partner serwisu

SAMi - Samsung proponuje remedium na uzależnienie od smartfonów

SAMi - Samsung proponuje remedium na uzależnienie od smartfonów
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
18 listopada 2015, 16:48
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
kontakty interpersonalne, prowadzenie rozmów, sami, samsung, smartfon, uzależnienie od smartfonów

Smartfony są przyczyną pewnego paradoksu. Z jednej strony to niesamowite urządzenia, które przekształciły naszą wielką planetę w globalną wioskę, przynajmniej od strony komunikacyjnej. Za ich pomocą w każdej chwili możemy porozmawiać z osobą na drugim krańcu świata, wymieniać z nią informacje, zdjęcia, przesyłać dokumenty itd. Wspaniale. Z drugiej jednak strony nowoczesne technologie komunikacyjne mają wady i to spore. Socjologowie trąbią na alarm, okazuje się, że narzędzia ułatwiające komunikację, utrudniają komunikację, indukują zupełnie nowe problemy społeczne. Uzależnienie od smartfonu? To pojęcie jeszcze kilka lat temu nie miało racji bytu, było abstrakcją, dziś jest nazwą zjawiska skutecznie zaburzającego kontakty interpersonalne i relacje społeczne osobników naszego gatunku. Dobrze, że problem dostrzegają również sami producenci tych urządzeń i inwestują w projekty, których zadaniem jest próba odwrócenia negatywnego trendu społecznego odizolowania w wyniku wpływu nowoczesnych technologii. Samsung proponuje aplikację o nazwie SAMi. Czym jest ów projekt? 

Zaczęliśmy trochę poważnie, choć w gruncie rzeczy pomysł o nazwie SAMi to prosta aplikacja. Jednak problem narastającej i indukowanej przez technologię ignorancji w relacjach interpersonalnych to poważna sprawa. Jak reaguje nasz umysł na słowa "impreza z przyjaciółmi"? Zapewne wyobraźnia rysuje wam kadry pełne uśmiechniętych i rozbawionych znajomych, z którymi prowadzicie ożywioną dyskusję twarzą w twarz, gestykulujecie, śmiejecie się itp. Niestety, coraz częściej wygląda to tak:

Czy nie macie wrażenia, że coś tu nie gra? Narzędzia przeznaczone do komunikacji ją de facto zaburzają. Smartfon, mimo iż jest dowodem technologicznej maestrii wytworzonej przez ludzki umysł, w żadnym razie nie pretenduje do substytutu naszych naturalnych zdolności komunikacyjnych. Owszem, pozwoli skontaktować się z osobą na innym kontynencie, umożliwia pokonanie komunikacyjnej odległości, ale gdy mamy szansę na bezpośredni kontakt staje się zaledwie namiastką bogactwa środków i form wyrazu, którymi naturalnie dysponujemy. Mimo tak oczywistej przewagi wynikającej z możliwości użycia nie tylko mowy, ale i gestykulacji, przekazów niewerbalnych czy informacji przesyłanej w zwykłej rozmowie i odbieranej wszystkimi zmysłami, coraz częściej zamiast skupić się na tym, co mają nam do powiedzenia ludzie siedzący obok, sięgamy po niewielki, płaski ekranik.

Projekt SAMi - nagroda za... niekorzystanie ze smartfonu

Pomysł opracowany przez Samsunga jest zasadniczo prosty. Mamy aplikację, której głównym zadaniem jest... skuteczne powstrzymywanie użytkownika od sięgania po smartfon podczas prowadzenia rozmowy twarzą w twarz ze znajomym lub znajomymi w kawiarni. Skąd smartfon "wie" że prowadzimy rozmowę i czemu akurat w kawiarni? Jak to w ogóle działa? W dużym skrócie: pobieramy aplikację na smartfon, umawiamy się ze znajomym w jednej z kawiarni dostępnych w aplikacji a następnie po prostu rozmawiamy z zaproszoną osobą nie dotykając smartfonu. Im dłużej powstrzymamy się od korzystania z telefonu, tym lepsze nagrody otrzymujemy.

Szczegóły za chwilę wyjaśnimy, tymczasem jeszcze tylko informacja, że program SAMi możemy pobrać z oficjalnego sklepu Google Play, a posiadacze smartfonów Samsung Galaxy dodatkowo aplikację zdobędą z dostępnego na smartfony koreańskiego producenta sklepu Galaxy Apps

Po uruchomieniu aplikacji wyświetlany jest regulamin, z którego możemy się m.in. dowiedzieć (tak Drodzy Czytelnicy, czytamy dla Was regulaminy i licencje opisywanych aplikacji po to by wyłapywać ewentualne smaczki i pułapki zastawione na "czytających" regulaminy ;-) użytkowników), że program przeznaczony jest dla co najmniej dwóch uczestników, którzy ukończyli co najmniej 13 lat.

Po akceptacji regulaminu uruchamiany możemy uruchomić krótki przewodnik po aplikacji wyjaśniający podstawowe zasady posługiwania się nią. Jak widać z powyższego zrzutu ekranowego zaczynamy od zaproszenia znajomego/znajomej do kawiarni. 

Dostęp do listy kawiarni otrzymujemy po wskazaniu widocznego na powyższym ekranie przycisku. Swoją drogą nie wiemy, czemu w tekstowej sugestii widocznej na ekranie aplikacji napisano by zaprosić przyjaciółkę, a co z przyjacielem? :)

W naszym przypadku program wyświetlił niezbyt długą listę 14 (tak, czternastu) kawiarni, z których najwięcej, bo sześć, zlokalizowanych jest w Warszawie, cztery w Krakowie i cztery w Poznaniu. To niestety wszystko - lista dość krótka i nie wiadomo czy się wydłuży - raczej nie, ponieważ zgodnie z regulaminem cała akcja przyznawania nagród za nieużywanie smartfonu w kawiarni podczas rozmowy ze znajomymi ma się zakończyć 31 stycznia 2016 roku.

Oczywiście ze znajomym/znajomą możemy spotkać się w każdej kawiarni, ale tylko w tych wymienionych w bazie aplikacji otrzymamy nagrodę za powstrzymanie się od korzystania ze smartfonu przez określony czas.

Po przybyciu do jednej z dostępnych w aplikacji kawiarni Ty i znajomy wyciągacie telefonu, uruchamiacie aplikację. Program generuje kod, który musi w swojej aplikacji wpisać nasz rozmówca, w ten sposób telefony zostają sparowane a ich ekrany zostają automatycznie wygaszone, a licznik odliczający czas powstrzymywania się od korzystania ze smartfonu zostaje uruchomiony. Co istotne, aplikacja nie blokuje dostępu do podstawowej funkcji - telefonu. Jeżeli w trakcie "rozgrywki" do któregokolwiek z uczestników zadzwoni telefon, urządzenie zareaguje normalnie, użytkownik będzie mógł odebrać rozmowę, ale po jej zakończeniu nie uruchamiamy żadnych fejsów, tłiterów itp., lecz odkładamy telefon i licznik kontynuuje odliczanie. Poza rozmowami telefonicznymi jakakolwiek inna forma aktywności na smartfonie powoduje przerwanie zabawy i nici z nagrody.

Jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywki można sprawdzić jakiego typu nagrody przewiduje dany lokal. Są to po prostu gratisowe pozycje z menu lokalu. 

Już po upływie kwadransa bez smartfonu otrzymujemy nagrodę. Jeżeli dalej będziemy prowadzić normalną rozmowę bez sięgania po telefon otrzymamy nagrodę o wyższej wartości. Jednak powiedzmy sobie szczerze, nie chodzi tu o nagrody, a przede wszystkim o to, by osobie, którą zaprosiliśmy do kawiarni poświęcić trochę uwagi i skupić się na prowadzonej rozmowie a nie technologicznym gadżecie. Ciekawa rozmowa to najlepsza nagroda. Spróbujcie, to naprawdę może być bardziej interesujące niż stado lajków, hasztagów i emotikonek.

Podobał Ci się ten artykuł? Chcesz wiedzieć więcej? Polub nasz profil na Facebooku!

Testowany program instalowaliśmy na smartfonie HTC One (E8) pracującym pod kontrolą systemu Android 4.4.2 KitKat.

Urządzenie dostarczyła firma:

Ze względu na obowiązującą ciszę wyborczą funkcja komentowania została wyłączona do dn. 2019-05-26 godz. 21:00.