partner serwisu
Do czego służy smartfon - poradnik dla początkujących użytkowników "mądrych" telefonów
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
7 grudnia 2014, 06:45
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aparat fotograficzny w smartfonie, do czego służy smartfon, ios, muzyka na smartfonie, nawigacja na smartfona, office na smartfonie, smartfon, smartfony, system operacyjny na smartfonie, windows phone, zakupy przez smartfona, zastosowania smartfona

Internet, poczta e-mail, komunikacja

Przeglądanie internetu

Niezależnie od tego, jaki smartfon posiadacie lub zamierzacie kupić, możliwość przeglądania stron internetowych będzie jedną z jego podstawowych funkcji. Nie musicie niczego instalować, niczego zmieniać w ustawieniach, wystarczy odnaleźć na ekranie właściwą ikonkę. W 99% przypadków będzie to jedna z tych, które prezentujemy poniżej.

internet w Androidzie  internet w iOS  internet w Windows Phone

Wystarczy ją odnaleźć, nacisnąć i gotowe - przeglądarka internetowa jest już otwarta. Teraz musicie tylko wpisać adres, który chcecie otworzyć, lub skorzystać z wyszukiwarki, czyli specjalnej usługi, która podpowie Wam odpowiednie miejsca w internecie na podstawie tego, o co ją zapytacie.

inetnet  Wyszukiwarka Google

Czy warto? Zdecydowanie warto. Pamiętajcie, że internet to - wbrew opinii niektórych - nie tylko filmy dla dorosłych i zdjęcia kotów. To też ogromna ilość informacji z dosłownie każdej dziedziny. Interesuje Was filozofia kwantowa - nie ma problemu, w sieci znajdziecie o niej wszystko. Chcecie zamówić stolik w restauracji? W porządku, wystarczy kilka minut i nie tylko zarezerwujecie miejsce, ale też będziecie mogli wybrać menu. A może potrzebny Wam nowy telewizor? Zakupy w internecie są wygodniejsze (nie trzeba wstawać z fotela, kurier dostarczy zamówienie do Waszego domu) i zazwyczaj tańsze niż w klasycznych sklepach. Co jeszcze możecie znaleźć i zrobić w sieci? Praktycznie wszystko, co tylko będziecie chcieli. Zresztą, skoro czytacie nasz artykuł, to zapewne i tak już o tym wiecie. Ważne więc, że tak, jak korzystacie z internetu na komputerze, dokładnie w ten sam sposób możecie skorzystać z niego w dowolnym smartfonie.

Poczta e-mail

Dokładnie to samo dotyczy także obsługi poczty elektronicznej - każdy smartfon, niezależnie od systemu operacyjnego, posiada fabrycznie zainstalowaną aplikację, dzięki której będziecie mogli odbierać i wysyłać maile. Co najważniejsze, jeśli korzystacie z którejś z najpopularniejszych usług pocztowych - Gmail czy Outlook.com - konfiguracja sprowadzać się będzie do wpisania w formularzu adresu mailowego i hasła, całą resztę (czyli połączenie z serwerem poczty i pobranie wiadomości na urządzenie) smartfon zrobi już sam. 

mail - windows phone  mail - android

A co, jeśli korzystacie z innego dostawcy usług poczty elektronicznej, np. Onet.pl? O ile Windows Phone poradzi sobie z tym bez żadnego problemu (wystarczy mu adres mailowy i hasło), to w przypadku urządzeń z Androidem konfiguracja będzie nieco bardziej skomplikowana, będziecie musieli wpisać pewne dane dodatkowe, jak np. adres i typ serwera. Wszystkie te dane znajdziecie na stronie pomocy technicznej Waszego operatora poczty, a my w jednym z najbliższych artykułów pokażemy dokładnie, jak skonfigurować na smartfonie konta pocztowe obsługiwane przez najpopularniejszych polskich (i nie tylko) dostawców.

Jeśli więc używacie poczty elektronicznej częściej, niż od wielkiego dzwonu, to zdecydowanie warto do jej obsługi wykorzystać smartfon. Wiadomości pobierają się na urządzenie bez Waszego udziału, zawsze macie je przy sobie. No i zdecydowanie łatwiej jest wyjąć smartfon z kieszeni niż włączać komputer tylko po to, żeby przeczytać nową wiadomość.

Komunikacja

Smartfon, będący bądź co bądź mądrzejszym, ale wciąż telefonem, służy do komunikacji z innymi ludźmi - to fakt niezaprzeczalny. Ale umożliwia prowadzenie jej nie tylko poprzez rozmowy telefoniczne i smsy. Po pierwsze, dzięki aplikacji Skype, pozwala na zupełnie darmowe rozmowy z osobami na całym świecie, w tym również - dzięki wykorzystaniu wbudowanej w urządzenie kamery - rozmowy wideo, podczas których możecie patrzeć na osobę, z którą rozmawiacie, a ona może widzieć Was. Skype umożliwia też rozmowy grupowe, z większą liczbą rozmówców. Dodatkowo można dzięki niej wysyłać wiadomości tekstowe, jak sms, z tą różnicą, że również one są bezpłatne (również bez znaczenia jest, gdzie znajduje się odbiorca wiadomości), a ich długość nie jest ograniczona tak, jak w przypadku smsów.

Skype

Drugą bardzo popularną aplikacją komunikacyjną, ale nie tylko komunikacyjną, jest słynny Facebook. Dzięki tej aplikacji możecie być w stałym kontakcie z rodziną i znajomymi, zarówno poprzez rozmowy (tzw. czat), jak i dzięki możliwości publikowania informacji, zdjęć, muzyki i wideo. 

Facebook

Aplikacji służących do komunikacji poprzez smartfona są setki. Pozwalają na prowadzenie rozmów, wysyłanie wiadomości tekstowych, zdjęć czy filmów. Tylko od Was zależy, która forma kontaktu ze znajomymi jest dla Was najlepsza. My już w najbliższym czasie opublikujemy zestawienie najpopularniejszych smartfonowych komunikatorów, aplikacji społecznościowych i innych pozwalających utrzymywać kontakt z najbliższymi.

O czym warto pamiętać? O tym, że nawet prosty smartfon pozwala na znacznie lepszy, bliższy kontakt z innymi ludźmi niż jest to możliwe przy wykorzystaniu zwykłego telefonu.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.