partner serwisu
Marek KowalskiRelacje21 stycznia 20155317512

Już dziś, o godzinie osiemnastej polskiego czasu rozpocznie się organizowana przez Microsoft konferencja poświęcona głównie systemowi operacyjnemu Windows 10. "Dziesiątka" to produkt, z którym bardzo wielu użytkowników wiąże wiele nadziei, produkt który ma szanse pogodzić potrzeby dzisiejszych użytkowników Windows 7 i Windows 8.x. To również produkt, który ma zatrzeć złe wrażenie, któremu ulega wielu użytkowników Windows na widok Windows 8. Czy Windows 10 okaże się systemem, który pozwoli dominować Microsoftowi nie tylko w świecie PC? Stawianie takiego pytania już dziś jest przedwczesne, poczekajmy na wyniki sprzedaży po wprowadzeniu produktu na rynek, co ma nastąpić jeszcze w tym roku. Tymczasem zobaczmy jaki to "nowy rozdział" (z ang. The Next Chapter) w historii Windows napisał dla nas sam Microsoft. 

Krzysztof PojawaRelacje27 czerwca 2014429546

Wykorzystywanie oprogramowania w sposób niezgodny z postanowieniami licencji, czyli mówiąc krótko - nielegalne, kojarzy się często z w pełni świadomym działaniem, klasycznym piractwem polegającym na celowym kopiowaniu programów, pobieraniu np. z torrentów czy zdobywaniu w jakikolwiek inny sposób, pozwalający na uniknięcie zapłaty za ich nabycie i użytkowanie. Jak jednak wynika z zaprezentowanych 24 czerwca podczas zorganizowanej specjalnie w tym celu konferencji prasowej BSA | The Software Alliance wyników Światowego Badania Oprogramowania Komputerowego, tak jednoznaczne podejście do kwestii nielegalnego oprogramowania jest nie do końca właściwe.

Marek KowalskiRelacje29 kwietnia 2015362753

Już dziś, o godzinie 17:30 czasu polskiego rozpocznie się organizowana przez Microsoft prezentacja otwierająca tegoroczną konferencję Microsoft Build 2015. Choć teoretycznie jest to wydarzenie przeznaczone dla programistów, to zgodnie z ideą promowaną przez sam Microsoft dziś każdy użytkownik nowoczesnych technologii, a przede wszystkim współczesnych, bardzo rozbudowanych aplikacji jest w jakimś stopniu "programistą". Producent najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie z pewnością życzyłby sobie, aby rzesza programistów, zwłaszcza tych tworzących aplikacje na platformę Windows, była jak największa, dlatego liczymy na oszałamiający pokaz technologiczny i mnóstwo nowości. W końcu jakoś tych programistów trzeba do siebie przekonać, prawda? ;-)

Marek KowalskiRelacje28 maja 2015340350

Za nami prezentacja otwierająca największą technologiczną konferencję Google: Google I/O. Zaprezentowany został na niej Android M, nową aplikację Google Photos, zapewniającą darmową, nielimitowaną powierzchnię dyskową w chmurze na zdjęcia i filmy, a także kilka innych, całkiem interesujących nowości. Przeczytajcie, jak relacjonowaliśmy Google I/O 2015 na żywo.

Marek KowalskiRelacje25 czerwca 2014334740

Google I/O to największa, coroczna konferencja technologiczna organizowana przez doskonale znanego każdemu użytkownikowi internetu wyszukiwarkowego giganta. Co nowego zaprezentuje światu Google? Odpowiedź na to pytanie poznamy już za kilka godzin. Prezentacja otwierająca dwudniową konferencję dla deweloperów i pasjonatów nowoczesnych technologii organizowaną w tym roku w San Francisco w ulubionym przez gigantów technologicznych miejscu - Moscone Center -  rozpocznie się o godzinie 18 czasu polskiego. Głównym tematem w tym roku ma być ponoć Adnroid, czy tak faktycznie będzie przekonamy się już wkrótce. Zapraszamy do naszej relacji na żywo z Google I/O 2014! W trakcie trwania prezentacji prosimy o odświeżanie strony co kilka minut celem zobaczenia zaktualizowanych treści.

Krzysztof PojawaRelacje30 września 2014314392

W San Francisco zaprezentowano pierwszą wersję testową nowego systemu operacyjnego Microsoftu. Co prawda konferencja prasowa przeznaczona była dla niewielkiego grona dziennikarzy, nie została nawet przygotowana oficjalna transmisja tego wydarzenia w internecie, my jednak, korzystając z dostępnych już źródeł - przede wszystkim Twittera i informacji opublikowanych na nim przez obecne na miejscu osoby - przygotowaliśmy dla Was relację z tego wydarzenia.

Marek KowalskiRelacje13 czerwca 2016270174

Dziś wielkie święto dla miłośników Apple z całego świata. Punktualnie o godzinie 19:00 polskiego czasu rozpoczyna się coroczna konferencja programistyczna Apple - WWDC16. Już za chwilę będziemy wspólnie śledzić, co nowego dla milionów użytkowników sprzętu i oprogramowania oznaczonego charakterystycznym logo z nadgryzionym jabłuszkiem przygotowała ekipa kierowana przez Tima Cooka. WWDC to przede wszystkim konferencja programistyczna i najprawdopodobniej przedstawione dziś rozwiązania będą głównie produktami związanymi z oprogramowaniem. 

Marek KowalskiRelacje6 października 20152014412

Microsoft ma zamiar dziś zachwycić świat. Firma znana głównie ze swoich produktów software'owych - systemu operacyjnego Windows czy pakietu biurowego Microsoft Office - tym razem wedle wszystkich znaków na niebie i ziemi Microsoft nie poprzestanie na oprogramowaniu. Faktem jest, że trudno oceniać oprogramowanie w oderwaniu od sprzętu, dlatego też Microsoft zamierza pokazać jak dobrze Windows 10 działa na konkretnych urządzeniach. Co zatem zobaczymy? Nowe smartfony Lumia? Nowe możliwości konsoli Xbox? Odpowiedź na to pytanie poznacie śledząc naszą relację na żywo z organizowanego w Nowym Jorku wydarzenia. 

Krzysztof PojawaRelacje28 kwietnia 201492530

Ostatnie tygodnie były dla Microsoftu dobrym okresem, przynajmniej pod względem ilości informacji medialnych. Pełen nowości Build 2014 w San Francisco, premiery dwóch systemów operacyjnych - stacjonarnego Windows 8.1 Update 1 i mobilnego Windows Phone 8.1, premiery dwóch nowych odmian pakietu biurowego - Office dla iPada i Office Mobile dla Androida oraz wprowadzenie subskrypcji Office 365 Personal. Do tego ostateczne zakończenie procesu przejmowania działu urządzeń i usług Nokii. I wszystko to zdarzyło się w ciągu ostatniego miesiąca. 
Wydarzenia te, choć na pierwszy rzut oka dotyczące różnych obszarów rynku IT mają jeden element wspólny - wszystkie są rozwiązaniami quasi konsumenckimi i skierowane są do (szeroko pojętego) odbiorcy indywidualnego. 
Nie należy jednak zapominać, że Microsoft to również narzędzia informatyczne do zadań w pełni profesjonalnych, kierowane do odbiorców instytucjonalnych czy komercyjnych. Jednym z tych rozwiązań jest system do obsługi baz danych Microsoft SQL Server, którego najnowszą wersję, oznaczoną symbolem 2014 spółka zaprezentowała oficjalnie 25 kwietnia, niejako zamykając w ten sposób miesiąc pełen nowości produktowych.

Marek KowalskiRelacje19 września 201568520

Wyobraźcie sobie taką scenkę: wylegujecie się wygodnie na plaży, ale coś byście przekąsili. Wyciągacie zatem smartfon i za pomocą odpowiedniej aplikacji (jakiej, o tym za chwilę powiemy) wybieracie najpierw kuchnię pasującą do waszego dzisiejszego nastroju, a następnie dokonujecie selekcji posiłku, na który macie największą chrapkę. Płatność zrealizowana online, zamówienie potwierdzone online i przez kilka minut możecie jeszcze cieszyć się promieniami słońca, do czasu aż przez ułamek sekundy tarczę naszej dziennej gwiazdy przetnie nadlatujący dron. Sześciowirnikowa maszyna w charakterystycznych, czerwonych barwach ląduje z waszym posiłkiem. Fikcja? Nie, dostawy dronem to nie tylko domena amerykańskiego Amazona, pomysł na wykorzystanie dronów ma też popularna w Polsce usługa internetowa: PizzaPortal.pl. 

Krzysztof PojawaRelacje14 maja 201464450

Stało się. Światło dzienne ujrzały ostatnie, przynajmniej na pewien czas, sygnowane marką Nokia smartfony z systemem Windows Phone. Razem z nimi zaprezentowana została też ostateczna, konsumencka wersja najnowszej odmiany kafelkowego systemu Microsoftu - Windows Phone 8.1. 

Podczas zorganizowanej już przez Microsoft polskiej premiery przedstawione zostały trzy smartfonowe nowości Nokii, choć może lepiej byłoby powiedzieć - za chwilę przekonacie się, dlaczego - że w gruncie rzeczy było ich trzy i pół.

Marek KowalskiRelacje29 listopada 201448830

 Zdecydowanie najpopularniejszym produktem firmy Microsoft jest system operacyjny Windows, jednak od kilku lat największe środki pochłania nie zespół pracujący nad kolejną generacją "okienek", lecz inwestycje w chmurę. Ich najbardziej widomym przejawem jest nie tylko stale rozbudowywana sieć potężnych centrów danych rozmieszczonych na całym świecie ale i oferowana wszystkim zainteresowanym podmiotom platforma Microsoft Azure. Czym właściwie jest Microsoft Azure, jakie nowości wprowadzono w tej platformie chmurowej i jakie są jej zastosowania w praktyce? Microsoft zgromadził w dość nietypowym miejscu kwiat polskiego dziennikarstwa technologicznego i próbował przekazać zgromadzonym odpowiedzi na te pytania.

Krzysztof PojawaRelacje1 maja 201443000

Samsung Galaxy S5. O nowym flagowcu koreańskiego producenta słyszeli już chyba wszyscy, którzy choć trochę interesują się tematyką nowych technologii. Co o nim wiemy? Nie będziemy powtarzać całego testu, który ukazał się już na łamach PCLab.pl, napiszemy więc w skrócie - szybki procesor, sporo pamięci RAM i odrestaurowany TouchWiz, który pomimo mocnych parametrów technicznych sprzętu znów wciąż robi to samo, co robił od początku swojego istnienia, czyli zacina się i traci płynność. Do tego lepszy niż w poprzednim modelu aparat i nieco większy ekran. To wszystko za niebagatelną kwotę 3000 złotych. 

Krzysztof PojawaRelacje24 stycznia 201541230

O tym, że CDP.pl wychodzi z grupy CD Projekt, wiadomo było już pod koniec zeszłego roku. Można było zastanawiać się, czy ruch typowo biznesowy wpłynie na to, co zajmująca się cyfrową dystrybucją gier (i nie tylko) spółka będzie miała do zaoferowania swoim użytkownikom. Teraz wiadomo już, że za zmianą struktury właścicielskiej idzie także zmiana strategii firmy, którą jej klienci odczują bardzo wyraźnie. Co ważne - większość tych zmian wydaje się zdecydowanie pozytywna. Nowa strona CDP.pl, łatwiejsze dokonywanie zakupów, większy asortyment, szybsza dostawa i możliwość wyboru między wersjami cyfrowymi i pudełkowymi nabywanych multimediów to tylko najważniejsze z wprowadzonych zmian.

Krzysztof PojawaRelacje19 listopada 201440190

Serialu pod tytułem "Co nowego wymyśli Microsoft" ciąg dalszy. W dzisiejszym odcinku - na polskim rynku uruchomiony zostaje zupełnie nowy kanał dystrybucji abonamentowej wersji pakietu biurowego i od tego momentu Office 365 jest dostępny w home.pl, czyli u największego polskiego dostawcy usług hostingowych. Wspólna oferta Microsoft i home.pl skierowana jest przede wszystkich do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, choć mogą być nią zainteresowane również osoby prywatne. 
Jakie są warunki zakupu Office 365 w home.pl i czy rzeczywiście polskim użytkownikom będzie się to opłacać bardziej? Sprawdzamy.

Krzysztof PojawaRelacje14 grudnia 201431410

Dokąd zmierza świat nowych technologii - na takie pytanie pod koniec każdego kolejnego roku odpowiedź stara się znaleźć ogromna rzesza specjalistów, entuzjastów i dziennikarzy technologicznych. Nie inaczej jest i teraz, kiedy bieżący rok zbliża się ku końcowi. I choć w rankingu najczęściej prognozowanych na 2015 r. trendów zaszczytne miejsca zdobędą zapewne takie nieśmiertelne klasyki jak rok linuksa czy era post-PC, to jednak można znaleźć wśród nich także dużo rozsądniejsze, bardziej prawdopodobne prognozy.

Krzysztof PojawaRelacje11 kwietnia 201529761

Krajowy etap tegorocznego, organizowanego przez Microsoft konkursu Imagine Cup dobiegł końca. Zwycięzcy będą teraz walczyć o prawo do występu w światowych finałach konkursu, a przegrani - mamy nadzieję, że wyciągną naukę z porażki i w kolejnych edycjach rywalizacji zaprezentują się z jeszcze lepszej strony, niż w tym roku. Które zespoły okazały się najlepsze, kto wygrał Imagine Cup w Polsce i czy wśród laureatów jest zespół mający realne szanse na sukces podczas światowych finałów konkursu? O tym wszystkim przeczytacie w naszej relacji.

Marek KowalskiRelacje29 maja 201426800

Jeden z warszawskich salonów z ekskluzywnymi meblami na dwa dni zmienił się w Google House. Wbrew pozorom nie jest to jednak kolejny, technologiczny "dom przyszłości". Dom wg Google to wizja w pełni realna. Wypełniony gadżetami i przesycony usługami internetowego giganta cyfrowy "dom" każdy może mieć już dziś (no... prawie), bo żadne z prezentowanych produktów i usług nie jest projektem z przyszłości - wszystko działa już dzisiaj.

Krzysztof PojawaRelacje19 listopada 201424440

IBM zaprezentował nowy, będący jeszcze w fazie zamkniętych testów program pocztowy skierowany przede wszystkim, choć nie wyłącznie dla użytkowników biznesowych, nazwany IBM Verse. Podczas kameralnej, zorganizowanej dla bardzo wąskiego, czteroosobowego grona czołowych polskich dziennikarzy technologicznych konferencji mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska nowemu oprogramowaniu, które łączy w sobie intuicyjnego klienta poczty, kalendarz i managera zadań z mocno rozwiniętymi funkcjami komunikacyjnymi i społecznościowymi.

Marek KowalskiRelacje18 lutego 201622910

Liczba instalacji systemu Windows 10 systematycznie rośnie dzięki coraz większej rzeszy użytkowników decydujących się na aktualizację starszych wersji Windows na swoich komputerach. Zgodnie z informacją publikowaną przez producenta tego systemu obecnie działa on już w ponad 200 mln urządzeń na całym świecie. Niemniej Microsoft życzyłby sobie również migracji biznesu w kierunku Windows 10. Argumentem przemawiającym za zwiększeniem udziału systemu Windows 10 na rynku tak konsumenckim, jak i biznesowym, jest wprowadzenie na rynek nowej grupy smartfonów Microsoftu: Lumia 650.  Mieliśmy okazję uczestniczyć w prezentacji nowych urządzeń działających pod kontrolą Windows 10.