partner serwisu
Do czego służy smartfon - poradnik dla początkujących użytkowników "mądrych" telefonów
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
7 grudnia 2014, 06:45
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aparat fotograficzny w smartfonie, do czego służy smartfon, ios, muzyka na smartfonie, nawigacja na smartfona, office na smartfonie, smartfon, smartfony, system operacyjny na smartfonie, windows phone, zakupy przez smartfona, zastosowania smartfona

System operacyjny w smartfonie - co to znaczy

System operacyjny w telefonie? Przecież to nie jest komp... zaraz, zaraz, jak już wspomnieliśmy na poprzedniej stronie, smartfony zdecydowanie można nazwać niewielkimi komputerami. I jak każdy komputer, również one potrzebują specjalnego oprogramowania, dzięki któremu całe ich elektroniczne wnętrze - procesor, pamieć operacyjna, układ graficzny, pamięć na aplikacje itd. - zmieni się z kilku kawałków krzemu w działające urządzenie, na którym, jak na komputerze, będziecie mogli instalować aplikacje, przeglądać internet, wysyłać maile, oglądać filmy i pracować. I za pomocą którego oczywiście będziecie mogli również wykonywać połączenia telefoniczne. 

Czyli jednym słowem - na smartfonach system operacyjny spełnia dokładnie tę samą rolę, co w przypadku pełnoprawnych komputerów. Odpowiada za optymalne (przynajmniej w założeniu) wykorzystanie sprzętu, decyduje też o interfejsie smartfona (czyli o tym co widzicie na jego ekranie), sposobie i wygodzie jego użytkowania, możliwości dostosowania do własnych indywidualnych preferencji, a poprzez dostępne aplikacje - o możliwych zastosowaniach praktycznych.

Aktualnie na rynku dostępne są przede wszystkim smartfony z jednym z trzech wiodących systemów operacyjnych. Najpopularniejszym z nich, dostępnym zarówno w smartfonach z najwyższej półki, jak i urządzeniach typowo budżetowych, jest Android - mobilny system operacyjny przygotowany przez Google.

Android  Android

Jego największą zaletą jest ogromna liczba dostępnych aplikacji, dzięki którym możliwy jest praktycznie każdy sposób wykorzystania urządzenia, jaki tylko przyjdzie Wam do głowy. Zapewnia on też ogromne możliwości personalizacji - nadanie pulpitowi niepowtarzalnego wyglądu jest w nim naprawdę proste. Dużym plusem jest też intuicyjna obsługa, z którą nie powinni mieć kłopotu nawet bardzo początkujący użytkownicy mądrych telefonów. Wady? Największą z nich są dość wysokie wymagania sprzętowe, jakie powinien spełniać sprzęt, żeby zapewnić płynne działanie systemu i aplikacji. To, że smartfony z Androidem można kupić już za kilkaset złotych (i są to kwoty zbliżone bardziej do 300 niż np. 800 zł) to z jednej strony oczywiście plus, bo zdecydowanie więcej osób może się skusić na ich zakup. Z drugiej zaś, najtańsze urządzenia w znacznej większości przypadków pod względem technicznym stoją na bardzo niskim poziomie - na tyle niskim, że wybierając je nie należy liczyć na szybkie, płynne funkcjonowanie nawet tak podstawowych funkcji, jak dzwonienie czy smsy.

Jeżeli więc nie chcecie wydawać na smartfona zbyt dużej kwoty, a jednocześnie zależy Wam na szybkim, płynnym działaniu systemu i aplikacji, warto pomyśleć o wyborze urządzenia z Windows Phone, czyli smartfonową odmianą najpopularniejszego systemu operacyjnego stworzonego przez firmę Microsoft.

Windows Phone  Windows Phone

W odróżnieniu od swojego starszego, komputerowego brata, Windows Phone nie jest jeszcze systemem zbyt popularnym, choć wskaźniki jego obecności na rynku powoli, ale rosną. Pod względem liczby urządzeń, na których jest zainstalowany, do Androida wciąż mu jeszcze bardzo daleko, a to przekłada się na wyraźnie mniejszą liczbę dostępnych aplikacji. Czy to jest wada? No cóż, mniejszy wybór zawsze będzie mniejszym wyborem, to fakt niezaprzeczalny. Jednak to, że dostępnych aplikacji jest mniej, nie znaczy od razu, że jest ich mało - w tej chwili na Windows Phone dostępnych jest około 350 000 pozycji. Co jednak ważniejsze, generalnie nie są to aplikacje gorsze od tych, z których można skorzystać na smartfonach z Androidem. I w zasadzie do każdego zastosowania można znaleźć odpowiednie rozwiązanie, choć przyjęło się uważać, że smartfony z tym systemem służą do poważniejszych zastosowań, niż te wyposażone w system od Google.
Niezaprzeczalną zaletą Windows Phone jest natomiast płynna praca na dowolnym urządzeniu, na jakim został zainstalowany. Każdy producent smartfonów, który chce wykorzystać system Microsoftu, musi spełnić bardzo ścisłe wymagania techniczne dotyczące zastosowanych podzespołów. Dzięki temu niezależnie, czy korzystacie z urządzenia za 400 czy 2000 złotych, w większości przypadków różnice w prędkości działania systemu i podstawowych aplikacji będą bardzo niewielkie. 
Przyjęło się uważać, że Windows Phone jest systemem o bardzo niewielkich możliwościach personalizacji. Owszem, pulpit Androida pozwala na wprowadzenie znacznie większych zmian, jednak przy odrobinie wysiłku również ekran główny Waszego smartfona z Windows Phone może stać się absolutnie niepowtarzalny.

Windows Phone spersonalizowany

Trzecim bardzo popularnym mobilnym systemem operacyjnym jest znany wyłącznie z iPhonów -  smartfonów wyprodukowanych przez firmę Apple - iOS. 

iOS  iOS

System o bardzo ograniczonych możliwościach personalizacji, za to z dostępną ogromną liczbą wszelkiej maści aplikacji - zarówno służących do pracy, jak i rozrywkowych. Do tego, ze względu na to, że twórca systemu jest jednocześnie jedynym producentem wyposażonych w niego smartfonów, pewność idealnego dostosowania oprogramowania do sprzętu, a więc bardzo wysoki poziom sprawności, szybkości i płynności działania. Kupując iPhona możecie nie martwić się o to, czy na pewno wszystko będzie funkcjonować wystarczająco dobrze. Warto za to przed zakupem pomyśleć przez chwilę o portfelu - smartfony od Apple to urządzenia drogie. Ceny ich najnowszych modeli - iPhone 6 czy iPhone 6 Plus -  zaczynają się od kwot zbliżonych do 3000 złotych, jest to więc tyle, za ile można kupić całkiem dobry komputer. Za takie pieniądze otrzymujecie jednak nie tylko bardzo wysokiej jakości urządzenie, ale też markę - jedną z najbardziej znanych i najdroższych na świecie. Czy warto? Na to pytanie nie odpowiemy jednoznacznie, gdyż jest to kwestia wychodząca daleko poza funkcjonalność i możliwe zastosowania sprzętu. Jeśli jednak zależy Wam na bardzo dobrze działającym urządzeniu, nie przejmujecie się pewnymi ograniczeniami funkcjonalnymi, a jednocześnie stać Was na taki wydatek - na pewno warto wziąć iPhona pod uwagę.

Nie odpowiedzieliśmy tutaj na pytanie, który system jest najlepszy. Na nie postaramy się odpowiedzieć już w najbliższym czasie, gdy przygotujemy i opublikujemy szczegółowe porównanie systemów operacyjnych dla smartfonów. Teraz jednak zależało nam wyłącznie na wyjaśnieniu, czym jest system operacyjny w smartfonie oraz na przedstawieniu trzech najpopularniejszych opcji dostępnych na rynku. Skoro więc na to pytanie już pokrótce odpowiedzieliśmy, zajmijmy się najważniejszym, czyli zaprezentowaniem, do czego - poza funkcjami telefonicznymi - służą smartfony.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.