partner serwisu

Komunikator Facebook umożliwi płatności między znajomymi. Odpowiednie funkcje znajdują się już w kodzie aplikacji.

Komunikator Facebook umożliwi płatności między znajomymi. Odpowiednie funkcje znajdują się już w kodzie aplikacji.
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
5 października 2014, 22:31
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
facebook, facebook massanger, komunikator facebook, płatności między znajomymi

O tym, że komunikator Facebooka pozwoli na przesyłanie pieniędzy między znajomymi dowiedzieliśmy się pod koniec lipca, jednak Mark Zuckerberg od razu przestrzegał przed hura optymizmem nie tylko Wall Street, ale także udziałowców firmy, ponieważ ta funkcjonalność miała trafić do programu w bliżej nieokreślonej przyszłości. Jak się jednak okazuje mechanizm ten znajduje się już w kodzie aplikacji, nie został tylko jeszcze włączony.

Do ujawnienia tych informacji przyczyniła się aplikacja Cycript pozwalająca twórcom oprogramowania i programistom przeglądać oraz modyfikować kod programów działających pod kontrolą systemów iOS i Mac OS X. Jednemu ze studentów uniwersytetu w Stanford udało się odnaleźć w kodzie komunikatora Facebook linie odpowiedzialne za mechanizm płatności między znajomymi. Andre Aude, bo tak się ów dociekliwy uczeń nazywa, pierwszy raz o tej ukrytej funkcjonalności dowiedział się miesiąc temu po opublikowaniu rewelacji przez Jonathana Zdzirskiego zajmującego się badaniem zabezpieczeń w oprogramowaniu. Po miesiącu "grzebania" w kodzie komunikatora Facebook student nie tylko odnalazł linie odpowiedzialne za działanie mechanizmu płatności między znajomymi, ale udało mu się tą funkcjonalność włączyć i uchwycić na zrzutach ekranu.

Zdjęcie pochodzi z konta Twitter Andrew Aude

W jaki dokładnie sposób płatności będą realizowane jeszcze nie wiadomo, jednak Andrew Aude po analizie kodu i chwilach spędzonych na pracy z działającą funkcjonalnością ma swoje przemyślenia. Płatności będzie można dokonać jedynie przy użyciu kart płatniczych - nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych lub bezpośrednich przelewów z kont bankowych. Operacja przekazania pieniędzy wymaga jedynie wciśnięcia odpowiedniej ikony w komunikatorze, wpisaniu kwoty oraz podaniu informacji o karcie płatniczej. Transakcja nie jest jawna i nie wyświetla się na ścianie żadnego z użytkowników biorących udział w płatności. Nie jest też jasne czy lub w jakiej wysokości będą pobieranie opłaty przez Facebooka za pośredniczenie w transakcji.

Aude przewiduje, że mechanizm płatności zostanie uruchomiony na terenie stanów zjednoczonych w ciągu najbliższych kilku miesięcy, później trafi do innych krajów. Na informacje o tym czy ma racje przyjdzie nam więc jeszcze poczekać.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.