partner serwisu
Do czego służy smartfon - poradnik dla początkujących użytkowników "mądrych" telefonów
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
7 grudnia 2014, 06:45
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aparat fotograficzny w smartfonie, do czego służy smartfon, ios, muzyka na smartfonie, nawigacja na smartfona, office na smartfonie, smartfon, smartfony, system operacyjny na smartfonie, windows phone, zakupy przez smartfona, zastosowania smartfona

Muzyka, zdjęcia i filmy - nagrywanie i odtwarzanie

Jednym z najczęstszych zastosowań smartfonów jest obsługa szeroko pojętych multimediów. Nie ma smartfona, który nie poradziłby sobie z odtwarzaniem i grupowaniem w tzw. biblioteki (ich celem jest przede wszystkim ułatwienie wyszukiwania interesujących nas w danym momencie utworów) plików muzycznych. Wystarczy podłączyć urządzenie do komputera i skopiować muzykę z dysku do smartfona. Można też przenieść ją na karcie pamięci, musicie jednak najpierw sprawdzić, czy Wasz kieszonkowy komputer wyposażony jest w gniazdo, w którym tę kartę możecie umieścić.

Na muzykę w smartfonie jest też inny sposób - specjalne usługi internetowe, dające dostęp do ogromnej bazy utworów (nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że można je liczyć w milionach) bez konieczności zapisywania ich w urządzeniu. Co więcej, wiele z tych usług pozwala słuchać muzyki bez dodatkowych opłat, a więc i portfele pozostaną bezpieczne. Jakiś czas temu przygotowaliśmy zestawienie aplikacji muzycznych on-line, możecie więc już teraz poznać tę tematykę bliżej.

muzyka

Związek smartfona z muzyką może przybrać też nieco inny kształt. Zapewne nie raz zdarzyło się Wam usłyszeć gdzieś fragment utworu, który bardzo dobrze znacie, ale za nic w świecie nie możecie przypomnieć sobie, jaki jest jego tytuł i kto go wykonuje. To już nie musi być problem - wystarczy smartfon i zainstalowana aplikacja Shazam. Ona rozpozna utwór nawet po usłyszeniu krótkiego fragmentu i odpowie na pytanie, kto jest wykonawcą i jaki jest tytuł piosenki.

Shazam

Ważną cechą tej aplikacji jest fakt, że nie potrzebuje ona usłyszeć oryginalnego wykonania - w wielu przypadkach wystarczy zanucenie fragmentu utworu i po tym zostanie on rozpoznany. Na powyższym zrzucie ekranowym widzicie rozpoznany poprawnie utwór, którego główny riff na potrzeby niniejszej publikacji zagraliśmy na gitarze podłączonej do komputera, obok którego położyliśmy smartfon z włączoną aplikacją Shazam.  

Smartfon to jednak przede wszystkim - przynajmniej wizualnie - duży ekran, który aż się prosi, żeby wykorzystać go do oglądania filmów. Oczywiście komfort nie będzie taki, jak na nowym, dużym telewizorze, ale wbrew pozorom nawet stosunkowo niewielki wyświetlacz smartfona może zapewnić wystarczająco wyraźny obraz, pozwalający na wygodne oglądanie filmów np. w podróży. Tak samo, jak w przypadku plików z muzyką, tak i filmy można przenieść na smartfon po podłączeniu go do komputera lub przy wykorzystaniu karty pamięci. Można tez jednak skorzystać z usług zapewniających dostęp do filmów na życzenie, czyli tak zwanych serwisów VOD (video on demand). Te usługi również szczegółowo opisaliśmy, zapraszamy do przeczytania naszego zestawienia usług i serwisów VOD.

VOD  VOD

Jeżeli jednak lubicie oglądać filmy w telewizorze, to i tu smartfon może się przydać. Chociażby jako pilot. Producenci wyposażonych w połączenie z internetem nowoczesnych telewizorów udostępniają możliwość sterowania odbiornikiem za pomocą smartfona. Jaki zysk z takiej funkcjonalności? Z jednej strony niewielki, z drugiej - olbrzymi. Piloty mają to do siebie, że lubią gubić się w najmniej odpowiednich momentach, smartfony natomiast na ogół trzymamy zawsze przy sobie, więc ryzyko zapodziania się jest znacznie ograniczone. No i zmniejszenie liczby urządzeń, które trzeba mieć pod ręką znacznie wpływa na ogólny komfort i poziom relaksu.

Wybierając smartfon, wiele osób zwraca uwagę na to, w jaki aparat fotograficzny jest on wyposażony. Nic w tym dziwnego - fotografia to jedno z podstawowych zastosowań każdego urządzenia tego typu. Jeśli nie zajmujecie się fotografią profesjonalne, jeśli większość zdjęć robicie na wakacjach albo podczas uroczystości rodzinnych, to nie musicie już kupować osobnego kompaktowego aparatu fotograficznego - większość nowych smartfonów ma wbudowane aparaty zapewniające porównywalną, a nieraz nawet lepszą jakość zdjęć. Co ważne - chcąc robić zdjęcia, nie musicie instalować żadnej dodatkowej aplikacji, gdyż każdy mobilny system operacyjny oferuje tę funkcje w standardzie. Oczywiście istnieją alternatywne aplikacje fotograficzne - te również opiszemy w najbliższym czasie, ale w większości przypadków zupełnie wystarczające są te instalowane fabrycznie.

Fotografia na smartfonie

Poza zwykłym fotografowaniem smartfona można wykorzystać również do filmowania. Zazwyczaj wystarczy do tego ta sama aplikacja, której używacie do robienia zdjęć, wystarczy jedynie przełączyć tryb działania z aparatu fotograficznego na kamerę wideo. Filmy w wysokiej rozdzielczości FullHD? Jak najbardziej, to potrafi już większość smartfonów ze średniej i wyższej półki cenowej. Jeśli wybierzemy droższe urządzenie, możemy zdecydować się też na takie, które nagrywa filmy w jeszcze wyższej rozdzielności, czyli 4K. Rozdzielczość to jednak rzecz drugorzędna, zwłaszcza kiedy nie posiadamy monitora lub telewizora zdolnego ją odtworzyć. Ważniejsza jest możliwość rejestracji wideo z najważniejszych wydarzeń - wakacji, spotkań rodzinnych i uroczystości czy np. z narodzin dziecka albo wnuka. Również do tego celu możecie użyć smartfona, wydawanie naprawdę dużych pieniędzy na kamerę nie będzie już konieczne.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.