partner serwisu

BitTorrent uruchamia własny komunikator internetowy

BitTorrent uruchamia własny komunikator internetowy
Autor:
Robert Multan
Data publikacji:
1 sierpnia 2014, 14:36
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
bittorrent, bleep, chat, dht, distributed hash tables, instant messanger, komunikator, p2p, rozproszone tablice mieszające, torrent, torrent chat, zdecentrelizowany

Firma BitTorrent znana jest głównie ze stworzenia zdecentralizowanego protokołu wymiany plików o tej samej nazwie, którego używanie do nie w pełni legalnych zastosowań spędza sen z powiek korporacjom medialnym na całym świecie. Ich nowy produkt może się nie spodobać instytucjom o zupełnie innym profilu działalności, a jego nazwa brzmi Bleep.

Zasada działania komunikatora opiera się na - znanych z sieci BitTorrent - rozproszonych tablicach mieszających, szerzej znanych jako DHT. Te, w przypadku wymiany plików służyły do pozyskiwania adresów dodatkowych hostów udostępniających interesujące nas materiały. W przypadku Bleepa rozwiązanie to służy przechowywaniu informacji o użytkownikach sieci w sposób zdecentralizowany.

Dzięki wyeliminowaniu centralnego serwera, przez który w tradycyjnych rozwiązaniach kierowana jest cała komunikacja, użytkownicy mogą komunikować się ze sobą całkowicie niezależnie od twórców usługi. Wszelkie wiadomości wymieniane pomiędzy użytkownikami wysyłane są bezpośrednio między uczestnikami rozmowy, dzięki czemu przechwycenie ich treści staje się prawie niemożliwe - jedyną metodą mógłby teoretycznie być dość wyrafinowany atak typu man-in-the-middle. 

Bleep

Ceniący sobie swoją prywatność już dziś mogą się zapisać na pre-alpha testy aplikacji, która obecnie nie grzeszy funkcjonalnością. Testować mogą na razie jedynie użytkownicy Windows 7 i Windows 8, a w niedalekiej przyszłości będą do nich mogli dołączyć posiadacze urządzeń z Androidem.

2014.08.01, 14:47
Ciekawe rozwiązanie. Teraz tylko trzeba przekonać znajomych do przesiadki ;)