partner serwisu

Google Chrome drugą najpopularniejszą przeglądarką

Google Chrome drugą najpopularniejszą przeglądarką
Autor:
Robert Multan
Data publikacji:
5 sierpnia 2014, 13:56
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
chrome, ff, firefox, google, google chrome, ie, internet explorer, microsoft, mozilla, mozilla firefox, opera, opera software, windows

Od 7 lat, które minęły od premiery Google Chrome, przeglądarka sukcesywnie zdobywa coraz większe rzesze użytkowników. Jak poinformowała w swoim raporcie firma Net Applications - zajmująca się szeroko pojętym badaniem ruchu w sieci - odsetek użytkowników przeglądarki Google przekroczył właśnie 20%, powiększając tym samym swoją przewagę nad bezpośrednim konkurentem - Firefoksem.

Przeglądarka Mozilli zainstalowana jest obecnie na niewiele ponad 15% (15,08%) komputerów osobistych. To nieco mniej niż w poprzedzającym miesiącu (15,54%) i zauważalnie mniej, niż uzyskane miesiąc wcześniej 16,81%. Na poniższym wykresie wyraźnie widać, że zwiększenie udziału w rynku przeglądarek Google Chrome odbywa się głównie kosztem Firefoksa.

Udziały w rynku przeglądarek internetowych

O ile w wyścigu o drugie miejsce można było mówić o jakiejkolwiek konkurencji, to czołową pozycję wciąż zajmuje Microsoft Internet Explorer, mogący pochwalić się ponad 58% udziałem. Miejsca za podium przypadły natomiast - w kolejności - Apple Safari, Operze oraz pozostałym.

Coraz gorszy wynik Firefoksa to bardzo zły znak dla jego twórców; większą część zysku (mówi się o około 90 procentach) generowanego przez fundację Mozilla generuje umowa z Google, na mocy której określony jest domyślny silnik wyszukiwarki przy instalacji. Spadek udziałów w rynku przeglądarek internetowych Firefoksa, przy jednoczesnym wzroście tego współczynnika dla Chrome, może się więc podwójnie negatywnie odbić na rozwoju przeglądarki Mozilli.

marpat1
2014.08.06, 16:43
polecam opierać się na wierniejszych danych, które są tworzone na podstawie 3 milionów użytkowników (Statcounter), a nie na podstawie 40 tysięcy (Net applications). I nie wprowadzać w błąd ludzi.
jlv
2014.08.06, 16:49
Wychodzi na to (wykresik), że to walka między Chrome i Firefox. Przewaga IE jest (więcej, niż cała reszta razem wzięta). Safari, Opera, inni mają swoich fanów i w praktyce bez zmian. Czyli żaden news.