partner serwisu
Krzysztof PojawaRelacje14 maja 201463980

Stało się. Światło dzienne ujrzały ostatnie, przynajmniej na pewien czas, sygnowane marką Nokia smartfony z systemem Windows Phone. Razem z nimi zaprezentowana została też ostateczna, konsumencka wersja najnowszej odmiany kafelkowego systemu Microsoftu - Windows Phone 8.1. 

Podczas zorganizowanej już przez Microsoft polskiej premiery przedstawione zostały trzy smartfonowe nowości Nokii, choć może lepiej byłoby powiedzieć - za chwilę przekonacie się, dlaczego - że w gruncie rzeczy było ich trzy i pół.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki13 maja 2014734653

8 kwietnia Microsoft zaprzestał wspierania systemu Windows XP. Od 6 maja nie pojawiają się żadne aktualizacje do tego systemu i nie będzie ich już nigdy później. Użytkownicy Windows XP, chcąc przy nim pozostać, muszą radzić sobie sami. Problem jest poważny, bo nieaktualizowane oprogramowanie staje się bardzo łatwym łupem dla cyberprzestępców. Można jednak - przynajmniej częściowo - zniwelować skutki braku wsparcia technicznego i samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo systemu. Dodatkowe zmiany w konfiguracji i wprowadzenie niestandardowych ustawień utrudnią infiltrację naszego komputera. Nie wszystko da się załatać, ale utrudniając agresorom dostęp zwiększamy szansę, że poszukają oni łatwiejszego celu.

Marek KowalskiPoradniki11 maja 20147225759

"Ratunku! Zapomniałem hasła!" Bez paniki. Jesteśmy na miejscu. Jeżeli Ty lub Twój znajomy bezsilnie wpatrujesz się w ekran, na którym po wielu już próbach zalogowania się do systemu Windows widoczny jest komunikat "Hasło jest niepoprawne. Spróbuj ponownie" to wiedz, że bardzo wielu ludzi zetknęło się z tym problemem. A tam, gdzie jest problem, staramy się szukać rozwiązań. Również na zapomniane hasło dostępowe do systemu Windows są sposoby. Jakie? Zapraszamy do lektury!

Marek KowalskiZestawienia7 maja 2014109980

Przygotowując miesięczne zestawienia ciekawych aplikacji na platformy mobilne nie mogliśmy pominąć systemu iOS. Mamy nadzieję, że dostrzeżone przez nas propozycje sprawdzą się również i u Was.

Spośród dziesięciu wybranych przez nas aplikacji mobilnych na platformę Apple, znalazły się przydatne narzędzia do nauki języka angielskiego, świetny naszym zdaniem notatnik i szczypta rozrywki dla każdego.

Dla każdej aplikacji wyraźnie zaznaczyliśmy, czy jest ona dostępna w wersji tylko na iPhone'a, czy też przygotowana została wersja dostosowana do ekranów tabletów Apple'a

Krzysztof PojawaZestawienia7 maja 2014229372

W co zagrać na Androidzie - oto jest pytanie. Takie samo można też zadać w odniesieniu do aplikacji użytkowych. Która z nich będzie przydatna, a którą nie warto nawet zawracać sobie głowy. 
Skąd wiedzieć, które nowości w sklepie Google Play są naprawdę ciekawe? Można przeszukiwać jego zawartość, instalować i sprawdzać jedną aplikację po drugiej. A można też, co zdecydowanie polecamy, przeczytać nasze zestawienie najciekawszych kwietniowych gier i aplikacji na Androida.

Marek KowalskiZestawienia6 maja 201458530

Liczba aplikacji dla mobilnego Windows Phone 8/8.1 - stale rośnie. Choć ich liczebność stanowi jeszcze niewielki odsetek tego, czym dysponują użytkownicy Androida, to jest już ich tyle, że samodzielne przeglądanie zasobów sklepu z programami może pochłonąć naprawdę dużo czasu. 

Zamiast tracić czas na poszukiwanie ciekawych programów w sklepie Microsoftu, proponujemy rzut oka na najciekawsze naszym zdaniem aplikacje i gry z kwietnia 2014.

Nam się bardzo podobał nietypowy budzik i smartfonowe "tamagotchi", czyli sympatyczny kot Tom. Mamy nadzieję, że i Wam przypadną do gustu niektóre propozycje.

Marek KowalskiPoradniki5 maja 2014606420

Należąca do koncernu Google pocztowa usługa Gmail to jedno z najpopularniejszych tego typu rozwiązań na świecie. Miliony użytkowników przekonało się do codziennego używania Gmaila. Tylko ile z osób korzystających z tej usługi używa jej efektywnie? Mamy nadzieję, że nasz zestaw porad przygotowany dla użytkowników Gmaila ułatwi korzystanie z tej usługi i zarządzanie elektroniczną korespondencją oraz kontaktami.

Krzysztof PojawaRelacje1 maja 201441690

Samsung Galaxy S5. O nowym flagowcu koreańskiego producenta słyszeli już chyba wszyscy, którzy choć trochę interesują się tematyką nowych technologii. Co o nim wiemy? Nie będziemy powtarzać całego testu, który ukazał się już na łamach PCLab.pl, napiszemy więc w skrócie - szybki procesor, sporo pamięci RAM i odrestaurowany TouchWiz, który pomimo mocnych parametrów technicznych sprzętu znów wciąż robi to samo, co robił od początku swojego istnienia, czyli zacina się i traci płynność. Do tego lepszy niż w poprzednim modelu aparat i nieco większy ekran. To wszystko za niebagatelną kwotę 3000 złotych. 

Agnieszka SerafinowiczPoradniki28 kwietnia 201493470

To już ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem za poprzedni rok. Wszystkim, którzy jeszcze tego nie zrobili, proponujemy skorzystanie z oprogramowania ułatwiającego bezbłędne wypełnienie i złożenie rocznej deklaracji podatkowej.

Krzysztof PojawaRelacje28 kwietnia 201486770

Ostatnie tygodnie były dla Microsoftu dobrym okresem, przynajmniej pod względem ilości informacji medialnych. Pełen nowości Build 2014 w San Francisco, premiery dwóch systemów operacyjnych - stacjonarnego Windows 8.1 Update 1 i mobilnego Windows Phone 8.1, premiery dwóch nowych odmian pakietu biurowego - Office dla iPada i Office Mobile dla Androida oraz wprowadzenie subskrypcji Office 365 Personal. Do tego ostateczne zakończenie procesu przejmowania działu urządzeń i usług Nokii. I wszystko to zdarzyło się w ciągu ostatniego miesiąca. 
Wydarzenia te, choć na pierwszy rzut oka dotyczące różnych obszarów rynku IT mają jeden element wspólny - wszystkie są rozwiązaniami quasi konsumenckimi i skierowane są do (szeroko pojętego) odbiorcy indywidualnego. 
Nie należy jednak zapominać, że Microsoft to również narzędzia informatyczne do zadań w pełni profesjonalnych, kierowane do odbiorców instytucjonalnych czy komercyjnych. Jednym z tych rozwiązań jest system do obsługi baz danych Microsoft SQL Server, którego najnowszą wersję, oznaczoną symbolem 2014 spółka zaprezentowała oficjalnie 25 kwietnia, niejako zamykając w ten sposób miesiąc pełen nowości produktowych.

Krzysztof PojawaPoradniki26 kwietnia 2014227670

Po publikacji naszego tekstu, w którym zaprezentowaliśmy sposób przeprowadzenia aktualizacji i pierwsze wrażenia z korzystania z systemu Windows Phone 8.1 pojawiło się sporo informacji o tym, że nowa wersja, poza niewątpliwymi zaletami, potrafi też wywołać pewne problemy z funkcjonowaniem niektórych aplikacji. Często zgłaszanym problemem była niemożność wejścia do Sklepu Windows Phone, niekiedy informacje mówiły o zupełnie niedziałającej Cortanie, nawet po zmianie regionu i języka. Pojawiały się też pogłoski o uporczywym migotaniu ekranu. Te wszystkie problemy łączyło jedno - zdecydowana większość z nich (szacujemy, że ponad 90%) nie dotyczyła Nokii Lumii, niezależnie od modelu, tylko smartfonów innych producentów - głównie HTC i Samsunga. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy rzeczywiście na mniej popularnych urządzeniach z Windows Phone najnowsza wersja systemu nie sprawuje się tak dobrze i powoduje przytoczone komplikacje.

Krzysztof PojawaTesty23 kwietnia 2014525111

Kiedy pojawiły się pierwsze informacje o tym, że Nokia zamierza przygotować swoją wersję Androida, początkowo trudno było w ogóle w to uwierzyć. Nokia i Android? Niemożliwe, przecież Nokia to Windows Phone.
To, co niemożliwe, czasem jednak staje się rzeczywistością i tak właśnie jest w tym przypadku - Nokia wypuściła na rynek nową serię smartfonów z systemem Google'a.
Czy takie połączenie ma sens? Wiele osób uważa, że jest ono najlepszym, choć trochę spóźnionych ruchem producenta. Inni od początku powątpiewali w powodzenie tego projektu.
A jak jest naprawdę? Możecie przekonać się sami, czytając nasz test.
Oto przed Wami Android po fińsku.

Krzysztof PojawaRzuty okiem23 kwietnia 201431070

To, że z aplikacji pakietu Office możemy korzystać na komputerach i tabletach z systemem Windows, dla nikogo nie jest niespodzianką. To, że są dostępne również dla smartfonów wyposażonych w system operacyjny Microsoftu również nie jest niczym szczególnie zaskakującym. 
Gigant z Redmond potrafił jednak w ostatnich tygodniach i miesiącach namieszać całkiem mocno. Pierwszym, bardzo pozytywnym zaskoczeniem było wypuszczenie na rynek specjalnie przygotowanej wersji Office dla iPada. Co jeszcze bardziej zaskakujące, to fakt, że jest ona nie tylko darmowa, ale też na tyle funkcjonalna, że wyraźnie widać, iż jej celem nie jest wyłącznie próba przekonania użytkowników tabletów od Apple do zmiany sprzętu na coś z Windowsem.
Co jednak mają zrobić posiadacze sprzętu z najpopularniejszym obecnie mobilnym systemem operacyjnym, czyli Androidem? Czy im również Microsoft może coś zaproponować? Okazuje się, że tak.

Marek KowalskiPoradniki18 kwietnia 20142221763

Nowy komputer pełen śmieci? Niestety, praktycznie każdy markowy sprzęt - niezależnie od tego, czy kupisz komputer stacjonarny czy laptop - jest doposażany przez producenta w mnóstwo, często zupełnie niepotrzebnych programów. O ile niektóre narzędzia faktycznie są jakąś użyteczną wartością dodaną, o tyle wiele preinstalowanych dodatków to niepotrzebne "zapychacze". Jak bezpiecznie pozbyć się takich programów? Teoretycznie możesz użyć do usunięcia zbędnych aplikacji funkcji systemu operacyjnego, ale często znacznie lepszym rozwiązaniem będzie użycie proponowanego przez nas oprogramowania.

Marek KowalskiZestawienia14 kwietnia 20141288003

Lubisz słuchać muzyki? My też. Dlatego ciekawi byliśmy, które z serwisów internetowych oferujących dostęp do bogatych bibliotek muzycznych online można uznać za rozwiązanie najwygodniejsze i najłatwiej dostępne. Spotify czy Deezer? A może zupełnie inny serwis? Może polska Muzodajnia? Albo wzorem milionów słuchaczy po prostu iTunes? W naszym zestawieniu serwisów dających bezpłatny i odpłatny dostęp do muzyki staraliśmy się wskazać rozwiązania naszym zdaniem najciekawsze i najbardziej uniwersalne. Jednak nie opieraliśmy się wyłącznie na tych najpopularniejszych serwisach. W tekście znajdziecie informacje również o mniej znanych projektach, ale również wartych uwagi dla miłośników bitów w uszach.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki7 kwietnia 20142930556

8 kwietnia 2014 Microsoft oficjalnie przestaje wspierać system Windows XP. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przeniesienie danych na nowszy system, Windows 7, Windows 8 lub Windows 8.1. Nie trzeba jednak wszystkich działań, tj. instalacja systemu, ręczne kopiowanie wszystkich plików itp., wykonywać od podstaw. Microsoft we współpracy z firmą Laplink udostępnił narzędzie ułatwiające proces migracji. Sprawdziliśmy jak działa to narzędzie i wyjaśniamy, w jaki sposób bezpiecznie przenieść swoje dane z komputera z systemem Windows XP na sprzęt pracujący pod kontrolą nowszej odmiany "okienek" Microsoftu.

Krzysztof PojawaZestawienia3 kwietnia 20141263781

Jaka jest teraz pogoda? Nic prostszego, można pomyśleć. Wystarczy wyjrzeć za okno i od razu wiadomo, czy pada, czy świeci słońce. Ale zaraz, zaraz. A ciśnienie, promieniowanie UV, biomet? I czy zaraz, za godzinę albo jutro pogoda się zmieni? Jeśli nie jesteście najstarszym góralem - a i oni nie zawsze dobrze przepowiadają pogodę - to nie dowiecie się tego, patrząc w niebo. Ale jeśli macie smartfon albo tablet z Androidem, może wam w tym pomóc aplikacja pogodowa - z niej dowiecie się, jaka dokładnie jest pogoda teraz, jaka będzie jutro a jaka za tydzień. Nie warto jednak wybierać jej na chybił-trafił, lepiej przeczytać nasz test i dowiedzieć się, jaka jest najlepsza aplikacja pogodowa dla Androida.

Krzysztof PojawaZestawienia31 marca 2014299870

Za oknami w końcu wiosna! Piękne słońce, i temperatury zachęcające do zrzucenia kurtek to znak, że zimę wreszcie mamy z głowy. Ale czy na pewno? Jeszcze w miesiąc temu straszono nas powrotem 20-stopniowych mrozów. Może i teraz wrócą deszcze i przymrozki? My tego nie wiemy, ale pewną pomocą może być prognoza pogody, którą w prosty sposób można przeglądać przy pomocy odpowiednich aplikacji. Przedstawiamy przegląd aplikacji pogodowych na smartfony z systemem Windows Phone.

Krzysztof PojawaZestawienia3 marca 2014809611

Jaki jest najlepszy program do odtwarzania muzyki na komputerze - to pytanie wydaje się bardzo proste. Ale z odpowiedzią na nie jest już znacznie gorzej. Wszystko zależy od konkretnych preferencji każdego z użytkowników. Dla jednej osoby najważniejszą cechą takiej aplikacji będzie obsługa wielu formatów plików, dla kogoś innego prosty, minimalistyczny wygląd a jeszcze inny użytkownik zwróci uwagę na możliwość odsłuchiwania internetowych stacji radiowych. To wszystko powoduje, że wskazanie jednego, najlepszego programu do odtwarzania audio jest praktycznie niemożliwe. Można natomiast porównać pod kątem najważniejszych cech najpopularniejsze aplikacje z tej kategorii i tym samym ułatwić wybór optymalnego odtwarzacza każdemu użytkownikowi z osobna.

Krzysztof PojawaPoradniki21 lutego 2014143740

W niedawnej informacji o nowej chmurowej wersji pakietu Office, przygotowanej przez Microsoft, zapowiadaliśmy, że sprawdzimy dokładnie, czy za nową nazwą i nową stroną dostępu do usług kryją się także nowe funkcjonalności aplikacji.
Poniżej przedstawiamy więc pełną listę zmian, jakie można odnaleźć w dostępnym od dwóch dni Office Online.