partner serwisu

Android O - na czym zainstalujesz najnowszą wersję systemu?

Android O - na czym zainstalujesz najnowszą wersję systemu?
Autor:
Maciej Gajewski
Data publikacji:
4 kwietnia 2017, 14:58
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android o, google, na czym zainstalujesz android o, nexus, pixel

Wielu z nas nadal czeka na aktualizację do Android Nougat a tymczasem na horyzoncie kolejna wersja tego systemu. Android O już teraz jest do pobrania w bardzo wczesnej wersji deweloperskiej. Pod koniec roku ma być dostępny dla wszystkich. No, prawie dla wszystkich, bowiem jak zawsze nie jest jasne na czym go zainstalujesz.

Firma Google zapowiedziała następcę systemu operacyjnego Android Nougat. Mowa oczywiście o systemie Android O (nazwa tymczasowa), który ma sprawić, że nasze telefony, tablety i komputery osobiste staną się jeszcze wygodniejsze i jeszcze łatwiejsze w obsłudze. Jak zawsze, nowy system ma zapewnić aplikacjom z Google Play zupełnie nowe możliwości. Ma też być zauważalnie łatwiejszy w obsłudze i wygodniejszy. Nie zapominajmy również o lepszych zabezpieczeniach przed złośliwym oprogramowaniem i obsłudze nowych rodzajów sprzętu.

Android O w bardzo wczesnej wersji jest już dostępny do pobrania. System ten nie nadaje się jeszcze do codziennego użytku. Jeżeli jesteśmy świadomi ryzyka, jakie wiąże się z używaniem oprogramowania będącego dopiero w budowie, możemy Androida O zainstalować na smartfonach i tabletach Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel C, Pixel lub Pixel XL. Tak zwana wersja produkcyjna, a więc uznawana za ukończoną i nadającą się do wykorzystania przez wszystkich użytkowników (a dokładniej - wszystkich, których smartfony otrzymają odpowiednią aktualizację) pojawić się ma pod koniec roku. Niestety, na razie nie jesteśmy w stanie przewidzieć do kogo ta aktualizacja trafi poza urządzeniami z linii Pixel i Nexus. Nawet Android Nougat to nadal system zainstalowany na bardzo małej części wszystkich urządzeń z mobilnym systemem Google’a.

Na czym zainstalujesz Android O? Pixel z całą pewnością go otrzyma

Doświadczenie uczy nas jednak, że najwięksi producenci zaczęli się starać udostępniać nowe oprogramowanie dla swoich urządzeń. Możemy więc liczyć, że sztandarowe modele Samsunga (Galaxy S7, Galaxy S8, Galaxy Note 5), LG (G5, G6, V20) i większość nowych Lenovo Moto owego Androida O otrzyma. Zła wiadomość niestety jest taka, że osoby chcące mieć szansę na możliwie szybką aktualizację oprogramowania do wersji Android O będą musiały wydać trochę gotówki. Najtańszy scenariusz wiąże się z zakupem kosztującego 2699 zł Nexusa 6P. W przypadku LG G6 będzie to już 3299 zł, a fani urządzeń Samsunga będą musieli wydać na model Galaxy S8 3499 zł. Należy jednocześnie pamiętać, że tylko urządzenie sygnowane logo Google zagwarantuje szybką aktualizację do Androida O. W przypadku pozostałych marek to już niestety loteria, w tym popularnych na polskim rynku telefonów i tabletów od chińskich producentów. Trzymamy jednak kciuki, by było lepiej niż w przypadku Nougata.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.