partner serwisu

Google wprowadza Instant Tethering, czyli błyskawiczne współdzielenie internetu ze smartfonu

Google wprowadza Instant Tethering, czyli błyskawiczne współdzielenie internetu ze smartfonu
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 lutego 2017, 16:47
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android 7.1.1, instant tethering, nexus, nexus 5x, nexus 6, nexus 6p, pixel, pixel xl

Instant Tethering właśnie wprowadzony przez Google'a do systemu Android to funkcja umożliwiająca niemal automatyczne podłączanie się do udostępnionej przez jedno urządzenie sieci WiFi pozostałych urządzeń, w których zalogowany jest ten sam użytkownik. Rozwiązanie to znane jest użytkownikom technologicznego ekosystemu Apple, gdyż tam możliwość szybkiego współdzielenia łącza przez iPhone'a i iPada, a także np. Macbooka należącego do tej samej osoby jest już znana od dłuższego czasu. Niestety, nie każdy smartfon z Androidem będzie mógł skorzystać z nowego ułatwienia.

Nowa funkcja została po raz pierwszy zapowiedziana kilka dni temu na oficjalnym forum Pixel User Community należącym do Google'a przez pracownika tej firmy, Omri Amarillo. Fakt, że informacja na ten temat została opublikowana własnie w tym miejscu rzuca pewne światło na to, z jakimi urządzeniami będzie współpracować Instant Tethering. Na pewno będą to modele Pixel oraz Pixel XL. Problem w tym, że akurat te urządzenia są w naszym kraju praktycznie niedostępne. Na pocieszenie warto jednak dodać, że nie tylko pomiędzy tymi urządzeniami będzie można nawiązać błyskawiczne połączenie z siecią po udostępnieniu przez wybrany smartfon połączenia z internetem za pośrednictwem operatora komórkowego.

Nowa funkcja jest częścią wbudowanego w Androida nowego zestawu usług o nazwie Google Play Services, a to automatycznie oznacza, że nie będzie ona dostępna dla wszystkich posiadaczy słuchawek z Androidem. Oprócz wymienionych wyżej i niedostępnych u nas modeli smartfonów Google Pixel, zgodne z Instant Tetheringiem są: Nexus 6, Nexus 5X oraz Nexus 6P, a i to wyłącznie pod warunkiem, że urządzenia te pracują pod kontrolą najnowszego wydania Android 7.1.1 Nougat. 

W praktyce nawiązanie połączenia wygląda tak: jeżeli użytkownik jest zalogowany na dwóch urządzeniach mobilnych (np. smartfonie i tablecie), a następnie na smartfonie udostępni połączenie internetowe tworząc wirtualny punkt dostępu, to na drugim sprzęcie automatycznie pojawi się powiadomienie z pytaniem, czy urządzenie ma dołączyć do wykrytej, udostępnionej sieci. Oczywiście urządzeniem udostępniającym musi być jeden z wymienionych wyżej modeli smartfonów Google'a (tak wiemy, że produkują je inne firmy, ale formalnie projekt należy do potentata wyszukiwarkowego) pracujący pod kontrolą systemu Android 7.1.1. Ponadto sprzęt odbierający również musi być zgodne z nową funkcją Instant Tethering, by dane uwierzytelniające umożliwiające dostęp do udostępnionego połączenia zostały pomiędzy urządzeniami zostały przesłane w sposób automatyczny. Jedyną różnicą jest to, że odbierającym sprzętem, oprócz wyżej wymienionych może być jeszcze Pixel C oraz tablet Nexus 9 (ale niestety nie Nexus 7), systemem operacyjnym w urządzeniach klienckich musi być co najmniej Android 6.0 (mogą to być również wszystkie nowsze wersje).

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.