partner serwisu

Aplikacja GOPR ułatwi pracę ratownikom

Aplikacja GOPR ułatwi pracę ratownikom
Autor:
Robert Multan
Data publikacji:
24 lipca 2014, 18:35
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
glonass, gopr, góry, gps, pomoc, ratownictwo, ratownictwo górskie, smartfon, smartphone, szlak, wycieczka

Góry są przez turystów często wybieranym kierunkiem bez względu na sezon. Niestety, czy to ze względu na zwykłą ludzką lekkomyślność, czy trudne do przewidzenia, zmienne warunki pogodowe - bywają niebezpieczne. Wtedy z pomocą przychodzi zwykle Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, dla którego dużym wyzwaniem bywa odnalezienie wzywających pomocy. Tu z pomocą przyjdzie niedługo specjalna aplikacja na smartfony, przygotowana na zlecenie GOPR.

W czasach, gdy większość osób posiada zawsze przy sobie nie tylko odbiornik GPS, ale także punkt dostępowy do mobilnego Internetu system tego rodzaju wydaje się doskonałym rozwiązaniem odwiecznego problemu określenia przez turystów swojego dokładnego położenia. Dzięki aplikacji wezwanie pomocy możliwe będzie bezpośrednio z niej. Nie trzeba będzie wykonywać połączeń do dyspozytora, a sam proces odbywać się będzie w pełni automatycznie.

Poza dokładnym położeniem, aplikacja przekazywać będzie również stan baterii urządzenia, a także informację o kontaktach ICE znajdujących się w książce adresowej - na wypadek konieczności powiadomienia bliskich o sytuacji. 

Zgodnie z zapowiedzią, aplikacja ma zostać udostępniona 8 sierpnia tego roku, a pobrać będzie ją można ze strony internetowej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Polkomtela (operatora sieci komórkowej Plus). Na razie nie wiadomo, czy będzie dostępna również za pośrednictwem iTunes, Google Play lub Windows Phone Store.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.