partner serwisu

Złośliwe oprogramowanie atakuje urządzenia pod kontrolą Windows XP Embedded

Złośliwe oprogramowanie atakuje urządzenia pod kontrolą Windows XP Embedded
Autor:
Radosław Kasperczak
Data publikacji:
17 lipca 2014, 21:38
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja, aktualizacje zabezpieczeń, bezpieczeństwo, haker, malware, microsoft, trapx security, update, windows, windows xp, windows xp embedded, złośliwe oprogramowanie, zombie zero

W momencie, gdy Microsoft zakończył wsparcie dla Windows XP, jego użytkownicy stanęli w obliczu znacznego zagrożenia bezpieczeństwa swoich komputerów. Wzrasta ono z każdym dniem, gdyż nie są już publikowane (przynajmniej oficjalnie) jakiekolwiek aktualizacje zabezpieczeń systemu, natomiast wykrywanych jest coraz więcej niezałatanych luk, przez które może nastąpić atak. Jedną z nich udało się odnaleźć hakerom w Windows XP Embedded.

Zagrożenie zostało rozpoznane przez firmę TrapX Security, a pierwszą aktywność malware zaobserwowano w skanerach jednej z chińskich firm. Szkodliwe oprogramowanie było instalowane jeszcze na linii montażowej i infekowało system Windows XP Embedded. Program pozwalał na swobodny dostęp do zeskanowanych informacji oraz na ich przesyłanie do chińskiego botnetu. W przypadku, gdy urządzenie było połączone ze słabo zabezpieczoną firmową siecią WLAN, istniała możliwość uzyskania dostępu do kolejnych danych (innych od tych, zdobytych poprzez skanowanie), które najczęściej były dużo istotniejsze i cenniejsze.

Specjaliści przy komentowaniu całej sprawy mówią o istotnej kwestii, związanej z tym, że oprogramowanie odpowiedzialne za bezpieczeństwo komputera nie jest w stanie obronić się przed zagrożeniami, pojawiającymi się w czasie rzeczywistym – nie potrafi „nauczyć się” tego, jak się bronić.

Ten konkretny problem niekoniecznie musi dotyczyć desktopowej wersji Windows XP, jednak cała sprawa pokazuje, jak bardzo jest on teraz narażony na ataki z różnych stron. Ataki, z którymi użytkownicy będą musieli zmierzyć się sami, bez wsparcia producenta systemu. Fakt, iż ok. 25% komputerów na całym świecie wciąż działa pod kontrolą XP-eka dobitnie pokazuje, o jak wielkiej skali zagrożenia mówimy.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.