partner serwisu

Nokia Lumia 2520 i Windows RT 8.1 - w jakich zastosowaniach sprawdzi się "okrojony" system Microsoftu

Nokia Lumia 2520 i Windows RT 8.1 - w jakich zastosowaniach sprawdzi się "okrojony" system Microsoftu
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
13 października 2014, 00:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
czy warto kupić windows rt, nokia lumia 2520, tablet transformer, tablet z windows, test windows rt, windows rt

Moda na tablety typu transformer czy laptopy hybrydowe zatacza coraz szersze kręgi. Nic w tym dziwnego - urządzenie, które w jednej chwili może być zwykłym, choć sporym tabletem, żeby za moment stać się niewielkim laptopem czy (tfu, tfu) netbookiem to interesująca alternatywa przede wszystkim dla tych użytkowników, którzy poszukują pełnej mobilności połączonej z dużą funkcjonalnością. Jednak wybierając tego typu urządzenie należy dużą uwagę poświęcić systemowi operacyjnemu, w który nasz nowy sprzęt będzie wyposażony. Jeśli wybierzemy niewłaściwie, to może okazać się, że całkiem spore pieniądze wyrzuciliśmy w błoto.

Najwięcej tego typu urządzeń wyposażonych jest w którąś z nowszych wersji Androida lub w Windows 8 czy 8.1. Jednak poza sprzętem wyposażonym w jeden z wyżej wymienionych systemów możemy spotkać także taki, na którym zainstalowano Windows RT, czyli system Microsoftu w wersji przeznaczonej dla urządzeń zbudowanych w oparciu o architekturę ARM, udostępniający użytkownikom pełne Modern UI, czyli interfejs kafelkowy, oraz okrojony funkcjonalnie pulpit.
I choć pod względem wyglądu wersja RT nie odbiega od standardowego Windows 8.1, to jest to jednak system, na którym nie uruchomimy aplikacji przeznaczonych dla komputerów zbudowanych w architekturze x86 - nie ma więc mowy o wykorzystaniu posiadanej już kolekcji stacjonarnych programów czy gier.

Czy warto więc w ogóle zastanawiać się nad zakupem urządzenia wyposażonego w Windows RT, czy ten sprzęt poza swoją niezaprzeczalną mobilnością oferuje on funkcjonalność pozwalającą na wykorzystanie go do czegokolwiek więcej, niż przeglądanie stron internetowych, obsługa maili czy serwisów społecznościowych, prowadzenie kalendarza i słuchanie muzyki lub oglądanie filmów w podróży?

Pytanie, które zadaliśmy w poprzednim akapicie jest o tyle istotne, że sprzęt wyposażony w Windows RT nie należy do najtańszych. Nokia Lumia 2520 wraz ze stacją dokującą i klawiaturą Lumia Power Keyboard to koszt w granicach 2800 złotych (co ciekawe, taniej jest nabyć osobno sam tablet Lumia 2520 - już za 1600-1700 złotych, i oddzielnie klawiaturę Power Keyboard za ok. 500 złotych). To kwota, za którą możemy kupić naprawdę przyzwoitego laptopa z pełną wersją Windows 8.1 i jeszcze zostanie nam kilkaset złotych na średniej jakości, acz już wystarczająco używalny w podstawowych zastosowaniach tablet z Androidem.

Konkurencja - mamy na myśli konkurencję funkcjonalną - jest więc spora. Warto więc przekonać się, w jakich zastosowaniach nowy transformer Lumia 2520 będzie właściwym wyborem, a kiedy jego zakup będzie zupełnie nietrafiony.

Co i jak testowaliśmy

Na funkcjonalność systemu składają się trzy podstawowe elementy - pierwszym są składniki, z których został zbudowany, preinstalowane funkcje i aplikacje. Drugi element to oprogramowanie, które możemy zainstalować sami. Trzecim jest natomiast interfejs użytkownika i łatwość jego obsługi. Połączenie tych trzech elementów określi możliwe cele i sposób wykorzystania systemu operacyjnego i właśnie je poddaliśmy szczegółowym testom.

Po pierwsze - sprawdziliśmy, jakie możliwości zapewnia goły system, bez zainstalowanej jakiejkolwiek dodatkowej aplikacji. Oczywiście tutaj nie wymagamy zbyt wiele, bardziej zaawansowane zastosowania wymagają instalacji odpowiedniego oprogramowania, liczymy jednak na wygodną obsługę internetu i poczty elektronicznej. Windows RT przeznaczony jest dla urządzeń mobilnych, a więc w założeniu często będzie znajdował się w ruchu. Liczyć się więc będą też mapy i nawigacja. Niezwykle istotna jest też możliwość dostępu do danych przechowywanych w chmurze. Do tego dochodzi obsługa multimediów (muzyka, zdjęcia i filmy), zarówno tych zapisanych w pamięci urządzenia, jak i przechowywanych na zewnętrznych nośnikach danych.

Oceniliśmy też możliwość podstawowego wykorzystania biznesowego, czyli obsługę dokumentów Office (Word, Excel, PowerPoint) oraz PDF.

Nie jest to wiele, ale od systemu saute nie wymagajmy zbyt wiele. Wystarczy że sprawdzi się w wyżej wymienionych zastosowaniach.

Oczywiście jeśli znajdziemy w systemie inne funkcje, pozwalające na zastosowanie go do bardziej ambitnych celów, będzie to dodatkowy plus.

W tym etapie opisaliśmy także interfejs użytkownika Windows RT, jednakże ze względu, iż nie różni się on zbyt mocno od tego, jaki znamy z Windows 8 i 8.1, o których napisano już niejednem artykuł, nie poświęcaliśmy mu zbyt wiele uwagi.

Drugi etap testów to dużo bardziej zaawansowane wykorzystanie. Sprawdzaliśmy, czy przy użyciu aplikacji dostępnych w Sklepie Windows (gdyż tylko te zainstalujemy na sprzęcie z Windows RT) możemy użyć systemu w następujących zastosowaniach:

  • zastosowania biznesowe i managerskie: aplikacje klasy CRM i ERP, oprogramowanie fakturowe,  komunikatory biznesowe, obsługa VPN, współpraca z dyskami online różnych dostawców;
  • zastosowania branżowe: zaawansowana edycja grafiki, edycja wideo, edycja audio, DTP (książki, foldery reklamowe, wizytówki), CAD (przynajmniej podstawowa edycja), tworzenie oprogramowania (środowiska programistyczne - przynajmniej na potrzeby webmasteringu), archiwizacja danych;
  • rozrywka, gry;

Wyniki powyższych testów pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie, które postawiliśmy we wstępie, czyli do jakich zastosowań Windows RT się nadaje, a porównanie kilku dostępnych rozwiązań sprzętowych i - przede wszystkim - systemowych pokażą, czy warto brać go pod uwagę przy zakupie, czy może lepiej i taniej będzie zdecydować się na zakup sprzętu z Windows 8.1 lub Androidem, albo dwóch różnych urządzeń do różnych zastosowań.

Wszystkie testy przeprowadziliśmy na tablecie Nokia Lumia 2520 podłączonym do stacji dokującej z klawiaturą i gładzikiem Lumia Power Keyboard.

Nokia Lumia 2520

Powyższy zestaw otrzymaliśmy od Microsoft Devices.

Microsoft

Ta firma udostępniła nam także słuchawki Monster Purity Pro, z których korzystaliśmy w trakcie testów funkcji multimedialnych.

Nokia Monster Purity PRO

Używaliśmy także słuchawek Prestigio PBHS2.

Prestigio PBHS2

Udostępnił je nam ich producent, firma Prestigio.

Prestigio

Ze względu na obowiązującą ciszę wyborczą funkcja komentowania została wyłączona do dn. 2019-05-26 godz. 21:00.