro SD). Dane map Polski wymagają poświęcenia ok. 0,3 GB przestrzeni w pamięci. Do tego trzeba jeszcze dodać 5 MB na dane głosowe w języku polskim. Gdy niezbędne informacje zostaną pobrane, aplikacja wyświetla ekran nawigacyjny składający się z sześciu ikon. To dobre rozwiązanie, bo taki rozkład elementów jest łatwy w obsłudze po zainstalowaniu smartfona w samochodzie na specjalnym uchwycie - pod tym względem MapFactor najbardziej przypominał dedykowane systemy nawigacyji samochodowych. Niestety, dalej już było gorzej. 

Program nawigacyjny nie wykrywał adresu naszej redakcji. Dziwne, bo biurowiec stoi już parę lat, co ciekawsze, jest widoczny na mapach OpenStreetMap. 

Nawigacja za pomocą bezpłatnych map jest o tyle utrudniona, że są one nieprecyzyjne, brakuje też rozpoznawania znanych punktów adresowych. Na przykład wpisując "Warszawa Centralna" program nie mógł zrozumieć, że chodzi nam o główny dworzec kolejowy w stolicy naszego kraju. Kolejnym mankamentem jest dziwne wytyczanie tras. Otóż droga do tego samego punktu wyznaczona przez MapFactor była o niemal 2 km dłuższa niż analogiczne trasy wytyczone w pozostałych opisywanych tu aplikacjach. Zatem możemy jedynie potwierdzić, że owszem - MapFactor kieruje nas komendami głosowymi do celu, choć nie najkrótszą trasą. 

Waze - używaj nawet gdy wiesz jak jechać, pomagasz innym

Warta uwagi
Waze - GPS, Mapy & Korki

Aplikacja nawigacyjna oparta na danych dostarczanych przez społeczność użytkowników, którzy dzielą się z innymi informacjami o korkach i utrudnieniach na wybranych trasach. Mapy aktualizowane praktycznie na żywo, nawigacja głosowa, funkcja znajdywania najtańszej stacji benzynowej i wiele więcej. 

Waze to projekt tyleż ciekawy, co unikalny w swojej klasie aplikacji. Jest to swego rodzaju społecznościowa nawigacja. To jednak wymusza pewne ograniczenie: konieczność posiadania łącza internetowego w trakcie podróży. Niestety, coś za coś. W zamian jednak uzyskujemy w miarę dokładne informacje o korkach i innych zdarzeniach po drodze. W większych skupiskach miejskich, gdzie jest szansa, że wiele osób korzysta z tej aplikacji ilość dostępnych danych będzie większa, a informacje dokładniejsze. Pod tym względem trudno coś programowi zarzucić. Także wyróżniający się na tle innych aplikacji, lekko "cukierkowy" i miły dla oka interfejs podobał się nam. Jednak ze względu na konieczność bycia online aplikacja sprawdzi się głównie podczas nawigowania w miastach, gdzie zwykle nie ma problemu z dostępem do w miarę szybkich łączy komórkowych.

Pozostawienie włączonej aplikacji, nawet gdy znamy trasę ułatwi podróż innym użytkownikom programu.

Waze jest ciekawym programem, ale wymaga on niestety stałego połączenia z internetem. Z drugiej strony, fakt ten daje nam pewną przewagę - aktualne informacje o sytuacje na drodze. Również sami możemy aktywnie pomagać innym użytkownikom informując ich - poprzez wskazywanie odpowiednich symboli (przycisk Wyślij ETA) - o korkach, patrolu policji, wypadkach itp. zdarzeniach na pokonywanej przez nas trasie. Pod względem długości trasa wyznaczona przez Waze była równie optymalna co ta wygenerowana przez Mapy Google, choć w tym przypadku nie otrzymaliśmy alternatywnych sugestii.

Dzięki funkcji planowania wyjazdu później możemy ominąć korki.

Interesującą funkcją programu Waze jest możliwość zaplanowania wyjazdu później. Nie byłoby to może tak interesujące, gdyby nie fakt, że program umożliwia wgląd w prognozowane informacje o korkach na wybranej przez nas trasie. Dzięki temu możemy zaplanować podróż wtedy, kiedy korek będzie możliwie najmniejszy.

Wybór darmowej nawigacji dla Androida to dość osobista kwestia i każdy z Was doskonale wie, czego od takich aplikacji oczekuje. Mamy jednak nadzieję, że nasze uwagi odnośnie testowanych programów pomogą w Wam w podjęciu optymalnej decyzji. Po naszych testach bez dwóch zdań za najlepszą darmową nawigację dla Androida uważamy aplikację Here WeGo. Oferuje ona bardzo dużo przydatnych funkcji, wyznaczane przez nią trasy pozwalają dotrzeć do celu najszybszą z dróg i pozwala na zapisanie map w pamięci urządzenia, dzięki czemu można używać jej bez połączenia z internetem. 

Polecamy
HERE WeGo

Aplikacja udostępnia optymalne trasy przejazdu bez względu na wybrany środek transportu (rower, samochód, komunikacja miejska, car-sharing itp.). Wbudowana funkcja nawigacji głosowej i wizualnej oraz mapy offline czynią z tego programu rzecz wartą zainteresowania.

trojden
2017.02.03, 12:28
Nawigacja Google jest IMHO najlepsza i potem długo nic.
Jedyne czego brakuje w Google to informacji o radarach. Reszta to 10/10
slash
2017.02.03, 13:18
Zabrakło jednej z najpopularniejszych darmowych nawigacji jak Yanosik?
pies3nscy
2017.02.03, 14:36
Dodałbym jeszcze darmową nawigację Panoramy Firm.
mror
2017.02.03, 19:54
Korzystam z aplikacji Sygic , oczywiscie z wersji Premium i musze przyznac ze jest to jedna z najlepszych nawigacji z racji tego ze co trzy miesiace aktualizuje wszystkie mapy ktore sobie wgramy za darmo !! Przy wykupie zaplacilem tylko jednorazowo okolo 100 PLN kilka lat temu i korzystam z nawigacji i wszystkich map Europy dozywotnio,,,!!
Naprawde godne polecenia... :-)
2017.02.03, 20:28
trojden @ 2017.02.03 12:28
Nawigacja Google jest IMHO najlepsza i potem długo nic.
Jedyne czego brakuje w Google to informacji o radarach. Reszta to 10/10


Też tak myślałem do momentu aż nie nie wyprowadziła mnie w przysłowiowe pole.
Gdybym jechał w nocy to pewnie wpakował bym się w bagno. Na główne trasy się nadaje, na boczne drogi radził bym uważać.
2017.02.03, 20:31
Hmmm wydaje mi się ze wasz test to sponsorowana akcja. Wasze here wysiada przy Maps.Me można sobie ściągnąć mapy różnych państw miast województw jak kto chce. Można używać on-line i Of-line. Dokładność BD. Następna sprawa Yanosik...owszem jest oki ale często się zdarza problem z ładowaniem map i poprawnego wskazania naszej lokalizacji wzgledem mapy w apce. Waze- jest bardzo dobre i szczegółowe działa On-line z komunikatami o korkach Policji itp ale działa też Of-line jako zwykła navi bez komunikatów. Jedyny haczyk to trzeba wgrać mapę i wyznaczyć trasę On-line a potem można przejść na Of-line i jazda.Nie wiem jak wy wyznaczaliście trasę w Waze ale na początku zawsze się pyta którą wybieracie i są zazwyczaj dwie trzy proponowane trasy. w czasie jazdy można sobie zmieni\ć kierunek i trasę sprawnie przeliczy na nowo. Google ostatnio się poprawił w kwestii Androida i obecnie działa poprawnie. Navigator Free zawsze miał problem z przeliczeniem trasy w moim wypadku. Zamiast przeliczyć na nowo usilnie kazał wracać i jechać poprawnie jak wyznaczył wstępnie. Zmiana ustawień nic nie dawała. Dla kierowcy najbardziej użyteczna będzie WAZE i YANOSIK ze względu na wskazania korków zatorów itp. Poniewaz Yanosik czesto ma problemy z navi ja stosuję obie na raz. Uruchamiam Yanosika w tle a Waze na pełnym. Mam wtedy dobre wskazania navi i komunikaty o korkach i zatorach oraz kontrolach i radarach a w małym kole te same komunikaty z Yanosika o policji i zatorach...Jeśli sama navi to polecam WAZE jak macie chwilowy dostęp do neta aby wyznaczyć trasę. Jeśli nie to polecam MAPS.ME Tylko po instalacji przerwijcie ładowanie mapy domyślnej (zazwyczaj samo województwo) i wybierzcie co chcecie np cała PL lub wiecej (zajmuje sporo miejsca i trochę trwa wiec polecam wi-fi do instalacji) potem się lata free i dobrze pokazuje jak na razie.
Edytowane przez autora (2017.02.03, 20:38)
tzok
2017.02.03, 21:36
Mapy Here (jeszcze wcześniej Nokia Maps) to te same mapy z których korzysta Automapa, oczywiście algorytm wyznaczania tras jest inny w Here We Go niż w Automapie. Niemniej jeśli chodzi o Polskę to jednak Automapa jest moim nr 1.
jan swiatlowski
2017.02.04, 07:38
Here korzysta zap navteq, natomiast automapa od polskiego dostawcy map targeo. Dopiero mapy na Europę są od navteq.
jan swiatlowski
2017.02.04, 07:40
Sygic, Janosik oraz waze mają ubogą bazę adresów, tj poza miastem to już nie znajdują adresów.
jan swiatlowski
2017.02.04, 07:46
fraglesiak @ 2017.02.03 20:31
Hmmm wydaje mi się ze wasz test to sponsorowana akcja. Wasze here wysiada przy Maps.Me można sobie ściągnąć mapy różnych państw miast województw jak kto chce. Można używać on-line i Of-line. Dokładność BD. Następna sprawa Yanosik...owszem jest oki ale często się zdarza problem z ładowaniem map i poprawnego wskazania naszej lokalizacji wzgledem mapy w apce. Waze- jest bardzo dobre i szczegółowe działa On-line z komunikatami o korkach Policji itp ale działa też Of-line jako zwykła navi bez komunikatów. Jedyny haczyk to trzeba wgrać mapę i wyznaczyć trasę On-line a potem można przejść na Of-line i jazda.Nie wiem jak wy wyznaczaliście trasę w Waze ale na początku zawsze się pyta którą wybieracie i są zazwyczaj dwie trzy proponowane trasy. w czasie jazdy można sobie zmieni\ć kierunek i trasę sprawnie przeliczy na nowo. Google ostatnio się poprawił w kwestii Androida i obecnie działa poprawnie. Navigator Free zawsze miał problem z przeliczeniem trasy w moim wypadku. Zamiast przeliczyć na nowo usilnie kazał wracać i jechać poprawnie jak wyznaczył wstępnie. Zmiana ustawień nic nie dawała. Dla kierowcy najbardziej użyteczna będzie WAZE i YANOSIK ze względu na wskazania korków zatorów itp. Poniewaz Yanosik czesto ma problemy z navi ja stosuję obie na raz. Uruchamiam Yanosika w tle a Waze na pełnym. Mam wtedy dobre wskazania navi i komunikaty o korkach i zatorach oraz kontrolach i radarach a w małym kole te same komunikaty z Yanosika o policji i zatorach...Jeśli sama navi to polecam WAZE jak macie chwilowy dostęp do neta aby wyznaczyć trasę. Jeśli nie to polecam MAPS.ME Tylko po instalacji przerwijcie ładowanie mapy domyślnej (zazwyczaj samo województwo) i wybierzcie co chcecie np cała PL lub wiecej (zajmuje sporo miejsca i trochę trwa wiec polecam wi-fi do instalacji) potem się lata free i dobrze pokazuje jak na razie.


Każdy ma swoją opinię i odczucia. Z twoim zadaniem się nie zgodzę. Waze i Janosik do dupy, maps me jeszcze brakuje do dobrej nawigacji.
2017.02.04, 20:48
Każdy ma swoją opinię i odczucia. Z twoim zadaniem się nie zgodzę. Waze i Janosik do dupy, maps me jeszcze brakuje do dobrej nawigacji.
[/quote]
Dokładnie tak...nie mniej zostanę przy swoim zdaniu. Mam Auto mapę na Navi i porównywałem z pracą na smarcie wspomnianych apek i znaczących różnic nie widzę po za szczegółami wyznaczania trasy czyli różnią się drobnymi szczegółami. Po za tym każda navi ostrzega o ograniczonym zaufaniu do wskazań i tak używam, jadę tak jak widzę a Navi służy jako pomoc a nie wyznacznik. Głównie korzystam z informacji o korkach i ostrzeżeniach co na drodze, oraz ich ominięcia. W miastach tam gdzie najciężej trafić akurat te nawi nie odbiega od reszty (może Yanosik bo ubogo pokazuje szczegóły). Waze jeżeli czegos nie ma a wy pojedziecie w te miejsca automatem będzie już to w WAZE. To ucząca i uzupełniająca bazę danych navi. Udostępniająca w bazie to co wy przejedziecie dlatego szybko się rozwija i ciągle ulepsza.
benny63
2017.04.17, 17:13
O Yanosiku ani me, ani be, ani kukuryku ;)
Co prawda używam ją tylko w tle, przede wszystkim jako komunikatora niespodzianek na drodze, gdyż jako sama nawigacja nie jest (dla mnie) na odpowiednim poziomie (szkoda, bo darmowa), ale nie zmniejsza to faktu, że jest powszechnie używaną nawigacją w kraju, już stąd powinna zaistnieć w teście.
'Odrobinę' znając dzisiejsze funkcjonowanie ludzi i świata, możliwe że Yanosik nie chciał sięgnąć do portfela, by się znalazł w tym teście ;)
Ale cóż... cztery litery i hajs rules with the world.
Edyt: literówka
Edytowane przez autora (2017.04.17, 17:16)
benny63
2017.04.17, 18:25
Przez 9 lat (przejeżdżając ok 300tyś) sprawdziłem kilka nawigacji po calutkiej Polsce (niektóre i zagranicą) i oto moje dotychczasowe postrzegania odnośnie auto nawigacji:
Automapa:
Dobra, doprowadza do zdecydowanej większości wyznaczonych adresów (nawet w wioskach), ale że nie zbyt tania (w porównaniu do konkurencji) a zarazem nie świadcząc usługę live ostrzeżeń o kontrolach drogowych i innych (poprzez użytkowników), zrezygnowałem z niej po 3 latach. Dodatkowo jej wady, to zbyt późne komunikaty skręcań a za granicą 0 funkcji live drive -przy płatnej opcji!
Korki omija średnio.
Here:
Dobra, doprowadza do większości wyznaczonych adresów (trochę gorzej od AM w wioskach), w systemie live drive solidnie omija korki. Darmowa (solidna) OFF nawigacja w całej Europy jest jej dużym plusem -pod tym kątem wygrywa wśród 'moich' nawigacjach.
Niestety nie ma ostrzeżeń o radarach i innych Live poprzez użytkowników, co jest głównym powodem, że jej nie używam jako głównej nawigacji, a odpalam ją głównie kiedy tracę zasięg GSM.
Yanosik:
Bardzo dobra (do tej pory najlepsza) pod kątem Live ostrzeżeń przez kierowców, ale jako nawigacja najgorsza wśród przeze mnie używanych nawigacji: brak asystenta ruchu i przeciętne a czasami złe prowadzenie po zakorkowanych miastach są dla mnie największym mankamentem tej nawigacji, jak i napotykane problemy kiedy się traci zasięg.
NaviExpert:
Do tej pory najlepsza nawigacja, której używałem i nadal używam.
Bardzo dobrze prowadzi do adresów (najlepiej wśród przeze mnie używanych nawigacji) nawet w wioskach. Nie oznacza to, że jej się nie przydarzają błędy, aczkolwiek są rzadke, więc wybaczalne.
Bardzo solidnie prowadzi przez korki (idealnej pod tym kątem do tej pory nie napotkałem, ani nie usłyszałem o takiej), dobrze Live ostrzega przed niespodziankami na drodze, jednak Yanosikowy na chwile obecną chyli czoła pod tym kątem -dlatego zawsze używam Yanosika w tle innych odpalonych nawigacji.
Ma świetnego asystenta ruchu (najlepszego w przeze mnie używanych nawigacjach) i niezwykle przydatną funkcje, którą w każdej chwili (nie tracąc dotychczas używanej trasy i nastawień związanych z nią) można dodać do zaplanowanej trasy dodatkowe punkty na drodze -np stacje paliw, bar, nocleg, itd
Jej największą wadą jest cena (ok 100zł/rok), ale za jakość zawsze każe się płacić.

Dla mnie jej kolejnym minusem (podobnie jak w niejednej nawigacji), jest niezbyt wygodne rozwiązanie (zbyt wielkie rozpraszanie uwagi podczas jazdy) zaznaczania ulic/miejsc (korków, wypadków, zamkniętych, a nawet nieistniejących dróg: pare razy prowadziła po schodach i podwórkach domów :D ), których chcielibyśmy ominąć.
Przez cenę tej nawigacji, teraz rozpoczynam testowanie nawigacji Sygic, która oferuje dożywotną aktualizacje map całej Europy za jednorazowo opłatę.
Jeżeli nie zapomnę, po kilku miesiącach dopiszę moje wrażenia o jej możliwościach.

Życząc gumowych drzew i prawdziwych lizaków (nie tych powszechnie znanych przez kierowców ;D ) pozdrawiam wszystkich kierowców, 'zatorowców' i wyścigowców -piratów nie.