partner serwisu

Windows Phone 8.1 nie tylko na Lumii - aktualizujemy system (i odblokowujemy interop) w Samsungu Ativ S

Windows Phone 8.1 nie tylko na Lumii - aktualizujemy system (i odblokowujemy interop) w Samsungu Ativ S
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
26 kwietnia 2014, 13:54
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja samsunga, aktualizacja windows phone, interop unlock, lumia, nokia, nokia lumia, odblokowanie interop, samsung, samsung ativ s, windows phone 8.1

Po publikacji naszego tekstu, w którym zaprezentowaliśmy sposób przeprowadzenia aktualizacji i pierwsze wrażenia z korzystania z systemu Windows Phone 8.1 pojawiło się sporo informacji o tym, że nowa wersja, poza niewątpliwymi zaletami, potrafi też wywołać pewne problemy z funkcjonowaniem niektórych aplikacji. Często zgłaszanym problemem była niemożność wejścia do Sklepu Windows Phone, niekiedy informacje mówiły o zupełnie niedziałającej Cortanie, nawet po zmianie regionu i języka. Pojawiały się też pogłoski o uporczywym migotaniu ekranu. Te wszystkie problemy łączyło jedno - zdecydowana większość z nich (szacujemy, że ponad 90%) nie dotyczyła Nokii Lumii, niezależnie od modelu, tylko smartfonów innych producentów - głównie HTC i Samsunga. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy rzeczywiście na mniej popularnych urządzeniach z Windows Phone najnowsza wersja systemu nie sprawuje się tak dobrze i powoduje przytoczone komplikacje.

Do przeprowadzenia instalacji wykorzystaliśmy smartfon Samsung ATIV S, czyli model GT-i8750. Nie jest to już zbyt młode urządzenie, ale jego parametry wciąż są wystarczające, przynajmniej w teorii, do bezproblemowego i płynnego działania systemu. Jeśli chcecie dowiedzieć się o nim więcej, zapraszamy do jego prezentacji na łamach PCLab.pl.

Testowy smartfon - to ważne - pochodził z brytyjskiej dystrybucji operatorskiej i brandowany był przez tamtejszy oddział operatora O2.

Brandowanie O2

Jest to o tyle istotne, że zainstalowana na nim wersja systemu oznaczona była numerem 8.0.10211.204, było to więc bardzo wczesne wydanie Windows Phone, pochodzące z grudnia 2012, szerzej znane jako GDR1. Tymczasem możliwość instalacji wersji 8.1 systemu wymaga posiadania najnowszej aktualizacji, czyli GDR3. Do tego niezbędna - o czym pisaliśmy w artykule wspomnianym na samym początku - aplikacja Preview for Developers wymaga systemu Windows Phone 8 z zainstalowaną aktualizacją minimum GDR2 (aplikacja wymaga wersji minimum 8.0.10322.71, najczęściej spotykane oznaczenie GDR2, to 8.0.10327.77). 

Wymagana aktualizacja

Wydawać się może, że to żaden problem, wystarczy wejść w ustawienia, potem aktualizacje i po sprawie. Niestety, nic z tych rzeczy. Po próbie zastosowania tego rozwiązania - przyznajemy, nam też wydawało się ono najbardziej logiczne - dowiadywaliśmy się, że oprogramowanie naszego telefonu jest aktualne i nie ma przygotowanej do pobrania żadnej nowszej wersji.

Należy pamiętać, że w przypadku telefonów pochodzących z dystrybucji operatorskiej za przygotowanie aktualizacji odpowiada, we współpracy z producentem sprzętu, tenże operator, który otrzymuje czystą wersję systemu od twórcy i dostosowuje ją do wymagań poszczególnych modeli urządzeń a także rozbudowuje - choć to nie jest reguła - o własne aplikacje. Więc fakt, że Microsoft zdążył w miedzyczasie przygotować kilka kolejnych aktualizacji, nie znaczy jeszcze, że każdy telefon brandowany przez operatora te aktualizacje otrzymał. Gdybyśmy mieli do czynienia z którymś z modeli Nokii, prawdopodobnie nie byłoby żadnego problemu, Samsung ATIV S od początku nie był jednak zbyt popularnym urządzeniem i - jak widać - przygotowanie dla niego aktualizacji brytyjski oddział O2 uznał za nieopłacalne, więc i bezcelowe. Choć nawet ten smartfon, gdyby nie był brandowany przez operatora, zapewne poradziłby sobie z aktualizacjami bez jakiegokolwiek problemu.

Czy więc nie mając dostępu nawet do aktualizacji WP 8, nie mówiąc już o WP 8.1, zrezygnowaliśmy z zainstalowania tego ostatniego? Absolutnie nie. Wymagało to jednak poświęcenia kilku godzin więcej i przeprowadzenia tzw. odblokowania interopu. Co to takiego? Mówiąc bardziej zrozumiale - jest to odblokowanie wysokiego poziomu dostępu do sterowników i rejestru. Na co pozwala? Chociażby na instalowanie dowolnej ilości aplikacji spoza oficjalnych, sklepowych źródeł, na dodanie dodatkowego rzędu średnich kafelków na ekranie dowolnego urządzenia bez konieczności instalacji Windows Phone 8.1 (wystarczy drobna zmiana w rejestrze) czy - co było przydatne w naszym przypadku - możliwość odbrandowania naszego telefonu. Po odblokowaniu interopu możemy zrobić też to, co często robią posiadacze urządzeń z Androidem, czyli wgrywać modyfikowane wersje systemu lub też - to polecamy tylko bardziej zaawansowanym użytkownikom - modyfikować go samemu.

Nam jednak odblokowanie potrzebne było wyłącznie do zainstalowania niedostępnych oficjalnie dla naszego sprzętu testowego aktualizacji systemu, jeśli jednak chcecie, żeby pokazać wam bardziej zaawansowane możliwości, jakie daje odblokowanie interopu - piszcie w komentarzach, wtedy zajmiemy się dużo głębszymi zmianami naszego Windows Phone.

Na kolejnej stronie prezentujemy krok po kroku, w jaki sposób odblokować interop. Jeśli ta wiedza nie jest wam do niczego potrzebna, pomińcie ją i przejdźcie od razu do trzeciej strony, gdzie opisujemy działanie Windows Phone 8.1 na Samsungu ATIV S.

Ze względu na obowiązującą ciszę wyborczą funkcja komentowania została wyłączona do dn. 2019-05-26 godz. 21:00.