Okiem autora: wszystko do muzyki

To, co dobre, nie musi wiele kosztować, może nawet być całkiem darmowe. Świetnym przykładem są programy do muzyki przedstawione na tych stronach. Są to edytory i odtwarzacze audio – nic nie kosztują, a potrafią w zasadzie wszystko. Warto je wypróbować i wybrać te dla nas najlepsze.

Audacity - najlepszy darmowy edytor audio

Audacity to jeden z najpopularniejszych edytorów audio na świecie. Aplikacja jest prosta w obsłudze, ale oferuje bardzo bogate możliwości. Pozwala na rejestrację, konwersję i eksport dźwięku. Wspiera wszystkie popularne formaty audio. Pozwala na nagrywanie wielu kanałów jednocześnie, rejestrację dźwięku w 24-bitowej rozdzielczości i częstotliwości próbkowania 192 kHz.

Program ten jest ceniony za zaawansowane możliwości montażu audio – dzielenie, kopiowanie, miksowanie i synchronizowanie dużej liczby ścieżek, dodawanie efektów, manipulowanie prędkością i wysokością dźwięku. Zawiera kompresor audio, korektor graficzny, zaawansowane filtry czy odszumiacz. Możliwości aplikacji można zwiększać za pomocą ogromnej ilości wtyczek, w tym plug-iny LADSPA, Nyquist, LV2 i VST. Audacity wykorzystywany jest do zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych.

Zgrywanie dźwięku z pliku wideo

Wyodrębnienie ścieżki audio z klipu filmowego w Audacity jest proste. Wcześniej trzeba jednak zainstalować bibliotekę FFmpeg.

1. Z menu Edycja wybieramy Ustawienia, a następnie Biblioteki i klikamy na Pobierz obok napisu Biblioteka FFmpeg.

2. Na nowej stronie klikamy na FFmpeg installation section, następnie na Installing FFmpeg for Windows oraz na FFmpeg down­load page. Odszukujemy link do pliku ffmpeg-win-2.2.2.zip. Pobieramy ten plik, rozpakowujemy go.

3. Wracamy do Audacity. Z otwartego wcześniej menu Biblioteka wybieramy Ustal, a następnie Wybierz, wskazujemy folder, do którego rozpakowaliśmy wcześniej bibliotekę. Z menu Pliki typu wybieramy Wszystkie pliki.

4. Wskazujemy plik: avformat-55.dll i wybieramy Otwórz, klikamy na OK i jeszcze raz na OK.

5. Otwieramy klip, z którego chcemy wyodrębnić ścieżkę dźwiękową – pojawi się ona jako Nowe ścieżki. Aby ją zapisać w formacie audio, z menu Plik wybieramy Eksportuj, podajemy format, lokalizację, nazwę i klikamy na Zapisz. Jeśli wybraliśmy format, w którym można nadawać znaczniki metadanych, możemy wpisać w nich tytuł lub nazwę artysty.

ocenaudio

Prosty, praktyczny edytor audio, stworzony w ramach projektu badawczego uniwersytetu Santa Catarina, którego celem było maksymalne uproszczenie operacji i elastyczność samej aplikacji. Udało się to znakomicie – ocenaudio jest lekki, nie obciąża komputera, a jego możliwości są bogate. Oprócz narzędzi do prostej edycji, czyli przycinania i przestawiania ścieżek, program zawiera filtry, efekty dźwiękowe i funkcje do odszumiania czy normalizacji audio. Radzi sobie z obróbką wielu plików naraz i umożliwia podgląd w czasie rzeczywistym. Obsługuje wtyczki VST.

Szybka poprawa jakości

Jeśli chcemy szybko poprawić jakość dźwięku zaszumionego nagrania (wykładu czy rozmowy), ocenaudio jest w stanie wykonać to w kilka sekund, i to całkowicie automatycznie. Po otwarciu pliku z menu Effect wybieramy Noise Reduction i Automatic Noise Reduction. Jeśli wolimy mieć kontrolę nad procesem, z menu Effects wybieramy Noise Reduction i znów Noise Reduction. Ustawiamy parametry redukcji szumów – stopień odszumiania lub całkowite pozbycie się szumów. Klikamy na Apply.

Spotify Desktop

Jedna z najbardziej rozpowszechnionych aplikacji do strumieniowania muzyki. Pozwala słuchać online milionów utworów. W darmowej wersji muzykę co jakiś czas przerywają reklamy. Biblioteki można przeglądać według gatunków i nastroju. W Spotify są także podcasty i listy przebojów. Jeśli zalogujemy się do serwisu (na przykład kontem na Facebooku), będziemy mogli stworzyć własną playlistę złożoną z ulubionych piosenek czy dodać do swojej biblioteki gotowe, utworzone przez serwis playlisty. Spotify to także społeczność – można się tu dzielić ze znajomymi swoimi playlistami i piosenkami, a także na bieżąco (jeśli ktoś udostępnia swoją aktywność) podglądać, czego aktualnie słuchają znajomi.

MusicBee

Aplikacja do odtwarzania muzyki z komputera i zarządzania biblioteką audio. Pozwala tworzyć playlisty, słuchać podcastów, audiobooków i radia online. Może synchronizować biblioteki muzyczne z odtwarzaczami przenośnymi i zgrywać płyty audio.

Strawberry

Prosty, przejrzysty odtwarzacz muzyki. Wyposażono go w obsługę wielu formatów audio, w tym bezstratnych (jak FLAC), możliwość tworzenia playlist, korektor graficzny i edytor tagów plików muzycznych. Może także pobierać okładki albumów z Last.fm czy Spotify oraz teksty odtwarzanych piosenek z AudD czy Musixmatch.

AIMP

Jeden z najlepszych odtwarzaczy muzycznych. Wspiera wszystkie formaty audio, także bezstratne pliki FLAC. Pozwala tworzyć playlisty, słuchać radia online, zapisywać audycje. Może znormalizować dźwięk utworów w bibliotece i konwertować pliki audio.

foobar2000

Muzyczny odtwarzacz o charakterystycznym minimalistycznym interfejsie, ale bogatych możliwościach w zakresie odtwarzania muzyki i organizowania bibliotek audio. Wyposażono go na przykład w możliwość normalizacji głośności utworów. Co najważniejsze jednak, aplikację tę wyposażono w technikę poprawiającą wrażenia odsłuchowe oraz kompresor niedopuszczający do przesterowania. Program wspiera wszystkie najpopularniejsze formaty audio, włącznie z bezstratnymi.

Więcej testów i poradników znajdziesz w najnowszych numerach Komputer Świata i Niezbędnika: