partner serwisu

W końcu jest! VLC dla Windows 8 w wersji beta już w Sklepie Windows

W końcu jest! VLC dla Windows 8 w wersji beta już w Sklepie Windows
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
13 marca 2014, 15:25
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
beta, news, sklep windows, vlc for windows 8, vlc player, windows 8

Po ponad roku oczekiwania na przeznaczoną dla Windows 8, działającą w Modern UI wersję VLC Media Player w Sklepie Windows pojawiła się wreszcie pierwsza publiczna beta tej aplikacji. 

Aplikacja działa pod kontrolą Windows 8 i Windows 8.1, nie działa natomiast na urządzeniach z zainstalowanym Windows RT, więc posiadacze tabletów Microsoft Surface RT i Surface 2 póki co muszą obejść się smakiem, tak samo jak posiadacze smartfonów z kafelkowym systemem operacyjnym. Wersje oprogramowania dla tych urządzeń są wciąż w fazie produkcyjnej i najprawdopodobniej będzie trzeba na nie jeszcze poczekać, gdyż zwłaszcza wersja na smartfony - jak pisze na swoim blogu Jean-Baptiste Kempf, szef fundacji odpowiadającej za przygotowanie VLC Media Playera - jest o rząd wielkości trudniejsza do przygotowania. 

VLC dla Windows 8

Aplikacja, według zapowiedzi producenta, powinna radzić sobie ze wszystkimi formatami audio i wideo, które obsługiwała również wcześniejsza wersja VLC, w tym również FLAC, OGG, MPC czy MOV. Ma zapewniać również wsparcie dla tych samych kodeków, począwszy od MPEG-1, przez WMV3 i VC-1 aż do H.265. 

VLC dla Windows 8

VLC dla Windows 8

Użytkownicy nie powinni mieć również żadnych problemów z wyświetlaniem napisów osadzonych w plikach wideo jak również z odtwarzaniem multimediów z nośników zewnętrznych i serwerów DLNA. Aplikacja zapewnia również, podobno, żywy kafelek, na którym wyświetlane mają być informacje o odtwarzanym pliku - niestety podczas wykonywanych na szybko pobieżnych testów akurat to się nie potwierdziło, kafelek nie wyświetlał żadnych dodatkowych informacji.

VLC dla Windows 8

Wersja beta VLC for Windows 8 ma jednak swoje ograniczenia i braki. Najważniejsze z nich to dość niska prędkość i brak gwarancji stabilności aplikacji. Nie ma możliwości wyświetlania napisów ze źródeł zewnętrznych, jedynie napisy osadzone w wideo są obsługiwane. Aplikacja nie zapewnia również możliwości tworzenia list odtwarzania, nie obsługuje także streamingu multimediów.

VLC dla Windows 8 można pobierać ze Sklepu Windows, plik instalacyjny ma rozmiar 9,8 MB. Należy jednak pamiętać, że jest to wersja beta, nie do końca stabilna i nie udostępniająca ważnych, można powiedzieć, że dość podstawowych funkcjonalności. 
Jej pojawienie się to dobry znak, wskazujący na to, że zapowiedzi, o których niedawno pisaliśmy, tym razem faktycznie są poparte realnymi działaniami, natomiast na ostateczną, w pełni funkcjonalną i stabilną wersję aplikacji - a także jej odmiany na Windows RT i Windows Phone - przyjdzie nam jeszcze poczekać dłuższą chwilę.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.