partner serwisu
Do czego służy smartfon - poradnik dla początkujących użytkowników "mądrych" telefonów
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
7 grudnia 2014, 06:45
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aparat fotograficzny w smartfonie, do czego służy smartfon, ios, muzyka na smartfonie, nawigacja na smartfona, office na smartfonie, smartfon, smartfony, system operacyjny na smartfonie, windows phone, zakupy przez smartfona, zastosowania smartfona

Smartfon w podróży - nawigacja w samochodzie, rozkład jazdy w pociągu i autobusie, zamawianie taksówek

Niezależnie, czy wybieracie się na drugi koniec świata, czy też podróżujecie po Polsce, a nawet po własnym, dobrze znanym mieście, smartfon pomoże Wam szybko i sprawnie dotrzeć do celu. Po pierwsze, możecie używać go jako nawigacji samochodowej. I spełni on tę funkcję tak samo dobrze, jak osobne urządzenie nawigacyjne. Każdy z trzech najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych oferuje tę funkcję bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji, jeśli natomiast chcecie skorzystać z bardziej zaawansowanych funkcjonalności, jak informowanie na żywo o korkach, utrudnieniach w ruchu bądź np. o kontrolach radarowych - takie aplikacje znajdziecie na każdą platformę mobilną. A my już niedługo przygotujemy dla Was zestawienie najpopularniejszych i najlepszych aplikacji do nawigacji. Pokażemy też aplikacje, dzięki którym zamienicie swój sprzęt w wideorejestrator samochodowy, pozwalający nagrywać wideo z przebiegu trasy i - choć tego nikomu nie życzymy - ewentualnych niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Takie nagrania coraz częściej są najważniejszym dla policji dowodem przy ustalaniu sprawcy kolizji czy wypadku, warto więc również i z tej możliwości skorzystać, zwłaszcza że użycie smartfona w roli wideorejestratora pozwoli zaoszczędzić kilkaset złotych, które trzeba by było wydać na oddzielną kamerę samochodową.

Nawigacja na smartfonie 

Podróże to jednak nie tylko samochód, ale również pociąg albo autobus. W takim przypadku możecie skorzystać ze smartfona jak z podręcznego, zawsze aktualnego rozkładu jazdy, który dodatkowo zestawi Wam optymalne połączenie, nawet jeśli musi się ono składać z kilku środków transportu. Dowiecie się wtedy, gdzie i kiedy należy się przesiąść i jaki jest czas oczekiwania na kolejny autobus lub pociąg. Poznacie też już w trakcie jazdy ewentualne opóźnienia, co pozwoli Wam zawczasu skorygować plan podróży. Dobry mobilny rozkład jazdy pomoże Wam też efektywnie wykorzystać komunikację miejską w większych miastach i aglomeracjach - wystarczy, że wpiszecie w swoim smartfonie cel podróży, a całą resztę zrobi za Was technologia. Wam pozostanie jedynie pilnować, czy jedziecie właściwym autobusem lub tramwajem i czy nie przegapiliście przystanku. I oczywiście smartfon nie kupi za Was biletu. Wybór właściwej aplikacji nie powinien stanowić problemu - na łamach Softonetu opisaliśmy już dla Was mobilne rozkłady jazdy na smartfony

Rozkłądy jazdy  Rozkłądy jazdy

Zdarza się Wam korzystać z taksówek? Jeśli tak, to właśnie odkryliśmy kolejne pole do popisu dla Waszego smartfona. Aplikacja iTaxi pozwoli Wam zamówić taksówkę bez konieczności poszukiwania numerów do poszczególnych korporacji - wystarczy wpisać, gdzie i kiedy ma się pojawić samochód i jaka cena za kilometr jest dla Was do zaakceptowania i już. Teraz tylko czekacie na powiadomienie, że taksóweczka czeka.

iTaxi

Wybierając się w podróż, warto też sprawdzić, jaką pogodę zastaniemy na miejscu. Również w tym celu można skorzystać ze smartfona i odpowiedniej aplikacji zastępującej pogodynkę w telewizji. Naszym zdaniem - zastępującej skutecznie, gdyż umożliwiającej dostęp do zawsze aktualnych danych i jednocześnie nie zmuszającej do oczekiwania na prognozę po wieczornych wiadomościach. Te aplikacje też już opisaliśmy, zapraszamy do lektury tekstów opisujących aplikacje pogodowe na Androida i pogodynki na Windows Phone.

Mobilna prognoza pogody  Mobilna prognoza pogody

W podróży przydaje się także latarka, zwłaszcza kiedy wybieramy się w nieco mniej cywilizowane rejony - na przykład w Bory Tucholskie czy rzadko uczęszczane przez turystów fragmenty amazońskiej puszczy. Podczas takiej wyprawy smartfon będzie znakomitą ostatnią deską ratunku, w sklepach z aplikacjami znajdziecie wiele pozycji zamieniających telefon w latarkę, przydatnych wtedy, kiedy w podstawowej wyczerpią się baterie lub przepali żarówka. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.