partner serwisu

Dzięki Facebook Spaces spotkasz się ze znajomymi w wirtualnej rzeczywistości

Dzięki Facebook Spaces spotkasz się ze znajomymi w wirtualnej rzeczywistości
Autor:
Sylwia Zimowska
Data publikacji:
20 kwietnia 2017, 16:49
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
facebook, facebook places, vr, wirtualna rzeczywistość

Nowa metoda wirtualnej komunikacji wygląda niezwykle interesująco - zakładasz gogle, tworzysz animowanego avatara, zapraszasz do dyskusji znajomych i razem przenosicie się w wybrane miejsce. Widzicie się nawzajem, słyszycie, a nawet możecie sobie zrobić wirtualne selfie! Facebook Spaces wszedł właśnie w fazę otwartej bety, a to oznacza, że aplikacja jest już dostępna dla każdego.

Podczas konferencji F8 Mark Zuckerberg, prezes Facebooka, zaprezentował jak działa najnowsza aplikacja zaprojektowana przez jego firmę. Facebook Spaces to rodzaj komunikatora do przeprowadzania wirtualnych konferencji. Do jednej sesji użytkownik może zaprosić maksymalnie trzech znajomych z serwisu społecznościowego. Niekoniecznie muszą oni posiadać gogle VR. Do rozmowy dołączą także wykorzystując wideokonferencje z aplikacji Messenger - wówczas reszta uczestników rozmowy zobaczy okienko z podglądem wideo. Najlepiej Spaces wygląda jednak w goglach Oculus Rift. Wówczas mamy możliwość przebywania w dowolnej, trójwymiarowej przestrzeni (np. we "wnętrzu" filmów i zdjęć sferycznych) i gestykulowania jak w prawdziwej rozmowie dzięki kontrolerom Oculus Touch.

W trakcie rozmowy ujrzymy animowane avatary przypominające naszych znajomych. System pozwala zaprojektować wygląd wirtualnej postaci od zera, lub wykorzystując profilowe zdjęcie z serwisu Facebook. A jakie możliwości niesie ze sobą nowy sposób komunikacji? Przede wszystkim buduje poczucie bliskości, dzięki złudzeniu przebywania razem w dowolnym miejscu na Ziemi (albo poza nią!). Facebook Spaces pozwala także na wspólne przeglądanie zdjęć i filmów, rysowanie w powietrzu dowolnych kształtów i dokonywanie z nimi interakcji (np. założenie na głowę rysunkowego kapelusza), a nawet na zrobienie wspólnego selfie. Oczywiście to dopiero początek - pamiętajmy, że usługa jest jeszcze w fazie otwartej bety. Według Zuckerberga jednak VR jest przyszłością i za kilka lat przeprowadzanie rozmów z wykorzystaniem Facebook Spaces lub pochodnych aplikacji będzie popularniejsze od aktualnych metod cyfrowej komunikacji.

Póki co Facebook Spaces dostępne jest wyłącznie dla posiadaczy gogli Oculus Rift i kontrolerów Oculus Touch, jednak niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości aplikacja pojawi się także na goglach mobilnych np. Samsungu Gear VR lub Google Cardboard. Przypominamy jednak, że z wykorzystaniem Facebook Messengera można podłączyć się do trwającej sesji Facebook Spaces.

markuz1
2017.04.23, 15:15
Znajomy został oddelegowany na konferencję przez szefa firmy FastTony. Konferencja zorganizowana była z wielkim rozmachem, a rewolucyjne plany proponowane Mark'a muszą trochę poczekać i są tylko planami. Swoją drogą dobrze mieć takiego szefa, który funduje pracownikowi podróż za ocean.
OdpowiedzRaportowany00