partner serwisu

Stan internetu po 3 kwartale 2016 roku - czytaliśmy najnowszy raport Akamai

Stan internetu po 3 kwartale 2016 roku - czytaliśmy najnowszy raport Akamai
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
17 grudnia 2016, 17:16
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
akamai, akamai report q3, stan internetu, szybkość internetu, średnia prędkość internetu, wydajność łączy internetowych

Stan internetu w Polsce i na świecie? Jedną z najlepszych odpowiedzi na to pytanie jest lektura najnowszego, udostępnionego kilkadziesiąt godzin temu raportu "[state of the internet]" opracowanego przez firmę Akamai, obejmującego dane za 3 kwartał 2016 roku. Akamai to gigantyczna firma zajmująca się przechowywaniem danych i zarządzaniem transmisją danych w Sieci. Tak naprawdę ta organizacja odpowiada za pracę 1/3 Internetu, jeżeli wywołujesz jakąś stronę w Sieci, albo pobierasz pakiet z odległej maszyny, to jest niemal pewne, że po drodze wywoływane przez ciebie dane przepływają przez jeden z ćwierci miliona serwerów Akamai rozmieszczonych na całym świecie. Trudno o lepsze źródło aktualnych danych dotyczących internetu.

Najnowszy raport Akamai's [state of the internet] Q3 2016 report (publikacja jest dostępna po zarejestrowaniu się na witrynie Akamai dotyczącej publikacji raportów) to zaktualizowane informacje dotyczące połączeń internetowych, ich wydajności, przepustowości, prędkości itp. Dzięki podzieleniu treści na różne rejony świata możemy się dowiedzieć jak wygląda dziś wydajność łączy internetowych w skali globalnej.

Akamai's Report [state of the internet] - IPv4 vs IPv6

Klasyczne adresy internetowe IPv4 składające się z czterech oktetów (czyli czterech ośmiobitowych wartości, np. 122.143.213.67) wciąż trzymają się mocno. Miało ich zabraknąć już dawno, ale dzięki różnym technicznym trikom wciąż ich przybywa. W ostatnim, trzecim kwartale obejmowanym przez wspomniany raport wg Akamai przybyło 6 milionów unikalnych adresów IPv4 w stosunku do ubiegłego, drugiego kwartału br. Do całkowitego wyczerpania puli adresów IPv4 zostało ok. 45 milionów adresów.

Aby tego uniknąć stopniowo przechodzimy globalnie na nowszy typ adresowania: IPv6, w którym pojedynczy adres składa się już nie z 32.,lecz ze 128. bitów. Jeżeli chodzi o migrację łączy na nowszą pulę adresów IPv6, zdecydowanym liderem jest Belgia, w której blisko 40% łączy posługuje się już zaktualizowaną, 128-bitową pulą adresową IPv6. 

Akamai's Report [state of the internet] - prędkość łączy

Średnia szybkość łączy internetowych w 3. kwartale br. wzrosła o 2,3% osiągając (globalnie) 6,3 Mbps. Jeżeli chodzi o liderujące kraje, na czele bez zmian: państwem dysponującym najszybszymi na świecie połączeniami internetowymi pozostaje wciąż Korea Południowa, choć średnia szybkość łączy w tym kraju nieco spadła w ostatnim kwartale (o 2,5%) i wynosi 26,3 Mbps.

Wzrosła również średnia, szczytowa prędkość połączeń (wzrost o 3,4% kwartał do kwartału) osiągając 37,2 Mbps. W tym przypadku pozycję lidera zdecydowanie zajmuje Singapur, przyrost o 3% dał temu państwu-miastu wartość na poziomie aż 162 Mbps. Ciekawostką jest fakt, że w pierwszej dziesiątce państw o najwyższej średniej szczytowej prędkości połączenia jest tylko jeden kraj z Europy i jest to Rumunia.

Warto również odnotować, że wzrasta również zasięg szybkich łączy. Średnie pokrycie świata łączami o przepustowości co najmniej 4 Mbps wyniosło aż 77%, przy czym na czele uplasowały się ex aequo: Korea Południowa, Wyspa Man oraz Wyspa Guernsey - wszystkie trzy dysponują 97-procentowym pokryciem łączami 4 Mbps i szybszymi.

Akamai's Report [state of the internet] - internet mobilny

Szczególnie interesująca nas dziedzina, to wydajność internetu mobilnego. W tym przypadku liderem jest Wielka Brytania, w której średnia prędkość łączy mobilnych wynosiła 23,7 Mbps. Najgorszym rezultatem odznaczyła się Wenezuela: 2,2 Mbps. Całkowitych wolumen danych przesyłanych przez łącza mobilne wzrósł o 11% (kwartał do kwartału).

Analiza źródeł wywołań z poziomu urządzeń mobilnych daje również pewien obraz dotyczący preferowanych platform. Jak wiadomo pod względem ilości urządzeń mobilnych najpopularniejszą platformą systemową jest oczywiście Android, którego przewaga nad pozostałymi systemami - iOS, mobilny Windows i inne - jest wręcz miażdżąca. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę intensywność korzystania z internetu za pośrednictwem komórek, to posiadacze sprzętu Apple wykazują się tutaj znacznie większą aktywnością i choć Android dalej ma przewagę, to z mobilnego Safari - głównej przeglądarki systemu iOS, korzysta bardzo wiele użytkowników mobilnej platformy Apple. Zobaczmy: z przeglądarek Android Webkit oraz Google Chrome pochodzi 59% wywołań ze sprzętu mobilnego przez sieci komórkowe i ok. 51% wywołań również ze sprzętu mobilnego, ale z uwzględnieniem wszystkich typów sieci (wszak smartfon może korzystać zarówno z łączy operatora komórkowego, jak też z dowolnej sieci WiFi wpiętej do Sieci). Dla platformy Apple oba te wskaźniki wynoszą odpowiednio: 31% i prawie 40%.

Zainteresowanych pełną treścią raportu firmy Akamai, odsyłamy do strony, na której - po rejestracji - możemy bezpłatnie otrzymać pełną treść dokumentu.

 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.