partner serwisu
Jak przesyłać pliki z Androida na komputer z Windows? Bezprzewodowe połączenie smartfona i komputera to nie problem
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
20 maja 2015, 22:27
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, microsoft, pc, sieć bezprzewodowa, smartfon, tablet, transfer danych, wifi, windows, współdzielenie plików

Udostępnianie w Windows

W dotychczas rozpatrywanych rozwiązaniach uwzględniliśmy połączenie bezpośrednie (via Bluetooth oraz WiFi Direct), oraz serwowanie danych  przez smartfon (aplikacje zmieniające smartfon w serwer plików (via HTTP/HTTPS za pomocą WiFi File Transfer lub via FTP za pomocą Software Data Cable). Czas na jeszcze jedno rozwiązanie, w którym udostępnionym zasobem będzie folder na pececie, z którego i do którego będą wysyłane i przyjmowane dane wymieniane ze smartfonem z systemem Android. Oczywiście bezprzewodowo.

Najpierw zacznij od utworzenia na pececie folderu udostępnionego. W naszym przykładzie za pomocą standardowego Eksploratora Windows utworzyliśmy na dysku C: folder Android. Aby go udostępnić wywołaj okno właściwości folderu (klikając folder prawym klawiszem myszki i wybierając opcję Właściwości. Następnie w oknie, które się pojawi przejdź na kartę Udostępnianie.

W sekcji Udostępnianie plików i folderów sieciowych, kliknij przycisk Udostępnij.

W oknie Udostępnianie plików, które pojawi się na ekranie komputera, wybierz osoby (konta), które mają mieć dostęp do udostępnianego w sieci lokalnej zasobu. Dla każdego dodawanego konta możesz zdefiniować, czy użytkownik nim się posługujący ma mieć pełny dostęp do udostępnianego folderu (Odczyt/zapis), czy też tylko możliwość odczytu umieszczony w udostępnianym folderze plików. Po dodaniu kont kliknij przycisk Udostępnij (uwaga, wymaga to uprawnień administratorskich  w systemie Windows).

System wyświetli komunikat, czy folder, którego ustawienia właśnie modyfikujesz ma być udostępniany we wszystkich sieciach (także publicznych), czy też tylko w sieciach skonfigurowanych jako sieci prywatne (sieci domowe, w miejscach pracy itp.). Zdecydowanie zalecane jest wybranie opcji zaznaczonej na powyższym obrazku.

System wyświetli informację potwierdzającą, że właśnie udostępniłeś folder w sieci lokalnej.

Teraz przesiadasz się na smartfon, zacznij od zainstalowania niezbędnego do dalszych działań i bardzo przydatnego do wielu różnych czynności, menedżera plików na platformę Android - aplikacji o nazwie ES File Explorer File Manager

PobierzES File Explorer File ManagerKlikając widoczny obok przycisk możesz pobrać i zainstalować program ES File Explorer File Manager na swój smartfon z Androidem. Aplikacja ta jest dostępna oficjalnie w sklepie Google Play.

 

Po uruchomieniu aplikacji na smartfonie zobaczysz po prostu ekran pełen folderów - obraz danych przechowywanych na smartfonie. Aby przejść do ustawień związanych z siecią lokalną przeciągnij palcem w lewo przełączając się na ekran Sieć.

Na ekranie Sieć, wskaż widoczne w dolnym pasku narzędziowym polecenie Skanuj - aplikacja rozpocznie skanowanie sieci lokalnej w poszukiwaniu jakichkolwiek udostępnionych zasobów sieciowych.

W przypadku naszej sieci testowej program odnalazł nie tylko maszynę, na której wcześniej został udostępniony folder Android (to maszyna z identyfikatorem V13UEFI, ale w twoim przypadku identyfikator będzie z pewnością inny), ale również usługi serwerowe uruchomione na wykorzystywanym przez nas router Fritz!Box.

Po wskazaniu identyfikatora komputera, na którym znajduje się udostępniany folder wyświetlone zostanie okno logowania, w którym należy wpisać dane uwierzytelniające konta użytkownika systemu Windows, któremu wcześniej dostęp do udostępnianego folderu został przydzielony.

Po poprawnym uwierzytelnieniu się na ekranie smartfonu zobaczysz zestaw udostępnionych na pececie folderów (oprócz utworzonego wcześniej przez nas folderu Android  widoczne są również standardowe foldery udostępnione systemu Windows). W ten sposób z poziomu smartfonu uzyskaliśmy dostęp do danych udostępnionych na komputerze PC.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.