partner serwisu

Jak zainstalować Windows 10 Creators Update, czyli wszystko o najnowszej aktualizacji

Jak zainstalować Windows 10 Creators Update, czyli wszystko o najnowszej aktualizacji
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
11 kwietnia 2017, 16:16
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja, creators update, edge, microsoft, windows 10

Creators Update to najnowsza aktualizacja dla Windows 10. Z niektórych jej funkcji od kilku miesięcy korzystać mogli uczestnicy programu Windows Insider, jednak dopiero dziś to uaktualnienie trafia na komputery wszystkich użytkowników. Jakie nowości wprowadza Creators Update do Windows 10? Opiszemy je w tym artykule.

Windows 10 Creators Update to aktualizacja, która na początku miała zostać udostępniona w formie pojedynczego uaktualnienia. Jednak Microsoft zdecydował, że wprowadzenie nowych funkcji do Windows 10 zostanie podzielone na dwa etapy. Pierwszy z nich oficjalnie rozpoczyna się dziś – 11 kwietnia – wraz z udostępnieniem wszystkim użytkownikom aktualizacji Creators Update. Jej nazwa może sugerować, że to uaktualnienie dla twórców treści oraz materiałów audio i wideo, jednak nowości przeznaczone są dla nas wszystkich. Windows 10 Creators Update to poprawione bezpieczeństwo, szybsza przeglądarka Edge, tryby nocny i gry, usprawnienia menu Start i wiele innych udogodnień.

Jak pobrać i zainstalować Windows 10 Creators Update?

Jeśli jesteście nadal sceptycznie nastawieni do najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu, to aktualizacja Creators Update może być odpowiednim momentem, żeby kupić Windows 10. Należy pamiętać, żeby nie skusić się na podejrzanie dobrą ofertę na portalach aukcyjnych i w niektórych sklepach internetowych.

Asystent aktualizacji do Windows 10

Podobnie jak uaktualnienie Anniversary Update najnowsza aktualizacja Windows 10 będzie darmowa i przeznaczona dla wszystkich użytkowników tego systemu operacyjnego. Dziś rozpoczyna się jej dystrybuowanie za pomocą usługi Windows Update. Firma z Redmond chce zaktualizować oprogramowanie na ponad 400 milionach komputerów, więc nie u wszystkich dziś pojawi się komunikat o konieczności instalacji uaktualnienia. Osoby, które nie mogą doczekać się aż Windows 10 Creators Update zagości na ich komputerach mogą skorzystać z narzędzi Media Creation Tool i Asystenta aktualizacji. Pozwalają one pobrać obraz ISO najnowszej wersji systemu operacyjnego lub dokonać automatycznego uaktualnienia.

Tryb nocny i gry w Windows 10 Creators Update

Jedna z ciekawszych nowości związanych z najnowsza aktualizacją Windows 10 jest wprowadzenie trybu gry. Jego aktywacja sprawia, że gry uruchomione na komputerze będą otrzymywały najwyższy priorytet. Sprawia to, że programy antywirusowe i inne aplikacje działające w tle nie będą już miały negatywnego wpływu na płynność rozgrywki. Tryb nocny odpowiedzialny jest za zmianę temperatury barw wyświetlacza automatycznie po zmroku lub w czasie ustawionym przez użytkownika. Takie rozwiązanie ma zmniejszyć negatywny wpływ niebieskiego światła emitowanego przez ekrany naszych komputerów na nasz sen. Szerzej o tym zjawisku pisaliśmy przy okazji naszego rzutu oka na aplikację f.lux.

Wyświetlanie nocne w Windows 10 Creators Update

Większa swoboda w tworzeniu modeli 3D

Aplikacja Paint 3D to nowość wprowadzana przez Windows 10 Creators Update. Pozwala ona na szybkie tworzenie modeli 3D od podstaw lub przerabianie tych dostępnych na witrynie Remix3D.com. Dzięki temu każdy z nas w prosty sposób będzie mógł tworzyć efektowne modele 3D bez konieczności inwestowania w drogie aplikacje oraz studiowania podręczników. Uzupełnieniem aplikacji Paint 3D będą zestawy gogli z wbudowanymi czujnikami mającymi pomóc nie tylko w tworzeniu treści 3D, ale także w ich odbieraniu. Takie zestawy produkowane przez firmy Acer, ASUS, Dell, HP i Lenovo będą sprzedawana w Stanach Zjednoczonych za 299 dolarów. Niestety nie znamy daty wprowadzenia ich na polski rynek. Także strona internetowa Remix3D.com nie pozwala na pobieranie modeli użytkownikom z naszego kraju.

Paint 3D w Windows 10 Creators Update

Większe bezpieczeństwo, czyli Windows Defender Security Center

Ta z nowości w Windows 10 Creators Update zbiera w jednym miejscu informacje na temat ustawień bezpieczeństwa w systemie operacyjnym. Pozwala także na wygodne zarządzanie najróżniejszymi funkcjami od programu antywirusowego, przez ustawienia przeglądarek internetowych, aż po mechanizmy kontroli rodzicielskiej. Windows Defender Security Center prezentuje także informacje na temat aktualnego stanu zabezpieczeń komputera. Tu znajdziemy dane o stanie usługi Windows Update, ilości miejsca na dyskach twardych, czy problemach ze sterownikami. Windows 10 Creators Update to także nowy ekran konfiguracji systemu w czasie jego instalacji. Pozwala on na lepszą kontrolę prywatności użytkowania, czyli informacjami przesyłanych na serwery Microsoftu.

Windows Defender Security Center

Szybsza i bezpieczniejsza przeglądarka Edge

Edge przez wielu użytkowników nie jest jeszcze uznawana za przeglądarkę godną rywalizowania z takimi aplikacjami jak Chrome czy Firefox. Microsoft cały czas stara się udoskonalać Edge, a z wynikami tej pracy możemy zapoznać się po instalacji Windows 10 Creators Update. Według firmy z Redmond, przeglądarka Edge jest nie tylko bezpieczniejsza od Chrome (blokuje 9% więcej stron phishigowych i 13% zagrożeń typu malware). Jest także szybsza i w mniejszym stopniu zużywa energię zmagazynowaną w akumulatorach laptopów. Edge ma także być jedyną przeglądarką zdolną do wyświetlania filmów z Netfliksa w rozdzielczości 4K. Ponadto można w niej wyświetlać e-booki zakupione w Sklepie Windows.

Jednolita platforma dla graczy konsolowych i PC oraz usługa Beam

Jedną z największych wad posiadania konsoli i komputera do grania jest brak możliwość uruchomienia tytułów zakupionych na jednej platformie na drugiej. Zmienia się to wraz z usługą Xbox Play Anywhere. Od teraz wystarczy kupić grę na dowolną platformę, żeby grać w nią na wszystkich kompatybilnych urządzeniach z zainstalowanym systemem Windows 10 Creators Update. Niestety usługa obejmuje tylko gry zakupione w Sklepie Windows, z poziomu aplikacji Xbox, na witrynach Xbox.com oraz Microsoft.com lub bezpośrednio w konsoli Xbox One. Usługa jest darmowa i automatycznie synchronizuje osiągnięcia w grach pomiędzy różnymi platformami.

Wraz z wydaniem Windows 10 Creators Update Microsoft zaprezentował także usługę Beam. Ma ona w prosty sposób pozwolić każdemu użytkownikowi na strumieniowanie rozgrywki. Zaletą tego rozwiązania mają być niskie opóźnienia oraz brak konieczności wykorzystania dodatkowych urządzeń lub programów. Usługa Beam pozwala także na rozmowy pomiędzy uczestnikami streamu i brać interaktywny udział w transmisji. Dzięki połączenie tych funkcji oraz trybu gry w Windows 10 Creators Update staje się jeszcze lepszą platformą dla graczy nie tylko na komputerach PC.

Mniejsze nowości w Windows 10 Creators Update

Najnowsza aktualizacja systemu operacyjnego Microsoftu to także usprawnienia menu Start. Miłośnicy kafelków będą mogli grupować je teraz w foldery. Zwolennicy klasycznego menu Start będą mogli całkowicie zrezygnować z wyświetlania kafelków i korzystać jedynie z listy programów. Nowością w Windows 10 Creators Update jest także mechanizm automatycznie zwalniający miejsce na dyskach twardych przez kasowanie niepotrzebnych plików. Uruchamia się on kiedy wolna przestrzeń w pamięci masowej zaczyna zbliżać się ku końcowi. Osoby posiadające Windows 10 w wersji Pro mogą także odroczyć instalacje wybranych aktualizacji na 35 dni. Niektórzy z nas z radością przywitają także możliwość stosowania motywów Pulpitu w Windows 10. Będą one dostępne do pobrania w Sklepie Windows.

Menu Start w Windows 10 Creators Update

Windows 10 Creators Update – to jeszcze nie koniec nowości

Mimo, że aktualizacja, której dystrybucja rozpoczyna się dziś w prowadza wiele nowych rozwiązań do Windows 10, to w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się kolejnych. Jednym z nich będzie aplikacja Groove Music Maker. Dzięki niej możliwe będzie łatwe tworzenie dźwięków i nawet całych utworów muzycznych. Kolejne aktualizacje do Windows 10 Creators Update pozwolą także na lepsze zarządzanie czasem pracy na baterii w laptopach. Menu wyświetlane po kliknięciu ikony baterii pozwoli na ustalenie czy komputer ma pracować w trybach najlepszej wydajności, energooszczędnym lub dwoma pomiędzy nimi. Już niedługo te nowości powinny być dostępne dla uczestników programu Windows Insider, bo pierwsze uaktualnienia Windows 10 do gałęzi Redston 3 są już powoli wydawane przez Microsoft.

2017.04.12, 08:13
I co ciekawe już po ponad 20 miesiącach ktoś w MS zauważył, że próba uruchomienia połączenia vpn, dająca w efekcie wejście w ustawienia vpn jest cokolwiek bez sensu i przywrócił funkcjonalność połączeń vpn z Windows 8 gdzie dało się bezpośrednio łączyć z menu połączeń sieciowych. A jak czekam, może kolejne 2 lata, na naprawę wyszukiwania plików. Bo teraz jeśli wyszukiwany ciąg znaków pliku znajduje się za znakiem - to wyszukiwanie nie umie nic znajść. ;-) Ale widać ktoś w MS też uznał, że ta funkcjonalność z Windows 7 była zbyt prosta i działała jak należy więc należy to skomplikować. xD