partner serwisu

Microsoft poprawia Windows Phone 8.1 - problem baterii rozwiązany [AKTUALIZUJEMY]

Microsoft poprawia Windows Phone 8.1 - problem baterii rozwiązany [AKTUALIZUJEMY]
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
15 maja 2014, 02:36
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja, preview for developers, update, windows phone 8.1, windows phone 8.1 preview for developers

Od premiery deweloperskiego wydania Windows Phone 8.1 upłynął dopiero miesiąc, tymczasem Microsoft udostępnił właśnie pierwszą aktualizację do tej wersji systemu. Jej celem jest przede wszystkim rozwiązanie problemu rozładowujących się w błyskawicznym czasie baterii smartfonów, na który skarżył się praktycznie każdy, kto zainstalował pierwszą wersję Windows Phone 8.1 Developers Preview.

Na oficjalnym blogu Microsoftu, gdzie opublikowana została pierwsza informacja o wypuszczeniu aktualizacji do aktualizacji, nie określono dokładniej jej zawartości. Brandon LeBlanc, Senior Marketing Communications Manager w Microsofcie napisał jedynie, że jest ona odpowiedzią na bardzo duży odzew ze strony korzystających z aktualizacji deweloperów, którzy wskazywali zarówno pozytywne elementy w nowych mobilnych kafelkach, jak i te, które zasługują na poprawki. Możemy się domyślać, że znaczna część feedbacku dotyczyła właśnie problemów z bateriami.

Kilka godzin po opublikowaniu informacji o aktualizacji systemu, nasze domysły potwierdził Joe Belfiore, wiceprezes Microsoftu odpowiedzialny za Windows Phone, pisząc na Twitterze, że zawiera ona sporo poprawek w tym również te dotyczące baterii.

Windows Phone 8.1 Developers - aktualizacja

My zainstalowaliśmy aktualizację tuż po jej udostępnieniu, mieliśmy więc już kilka godzin na testy. Co najważniejsze - bateria rzeczywiście wytrzymuje znacznie dłużej, niż do tej pory. Ile - w tym momencie jeszcze nie możemy powiedzieć tego bardzo dokładnie, natomiast po dwóch godzinach bardzo intensywnego użytkowania (WiFi, pobieranie oprogramowania, przeglądanie internetu, odtwarzanie wideo i intensywne granie w Asphalt 8) wciąż miała ona jeszcze ponad 50% zapasu energii, gdy przez ostatni miesiąc nie zdarzyło się, żeby po takim czasie tak intensywnego użytkowania telefon nie prosił o podłączenie ładowarki. 

Druga ważna zmiana dotyczy nagrzewania się smartfona, co było kolejnym dużym problemem związanym z pierwszą deweloperską wersją Windows Phone 8.1. Wystarczył kwadrans gry w wymagający dużego wysiłku procesora i układu graficznego Asphalt 8, żeby obudowa smartfonu stawała się gorąca nie do wytrzymania. Nieco słabiej, choć również mocno nagrzewał się także ekran urządzenia. Po zainstalowaniu najnowszej aktualizacji systemu również ten problem znikł - po 30 minutach gry temperatura obudowy zmieniła się bardzo nieznacznie, natomiast temperatura ekranu pozostała bez zmian.

Poprawiła się również wydajność. Jest to zauważalne tak w grach (znacznie płynniejsza i szybsza animacja), jak również w zwykłym użytkowaniu - wyraźnie szybciej działają animacje przewijania listy aplikacji i ekranu głównego a aplikacje potrzebują krótszego czasu na uruchomienie.

Zmiany, które wprowadza pierwsza aktualizacja Windows Phone 8.1 Develoeprs Preview nie są zmianami dotyczącymi funkcjonalności systemu, nie można ich jednak bagatelizować. Po pierwsze, rozwiązane zostały poważne problemy w zarządzaniu energią - zarówno bardzo szybkie zużycie baterii, jak i wysoki poziom nagrzewania obudowy. Po drugie, zauważalne zwiększenie wydajności tak w samym systemie, jak i w aplikacjach zawsze będzie mile widziane.
Po trzecie natomiast Microsoft pokazał, że potrafi szybko reagować na sygnały od użytkowników, co dawniej nie zawsze było w przypadku tej firmy normą. Wypuszczenie ważnej aktualizacji w miesiąc po premierze nowego systemu to wyraźny sygnał, że testy deweloperskie są dla niej naprawdę istotne i że feedback od użytkowników nie idzie na marne.

Windows Phone 8.1 Developers - aktualizacja

Aktualizacja podnosząca system do wersji 8.10.12382.878 dostępna jest z poziomu ustawień systemowych dla każdego, kto zainstalował Windows Phone 8.1 i posiada aktywny program Preview for Dewelopers. 

AKTUALIZACJA

Nieco dłuższe testy najnowszej aktualizacji systemu wykazały, że z jednej strony poprawia ona pewne błędy, z drugiej jednak generuje zupełnie nowe problemy. Jednym z większych jest konflikt z aplikacją Adobe Reader, objawiający się samoczynnym jej zamykaniem w ciągu dwóch, trzech sekund od uruchomienia. 

Problem nagrzewania się obudowy smartfona również nie został rozwiązany do końca. Jak wspomnieliśmy wcześniej, w wielu przypadkach nie są one tak wysokie, jak przed zainstalowaniem aktualizacji - po 30 minutach gry urządzenie osiągnęło 39,6 stopnia Celsjusza z tyłu i 32,4 stopnia Celsjusza od strony ekranu, co w porównaniu do odpowiednio 44,2 i 38,7 stopnia Celsjusza sprzed aktualizacji i tak jest niezłym, choć jeszcze nie rewelacyjnym wynikiem.

Niewiele zmieniły się natomiast "osiągi cieplne" podczas intensywnego korzystania z internetu przy użyciu modułu 3G - po 30 minutach temperatura plecków osiągnęła 42,5 stopnia Celsjusza a ekranu - 36,1 stopnia Celsjusza. 

Najnowsza aktualizacja Windows Phone 8.1 wciąż jest jeszcze przez nas testowana i kiedy znajdziemy w niej kolejne istotne - pozytywne czy negatywne - elementy, od razu uzupełnimy artykuł. Jednak już teraz widać wyraźnie, że pomimo kilku bardzo pozytywnych zmian, które ona wprowadza, system wciąż nie jest jeszcze dopracowany i wymaga kolejnych poprawek. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.