partner serwisu

Wielkie zwolnienia i zmiany w Microsofcie – koniec Nokii działających pod kontrolą Androida

Wielkie zwolnienia i zmiany w Microsofcie – koniec Nokii działających pod kontrolą Androida
Autor:
Radosław Kasperczak
Data publikacji:
17 lipca 2014, 20:24
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, lumia, microsoft, nokia, nokia x, restrukturyzacja, satya nadella, windows, windows phone, zwolnienia

Microsoft ogłosił dziś swoje plany na najbliższą przyszłość. Dotyczą one jego restrukturyzacji, co będzie wiązało się z redukcją pracowników. Osiągnie ona największy w historii firmy poziom – planowane jest zwolnienie ok. 18 000 osób do końca następnego roku (dotychczas największe zwolnienia miały miejsce w 2009 roku, gdy posady straciło ok. 5000 osób).

Szef Microsoftu, Satya Nadella, w mailu wysłanym do wszystkich swoich podwładnych poinformował ich o planowanych zmianach. Pisząc o konieczności reorganizacji całego zespołu, co według niego jest niezbędne, by móc realizować postawione sobie cele, podał liczbę etatów, które zamierza obciąć. Dzięki temu zostaną usunięte dublujące się posady, powstałe po przejęciu Nokii przez giganta z Redmond. Część osób zostanie przesunięta do innych obszarów działań, reszta zaś będzie musiała odejść. Cały proces ma przebiegać względnie bezboleśnie – Satya Nadella napisał, że pracownicy, którzy zostaną zwolnieni, będą traktowani z największą troską, otrzymując odprawy oraz wszelką inną pomoc.

Nie ulega wątpliwości, że jest to początek wielkich zmian w Microsofcie, które determinuje wizja jego szefa, pragnącego zrealizować swoje plany, dotyczące kierunku rozwoju firmy. Jedną z jego składowych ma być ściślejsza integracja z Nokią, co zaowocuje transformacją wybranych modeli z projektu Nokia X (działających pod kontrolą Androida) w telefony z rodziny Lumia, działające pod kontrolą Windows Phone. Ma to umocnić pozycję firmy w segmencie obejmującym przystępne cenowo smartfony. Niektórzy mogą być zawiedzeni tym, że nie będzie więcej Nokii z Androidem, lecz tych, którzy jeszcze teraz zdecydują się jej zakup lub już to zrobili, może nieco uspokoić wiadomość, że firma nie zamierza porzucać wsparcia technicznego dla tych urządzeń. Nie wiadomo jednak dokładnie, jaki będzie ich dalszy los.Nokia_X_koniecTymczasem zaś gigant z Redmond zostanie zmuszony do poniesienia ogromnych kosztów wprowadzenia w życie swoich planów – szacuje się je na ok. 1,5 mld dolarów, z czego ok. 800 mln mają stanowić odprawy dla pracowników. Należy mieć nadzieję, że wszystko to nie spowoduje żadnych komplikacji w bieżącej działalności, związanych choćby z przygotowywaniem kolejnej wersji Windows, oznaczonej numerkiem 9 (która powinna być bardzo dobra, jeśli przyjmiemy prawidłowość głoszącą, że wart uwagi jest co drugi system Microsoftu).

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.