partner serwisu

CorelDRAW Graphics Suite 2017 - premiera nowej wersji popularnego pakietu graficznego

CorelDRAW Graphics Suite 2017 - premiera nowej wersji popularnego pakietu graficznego
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
13 kwietnia 2017, 14:48
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
corel, coreldraw graphics suite 2017

CorelDRAW Graphics Suite to jeden z najstarszych pakietów graficznych dla komputerów PC. Wczoraj na polskim rynku zadebiutowała najnowsza jego wersja: CorelDRAW Graphics Suite 2017. Oprócz zmiany nazewnictwa kolejnych generacji (poprzednio mieliśmy edycje oznaczone X6, X7 czy X8), pojawiły się też nowe funkcje. Po raz pierwszy Kanadyjscy programiści zaprzęgli w swoim projekcie sieci neuronowe i funkcje związane ze sztuczną inteligencją.

CorelDRAW Graphics Suite 2017 - najnowszy pakiet narzędzi graficznych popularnej marki oficjalnie zadebiutował 12 kwietnia. Mieliśmy okazję uczestniczyć w premierowym pokazie możliwości nowego zestawu programów graficznych. Tradycyjnie wykład prowadzony był przez Aleksego Pawluczuka z krakowskiej ASP im. Jana Matejki.

CorelDRAW Graphics Suite 2017 i sieci neuronowe

Mgr Aleksy Pawluczuk - starszy wykładowca laboratorium komputerowego krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych prezentuje funkcje najnowszego pakietu firmy Corel (fot. materiały własne)

Najbardziej innowacyjną funkcją wprowadzonego właśnie pakietu CorelDRAW Graphics Suite 2017 jest wbudowane w program CorelDRAW 2017 narzędzie LiveSketch. Rozwiązanie to bazuje na możliwościach sieci neuronowych i algorytmach sztucznej inteligencji. W praktyce polega to na tym, że program w inteligentny sposób interpretuje ruchy wykonującego szkic grafika by w efektowny sposób dostosowywać i łączyć odręczne pociągnięcia z istniejącymi krzywymi wektorowymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu szkicowanie bezpośrednio na urządzeniu obsługującym rysik czy dotyk ma być prostsze i bardziej intuicyjne.

CorelDRAW Graphics Suite 2017 - zawartość pakietu

Slajd z prezentacji, pokazujący zawartość najnowszej wersji pakietu CorelDRAW Graphics Suite 2017 (fot. materiały własne)

Jeżeli chodzi o skład najnowszego pakietu, to w stosunku do poprzedniej generacji nie widać szczególnych zmian. Oczywiście wszystkie programy dostępne są w najnowszych wersjach oznaczonych numerem 2017. Tradycyjnie też Corel dodaje do swojego pakietu bogaty zestaw materiałów dodatkowych: obrazków, zdjęć, klipartów, fontów, szablonów itp. Nie zabrakło zaktualizowanych nagrań wideo z instruktażowymi filmami prezentującymi wykorzystanie pakietu w praktyce. Przydatny może być również dodatek BenVista PhotoZoom Pro 4, umożliwiający efektowne powiększanie i wyostrzanie bitmap algorytmem falkowym znacznie efektywniejszym niż tradycyjna interpolacja dwuliniowa. Jednak ten dodatek nie jest nowością - był on również dodawany do poprzedniej generacji prezentowanego pakietu.

CorelDRAW Graphics Suite 2017 - nowe funkcje i ulepszenia

Wszystkie zalety (wg prezentera i producenta) najnowszego pakietu na jednym slajdzie (fot. materiały własne).

Oprócz wspomnianej funkcji Live Sketch w najnowszym wydaniu ulepszono manipulowanie węzłami grafiki wektorowej. Poszczególne węzły mają teraz różny kształt w zależności od ich typu, co ułatwia rozpoznanie, czy w danym fragmencie ilustracji mamy do czynienia z węzłami ostrymi, gładkimi czy symetrycznymi. Poprawiono też znacznie współpracę pakietu z wszelkiego typu rozwiązaniami dotykowymi, czy rysikami. W momencie gdy oprogramowanie wykryje tego typu narzędzie podłączone do komputera, automatycznie może być aktywowany tryb tabletu, w którym poszczególne elementy interfejsu są większe i łatwiej je kontrolować za pomocą dotyku lub cyfrowego pióra. Nowy CorelDRAW Graphics Suite 2017 obsługuje bezpośrednio narzędzia z opracowanego przez Microsoft zestawu Surface Studio (rysik Surface i kontroler o tej samej nazwie).

CorelDRAW Graphics Suite 2017 - ceny

Podobnie jak w przypadku poprzedniej generacji pakietu Corel oferuje klientom wybór pomiędzy dwoma modelami licencjonowania. Osoby zainteresowane licencją na najnowsze wydanie narzędzi graficznych Corela mogą wybrać stałą licencję (w postaci oprogramowania w pudełku lub pobieranego online) bez ograniczeń czasowych. Ceny widoczne na powyższym slajdzie. Warto zaznaczyć, że z uaktualnienia mogą korzystać posiadacze wszystkich starszych wersji komercyjnych pakietu CorelDRAW Graphics Suite. Alternatywną metodą legalnego korzystania z najnowszego pakietu CorelDRAW Graphics Suite 2017 jest wykupienie rocznej subskrypcji.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.