partner serwisu

Nagrywanie rozmów telefonicznych na Androidzie - jakich programów użyć i czy to jest legalne?

Nagrywanie rozmów telefonicznych na Androidzie - jakich programów użyć i czy to jest legalne?
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
4 listopada 2014, 14:08
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacje, nagrywanie rozmów, nagrywanie rozmów telefonicznych, porada, rejestrator rozmów, smartfon

Jak nagrywać rozmowy telefoniczne - to jedno z tych pytań, które wśród posiadaczy telefonów komórkowych i smartfonów zawsze będzie aktualne, a odpowiedzi na nie, jakie można znaleźć chociażby w internecie, nie zawsze są w pełni zgodne z rzeczywistością. Wokół tematyki nagrywania rozmów telefonicznych narosło wiele mitów - zarówno w kontekście typowo technicznym, jak i prawnym, a jednym z nich jest chociażby stwierdzenie, że nikt nie może nagrywać rozmów telefonicznych bez uzyskania zgody rozmówcy czy poinformowania go o tym. W naszym artykule sprawdzimy i powiemy, czy naprawdę nie można nagrywać rozmów bez zgody rozmówcy, zajmiemy się też kwestiami typowo technologicznymi - pokażemy, czy nagrywanie rozmów telefonicznych przy wykorzystaniu wyłącznie telefonu jest możliwe i jakie aplikacje będą do tego niezbędne.

Nagrywanie rozmów telefonicznych - wprowadzenie

Nagrywanie rozmów telefonicznych. W czasach, kiedy w użyciu były przede wszystkim klasyczne telefony komórkowe - z małym wyświetlaczem i klawiaturą, za to bez żadnego systemu operacyjnego (a przynajmniej czegoś, co teraz byśmy tym mianem określili) - z nagrywaniem nie było większego problemu. Wystarczyło odebrać dzwoniący telefon lub zadzwonić samemu, nacisnąć odpowiedni przycisk na klawiaturze i rozmowa była rejestrowana. Oczywiście takie nagrywanie miało swoje ograniczenia, przede wszystkim ze względu na bardzo niewielką pamięć ówczesnych komórek długość nagrań była ściśle limitowana. Pojedynczy zapis nie mógł trwać dłużej niż kilkanaście czy kilkadziesiąt sekund. Ale na ogół wystarczało to do najważniejszych zastosowań, jak choćby nagranie podawanego nam przez rozmówcę numeru telefonu, adresu czy innej istotnej informacji. A potem pojawiły się smartfony i, mimo że pod wieloma względami zdecydowanie ułatwiły nam życie, to akurat w zakresie nagrywania rozmów telefonicznych całą sprawę mocno skomplikowały. Nie wdając się w szczegóły techniczne - przez dłuższy ich rejestrowanie było możliwe jedynie przy użyciu aplikacji dyktafonu dopiero po włączeniu trybu głośnomówiącego. Mało wygodnie, przyznacie.

Na szczęście sytuacja nieco się zmieniła i teraz dostępne są już aplikacje umożliwiające rejestrowanie jednocześnie ścieżki wejściowej audio (czyli mikrofonu), jak i wyjściowej, czyli sygnału, który zmierza do głośnika w naszym smartfonie. Spośród wszystkich dostępnych wybraliśmy trzy najpopularniejsze - Nagrywanie rozmów ACR, All Call Recodrer oraz Rejestrator rozmów - i przyjrzeliśmy się dokładnie. Sprawdziliśmy czy i jak dobrze spełniają swoje podstawowe zadanie, a więc nagrywanie rozmów telefonicznych, oceniliśmy też ich dodatkowe możliwości, jak np. mechanizmy przeszukiwania dokonanych nagrań.

Na co zwracaliśmy szczególną uwagę, testując je?

  • czy testowana aplikacja pozwala na wybór między automatycznym rejestrowaniem wszystkich rozmów, a ręcznym włączaniem nagrywania?
  • czy limituje długość nagrań?
  • czy pozwala na regulację parametrów zapisywanego audio?
  • w jakim formacie zapisuje nagrania, czy pozwala na wybór formatu?
  • w jaki sposób nazywa zapisywane pliki, czy pozwala na ustalenie własnej nazwy?
  • czy udostępnia mechanizmy sortujące pliki, umożliwiające proste odszukanie rozmowy, która nas w danym momencie interesuje?
  • czy pozwala na odtwarzanie nagranych rozmów, czy też zmusza do użycia innej aplikacji w charakterze odtwarzacza?
  • Czy umożliwia zabezpieczanie nagranych plików np. hasłem?
  • Czy pozwala na przesłanie nagranych plików do chmury?

Czy spełniły one nasze oczekiwania? Która z nich okazała się najlepsza?

Jeśli zależy Wam na nagrywaniu wszystkich połączeń przychodzących i wychodzących, natomiast wielość funkcji dodatkowych i opcji konfiguracyjnych nie jest dla Was istotna, zdecydowanie wygrywa All Call Recorder. Bardzo prosta aplikacja, która robi tylko jedno - nagrywa rozmowy telefoniczne. Robi to natomiast bardzo dobrze - przeprowadziliśmy kilkadziesiąt prób i każda zakończyła się powodzeniem. Należy tylko pamiętać, że jakiekolwiek czynności związane z zapisywanymi nagraniami musicie wykonywać już ręcznie, ta aplikacja Wam w tym nie pomoże.

Jeżeli natomiast zależy Wam na szerokich możliwościach konfiguracji działania, wyborze formatów zapisu, jeśli chcecie decydować, które rozmowy będą nagrywane, a które nie i jeżeli chcecie mieć możliwość przesyłania nagrań do chmury lub wysyłania ich mailem bezpośrednio z aplikacji, to pozwalają na to dwie pozostałe propozycje, czyli Rejestrator rozmów i Nagrywanie rozmów ACR. Jakie są między nimi różnice? Ta druga jest nieco elastyczniejsza w działaniu, oferuje więcej możliwości ustawień. Ale to pierwsza, czyli Rejestrator rozmów, działa zdecydowanie bardziej niezawodnie i tą ją możemy polecić.

Szczegóły wszystkich trzech aplikacji i linki umożliwiające ich pobranie przedstawiamy na trzeciej stronie naszego artykułu.

Nagrywanie rozmów telefonicznych to jednak nie tylko kwestie techniczne, ale również nie mniej istotne aspekty prawne. Szeroko rozpowszechniony jest pogląd, że legalnie nagrać rozmowę telefoniczną możemy tylko pod warunkiem poinformowania o tym fakcie naszego rozmówcy i uzyskania jego zgody. Nie do końca odpowiada to prawdzie. O ile nie nagrywacie cudzych rozmów, a jedynie te, w których sami uczestniczycie (a Wasi rozmówcy zdają sobie sprawę z Waszego udziału w rozmowie) i robicie to w celach osobistych - prawo nie nakłada na Was obowiązku informowania rozmówcy o nagrywaniu, a tym bardziej nie wymaga uzyskania jego zgody. Jedyne, czego bez zgody rozmówcy nigdy nie wolno zrobić, to upublicznić ani rozpowszechnić dokonanych nagrań.

Wszystkie kwestie prawne związane z legalnością nagrywania rozmów telefonicznych omawiamy na drugiej stronie poradnika.

*Konto usunięte*
2014.11.05, 10:32
Szukam takiej aplikacj ale pod Windows phone. Plus dla antka
2014.11.05, 14:13
My też szukamy pod Windows Phone :)
Jak tylko znajdziemy taką, która działa inaczej, niż na zasadzie dyktafonu (czyli zmusza do rozmowy w trybie głośnomówiącym), opiszemy ją od razu.
gronostaj1
2014.11.12, 15:15
jest też coś takiego jak oprogramowanie spyphone: www.alfatronik.com.pl/podsluch-tel-komorkowych-aandroid-aspyphone-android-rec-spyphone-android-rec-p-789.html pozwala nagrywać rozmowy, ale też umozliwia dostęp do SMS-ów, kontaktów i plików na telefonie. Swego czasu korzystałem, ale nie mogę powiedzieć do czego to wykorzystywałem :)
2014.11.21, 14:26
gronostaj1 @ 2014.11.12 15:15
jest też coś takiego jak oprogramowanie spyphone: www.alfatronik.com.pl/podsluch-tel-komorkowych-aandroid-aspyphone-android-rec-spyphone-android-rec-p-789.html pozwala nagrywać rozmowy, ale też umozliwia dostęp do SMS-ów, kontaktów i plików na telefonie. Swego czasu korzystałem, ale nie mogę powiedzieć do czego to wykorzystywałem :)

Domyslam sie, ze nie mozesz :D
Ale to oprogramowanie chyba juz nie miesci w zakresie naszej publikacji ;)
2015.02.11, 10:03
Polecam sprawdzić sobie program Record My Call, który ma bardzo rozbudowaną funkcjonalność, używam go od kilku lat i jedyny problem z nagrywaniem następuje w momencie kiedy uruchomiona jest aplikacja nagrywająca obraz i dźwięk jednocześnie np AutoGuard i w tym czasie ktoś do nas zadzwoni, wówczas jest szansa że nagranie nie zostanie zapisane, przynajmniej tak jest na moim Xperia L.
maras27
2015.06.24, 16:22
Nie rozumiem samego końca artykułu, przez cały artykuł możemy przeczytać że pierwsza apka jest fajna ale ma mało opcji konfiguracji, druga super ale nie nagrywa, trzecia zaś jest wypośrodkowana. Ale wyróżnienie dostała pierwsza za to że jest super i ma rozbudowane opcje konfiguracji. Więc niech ktoś może jeszcze raz zredaguje artykuł.
rikoo997
2015.08.19, 22:16
Zaczeło się od Gronstaj1 . Po pierwsze to wiadomo że na androida jest dużo lepszych apek a tu chodzi o windows phone nie androida na widows phone znajć coś żeby nagrywać rozmowy telefoniczne i piszcie a nie o androidzie!!!
2015.12.30, 16:23
Witam te wszystkie opcje nagrywania jak i przez dyktafon jak i bez czyli nagrywając rozmowy podczas dzwonienia jak i też blokowanie numerów tel bez konieczności wchodzenia w opcje czyli wyskakuje automatycznie okienko z możliwościami np blokady numeru itd , Te funkcje oryginalnie posiada telefon Lenovo K910 Nie musicie szukać aplikacji . Posiadam telefon Lenovo k910 i polecam zapewne Lenovo ma te opcje w innych modelach - wiadomość do tych co szukają telefonu z możliwościami takimi. Pozdrawiam
przybysz1
2018.01.15, 19:14
To teraz adekwatnie do tego co zostało napisane .. czy wykorzystanie rozmowy nagranej przezemnie u rzecznika praw konsumenta lub sądzie będzie możliwe ? czy jest to już zastosowanie takiego nagrania niedozwolone ?