partner serwisu

Dyrektywa PSD2 w praktyce - niedługo sprawdzisz stan wszystkich kont w jednej aplikacji

Dyrektywa PSD2 w praktyce - niedługo sprawdzisz stan wszystkich kont w jednej aplikacji
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
15 lutego 2017, 15:32
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
dyrektywa psd2, payment services directive), psd2, unia europejska

Wkrótce na terenie całej Unii Europejskiej zaczną obowiązywać nowe przepisy wprowadzone ogłoszoną 25 listopada 2015 roku Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2366, tzw. Dyrektywą PSD2 (Payment Services Directive). Nowe przepisy w znaczącym stopniu wpłyną na kształt całego rynku nowoczesnych usług płatniczych, zatem również na to, w jaki sposób dokonujemy płatności i korzystamy z bankowości elektronicznej za pośrednictwem mobilnych aplikacji bankowych czy systemów i usług płatniczych.

Głównym celem PSD2 jest rozszerzenie ram prawnych, określających zasady świadczenia usług płatniczych oraz uzupełnienie istniejących regulacji. Jakie w praktyce znaczenie będzie miało wdrożenie PSD2 w życiu użytkowników aplikacji mobilnych? Przede wszystkim dyrektywa ta stwarza prawne podwaliny dla nowych form informowania konsumentów o ich własnych finansach. Jak twierdzi Marek Lesiak, prezes oraz dyrektor technologiczny firmy Efigence, nowe przepisy pozwolą łatwiej konsumentom dotrzeć do danych na temat stanu ich wszystkich kont niezależnie od tego, w jakim banku zostały one założone. Łatwiej dostępne będą również informacje na temat ostatnio realizowanych transakcji za pomocą elektronicznych, w tym mobilnych systemów płatności. Przez słowo "łatwiej" należy rozumieć to, że użytkownicy nie będą musieli każdorazowo logować się do swojego banku, by sprawdzić stan konta czy ostatnie transakcje.

PSD2 daje umocowanie prawne do opracowania aplikacji mobilnych, które mogą tworzyć firmy nie będące bankami, ale pozwalajace konsumentom sprawdzić stan kont w wielu bankach jednocześnie. Oczywiście również same banki będą mogły agregować dane finansowe konkretnego klienta z różnych instytucji finansowych, a tym samym będą mogły opracowywać bardziej funkcjonalne aplikacje mobilne udostępniające uprawnionemu użytkownikowi bardziej kompleksowy zestaw danych.

Harmonogram wdrażania w życie przepisów zdefiniowanych w Dyrektywie PSD2 (źródło: deloitte.com)

Eksperci podkreślają jednocześnie, studząc obawy klientów bankowości elektronicznej, że poziom bezpieczeństwa nie ulegnie zmianie, ponieważ nadal banki będą odpowiedzialne za utrzymanie i odpowiednią ochronę wszystkich danych finansowych swoich klientów. Skutkiem wdrożenia przepisów Dyrektywy PSD2 może być powstanie nowych produktów (jak aplikacje mobilne), które będą prezentować użytkownikom dane na temat ich finansów. Najprawdopodobniej PSD2 będzie prawnym katalizatorem dla powstania nowych podmiotów gospodarczych, które będą mogły się zająć pośrednictwem w realizowaniu elektronicznych transakcji płatniczych, w tym również płatności mobilnych. Na przykład klient sklepu internetowego, odwiedzający witrynę przez przeglądarkę na smartfonie, będzie mógł wybrać towar oraz dokonać płatności za niego bez konieczności każdorazowego logowania się do swojego banku.

Zmiany nie odbędą się nagle - zgodnie z widocznym na powyższym grafie harmonogramie implementacji PSD2, będą one wprowadzane stopniowo. Aktualnie ukończono już opracowywanie standardów technicznych (RTS - Regulatory Technical Standards) przez EBA (European Banking Authority), czyli Europejski Urząd Nadzoru Bankowego - niezależny organ UE, który ma za zadanie zapewnić skuteczną i spójną regulację oraz nadzór w całym europejskim sektorze bankowym.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.