partner serwisu
Radosław KasperczakAktualności27 sierpnia 2014115910

W ostatnim czasie coraz bardziej widać efekty swoistej „wojny” między firmami, oferującymi przestrzenie dyskowe „w chmurze”. Na szczęście w owym starciu nie ma żadnych ofiar, a zwycięzcami jesteśmy my – konsumenci. W marcu nową ofertę, dotyczącą dysku online przedstawiło Google, zaś całkiem niedawno Microsoft wprowadził duże zmiany (i obniżki) w swojej usłudze OneDrive. Teraz przyszła kolej na usługę Dropbox, w której dokonano obniżki cen oraz zwiększania dostępnej pojemności, a także dodano nową funkcjonalność.

Tomasz KurzakAktualności26 sierpnia 20144210510

26 sierpnia 2014 zapisze się na kartach historii jako dzień, w którym światło dzienne ujrzało stabilne wydanie 64-bitowej wersji przeglądarki internetowej giganta z Mountain View. Pod koniec lipca informowaliśmy Was o tym, że 64-bitowa edycja Google Chrome trafiła do testowego kanału dystrybucyjnego. Po niespełna miesiącu posiadacze Windows 7 i 8 wykorzystujących architekturę x64 mogą cieszyć się przeglądarką internetową wykorzystującą wszystkie zalety ich systemów operacyjnych. Użytkownicy Mac OS i Linuksów muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wersje przeznaczone dla nich są nadal w fazie testów. 

Radosław KasperczakAktualności26 sierpnia 201413640

Jak podaje londyńska National Fraud Intelligence Bureau (centralna baza informacji związanych z cyberprzestępczością i oszustwami), spośród zgłaszanych do niej przestępstw w zakresie oszustw aż siedem na dziesięć z nich związanych jest z cyberprzestępczością. W związku z tak dużym wzrostem zagrożenia na tym polu, Policja miasta Londynu wespół z ekspertami ds. bezpieczeństwa internetowego z Kaspersky Lab postanowiła zorganizować dla wszystkich swoich funkcjonariuszy szkolenie, zaznajamiające ją z możliwymi rodzajami zagrożeń.

Robert MultanAktualności26 sierpnia 201410360

Użytkownicy urządzeń z Apple iOS i Google Android już od kilku miesięcy mieli możliwość korzystania z usługi Spotify całkowicie bezpłatnie, choć z udziałem emitowanych co kilka utworów reklam. Posiadacze urządzeń z Windows Phone długo byli takiej możliwości pozbawieni, ale od dziś również i oni nie muszą ponosić żadnych kosztów, by strumieniować muzykę na swoje urządzenia.

Robert MultanAktualności22 sierpnia 2014460661

"Wybierz Firefoksa teraz. Później możesz nie mieć wyboru" - wpis o takim tytule pojawił się jakiś czas temu na blogu Roberta O'Callahana, jednego z inżynierów pracujących nad jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych, czyli Mozilla Firefox. Zdaniem O'Callahana jeśli użytkownicy chcą w przyszłości wolnego Internetu, powinni zaprzestać korzystania z przeglądarki od Google.

Robert MultanAktualności20 sierpnia 2014172233

Pomimo ciągłej ekspansji smartfonów na rynku telefonów komórkowych, spada apetyt użytkowników na aplikacje mobilne. Takie wnioski wyciągnąć można z raportu przygotowanego przez międzynarodową firmę doradczą Deloitte. 

Radosław KasperczakAktualności18 sierpnia 201423650

W roku 2004 monachijscy urzędnicy zdecydowali się uniezależnić od Microsoftu, porzucając Windows, Office’a oraz pozostałe dobrodziejstwa techniczne, stworzone przez giganta z Redmond. W ich miejsce zamierzano wprowadzić Linuksa oraz OpenOffice’a. Wszystko to miało sprawić, że koszty utrzymania informatycznego segmentu administracji będą dużo tańsze, nie mówiąc już o moralnym wydźwięku całej sprawy – wielki monopolista miał zobaczyć, że wcale nie jest jedynym słusznym dostarczycielem oprogramowania. Okazuje się jednak, że sytuacja najprawdopodobniej nie wygląda tak, jak ją sobie wyobrażano. Süddeutsche Zeitung opublikowała artykuł, w którym jego autor stwierdza, że rzeczywistość jest zupełnie inna od tej, jaka jest przedstawiana w raporcie, sporządzonym przez monachijski Urząd Miejski. 

Radosław KasperczakAktualności16 sierpnia 2014452610

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o kolejnej wersji systemu Microsoftu. Wielu z niecierpliwością czeka na co, co przyniesie nowy OS (w tym szczególnie na powrót Menu Start). Ich ciekawość niedługo powinna zostać choć częściowo zaspokojona, gdyż jeszcze w przyszłym miesięcu Microsoft ma, według pewnych przecieków, zaprezentować światu pierwszą wersję Windows „Threshold” (ochrzczonego także mianem „Windows 9”).

Radosław KasperczakAktualności15 sierpnia 2014120220

Jeszcze jakiś czas temu mało kto pomyślałby o tym, że branża IT w tak wielkim stopniu dotknie takich dziedzin handlu, jak np. detaliczna sprzedaż artykułów spożywczych. Dziś nie jest niczym nadzwyczajnym możliwość chociażby zamówienia mleka, masła czy płatków śniadaniowych przez internet - wszystko po to, by jak najbardziej wyjść naprzeciw klienta. W ten trend pragnie wpasować się Żabka Polska. By odpowiedzieć na zmieniające się potrzeby konsumentów (do których jednak nie zaliczymy zakupów online), wypuściła on wielofunkcyjną aplikację mobilną „Codzienne korzyści”.

Robert MultanAktualności14 sierpnia 2014141601

Przed paroma miesiącami Google Hangouts zastąpił internetowy komunikator giganta wyszukiwarek - Google Talk (znany szerzej jako GTalk), unifikując na Androidzie wiadomości błyskawiczne, SMS-y i MMS-y w jedną wielofunkcyjną aplikację. Kwestią dyskusyjną jest, czy korporacja z Mountain View pozazdrościła Apple ich iMessage, ale trudno zaprzeczyć, że szykowane zmiany w nowej wersji Hangouts inspirację czerpią z... Facebook Messanger.

Robert MultanAktualności13 sierpnia 201417880

Powoli zbliża się ku końcowi sprawa pozwu sądowego przeciwko firmie Sega - wydawcy gry Aliens: Colonial Marines. Korporacja zaproponowała ugodę, która - jeśli zostanie zaakceptowana przes sąd - będzie ją kosztować około 1,25 miliona dolarów amerykańskich. Powodem wejścia na drogę sądową były nieuczciwe praktyki marketingowe zastosowane przy okazji promocji gry.

Radosław KasperczakAktualności11 sierpnia 2014129610

W roku 2010 robak Stuxnet zaatakował irańską elektrownię atomową, wykorzystując do tego lukę CVE-2010-2568. Zostały wówczas uszkodzone wirówki, służące do wzbogacania uranu, lecz dzięki atakowi udało się wykryć tę niedoskonałość. Jednak pomimo tego, że od wspomnianego incydentu minęły już 4 lata, szkodliwe oprogramowanie nadal wykorzystuję ją do atakowania komputerów.

Krzysztof PojawaAktualności9 sierpnia 2014335971

Chcemy zapewnić Ci jak najlepsze doświadczenia z użytkowania naszej aplikacji, dlatego nie będziesz dłużej mógł z niej korzystać - tak właśnie po przetłumaczeniu z języka marketingowego na potoczny brzmi wiadomość, jaką Microsoft przekazał korzystającym ze Skype posiadaczom smartfonów z systemem Windows Phone 7.

Robert MultanAktualności8 sierpnia 2014219413

Im bliżej domniemanej premiery nowej odsłony systemu Windows, tym w sieci pojawia się coraz więcej plotek na jego temat. Najnowsze doniesienia mówią o likwidacji paska Charm (wysuwanego z prawej strony ekranu) oraz dodaniu funkcji, którą od lat cieszą się użytkownicy MacOS X i wszelkich odmian Linuksów, czyli wirtualnych pulpitów.

Radosław KasperczakAktualności7 sierpnia 2014282342

Na odbywającej się w Las Vegas konferencji Black Hat, gdzie środowisko hakerskie co roku ma okazję do spotkania przedstawicieli instytucji rządowych, zajmujących się bezpieczeństwem komputerowym, wypowiedziano ciekawą myśl. Jeden z prelegentów, Dan Geer, ekspert ds. bezpieczeństwa IT w CIA, podczas swojego wystąpienia stwierdził, że Microsoft powinien udostępnić szerokiej publiczności kod źródłowy najpopularniejszego systemu operacyjnego ostatnich kilkunastu lat – Windowsa XP.

Radosław KasperczakAktualności7 sierpnia 201415790

Ekologia wielu nam kojarzy się przede wszystkim z przywiązującymi się do drzew i niechętnymi do jakichkolwiek ustępstw ekologami, choć oczywiście nie wszyscy są takiego zdania. Z myślą o tych osobach, które uważają bycie ekologicznymi za coś dobrego, a jednocześnie należą do kategorii zmotoryzowanych, Dinegra Sp. z.o.o. projektuje aplikację, mającą edukować oraz wspomagać kierowców w eco-drivingu, a także zadbać o ich bezpieczeństwo podczas jazdy. 

Robert MultanAktualności7 sierpnia 201422611

Do sieci trafiła właśnie nowa wersja popularnego polskiego odtwarzacza AllPlayer, oznaczona numerem 5.9.2. Lista zmian obejmuje między innymi dodanie możliwości oglądania materiałów wideo zamieszczonych w serwisie YouTube, a także rozszerzenie wachlarza dostępnych do odsłuchu stacji radiowych zarówno o rozgłośnie polskie, jak i zagraniczne.

Radosław KasperczakAktualności7 sierpnia 2014170580

Jak twierdzi amerykańska firma Hold Security, rosyjska grupa hakerska CyberVor zdołała wykraść dane dostępowe dla ponad 1,2 miliarda kont, obsługujących różnorodne usługi. Wykorzystując atak typu SQL Injection, przestępcy „dobrali” się do ok. 420 tysięcy różnych stron internetowych. Dotychczas nie udało ustalić, jakie dokładnie witryny zostały zaatakowane.

Robert MultanAktualności6 sierpnia 201428400

Korporacja Sony poinformowała właśnie o zaprzestaniu wsparcia aplikacji PlayStation Mobile na urządzeniach działających pod kontrolą Androida w wersji 4.4.3 lub nowszej. W związku z tym, użytkownicy nowszych wydań KitKata mogą napotkać problemy z dostępem do sklepu i pobieraniem znajdujących się w nim treści. 

Radosław KasperczakAktualności5 sierpnia 201464850

Niektóre z serwerów NAS, zdobywających ostatnimi czasy coraz większą popularność (całkowicie zasłużenie – są bardzo przydatne zarówno przy przechowywaniu oraz udostępnianiu różnorodnych plików, a oprócz tego pozwalają też na magazynowanie kopii zapasowych naszych danych) stały się ostatnio celem złośliwego ataku. Odpowiedzialny za niego jest robak SynoLocker.