partner serwisu

Niebezpieczne strony internetowe, przez które możesz stracić pieniądze! UOKiK wydaje ostrzeżenie konsumenckie

Niebezpieczne strony internetowe, przez które możesz stracić pieniądze! UOKiK wydaje ostrzeżenie konsumenckie
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
4 stycznia 2016, 23:37
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
ale-gratka.com, ale-gratka.pl, alegratka.eu, bez-posrednikow.pl, bezpieczeństwo w sieci, niebezpieczne strony internetowe, oferty.com.pl, ostrzeżenie, ostrzeżenie konsumenckie, pieniądze, pierwsze ostrzeżenie, tomasz braniewski, top-gratka.pl, uokik, wyłudzenie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po raz pierwszy ostrzega konsumentów przed niebezpiecznymi witrynami internetowymi! Zgodnie z komunikatem Urzędu "prowadzone przez przedsiębiorcę Tomasza Braniewskiego witryny: ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, oferty.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu, top-gratka.pl mogą powodować znaczne straty dla klientów". Pierwsze ostrzeżenie konsumenckie UOKiK wyjaśnia, że wymienione w nim strony internetowe nie zawierają wymaganych prawem informacji, w konsekwencji czego użytkownicy nieświadomie zawierają z prowadzącym je przedsiębiorcą umowy abonamentowe, kosztujące klientów około 500 złotych miesięcznie, o czym dowiadują się dopiero po otrzymaniu wezwania do zapłaty. 

Wymienione w ostrzeżeniu konsumenckim UOKiK strony internetowe działają niejako na zasadzie biura ogłoszeń, przez które użytkownicy zlecają publikację ogłoszeń nieruchomości na współpracujących serwisach. Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego i akceptacji regulaminu wyświetlana jest informacja, iż konsument korzysta z trzymiesięcznego bezpłatnego okresu testowego, brak jednak wystarczającej informacji, że po upływie trzech miesięcy usługa staje się płatna, a jej miesięczny koszt wynosi około 500 złotych miesięcznie. O tym właśnie fakcie każdy z użytkowników dowiaduje się dopiero w chwili otrzymania wezwania do zapłaty, jednocześnie okres wypowiedzenia umowy wynosi trzy miesiące, a więc koszt usługi może wynieść nawet w granicach 1500 złotych.

Jak jednak tłumaczy Urząd, wysyłane przez Tomasza Braniewskiego wezwania do zapłaty nie mają mocy prawnej, nie trzeba ich więc opłacać. Dlaczego? Zgodnie z obowiązującym prawem "skuteczne zawarcie umowy przez internet następuje jedynie w sytuacji, gdy przycisk służący do zgłoszenia zamówienia opatrzony jest jednoznaczną informacją o tym, że zawierana umowa będzie odpłatna". W przypadku wymienionych w ostrzeżeniu stron internetowych tak nie jest, a więc i umowa z przedsiębiorcą prowadzącym niebezpieczne witryny nie może być uznana za zawartą, nie ma więc potrzeby dokonywać żadnych płatności z jej tytułu, nawet jeśli otrzymamy wezwanie do zapłaty.

Dodatkowo UOKiK zwraca też uwagę na niedopuszczalny ze względu na specyfikę usługi trzymiesięczny okres wypowiedzenia, a także na niedopełnienie innych wymogów informacyjnych - m. in. dotyczy to braku informacji o nazwie przedsiębiorcy i braku informacji o łącznej cenie usługi, czasie trwania umowy i okresie jej wypowiedzenia. Za niedopouszczalne Urząd uznał też nieprzekazywanie konsumentom potwierdzenia zawarcia umowy na jakimkolwiek trwałym nośniku, czyli w formie papierowej, na płycie CD czy nawet w postaci smsa bądź maila.

Prowadzący wymienione strony internetowe przedsiębiorca został także ukarany przez UOKiK karą finansową w wysokości 21 tysięcy złotych za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów

Ostrzeżenie przed niebezpiecznymi stronami internetowymi było pierwszym ostrzeżeniem konsumenckim wydanym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chcielibyśmy, żeby jednocześnie było ostatnim, jednak zbyt dużej nadziei na to nie mamy. Dobrze jednak, że prawo daje UOKiK'owi możliwość wydawania ostrzeżeń konsumenckich w przypadku stwierdzenia przez Urząd szczególnie uzasadnionego podejrzenia stosowania przez przedsiębiorcę nielegalnej praktyki, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki. Niestety spodziewamy się, że będzie ich coraz więcej. Jeśli chcecie być z nimi na bieżąco, przygotowana została specjalna lista ostrzeżeń konsumenckich UOKiK

bleeszek
2016.01.06, 08:31
Ze zdziwienie stwierdzam że pierwszy raz widzę ( słyszę ) o tak konkretnym rozwiązaniu . Przycisk skutkujacy zawarcie umowy o znaczeniu ekonomicznym.
Proste?....proste...wypadało by jeszcze w pierwszym zdaniu jako odnośnik do tego przycisku wyznaczyć obwiązek podania ceny z jaką trzeba się liczyć.
Każda umowa ( a szczególnie internetowa ) powinna być uwarunkowana takim własnie przepisem.
Brawo...brawo...choć nie wiem dla kogo...ale bardzo jestem pozytywnie zdziwiony
Winicjusz5
2016.01.06, 08:39
Korzystanie ze stron kościelnych także może powodować straty. Strony te sugerują, że istnieje jakiś wyimaginowany raj, za to numery kont do wpłacania są jak najbardziej realne...
2016.01.06, 09:25
Na szczęście, większość z tych serwisów nie działa już. Prawdopodobnie właściciel po karze nałożonej przez UOKiK i nagłośnieniu sprawy przez media potrzebuje paczki Pampersów i dobrze.
zydowski oned
2016.01.06, 12:35
i w tym momencie kłania sie bandycki e-sąd z Lublina który wydaje nakaz zapłaty bez rozpatrzenia go a po nie odebraniu go przez pozwanego z różnych przyczyn staje się prawomocnym nakazem płatniczym. To po to przestępcy utworzyli e-sądy by w tak bardzo prosty sposób okradać Polaków. Należy natychmiast zlikwidować e-sąd. Za dużo krzywd wyrządzili przestępcy przy pomocy sądu zresztą jest to tez złamanie Konstytucji bowiem obywatel nie ma możliwości obrony.
kopalniak1
2016.01.06, 12:53
A UMOWA CYWILNO HANDLOWA --JEST JESZCZE W DZIKIM PAŃSTWIE - AHA DLACZEGO TAK MAŁO JEST ABONAMENT--
POWINNI PŁACIĆ NA O.D PRZY OKAZJI ZA 1000 PLN
hahahahaha co za syf fuj
tedch
2016.01.06, 14:07
kopalniak1 @ 2016.01.06 12:53
A UMOWA CYWILNO HANDLOWA --JEST JESZCZE W DZIKIM PAŃSTWIE - AHA DLACZEGO TAK MAŁO JEST ABONAMENT--
POWINNI PŁACIĆ NA O.D PRZY OKAZJI ZA 1000 PLN
hahahahaha co za syf fuj


Co to za wpis? Nie dość, że 'krzyczy' (używa samych dużych liter), to jeszcze brak gramatycznego składu, sensu i logiki... Fuj.
2016.01.06, 14:56
tedch @ 2016.01.06 14:07

Co to za wpis? Nie dość, że 'krzyczy' (używa samych dużych liter), to jeszcze brak gramatycznego składu, sensu i logiki... Fuj.

Co poradzić :)
2016.01.06, 14:57
Robakx1 @ 2016.01.06 09:25
Na szczęście, większość z tych serwisów nie działa już. Prawdopodobnie właściciel po karze nałożonej przez UOKiK i nagłośnieniu sprawy przez media potrzebuje paczki Pampersów i dobrze.

Niestety obstawiam, że w miejsce tych wymienionych w ostrzeżeniu UOKiKu założy kolejne.
efb
2016.01.06, 14:58
Dziwi mnie,dlaczego jest tyle ,no powiedzmy nie do końca czystych stron,oferujących kredyty...czy na to nie ma sposobu, aby ich wyrzucić.,zablokować?? nie wolno mi pewnie pisać o detalach,ale biedni ludzie robią sie jeszcze biedniejsi... sumy nie wielkie,ale dla mnie na przykład duże... ktoś powinien sie tym zająć...
2016.01.06, 15:35
T. i M Braniewski z firmy P.P.H Expol sp. z o.o. z witryny oferty-online wysyłali umowy do podpisania z możliwością wypowiedzenia. Po wysłaniu rozwiązania umowy nie chcieli jej przyjmować przez pocztę, poczytajcie forum, jest wiele wpisów na ten temat. Szkoda że dopiero teraz się obudzili, po tym jak się dorobili.
konto182
2016.01.06, 19:10
A ja dodam, że pojawiła się jakaś loteria pod nazwą 'SKNERUS', taką wiadomość przysyła ONET, na e-maila osób, które mają na ONECIE założone skrzynki pocztowe, twierdząc w tym e=mailu, że ponoć za zgodą użytkowników ONET, we współpracy z firmą z Warszawy Media Impact Polska sp. z o.o., załączając jakieś e-maile ponoć od jakichś fikcyjnych zwycięzców, czyli 'szczęśliwych' zwycięzców licytacji. Polega ta akcja na wyłudzaniu pieniędzy od naiwnych, którzy uwierzyli w możliwość kupienia okazyjnie prezentowanego towaru, i jakoś nie widzę żadnego ostrzeżenia. A zapewne oszukanych jest już wielu, a będzie zapewne jeszcze więcej.
pewex
2016.01.06, 19:14
bleeszek @ 2016.01.06 08:31
Ze zdziwienie stwierdzam że pierwszy raz widzę ( słyszę ) o tak konkretnym rozwiązaniu . Przycisk skutkujacy zawarcie umowy o znaczeniu ekonomicznym.
Proste?....proste...wypadało by jeszcze w pierwszym zdaniu jako odnośnik do tego przycisku wyznaczyć obwiązek podania ceny z jaką trzeba się liczyć.
Każda umowa ( a szczególnie internetowa ) powinna być uwarunkowana takim własnie przepisem.
Brawo...brawo...choć nie wiem dla kogo...ale bardzo jestem pozytywnie zdziwiony

bleeszek @ 2016.01.06 08:31
Ze zdziwienie stwierdzam że pierwszy raz widzę ( słyszę ) o tak konkretnym rozwiązaniu . Przycisk skutkujacy zawarcie umowy o znaczeniu ekonomicznym.
Proste?....proste...wypadało by jeszcze w pierwszym zdaniu jako odnośnik do tego przycisku wyznaczyć obwiązek podania ceny z jaką trzeba się liczyć.
Każda umowa ( a szczególnie internetowa ) powinna być uwarunkowana takim własnie przepisem.
Brawo...brawo...choć nie wiem dla kogo...ale bardzo jestem pozytywnie zdziwiony

fimi
2016.01.06, 19:20
a gdzie info o stronach okradających niby legalnie (za10groszy, ogrosz, itp ,itd) strony aukcyjne na których niby możesz kupić coś dużo taniej niż w sklepie, bo jak się przeliczy wartość sprzętu a środki które ludzie wydają to niby ma to sens bo i tak sporo zarabiają, bo kupując u nich sprzęt wart 3kPLN płacisz powiedzmy 0,5PLN, licytujący wydali na walutę obowiązującą na stronie 8kPLN, a aukcję wygrywa i tak bot właściciela strony który jednocześnie na tej samej aukcji w różnych krajach wygrywa różne przedmioty w tym samym czasie za te same kwoty w różnej walucie.
Wystarczy wpisać w znanej wyszukiwarce i obejrzeć film na znanym serwisie.
A telewizja i radio jeszcze tych oszustów reklamuje. Publikujący te reklamy też powinni ponieść karę za namawianie naiwnych i ułatwianie przestępstwa (np. paserstwo).
Edytowane przez autora (2016.01.06, 19:24)
cebulinka
2016.01.07, 18:07
Gdyby to było nielegalne oszustwo to by w tv nie reklamowali, a poza tym UOKiK nic nie wspomina o 10 groszach to chyba działają legalnie i zgodnie z prawem. Do tego aukcje działają na całym świecie i jakby było coś nie tak to dawno by zniknęły.
andrzejjajko
2016.01.09, 14:58
Niech UOKiK stworzy dodatek do przeglądarek internetowych i wsadzi swoje strony tam i użytkownicy będą ostrzegani o takich stronach. I niech zrobi by klienci mogli zgłaszać takie podejrzane strony po zalogowaniu się tak by konkurencja nie zgłaszała stron a jak się ktoś zaloguje to musi brac pod uwagę że jego profil po fałszywych zgłoszeniach będzie blokowany. i bedzie mógł korzystać z samych ostrzeżeń o niebiezpiecznych stronach