partner serwisu

Jak zaktualizować Windows do Windows 10? Pokazujemy i wyjaśniamy, co i jak zrobić, by aktualizacja przebiegła bezboleśnie

Jak zaktualizować Windows do Windows 10? Pokazujemy i wyjaśniamy, co i jak zrobić, by aktualizacja przebiegła bezboleśnie
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
2 sierpnia 2015, 21:21
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja aplikacji, aktualizacja sterowników, aktualizacja systemu, microsoft, sterowniki, windows, windows 10, windows 8.1

W świecie rzeczywistym rynkowy debiut Windows 10 przeszedł bez większego echa. Owszem, były informacje w mediach (również i my nie pominęliśmy tego wydarzenia), ale sam Microsoft świętował jedną z najbardziej istotnych premier własnego produktu znacznie mniej spektakularnie, niż np. w czasach, gdy na rynek wprowadzano z wielką pompą Windows 95. Za to w cyberprzestrzeni oficjalne opublikowanie na łączach najnowszego systemu operacyjnego odbiło się szerokim echem. Wszyscy, którzy wcześniej zgłosili chęć pobrania i instalacji bezpłatnej aktualizacji systemu do Windows 10 stopniowo otrzymują na swoich komputerach informację o dostępności aktualizacji i możliwości rozpoczęcia procesu uaktualniania. Ale jak zaktualizować Windows do wersji 10? Czy aktualizacja jest w pełni bezpieczna dla aplikacji i danych? Jakie pułapki mogą czyhać na użytkowników i jak je ominąć? O czym jeszcze warto pamiętać przed, w trakcie i po aktualizacji do najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu? W naszym poradniku krok po kroku pokazujemy jak przebiega proces aktualizacji i przy okazji wyjaśniamy o czym należy pamiętać. Przede wszystkim nie należy się spieszyć - na aktualizację bieżącego systemu do Windows 10, Microsoft dał użytkownikom okrągły rok.

Opublikowanie przez Microsoft pierwszej w historii wersji Windows, którą użytkownicy poprzednich wydań mogą bezpłatnie pobierać i aktualizować, nie pozostało bez wpływu na ilość przesyłanych przez Sieć danych. Zgodnie z danymi podawanymi na bieżąco przez firmę Akamai Technologies - jednego z największych "graczy" w branży internetowej, jeszcze trzy dni po premierze - tj. 1 sierpnia 2015 roku - ruch na łączach internetowych w skali globalnej był aż o 78% większy od średniego ruchu. Niewątpliwie za znaczną część tego wzrostu ilości przesyłanych przez internet danych odpowiada właśnie Microsoft oraz użytkownicy, którzy aktualizują swoje komputery do najnowszego systemu operacyjnego. Pytanie tylko, czy warto?

Metody aktualizacji do Windows 10

Aktualizację do Windows 10 można przeprowadzić co najmniej na dwa sposoby. Pierwszy, dotyczący osób, które wcześniej zarezerwowały aktualizację do Windows 10, jest bardziej zautomatyzowany. Polega po prostu na poczekaniu, aż dany komputer automatycznie pobierze niezbędne pliki instalacyjne, a następnie zgłosi użytkownikowi ten fakt, wyświetlając na pulpicie Windows, bezpośrednio nad zasobnikiem systemowym na pasku zadań stosowny komunikat o następującej treści: 

Kliknięcie tego elementu spowoduje wyświetlenie okna dialogowego pokazanego poniżej:

W oknie widoczna będzie informacja na temat wcześniejszej rezerwacji oraz zakończenia pobierania plików instalacyjnych. Jedyne co pozostaje zrobić w takiej sytuacji, to kliknięcie przycisku OK, kontynuujmy. Oczywiście jeżeli nie chcesz jeszcze aktualizować systemu do Windows 10, możesz ten proces odłożyć na później zamykając po prostu pokazane tu okno (będzie ono dostępne zawsze po kliknięciu widocznego w zasobniku systemowym na pasku zadań elementu o nazwie Uzyskaj Windows 10

Jeżeli na twoim komputerze (pracującym pod kontrolą systemu Windows 7 lub Windows 8.1 - tylko te dwa systemy można zaktualizować bezpłatnie do Windows 10; starsze wersje XP i Vista nie są objęte programem bezpłatnej aktualizacji do Windows 10) wciąż brak jest informacji o dostępności uaktualnienia do systemu Windows 10 możesz niejako wymusić pobranie niezbędnych plików przez moduł Windows Update, oto co należy zrobić:

  • Za pomocą standardowego Eksploratora (lub innego menedżera plików w Windows) przejdź do folderu: C:\Windows\SoftwareDistribution\Download i po prostu usuń całą jego zawartość.
  • Uruchom narzędzie Wiersz polecenia z uprawnieniami administracyjnymi i wpisz polecenie: wuauclt.exe /updatenow 
  • Sprawdź czy w module Windows Update jest już dostępne uaktualnienie do Windows 10. Uwaga, powyższa metoda "resetowania" modułu Windows Update nie zawsze skutkuje za pierwszym razem i niekiedy operację trzeba powtórzyć.

Alternatywnym sposobem aktualizacji, jest po prostu pobranie udostępnionych przez Microsoft obrazów ISO z nowym systemem Windows 10. Należy zwrócić uwagę na to, by pobrać wersję bitową odpowiadającą aktualnie posiadanemu systemowi Windows. W przypadku gdy mamy na komputerze wersję 32-bitową, wybieramy również 32-bitową edycję Windows 10, analogicznie w przypadku wersji 64-bitowych. Uwaga! Gdy zdecydujemy się na pobranie obrazów instalacyjnych systemu, a następnie przygotujemy startowy nośnik (DVD lub flashdysk) instalacyjny z tych obrazów, to należy pamiętać, aby instalację przeprowadzać z poziomu działającego systemu poprzedniej generacji, uprawniającego do bezpłatnej aktualizacji (czyli Windows 7 lub Windows 8.1). Wykonanie czystej instalacji połączonej z usunięciem dotychczasowych aplikacji i danych to błąd, gdyż aktywacja zainstalowanego w ten sposób systemu Windows 10 z wykorzystaniem klucza produktu Windows 7 czy Windows 8.1 nie będzie możliwa! Tylko instalacja typu uaktualnienie (upgrade) pozwala prawidłowo aktywować system Windows 10 po zakończeniu instalacji.

Przygotowania

W naszym poradniku rozpatrujemy scenariusz automatycznej aktualizacji, czyli sytuacji, kiedy pliki instalacyjne są automatycznie pobierane na komputer użytkownika. Tego typu sytuacja dotyczy wszystkich użytkowników, którzy wcześniej - jeszcze przed premierą systemu - zarezerwowali aktualizację do Windows 10. Przed uruchomieniem aktualizacji systemu operacyjnego warto poczynić pewne przygotowania, tak na wszelki wypadek.

  • Upewnij się, że znasz lub masz dostęp do klucza produktu aktualnie zainstalowanego systemu Windows, uprawniającego do aktualizacji. Jeżeli nalepka z kluczem produktu Windows nie jest umieszona na obudowie komputera/laptopa, posłuż się naszym poradnikiem wyjaśniającym jak znaleźć i odczytać klucz produktu Windows. Jeżeli uaktualnienie przebiegnie prawidłowo, klucz produktu nie będzie potrzebny, ale gdyby pojawiły się problemu zmuszające np. do ponownej instalacji starego systemu, warto dysponować wtedy kluczem aktywacyjnym. Jeszcze raz przypominamy: klucz Windows 7 i Windows 8.1 nie aktywuje czystej instalacji Windows 10.
  • Wykonaj kopię zapasową najważniejszych danych na nośnikach zewnętrznych (mogą to być nagrywalne płyty DVD, flashdyski, zewnętrzne dyski USB itp.). Instalacja systemu operacyjnego zawsze stanowi poważną ingenerencję w środowisko pracy na komputerze, lepiej zatem nie ryzykować utratą danych, gdyby coś poszło nie tak.
  • Nawet jeżeli dysponujesz fabrycznym obrazem instalacyjnym danego komputera, co pozwala przywrócić system do stanu fabrycznego, warto i tak niezależnie wykonać obraz całego systemu sprzed aktualizacji. W ten sposób będziesz dysponował nie tylko obrazem fabrycznym, ale również obrazem zawierającym system ze wszystkimi danymi i aplikacjami, z których na codzień korzystasz. Tutaj z pewnością przyda Ci się nasz poradnik wyjaśniający jak i czym zrobić kopię zapasową za darmo.
  • Sprawdź czy nie są dostępne aktualne wersje sterowników dla komponentów twojego komputera. Jeżeli są, zaktualizuj sterowniki sprzętowe jeszcze przed rozpoczęciem procesu aktualizacji do Windows 10.
  • Sprawdź czy dysponujesz wszystkimi niezbędnymi kluczami produktu i innymi danymi umożliwiającymi aktywację posiadanego oprogramowania komercyjnego w razie konieczności jego powtórnej instalacji lub aktywacji.
  • Jeżeli korzystasz z firmowej poczty, upewnij się, że dysponujesz wszystkimi danymi umożliwiającymi ewentualną, ponowną konfigurację skrzynki pocztowej.
  • Sprawdź, czy zainstalowane na komputerze oprogramowanie ochronne jest zgodne z systemem Windows 10; jeżeli masz wątpliwości, co do tego, warto rozważyć czasową dezaktywację lub chwilowe odinstalowanie programu ochronnego na czas uaktualnienia do Windows 10. Zablokowanie procesu aktualizacji przez błędnie interpretujący sytuację program antywirusowy, to nie jest miła niespodzianka.

Przebieg uaktualnienia do Windows 10

Poniżej przedstawiamy przebieg uaktualnienia do systemu Windows 10, aktualizacji dokonaliśmy na naszej platformie testowej (szczegóły w końcowej części artykułu). Wybraliśmy najprostszy sposób aktualizacji, sugerowany przez Microsoft - polegający na uruchomieniu całego procesu z poziomu okna Uzyskaj system Windows 10, wyświetlanego użytkownikowi po automatycznym pobraniu niezbędnych plików aktualizacyjnych.

Kliknięcie przycisku OK, Kontynuujmy, widocznego w pierwszym oknie Uzyskaj system Windows 10 uruchamia proces uaktualnienia bieżącego systemu. W naszym przypadku systemem pierwotnym był Windows 8.1, zgodnie z zaplanowanymi przez Microsoft ścieżkami aktualizacji, ten system powinien zaktualizować się do wersji Windows 10 Home; więcej o ścieżkach aktualizacji i licencjach znajdziesz w naszym poradniku dotyczącym nowych funkcji Windows 10. Dobra wiadomość jest taka, że proces aktualizacji jest praktycznie bezobsługowy.

Przed rozpoczęciem aktualizacji należy zaakceptować zapisy licencyjne.

Po akceptacji licencji na system Windows 10 wyświetlone zostanie okienko, w którym możemy jeszcze odłożyć aktualizację na później, co warto uczynić, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy wszystkie aplikacje, niezbędne nam w codziennej pracy, są w pełni zgodne z systemem Windows 10. Jeżeli jednak jesteś przekonany do przesiadki na najnowszy system, zabezpieczyłeś ważne pliki i wykonałeś powyższe zalecenia przygotowawcze nie pozostaje ci nic innego, jak kliknąć przycisk Rozpocznij uaktualnianie teraz.

Komputer zostanie uruchomiony ponownie - spodziewaj się kilku restartów komputera w trakcie procesu aktualizacji, jest to normalny objaw, w pełni przewidziany procedurą aktualizacji. Po ponownym uruchomieniu ponownie zobaczysz niebieski ekran z napisem Konfigurowanie aktualizacji systemu Windows 10 jest zakończone w n%. Nie wyłączaj komputera. Oczywiście zamiast n wyświetlany jest wskaźnik procentowy, gdy dobiegnie on do 100% (co w przypadku naszej platformy testowej nastąpiło po ok. 5 minutach) spodziewaj się restartu komputera.

Po ponownym uruchomieniu komputera nastąpi pierwszy właściwy etap aktualizacji, czyli rozpakowywanie i kopiowanie plików systemowych ze zbiorów instalacyjnych do docelowych lokalizacji. Jedynym zadaniem użytkownika na tym etapie jest oczekiwanie. Po zakończeniu kopiowania (w naszym przypadku zajęło kwadrans), nastąpi ponowny restart komputera.

Następny etap to instalacja sterowników sprzętowych systemu Windows 10, cierpliwie czekaj (my musieliśmy oczekiwać kolejny kwadrans), gdy ten etap się zakończy, system jeszcze raz zostanie ponownie uruchomiony.

Ostatni etap aktualizacji został nazwany przez producenta Konfigurowanie ustawień. Również ten etap jest bezobsługowy i w naszym przypadku trwał ponownie kolejne 15 minut. Po upływie tego czasu wyświetlony został ekran powitalny umożliwiający zalogowanie się na konto Microsoft, z którego zainicjowano procedurę aktualizacji, ewentualnie istnieje również możliwość zalogowania się na inne konto użytkownika.

Po zalogowaniu pierwszym etapem jest wskazanie sieci, z jaką komputer ma nawiązać połączenie. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy komputer wcześniej nie miał ustawionej tzw. sieci domyślnej, z którą łączy się automatycznie. Jeżeli sieć domyśla jest skonfigurowana (a to najczęstszy przypadek), to połączenie z nią zostanie nawiązane automatycznie i powyższy ekran nie zostanie w ogóle wyświetlony.

Kolejny etap to wybór niektórych ustawień systemowych powiązanych m.in. z wprowadzaniem mowy, wpisywaniem tekstu, pisaniem odręcznym, aktywacją danych lokalizacyjnych itp. Zaznaczając na tym etapie odnośnik Dostosuj ustawienia możesz zmienić standardowe parametry wymienionych na tym ekranie funkcji, ale można to również zrobić w dowolnym momencie później, za pośrednictwem systemowego modułu Ustawienia. Aby jak najszybciej przejść dalej kliknij Użyj ustawień ekspresowych.

Kolejny ekran dotyczy nowych aplikacji systemu Windows 10. Tutaj zachęcamy jednak do zatrzymania się na chwilę i dostosowania ustawień poprzez wskazanie odnośnika Pozwól mi wybrać moje aplikacje domyślne. Jeżeli tego nie zrobimy, główną przeglądarką WWW stanie się Microsoft Edge, za podstawową aplikację do zdjęć będzie służył nowy program Zdjęcia. Windows 10 nie ma Windows Media Playera, zamiast niego pliki muzyczne są standardowo odtwarzane za pomocą aplikacji Muzyka, a wideo - za pomocą programu Filmy i telewizja. Ponieważ proces aktualizacji polega na zastąpieniu dotychczasowego, skonfigurowanego już przez użytkownika środowiska roboczego nowym systemem operacyjnym, zapewne niewielu użytkowników zdecyduje się na trochę wymuszone propozycje Microsoftu. W przypadku polskiego użytkownika korzystanie z aplikacji Muzyka czy Filmy i telewizja jest dodatkowo o tyle mniej zasadne, że usługa strumieniowego dostępu do treści multimedialnych oraz sklep Microsoftu z muzyką i filmami w Polsce nie działa.

Dlatego jeżeli miałeś wcześniej w starszym systemie skonfigurowane programy domyślne do przeglądania internetu, słuchania muzyki, przeglądania zdjęć czy oglądania wideo, to zalecamy odznaczenie wszystkich pól wyboru wyświetlonych po kliknięciu wspomnianego wcześniej odsyłacza. Kliknij Dalej. Będziesz musiał poczekać jeszcze kilka minut na końcowe ustawienia procesu aktualizacji. Bądź cierpliwy, niebawem zobaczysz pulpit nowego już systemu Windows 10 wraz z dobrze znanymi ze starszej wersji ikonami aplikacji umieszczonymi zarówno bezpośrednio na pulpicie, jak i na pasku zadań Windows.

Samo pojawienie się pulpitu po aktualizacji do systemu Windows 10 z pewnością nie będzie jedyną nową rzeczą, którą zobaczysz na ekranie. Na przykład na naszej platformie testowej zainstalowane było oprogramowanie ochronne firmy Kaspersky Lab. Przed aktualizacją sprawdziliśmy, że aplikacja (Kaspersky Total Security - zachęcamy do lektury testu tego oprogramowania) jest zgodna z systemem Windows 10, co zresztą potwierdza również pokazany na powyższej ilustracji komunikat, który został automatycznie wyświetlony na naszej platformie testowej po zakończeniu procesu aktualizacji. Niestety, sama treść komunikatu niespecjalnie cieszy, dowiedzieliśmy się bowiem, że działanie produktu ochronnego zostało ograniczone przez sam fakt aktualizacji. Producent zapewnia, że w najbliższym czasie poprzez aktualizacje będzie przywracał utraconą funkcjonalność, ale to kolejny argument, by niespecjalnie spieszyć się z aktualizacją do systemu Windows 10. Upośledzenie ochrony systemu zapewnianej przez komercyjne oprogramowanie tylko wskutek aktualizacji systemu to nie jest miła niespodzianka. 

Choć wcześniej informowaliśmy o możliwości wyłączenia wymuszanych przez Microsoft zmian w zakresie domyślnych aplikacji (np. przeglądarki WWW), to i tak kliknięcie jakiegokolwiek odnośnika po aktualizacji spowoduje wyświetlenie powyższego okna dialogowego, w którym jeszcze raz należy potwierdzić chęć korzystania z dotychczasowej przeglądarki.

Po zakończeniu aktualizacji warto sprawdzić powiadomienia w nowym elemencie interfejsu Windows 10, w Centrum akcji. W naszym przypadku dowiedzieliśmy się tu o dostępności oprogramowania do serwera NAS firmy WD, co ułatwiło aktualizację aplikacji.

Ponieważ Windows 10 inaczej współpracuje z OneDrive'em niż Windows 8.1, po zakończeniu aktualizacji z Windows 8.1użytkownik musi ponownie skonfigurować, które foldery i dane przechowywane w OneDrive powinny być synchronizowane z lokalnym folderem OneDrive'a na komputerze.

Po pewnym czasie korzystania ze zaktualizowanego systemu Windows 10, w Centrum akcji pojawiło się powiadomienie modułu Opinie o systemie Windows.

Kliknięcie tego powiadomienia uruchamia aplikację Opinie o systemie Windows, za pomocą której możemy przekazać producentowi swoją ocenę i komentarz do procesu aktualizacji. Warto to zrobić, gdyż - co pokazały wielomiesięczne testy przedpremierowych wersji Windows 10 - Microsoft zaczął "słuchać" głosów konsumentów.

Czy warto spieszyć się z aktualizacją? Absolutnie nie! Choć - jak wykazaliśmy empirycznie - proces aktualizacji przebiegł w naszym przypadku bezosbługowo i bez najmniejszych kłopotów czy awarii, to nie sposób pominąć aspektu zgodności z wieloma innymi usługami i aplikacjami. Windows 10 jest produktem stosunkowo nowym, zatem choć wielu programistów miało już wcześniej dostęp do niezbędnych narzędzi pozwalających zaktualizować opracowane przez nich aplikacje by były one zgodne z Windows 10, to nie wszyscy zdążyli to zrobić, a niektórzy nawet jak oficjalnie zdążyli (jak np. Kaspersky Lab), to wciąż nie są jeszcze w stanie zaoferować w swoich produktach takiej funkcjonalności, jak w starszych generacjach Windows. 

System operacyjny to - od strony oprogramowania - najważniejszy składnik komputerowego stanowiska pracy. Zatem jeszcze raz: jeżeli komputera używasz do pracy i od stabilności działania używanych na nim aplikacji zależy to, czy wykonasz zaplanowane projekty i przeżyjesz kolejny miesiąc, zalecamy rozsądek i rozwagę jeżeli chodzi o aktualizację systemu do Windows 10. Z całą pewnością do momentu zakończenia promocji oferującej bezpłatne aktualizacje dla posiadaczy komputerów z Windows 7 i Windows 8.1 uda się "wyleczyć" może nie wszystkie, ale przynajmniej te najgroźniejsze "choroby wieku dziecięcego".

Platforma testowa

Na koniec jeszcze informacja dotycząca naszej platformy testowej. System Windows 8.1 aktualizowaliśmy do wersji Windows 10 Home na komputerze ASUS ROG G750 wyposażonym w procesor Intel Core i7-4700HQ, 16 GB pamięci RAM, dysk twardy Hitachi Travelstart 5K100 1 TB i matrycę o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.

Urządzenie przekazał nam producent, firma Asus.

2015.08.04, 09:50
Robiłem aktualizację (nie tworzenie nośnika) z Win8.1 oraz Win7 używając MediaCreationTool. W obydwu przypadkach korzystałem z opcji nie zachowuj nic (odnośnie ustawień i aplikacji) - aktywacja ze starych systemów została bez prob przeniesiona na Win10. Po upgrade użyłem systemowego oczyszczacza dysków w którym jest opcja usunięcia starej dystrybucji systemu jak również plików instalacyjnych Win10 (w moim przypadku i Win8.1 było tego w sumie ~23GB).
2015.08.04, 09:59
Doskonale widać gdzie jest najwięcej LEMINGÓW
EU Francja, Niemcy (a tu mnie trochę to dziwi no ale...) i UK.
Ze tak powiem ......pie to tam że aż strach, EU na równi pochyłej ... Co widać w wiadomościach ........ się im pchają oknami lub tunelami, a ci się jeszcze cieszą :)
Co ciekawe w USA wcale tak się nie rzucają na Win10 ... jak widać USA aż tak nie ryje dna jak by się nam wydawało ....
Japonia ale Japończyki lubią nowości i bajer wiec jakoś to mnie nie dziwi.....
Zresztą japonia też ostatnio RYJE dno,
2015.08.04, 10:53
Dodajcie jeszcze:
W przypadku gdy masz Pentium G3258 - wyłącz jeden rdzeń, bo na dwóch ci się nie uda.
jak już się w końcu uda to zmień nazwę pliku mcupdate_GenuineIntel.dll w katalogu C:\Windows\System32 na np. mcupdate_GenuineIntel.dll.bak.
2015.08.04, 10:58
To teraz czekamy na opis aktualizacji z jak zwykle niedorobionego windows 10 z powrotem do windows 7/8. ;-) Bo mnie osobiście nowy system już od początku zaczął wqrwiać. Używając alt-tab nie ma wyboru pulpitu a tylko otwarte okna. Próba połączenia się przez vpn, tak jak to się robiło w windows 8, powoduje dopiero wejście w okno połączeń i ustawień vpn skąd dopiero cza wybrać połączenie i uruchomić je. Widać jakiś alternatywnie myślący koleś z MS nie umiał tego bardziej już skomplikować. Bo o prostej metodzie odpalenia vpn poprzez skrót na pulpicie musiałem zapomnieć przy okazji przejścia do win8 ale to co tam wymyślono było jeszcze jako tako funkcjonalne. Do tego nie działają ustawienia tcp/ip dla połączeń vpn więc nie mogę ustawić tego coby mnie od neta nie odcinało po włączeniu vpna. Tak to MS jednym prostym posunięciem wqriwił masę ludzi, którzy potrzebują vpn do pracy.
2015.08.04, 11:24
Czy jest możliwe zrobienie aktualizacji na wirtualnej maszynie?
Bym przetestował 10 przed wgraniem systemu na stałe.
2015.08.04, 12:44
Witam.
A mnie zastanawia, czemu każdy portal jak ognia unika opisania co się dzieje z wersjami BOX po aktualizacji, co potem jak zechcemy wymienić sobie płytę główną, co już kilka użytkowników zrobiło i ma teraz problemy z ponowną aktywacją. Do tego polscy konsultanci w zaparte idą, mimo że EULA co innego opisuje, że aktualizacja każdej wersji Windows 7/8.1 jest do wersji OEM. Miło by było, jakby się jakiś redaktor temu przyjrzał i swoimi kanałami dowiedział się i rzecznika Microsoftu, jak to w końcu jest. Póki co wszystko to prócz wersji OEM o których wiadomo, że są przypisane do urządzenia, jest jedna wielka niewiadoma. A najlepsze jest to, że konsultanci są niedoszkoleni i mówią przez telefon co innego a ich przełożeni jeszcze co innego. Dobra rada z tego artykułu, nie śpieszyć się, poczekać aż gorączka aktualizacji ostygnie. Poczekać na najbliższe większe aktualizacje, threshold 2, polską Cortane, wyjaśnienie zapisów EULA o wersjach tzw. retail czyli zakupionych samodzielnie w pudełku i sposobie ich przenoszenia na inne urządzenie, właśnie po choćby wymianie płyty głównej. Sposobie 100% a nie kombinowaniu jak to teraz bywa. Bo jeżeli do aktualizacji nie chcę używać konta M$ tylko lokalnego jak teraz na Windows 7 to co? Nie zrobię późniejszego przeniesienia na inne moje urządzenie, bo M$ nie będzie wiedział, że to jest moje? Mgliste to wszystko i owiane niepotrzebną tajemnicą, czeski film, nikt nic nie wie, każdy goni za aktualizacją. Ludzie myślcie samodzielnie, wyciągajcie wnioski. Dziś nic nie ma darmo, najwyżej z odroczoną płatnością. Pozdrawiam.
2015.08.04, 14:07
Jestem w szoku - autor artykułu nie sprawdził dokładnie o czym pisze... Czysta instalacja JEST dozwolona! Procedura jej wykonania opisana jest w FAQ, do którego linki Microsoft przesłał przed premierą systemu.
Wystarczy przeprowadzić upgrade istniejącego systemu a po tym przy użyciu narzędzia do towrzenia nośników, przygotować takowy oraz zainstalować OS.
Źródło:
https://www.microsoft.com/en-GB/windows/wi...tReserve_header
'Can I reinstall Windows 10...' - '(...)you will be able to reinstall, including a clean install, on the same device(...)'.
2015.08.04, 14:40
JohnM_83 @ 2015.08.04 14:07
Jestem w szoku - autor artykułu nie sprawdził dokładnie o czym pisze... Czysta instalacja JEST dozwolona! Procedura jej wykonania opisana jest w FAQ, do którego linki Microsoft przesłał przed premierą systemu.
Wystarczy przeprowadzić upgrade istniejącego systemu a po tym przy użyciu narzędzia do towrzenia nośników, przygotować takowy oraz zainstalować OS.
Źródło:
https://www.microsoft.com/en-GB/windows/wi...tReserve_header
'Can I reinstall Windows 10...' - '(...)you will be able to reinstall, including a clean install, on the same device(...)'.

Nie mylmy pojęć, ok? Czysta instalacja a reinstalacja to dwie różne rzeczy, prawda? Nie jest możliwa aktywacja Windows 10 zainstalowanego na czysto kluczem z posiadanej wcześniej 'siódemki' lub 'ósemki', natomiast link podany w komentarzu dotyczy procedury reinstalacji już wcześniej zainstalowanego Windows 10. Czyli sytuacji, kiedy starszy system najpierw jest aktualizowany do Windows 10 (system jest wtedy oczywiście aktywowany), a później użytkownik pragnie przeinstalować jeszcze raz od nowa Windows 10 (już wcześniej aktywowany). Radzimy ochłonąć zatem z szoku, nerwy niewskazane, zalecamy wypoczynek i korzystanie z wyjątkowo korzystnej pogody :)
2015.08.04, 14:44
JohnM_83 @ 2015.08.04 14:07
Jestem w szoku - autor artykułu nie sprawdził dokładnie o czym pisze... Czysta instalacja JEST dozwolona! Procedura jej wykonania opisana jest w FAQ, do którego linki Microsoft przesłał przed premierą systemu.
Wystarczy przeprowadzić upgrade istniejącego systemu a po tym przy użyciu narzędzia do towrzenia nośników, przygotować takowy oraz zainstalować OS.
Źródło:
https://www.microsoft.com/en-GB/windows/wi...tReserve_header
'Can I reinstall Windows 10...' - '(...)you will be able to reinstall, including a clean install, on the same device(...)'.

A ja nie jestem w szoku, że autor komentarza nie sprawdził wcześniej, o czym pisze :P
2015.08.04, 15:54
Mam takie pytanie: Windows 7 OEM mam zainstalowany na małym dysku SSD - 40GB. Nie ma szansy na to żeby na raz zmieścić na nim stary system, pliki instalacyjne i nowy system. Czy mogę korzystając z tego systemu utworzyć płytę/pendrive do instalacji i wykonać czystą instalację ? Czy trzeba się bawić w jakieś przenoszenie systemu na inny dysk i update ?
2015.08.04, 16:04
jaroslav @ 2015.08.04 15:54
Mam takie pytanie: Windows 7 OEM mam zainstalowany na małym dysku SSD - 40GB. Nie ma szansy na to żeby na raz zmieścić na nim stary system, pliki instalacyjne i nowy system. Czy mogę korzystając z tego systemu utworzyć płytę/pendrive do instalacji i wykonać czystą instalację ? Czy trzeba się bawić w jakieś przenoszenie systemu na inny dysk i update ?

Pierwsza instalacja Windows 10 powinna odbyć się na zasadzie aktualizacji - tylko wtedy klucz produktu dotychczasowego systemu zostanie przypisany do Windows 10 i nowy system zostanie bezproblemowo i bezpłatnie aktywowany.
Dopiero po aktywowaniu Windows 10 można bez problemów wykonywać reinstalację systemu na czysto.
2015.08.04, 18:08
Dodajcie jeszcze informację, że aplikacje z Windows Store można instalować tylko na tym samym nośniku fizycznym co system. Mam 3 dyski twarde, na każdym jedna partycja i opcja zmiany domyślnej lokalizacji instalowania nowych aplikacji jest dla mnie niedostępna ( 'szara' ), więc w efekcie wszystko z Windows Store instaluje się na ograniczonym pojemnościowo SSD. Jest to związane z informacją z poniższego linka:
http://www.windowscentral.com/microsoft-de...ards-windows-10
(dotyczy niby kart SD, ale na desktopach efekt jest taki jak napisałem)

Ponadto powrót do Windowsa 7 mi się nie powiódł. Część ustawień została popsuta, np. dodatkowe lokalizacje dodane do bibliotek (np. 'Dokumenty' ) przestały działać. Najgorsze z tego wszystkiego było jednak to, że karta WiFi na USB przestała mi całkowicie działać i nawet zupełna reinstalacja sterownika nie pomogła. Wyglądało to w ten sposób, że niby byłem połączony z siecią bezprzewodową, lecz kompletnie ona nie działała. Szczegóły połączenia pokazywały zero bajtów wysłanych i odebranych, a okienko, w którym normalnie można sprawdzić np. adres IP i bramę domyślną było całe białe i puste - nigdy czegoś takiego nie widziałem.
Koniec końców, żeby sobie życia nie utrudniać, zostałem zmuszony ponownie wrócić do Windowsa 10 tylko po to, aby uniknąć czystej instalacji systemu i jednocześnie mieć dostęp do internetu. Tyle wygrać.
Edytowane przez autora (2015.08.04, 18:17)
tucek
2015.08.04, 19:18
Zaktualizowałem 2 komputery z systemem Win 8.1 (legalne oczywiście) do Win 10 i po aktywacji obydwa mają ten sam klucz:-)
2015.08.04, 20:26
ja tam radzę nie aktualizować na razie , bo jest jeszcze sporo poważnych błędów, np złe zarządzanie energią / pracą procesorów Sandy Bridge poprzez Intel Management Engine, co się wiąże z cyrkami i zwiększonym zużyciem prądu przez komputer (wybrane płyty główne)
2015.08.04, 20:34
Ja bym rozszerzył ten temat: 'Kolejny etap to wybór niektórych ustawień systemowych powiązanych m.in. z wprowadzaniem mowy, wpisywaniem tekstu, pisaniem odręcznym, aktywacją danych lokalizacyjnych itp.'

tu jest ukryte szpiegostwo microsoftu i zgoda na przesyłanie osobistych danych, lokalizacji , kontaktów, wyszukiwań itd. Kto użyje ust. expresowych to już jest na widelcu microsoftu.
2015.08.05, 00:15
Hej. Aktualizuje win10 od rana, rzeczywiście wszystko przebiegało dokładnie jak na pokazanych zdjęciach jednak tylko do momentu tuż przed zdjęciem z sieciami wifi. Od tamtego czasu na moim laptopie świeci się przycisk 'on' jakby był włączony, dioda od wifi świeci się na żółto czyli nie ma połączenia z netem a ekran jest wyłączony. Co teraz??? Próbowałam ruszać touchpadem ale nic się nie dzieje czy to jest normalne?
day
2015.08.06, 20:43
Instalacja przebiegła normalnie ale jednak jest coś nie tak .Wyłączam komputer i wyświetla komunikat komputer napotkał błąd i zostanie zrestartowany
page_fault_in_nonpaged_area(AppleCharger.sys)
Na win 7 śmigało bez problemu

Na chwile obecną system beta
Edytowane przez autora (2015.08.06, 20:45)
2015.08.07, 14:01
mam takie pytanie, a co zorbic jeśli ma się system windows 8, który z jakichś dziwnych powodów nie pozwolił się nigdy zaktualizować do win 8.1 - czy da się przejść do 10tki??
2015.08.09, 22:57
Nie wiem jak tu wygląda sprawa z czystą instalacją 10 ale mam płyty 7 upgrade które same na czysto instalują system ale on nie przyjmuje klucza. Omija się to robiąc update 7 do 7 (ta sama wersja home premium) z tych samych płyt i klucz już hula i system się aktywuje bez problemu. Wszystko bez instalacji poprzedniej wersji systemu - posiałem płyty ;-) Może i z 10 da się podobnie?
2015.08.12, 07:21
Witam,

A ja mam mały problem z aktualizacją mojego win 7 do 10. Klikając w ikonkę aktualizacji koło zegarka, otwiera się okno 'uzyskaj Windows 10' z napisem czekaj, po czym za kilka sekund się zamyka... Ktoś ma jakiś pomysł o co z tym chodzi ?
kat maz
2015.08.16, 22:03
witam

Czy jest zawarta gdzieś informacja na temat obsługiwanych przez WIN10 procesorów??? najlepiej by pomogła lista obsługiwanych procesorów poza informacją że ma obsługiwać funkcje NX, SSE2, PAE

trudno znaleźć dokładny opis co procesor obsługuje

Mam AMD Athlon 64 3200++ i niestety aktualizacja odmawia dalszej pracy z powodu nieobsługiwanego procka, domyślam się że nie obsługuje on jakiejś funkcji

Szkoda że MS nie wypuścił najpierw weryfikatora sprzętu jak to zrobił przy WIN 7ce
oliwia.pom
2015.08.20, 15:54
Zaktualizowałam sobie tego Windows 10, i co? Wszystko fajnie. tylko nie dziła mi touchpad po tej aktualizacji. tak samo zrobiło sie mojej znajomej. Mamy laptopy firmy asus, za bardzo nie wiem co teraz zrobić. Da sie usunąć windowsa 10 i przywrócić 8? Windows 10 nie zrobił na mnie dobrego pierwszego wrażenia i wole nie miec z nim juz doczynienia
Dziękuję.
wapi
2015.10.23, 10:31
Witam.
Panie i Panowie.
Działam na win7 i chce aktualizować do 10 ale jest pytanie. Jeśli okaże się badziewem , to czy mogę z powrotem postawin gołe win7? a jeśli tak to czy tworząc nośnik tak jak w opisie powyższym mogę po dacie darmowej aktualizacji zainstalować windows 10?