partner serwisu

Windows 8.1 Update 1 - menu Start, pasek zadań, menu kontekstowe wracają

Windows 8.1 Update 1 - menu Start, pasek zadań, menu kontekstowe wracają
Autor:
Dariusz Hałas
Data publikacji:
3 kwietnia 2014, 01:36
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja, aplikacje, menu start, microsoft, modern ui, pasek zadań, taskbar, windows, windows 8, windows 8.1, windows 8.1 update 1, windows xp

8 kwietnia 2014 to data ważna dla użytkowników systemów Windows. Dzień ten jest ostatnim dniem wsparcia systemu Windows XP (z pominięciem wersji XP for Embedded Systems, czyli systemu XP funkcjonującego na różnego rodzaju terminalach, np. w... bankomatach; tutaj wsparcie będzie trwać aż do roku 2019). Ten sam dzień będzie również dniem premiery najnowszej wersji Windows: Windows 8.1 Update 1. Aktualizacja ta będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich użytkowników posiadających system Windows zdolny do obsługi sklepu z aplikacjami, czyli tych, którzy posiadają komputery z Windows 8 i Windows 8.1.

Wstęp do niniejszego tekstu to trochę zabawa stylistyczna. Jeżeli ktokolwiek zrozumiał, że 8 kwietnia będzie mógł bezpłatnie zastąpić Windows XP systemem Windows 8.1 Update 1 to niestety, aż tak dobrze nie jest. Wątpliwe by data publikacji najnowszej aktualizacji systemu Windows 8.1 Update 1 została wybrana przypadkowo, i tę własnie nieprzypadkowość wykorzystaliśmy, jednak Ci, którzy wciąż jeszcze korzystają z Windows XP będą musieli za przesiadkę na Windows 8.1 Update 1 zapłacić.

Dla kogo bezpłatna będzie aktualizacja Windows 8.1 Update 1? Dla wszystkich użytkowników komputerów z systemem Windows umożliwiającym dostęp do sklepu z aplikacjami: Microsoft Store. Oznacza to, że z ewentualnej możliwości upgrade'u będą mogli skorzystać posiadacze maszyn działających pod kontrolą systemów Windows 8 oraz Windows 8.1. Czy warto w ogóle zawracać sobie głowę nową aktualizacją? Jeżeli przez lata pracowaliście w klasycznym interfejsie Windows, z charakterystycznym pulpitem, funkcjonalnym paskiem zadań i - przede wszystkim - z menu Start, powitacie wprowadzone zmiany wręcz entuzjastycznie. Przejdźmy jednak do konkretów i zobaczmy, co nowego w systemie Windows 8.1 Update 1 zaprezentował Microsoft, uważnie ostatnio słuchający głosów użytkowników. Okazją do pokazania nowinek jest trwająca właśnie konferencja programistyczna Microsoft BUILD 2014.

Prowadzący prezentację dotyczącą Windows 8.1 Update 1 Joe Belfiore, pełniący w Microsoft funkcję wiceprezesa i menedżera zarządzającego dywizją Windows Phone, zaczął od stwierdzenia, że wprowadzone poprawki mają pomóc wszystkim tym użytkownikom, którzy albo nie dysponują ekranami dotykowymi, albo też po prostu wolą posługiwać się tradycyjnymi urządzeniami: myszką i klawiaturą. 

Oto klasyczny pulpit w systemie Windows 8.1 Update 1. Niby wszystko na miejscu, ale diabeł tkwi w szczegółach. 

Belfiore zaczął od uruchomienia przeglądarki IE 11, z dumą prezentując standardowo ładujący się po uruchomieniu tej aplikacji interfejs najnowszego Binga. 

 Następnie przedstawiciel Microsoftu uruchomił pełnoekranowego klienta Facebooka i świat - co prawda nie od razu - dostrzegł zmianę. Aplikacja Modern UI zyskała pasek tytułowy z dobrze znanymi od lat przyciskami zamykania i minimalizacji. Ponadto pasek zadań, wysuwany automatycznie z dołu ekranu, jest w Update 1 dostępny bez względu na to, czy pracujemy na klasycznym pulpicie, czy w interfejsie kafelkowym.

Kolejny przedstawiony przez Belfiorego element to kafelek PC Settings, dzięki któremu użytkownik ma dostęp do Panelu sterowania. Nie jest to zupełna nowość, bo taką funkcją dysponują już użytkownicy Windows 8.1.

 Tradycyjny pasek zadań widoczny jest również na ekranie Start. Po prawej stronie klasyczne elementy zasobnika systemowego: ustawienia klawiatury, ikonki obszaru powiadomień, zegar itp.

Kolejna drobna, ale użyteczna zmiana to pojawienie się opcji sterowania zasilaniem (zamknięcie systemu, restart, uśpienie itp.) obok ikony zalogowanego użytkownika wyświetlanej w górnym, prawym rogu ekranu Start.

Przywrócono również klasyczne menu kontekstowe. Do wersji Windows 8.1 klikanie prawym klawiszem myszki na kafelku dawało tylko dostęp do opcji dostosowania.  

 Z poziomu klasycznego menu kontekstowego można np. modyfikować wygląd kafelków. Funkcja znana z już obecnych na rynku wersji Windows, ale dzięki dodaniu menu kontekstowego łatwiejsza do wywołania za pomocą myszy i klawiatury a nie tylko ekranu dotykowego.

Belfiore pokazał również możliwość jednoczesnego zaznaczania (z przytrzymanym przyciskiem CTRL na klawiaturze) kilku kafelków...

...a następnie łatwego przenoszenia tak zaznaczonej grupy w nowe miejsce. Wygodne, ale to też nie jest zupełna nowość, bo dysponują nią użytkownicy Windows 8.1.

Również wyszukiwarka "czegokolwiek" automatycznie pojawiająca się w momencie, gdy na ekranie Start zaczniemy wpisywać poszukiwaną frazę jest już dostępna w Windows 8.1.

W dolnej części ekranu widoczny jest element informujący o liczbie świeżo zainstalowanych aplikacji kafelkowych oraz prowadzący do ekranu aplikacji. O ile sam przycisk wywołania ekranu aplikacji jest dostępny w Windows 8.1, to komunikat o liczbie nowych programów wyświetlany będzie dopiero od wersji Update 1.

Nazwy nowo zainstalowanych programów są podświetlane na ekranie aplikacji. Co jest bardziej zauważalne niż dopisek "NOWA" funkcjonujący w Windows 8.1.

Również na ekranie aplikacji działa klasyczne menu kontekstowe. Będzie można w ten sposób przypiąć dany program do ekranu Start lub do "nowego-starego" paska zadań Windows. Trzecią widoczną opcją menu jest odinstalowanie wybranego programu.

Nieco później, po kolejnej części prezentacji kilka dodatkowych faktów o przyszłej, ale bliżej nie sprecyzowanej aktualizacji Windows 8.1 przedstawił Terry Myerson, który obecnym na prezentacji programistom powiedział:

"We are going to enable your universal Windows apps to run in a window", co znaczy tyle, że uniwersalne aplikacje (więcej na ten temat w kolejnym naszym artykule o nowej, efektywnej metodzie tworzenia oprogramowania dla wszelkich nowych Windows) będą mogły być uruchamiane w przyszłej wersji Windows 8.1 (ale jeszcze nie Update 1) uruchamiane w oknie na pulpicie systemu.

Tak, to nie fotomontaż. Zademonstrowana przez Terry'ego Myersona bliżej niesprecyzowana przyszła aktualizacja (nie jest to Update 1) doda do systemu operacyjnego "tradycyjne" menu Start.

Zostało ono ciekawie przeprojektowane, ale zachowano klasyczną funkcjonalność, do której przez lata korzystania z Windows przyzwyczaiło się mnóstwo użytkowników. Jak widać, można manipulować kafelkową zawartością widoczną w menu Start zmieniając układ elementów i proporcje menu.

Jak już wcześniej wspomniano najnowsza aktualizacja Update 1 będzie dostępna przez mechanizm Windows Update 8 kwietnia. Aktualizacja jest bezpłatna.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.