• Scratch lub Baltie – wybierz jedną z tych aplikacji, jeśli szukasz aplikacji do nauki programowania dla dzieci;
  • Co na początek dla dorosłego? Praktykę warto rozpocząć z narzędziami Visual Studio Code lub Atom;
  • Dla nieco bardziej wprawionych programistów polecamy Notepad++ – szybki w działaniu edytor tekstu z autouzupełnianiem i kolorowaniem składni.
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Chcesz zacząć naukę programowania?

Mówi się, że języki przyszłości to języki programowania. Obecnie wiele osób rozpoczyna przygodę z kodowaniem, wiążąc z branżą IT swoją przyszłość zawodową. Ale nauka programowania nie jest zarezerwowana tylko dla pełnoletnich użytkowników komputerów. Pierwszą kroki w tej dziedzinie maluchy stawiają już na etapie przedszkolnym, a tematyczne zajęcia dodatkowe w szkole podstawowej są już standardem. Nic dziwnego, że na rynku pojawiają się narzędzia, które ułatwiają przyswajanie wiedzy od najmłodszych lat.

Dobry program do programowania dla dzieci i dorosłych powinien posiadać liczne porady, które mogą nam pomóc zdobyć umiejętności i poznać języki programowania, a także stworzyć pierwsze aplikacje. Zadania powinny być dostosowane nie tylko do wieku, ale także do poziomu doświadczenia oraz tempa uczenia się. A warto pamiętać, że umiejętności programistyczne przydatne są nawet wtedy, kiedy nie chcemy wiązać przyszłości zawodowej z branżą IT – analityczne myślenie i organizacja projektu pomagają rozwijać logiczne myślenie i rozwiązywać problemy. Pomocne aplikacje znajdziesz w naszym zestawieniu – porównaliśmy pięć różnych rozwiązań i jesteśmy pewni, że każdy wybierze coś dla siebie.

Scratch

Scratch Desktop to darmowy program do tworzenia prostych gier komputerowych oraz interaktywnych animacji. Głównym celem producentów projektu Scratch jest udostępnienie młodym użytkownikom komputerów kompleksowego i zarazem prostego w obsłudze środowiska programistycznego, mającego na celu rozwijanie kreatywnego myślenia, analitycznego rozwiązywania problemów oraz systematyczności w pracy grupowej. Dodatkowo po skończonym etapie od razu przechodzimy do trudniejszego zadania, dzięki czemu Scratch "rośnie" wraz z kolejnymi umiejętnościami malucha. Elementy generowane są za pomocą mało skomplikowanych skryptów, a potem łączą się ze sobą jak części układanki, więc dziecko od razu ma wrażenie, że jego wysiłki nie idą na marne. A efekty tej pracy również nie dadzą się nudzić – nasi bohaterowie mogą wykonywać komendy, a poruszać się będą w zaprojektowanym przez nas krajobrazie. Okno programu do programowania dla dzieci Scratch Desktop składa się z trzech zakładek: Skrypty, Kostiumy oraz Dźwięki. Narzędzie jest dostępne na platformę systemową Windows, macOS i Linux.

Scratch Desktop
Scratch Desktop

Baltie 3 i 4

Aplikacje Baltie to rozwiązania nie tylko dla najmłodszych użytkowników, ale także dla starszych dzieci i nastolatków. Narzędzia tego producenta często są używane jako materiał dydaktyczny w szkołach i na zajęciach pozalekcyjnych, ponieważ posiadają interfejs użytkownika w języku polskim oraz są proste w obsłudze, zarówno dla nauczyciela, jak i ucznia. Baltie w początkowych etapach posiada całkowicie graficzny język programowania, zatem idealnie sprawdzi się dla tych osób, które na początku nie wiedzą, jak tworzyć słowne komendy na klawiaturze. Baltie to również główna postać aplikacji, przedstawiająca małego czarownika, który pomaga nam przejść przez kolejne etapy zadań, wyczarowując dla nas sceny lub wykonując obliczenia.

Baltie 3 to edytor programistyczny dla dzieci, pozwalający zagłębić się w naukę kodowania najmłodszym uczniom już od 10 roku życia i szóstej klasy szkoły podstawowej. Oprogramowanie Baltie 4 ma trzy tryby o różnych poziomach trudności i jest bardziej uniwersalne – z pierwszych dwóch etapów skorzystają dzieci (odpowiednio od czwartego i piątego roku życia), a z ostatniego, czyli regularnego programowania, starsi uczniowie oraz młodzież.

Baltie 4 Foto: SGP Systems
Baltie 4

Visual Studio Code

Visual Studio Code nie nada się co prawda dla dzieci, ale dla dorosłych już tak – jest to bowiem potężne darmowe narzędzie do kompilowania kodu oraz tworzenia lub debugowania aplikacji internetowych. W jego obrębie dostępnych jest wiele systemów, mających na celu ułatwieniem procesu kodowania, takich jak technologia IntelliSense, która zapewnia inteligentne uzupełnianie na podstawie typów zmiennych, definicji funkcji i importowanych modułów. Visual Studio Code współpracuje z wieloma językami programowania, w tym C#, C++, Clojure, F#, HTML, JSON, Java, Lua, PHP, Perl, Python, SQL, Visual Basic, XML i innymi. Ponadto program wspiera rozwój w Node.js i ASP.NET. Przestrzeń roboczą możemy podzielić na dwie części, dzięki czemu praca z VSC będzie szybsza, ale i dokładniejsza – korzystając z drugiego panelu mamy szansę na wizualną identyfikację problemów.

Visual Studio Code
Visual Studio Code

Atom

Atom to nowoczesny edytor tekstu i kodu źródłowego, który zapewnia pełną kompatybilność z kilkoma językami programowania: C++, PHP, HTML, JavaScript itp. Będzie idealny dla początkujących, ponieważ nie jest zbyt skomplikowany dla nowicjusza i posiada dopasowane ustawienia wstępne, a jednocześnie sprawdzi się także w przypadku zaawansowanych programistów, zapewniając zaawansowane opcje. Atom pomaga szybciej pisać kod dzięki inteligentnemu i elastycznemu autouzupełnianiu. Kolejnym ułatwieniem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z programowaniem jest opcja współpracy w czasie rzeczywistym, dzięki czemu nie tylko stworzymy kooperacyjny projekt, ale także poprosimy bardziej doświadczonych użytkowników o porady, łącząc się z nimi za pomocą jednego edytora kodowania. Atom udostępniono w model open source.

Atom Foto: Atom
Atom

Notepad++

Zestawienie najlepszych narzędzi do kodowania zamyka edytor tekstu stworzony z myślą o webmasterach oraz programistach – Notepad++. Aplikacja zapewnia dostęp do wielu mechanizmów usprawniających proces pisania kodu źródłowego programów oraz stron internetowych. Każdy, kto zdecyduje się na korzystanie z Notepad++, z pewnością doceni kolorowanie składni, autouzupełnianie wpisywanych fraz i znaczników, nagrywanie i odtwarzanie makr, a także możliwość pracy na kartach. Największą zaletą edytora tekstu jest wsparcie dla 80 języków programowania, takich jak C, C++, C#, Java, JSP, ASP, CSS, XML, HTML czy PHP. Kolejnym plusem Notepad++ jest obsługa rozszerzeń, dzięki czemu w prosty i szybki sposób rozbudujemy aplikację o nowe funkcje.

Notepad++ Foto: Download Komputer Świat
Notepad++