partner serwisu

Firefox OS 1.3 - aktualizacja (prawie) rewolucyjna

Firefox OS 1.3 - aktualizacja (prawie) rewolucyjna
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
10 maja 2014, 14:49
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja, dual sim, firefox os, firefox os 1.3, mozilla, nfc

Początkowe wersje Firefox OS wydawały się być bardziej eksperymentem, niż pełnoprawnym systemem mobilnym. Ciekawym, wartym uwagi, ale jednak eksperymentem. Ostatnimi ruchami Mozilla powoduje, że takie traktowanie systemowego liska ma coraz mniejsze podstawy w rzeczywistości. Zapowiedź nowej odsłony systemu, Firefox OS 2.0, rozbudziła apetyty - pierwsze screeny wyglądały naprawdę zachęcająco. Zapowiedzi mają jednak to do siebie, że są wyłącznie zapowiedziami. Mamy nadzieję, że zostaną zrealizowane, ale czy tak będzie na pewno, można przekonać się dopiero, kiedy obiecane zmiany ujrzą światło dzienne. Mozilla postanowiła nam jednak umilić to oczekiwanie, wydając dużą aktualizację dotychczasowej wersji Firefox OS, wprowadzającą zmiany może nie rewolucyjne, ale na pewno w znacznym stopniu podnoszące funkcjonalność systemu i urządzeń na nim opartych.

Firefox OS 1.3 - takie oznaczenie nosi najnowsze wydanie - to przede wszystkim funkcja DSDS, czyli pełna obsługa dwóch kartami sim jednocześnie. Będzie to klasyczna, znana z innych systemów mobilnych funkcjonalność Dual Sim - możliwość zarządzania kartami w zakresie połączeń, wiadomości i transferu danych. Umożliwiony będzie też import kontaktów z obu używanych kart.

Lepiej będą obsługiwane wiadomości - system zyskał powiadomienia o nowych mailach oraz możliwość obsługi POP3.
W zakresie wiadomości tekstowych i multimedialnych również nastąpiły zmiany. Wprowadzono obsługę raportów sms, automatyczne przekształcanie sms w mms po dodaniu zdjęcia lub wideo do wiadomości, mmsy będzie też mozna wysyłać na podany adres e-mail.

Duże zmiany nastąpiły też w obsłudze multimediów. Sterowanie odtwarzaną muzyką możliwe będzie od teraz z poziomu panelu powiadomień oraz ekranu blokady. Słuchanie radio nie tylko przez słuchawki, ale też wbudowany głośnik? Także ta funkcja została wprowadzona w Firefox OS 1.3.

Firefox OS 1.3

Aplikacja Galeria została wzbogacona o nowe sposoby organizacji zdjęć, między innymi według daty wykonania zdjęcia (z podziałem na miesiące), możliwe będzie też odczytanie podstawowych informacji o zdjęciu, jak typ pliku, jego rozmiar i data zapisania.
Zmianom uległo też wykonywanie zdjęć - dodana została obsługa stałego autofocusa i lampy błyskowej.

Ekran domowy systemu zyskał funkcję automatycznego grupowania aplikacji w tzw. kolekcje, według kategorii aplikacji, np. społeczności, gry itd. Po otwarciu kolekcji użytkownik zobaczy jednak nie tylko aplikacje, które posiada zainstalowane na swoim smartfonie, ale też nowe propozycje z Marketplace. 

Wprowadzono także kilka nowych rozwiązań technicznych, pozwalających deweloperom na tworzenie lepszych, lepiej wyglądających i płynniej działających aplikacji - są to przede wszystkim technologie WebGL, WebAudio i asm.js.

Udostępniono także WebNFC API, dzięki czemu deweloperze będą mogli rozpocząć prace nad aplikacjami wykorzystującymi technologię Near Field Communication. Może więc już niedługo na smartfonach z Firefox OS możliwe będzie zbliżeniowe słuchanie muzyki bądź dokonywanie płatności.

Dzięki poprawkom wydajności cały system ma działać zdecydowanie szybciej - animacje i przewijanie zyskają na płynności, aplikacje powinny otwierać się w krótszym czasie.

Lista zmian i usprawnień jest rzeczywiście całkiem imponująca. A kiedy Firefox OS będzie można zobaczyć na żywo? Aktualizacja jest już dostępna i została przekazana partnerom Fundacji Mozilla, czyli twórcom smartfonów. Kiedy zostanie wdrożona w rynkowych i deweloperskich modelach urządzeń - teraz zależy to już właśnie od producentów sprzętu.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.